Co obnáší práce mzdové účetní/personalistka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hugi284
Povídálka 48 příspěvků 24.04.19 14:44
Co obnáší práce mzdové účetní/personalistky?

Dobrý den,
za nedlouho mi končí rodičovská dovolená se čtvrtým dítětem a momentálně zvažuji, zda-li se vrátit do původního zaměstnání či hledat jiné. Před mateřskou jsem pracovala ve služebním poměru na finančním úřadě (kontrolní oddělení). Místo mi tam „drží“, takže se na podzim můžu vrátit. Ale přemýšlím, že bych ve svých téměř 40 letech změnila zaměstnavatele a nasměrovala se jinam. Uvažuji o mzdové účetní či personalistce. Ovšem nemám přímo v tomto oboru praxi. Proto se chci zeptat nějaké mzdové účetní či personalistky, co ta práce obnáší?
Svou agendu zpracuji či si ji „hrnu před sebou“ a práce se nabaluje? Je to časově náročné? Jsou přesčasy běžné? Musím plnit úkoly do konkrétních termínů a jsou úkoly v termínu zvládnutelné? Je třeba se neustále vzdělávat a jak často jsou různá školení? Pracuje se i s „historickými“ (myšleno předpisy platné pro předchozí roky apod.) předpisy či jen s aktuálními? Kolik zaměstnanců mívá mzdová účetní na starost? Je to stresující profese? Jak moc? Dostává se mzdovka/personalistka do (ostrých) konfliktních situací? Jak často? Nastiňte prosím i základní náplň práce. Potýká se člověk v těchto profesích se zbytečnými úkoly, tabulkami, výkazy apod.? Můžete mi prosím napsat (samozřejmě inkognito nebo do soukromé zprávy), jakou má mzdu mzdovka/personalistka? To jen, abych si udělala představu, zda do toho jít a kolik si příp. říct u pohovoru.
Je mi jasné, že bez praxe a se čtyřmi dětmi na mě nikde vyloženě nečekají. Ale zkusit bych to chtěla. Na druhou stranu nechci jít z bláta do louže. Dát výpověď na finančním úřadě (zpátky by mě nevzali) a být někde zase nováčkem bez nejisté budoucnosti (ovšem co je dnes jisté, že?). Jo a moje vzdělání – VŠ, obor podniková ekonomika, management, účetnictví, finance. Úplně mimo obor to snad není.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Bubla_Bučková
Kelišová 6302 příspěvků 24.04.19 14:52

Tak někde se začít musí, ale nevím nevím zda někde budou „odvareny“ ze čtyřicetiletý junior účetní… Ale vzhledem k tomu, že i jakási účetní se tady!!! ptala, jestli když ji zaměstnanec přinesl neschopenku, jak má spočítat výplatu, tak se asi radši nedivím ničemu :mrgreen: termíny? Jasně, výplata musí být 6. na účtech. Stres a přesčasy? V době před uzávěrkou platů - jistěže. Konflikty? No výsledek tvoji práce jsou „jen“ životní prostředky Franty Vomáčky, tak mu to zkus spočítat blbě :lol:

Ou
Kelišová 7366 příspěvků 24.04.19 15:00

Kvůli čemu chceš měnit zaměstnání?

Jinak odpověď na tvoje otázky zní - to ne nesmírně odlišné, podnik od podniku. Úplně jinak to bude vypadat v malé výrobě, jinak v koproraci, jinak v neziskovce či příspěvkové organizaci.

Sany80s
Kelišová 7319 příspěvků 24.04.19 15:06

Záleží na konkrétní firmě.
Osobně si myslím, že na finančním úřadě v kontrolním oddělení, musí být člověk kvalifikovanější než v jedné firmě.
Ovšem přesčasy jsou obyvklé a a často neplacené, pracovní doba bývá do pozdnějších hodin, protože v soukromých firmách často lidi nezajímá, že bys přišla dřív, oni chtějí, abys tam byla třeba do pěti, protože oni tam jsou do pěti.
Plat? Je to žádáná profese z hlediska zmastnanců, v Brně pokud děláš i mzdovku okolo 25 hrubého ten medián bude.
Stres a konflikty? Asi jak kde.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 28514 příspěvků 24.04.19 15:08

@Hugi284 tak bych to shrnula… celý měsíc leháro, těsně před výplatami masakr, všechno musí být hotové, takže jsi v práci od rána do večera… další dny si od toho odpočineš… :mrgreen:
Ale je to kus od kusu… záleží na tom, kolik budeš mít na krku firem nebo zaměstnanců, jaký je případně pohyb zaměstnanců, jestli mají i nějaké specialitky u mezd nebo ne… já bych do toho šla, kdybych si měla hledat nějakou práci…

Amelie30
Závislačka 2506 příspěvků 24.04.19 15:12
@Regina Hero píše:
@Hugi284 tak bych to shrnula… celý měsíc leháro, těsně před výplatami masakr, všechno musí být hotové, takže jsi v práci od rána do večera… další dny si od toho odpočineš… :mrgreen:
Ale je to kus od kusu… záleží na tom, kolik budeš mít na krku firem nebo zaměstnanců, jaký je případně pohyb zaměstnanců, jestli mají i nějaké specialitky u mezd nebo ne… já bych do toho šla, kdybych si měla hledat nějakou práci…

No, leháro to je, pokud ti zaměstnanci nemarodí, nemají exekuce, insolvence, jsou stálí a nevymejšlí bejkárny. :lol: :lol: :lol: to máš pravdu. :lol: :lol: :lol:

carsa
Ukecaná baba ;) 1355 příspěvků 24.04.19 15:31

Osobně mzdové účetní velmi obdivuju. Je to daleko těžší práce, než třeba finanční účetní. (A dle mého hodně nedoceněná). A je velký rozdíl, jestli máš „jen THP“ s měsíčními platy, nebo dělníky s různými směnami, úvazky a pod. navíc se po nich chce čím dál víc - hlavně agenda spojené s exekucemi. Musí hodně dobře znát jak pracovní právo, tak i věci s tím související (soc., zdrav). Myslím, že se lehárem na finančním úřadě (nechci se nikoho dotknout) se to nedá srovnat.

Hugi284
Povídálka 48 příspěvků 24.04.19 16:44
@Ou píše:
O tom se v podstatě špatně mluví, podepsala jsem mlčenlivost. Obecně můžu říct, že práce na FÚ opravdu není žádné leháro. Vytváří se tam uměle atmosféra strachu, aby se lidi moc nekamarádíčkovali a makali. Dělají se tam nesmyslné úkony a „vnitřní“ byrokracie je na velmi vysoké úrovni. Práce se nabaluje a vždy se stihne udělat jen to, co nejvíc hoří. Člověk se nesmí na nic zeptat a mít svůj názor je na vyhazov. A hlavně - dělám-li svou práci fakt dobře, sedřu z kůže i opravdové poctivce. Práce na FÚ má i své výhody, ale to je na jinou diskuzi. Prostě chci dělat něco, kde budu aspoň trochu užitečná druhým a nechci výsledky své práce vnímat negativně. K personalistice i mzdám mám blízko, ale nikdy jsem se tomu nevěnovala naplno.
Regina Hero
Nadpozemská drbna 28514 příspěvků 24.04.19 18:14
@Hugi284 píše:
@Ou píše:
O tom se v podstatě špatně mluví, podepsala jsem mlčenlivost. Obecně můžu říct, že práce na FÚ opravdu není žádné leháro. Vytváří se tam uměle atmosféra strachu, aby se lidi moc nekamarádíčkovali a makali. Dělají se tam nesmyslné úkony a „vnitřní“ byrokracie je na velmi vysoké úrovni. Práce se nabaluje a vždy se stihne udělat jen to, co nejvíc hoří. Člověk se nesmí na nic zeptat a mít svůj názor je na vyhazov. A hlavně - dělám-li svou práci fakt dobře, sedřu z kůže i opravdové poctivce. Práce na FÚ má i své výhody, ale to je na jinou diskuzi. Prostě chci dělat něco, kde budu aspoň trochu užitečná druhým a nechci výsledky své práce vnímat negativně. K personalistice i mzdám mám blízko, ale nikdy jsem se tomu nevěnovala naplno.

tak to nemusí být jenom na FÚ… taková atmosféra je i jinde, na to stačí jeden správně naladěný šéf…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.04.19 20:25

@Hugi284 prosim anonym, prace. Jak uz tu psali hrozne moc zalezi na firme. Nekde mzdova ucetni jen shranuje podklady a mzdy primo pocita jina firma. Jinde musis delat od A po Z. Prace je to narocna a jak kde placena. Znam mzdovku, ktera ma 70tis btto, ALE je v praci od rana do noci (doslova), dovolenou si muze vzit jen max jeden tyden v mesici a i tak se ji prace kupi. Jinak prac je hodne narocna na mezilidske vztahy, pokud budes delat mudy ve vyrobni firme, obcas si na tebe prijde Franta vybit vztek, ze ma exekuci apod. Takze penez bych na teto pozici mela asi vic nez na FU, ale take bys musela vice pracovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.04.19 20:25

@Hugi284 prosim anonym, prace. Jak uz tu psali hrozne moc zalezi na firme. Nekde mzdova ucetni jen shranuje podklady a mzdy primo pocita jina firma. Jinde musis delat od A po Z. Prace je to narocna a jak kde placena. Znam mzdovku, ktera ma 70tis btto, ALE je v praci od rana do noci (doslova), dovolenou si muze vzit jen max jeden tyden v mesici a i tak se ji prace kupi. Jinak prac je hodne narocna na mezilidske vztahy, pokud budes delat mudy ve vyrobni firme, obcas si na tebe prijde Franta vybit vztek, ze ma exekuci apod. Takze penez bych na teto pozici mela asi vic nez na FU, ale take bys musela vice pracovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.04.19 20:28
@Hugi284 píše:
@Ou píše:

A to si myslis, ze v soukromych firmach neni? :lol: :lol: :lol: to jsi me teda pobavila. Pokud budes delat mzdy nejake pidi firme tak asi ok. Ale pokud budes ve firme o 100 a vice lidech, tak se birokracii a natlaku nevyhnes, zvladt pokud vlastnik bude zahranicni.

Ou
Kelišová 7366 příspěvků 24.04.19 20:31

@Hugi284 - tak to pak je hodně oprávněné chtít měnit místo. Spíš hledej účetní pozici, popřípadě menší firmu, kde je spojená personalistka s mzdovkou a jde tedy o úředničinu a mzdovou agendu.

Větší firma na personalistiku bez jakékoliv praxe by tě vzala leda jako juniorku a ještě se jim to nebude úplně líbit, protože možná budeš starší a kvalfiikovanější, než lidi, co by tě přijímali.

Není možné se nechat přeložit někam jinam v rámci státní správy? (je docela dobře možné, že si to představuju jako hurvínek válku, služebním zákonem jsem zcela netknutá)

Jinak na to proč chceš měnit kariéru se tě budou ptát na každém pohovoru a teda zkusila bych najít nějakou diplomatickou odpověd. Ale takhle z hlavy neporadím.

Respektive - myslíš si že bys uměla psát granty a vést jejich finanční stránku? S trochou školení? Zkus se mrknou po případných neziskovách, tam by tvoje dovednosti byly hodně ceněné a logika že chceš odejít ze státní správy dělat něco co ti dává větší smysl by byla přijámána automaticky. Prachy nebudou o moc nižší, než ve státní správě, pokud to bude u nějakých větších organizací.

Ou
Kelišová 7366 příspěvků 24.04.19 20:36

Hele a ono by to možná šlo i v rámci projektu Rok jinak, že bys měla rok plat jako si měla před mateřskou. Respektive snad bude ročník 2019 začínat v září, nové místo by bylo od ledna 2020, ale teď by si měla čas najít si organizaci, pro kterou by si chtěla dělat a domluvit se s ní.

http://www.nadacevodafone.cz/…k-jinak.html

Obecně pečliví lidé, co to umí s čísly jsou v neziskovkách vzácní a organizace si je většinou dost hýčkají.

alisekR
Kelišová 5728 příspěvků 24.04.19 21:09

Můj názor je ten, že pokud půjdeš do soukromé sféry z finančáku, tak se na tebe třást nikde nebudou. Přeci jen FÚ je úřad mezi podnikateli neoblíbený. Dělat mzdovou je někde leharo jinde masakr. Taky jsem o tom uvažovala. Rozmluvila mi to teta, která dělala do důchodu komplet účetní pro jedno družstvo rostlinné výroby. mzdovou prostě nee. Trága je chytit firmu, kde dělnické profese nedělají v hodinovce, ale úkole. Ja pracuji v takové firmě a zaúčtovám operace z odvedených zakázek ve výrobě. pak z toho čerpá mzdová účetní. Když pak u nás dělnice otevře výplatní pásku, je to brutální změť položek. :zed: A do toho propustky k lékaři, režijní hodiny, školení, očr, přesčasy, odchody dřív…Mě děkuji, ani Boha. Přešlo mě to chtění. :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama