Co považujete za luxus?

960
12.11.20 10:14

Co považujete za luxus?

Zdravím! Napadlo mě drobné téma na odlehčení… často tady čtu, že se třeba něčí kamarádka s manželem má luxusně, jezdí na luxusní dovolené, mají luxusní dům/byt, že si někdo kupuje luxusní kosmetiku/oblečení/kabelky, má luxusní auto, chodí do luxusních restaurací na luxusní večeře, atd. (nebo naopak lidé říkají, že žádný luxus nepotřebují a stačí jim normální věci).

Co pro vás vlastně to slovo znamená? Kde vidíte konkrétně vy hranici luxusu?

P. S. Zkusme se teď vyhnout těm klasickým klišé, že luxus je mít zdravé děti a spokojené manželství. Zajímá mě, co vnímáte jako normální a co už jako luxusní po té materiální stránce.

Edit - drobně doplněno

Příspěvek upraven 12.11.20 v 11:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
215
12.11.20 10:22

Ve 40 letech ti nenapisu fakt nic jinyho, ze luxus je opravdu zdravá rodina…za mě, co se tyce materiálních věci, tak vlastní bydlení bez dluhu a kor v dnešní době. Je samozřejmě super jet na krásnou dovolenou, ale není to pro mě alfa omega. A ostatní věci jako drahé oblečení a drahy auta už vůbec ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1164
12.11.20 10:23

Slovo „luxus“ chápu ve dvou vyznamech. Jednak jako něco, co je „nedosažitelné“ nebo nadbytečné. Pak také jako vysokou kvalitu a dokonalost.
Pokud jde o skutečnou kvalitu, zpracování, tradici, pak mám luxusní zboží ráda a s chutí podlehnu.
Ve smyslu nedostupnosti považuji za luxus nemusel pracovat pro peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.11.20 10:31

Luxus považuju za velmi subjektivní pojem. Za luxusní věc považuju takovou, která nabízí nějakou přidanou (a obvykle dost nepotřebnou) hodnotu nad rámec mého standardu. Příkladně u oblečení mám své oblíbené značky (někdo by je možná považoval i za luxusní), a pak mám pár kusů od lepších značek, jako třeba kostým od Bosse nebo šaty Max Mara, které považuji za luxusní :mrgreen: Pro někoho ovšem standard

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7838
12.11.20 10:31

Kdybych generalizovala, tak něco, co je finančně významně dál než jiné by produkty ve stejné kategorii. Plácnu louis vuitton kabelka se asi kvalitou až tak neliší od dobrých kabelek v nižší cenové kategorii, a je tedy luxus si ji dopřát jen kvůli značce a designu. Pro někoho je ale Vuitton levný a nakupuje luxusně u Fendi. Takže ta hranice je jinde. Stejně jako pro někoho je luxus nová škodovka, ale jiný vidí jako luxus porsche. A proto mnoho lidí vidí luxus v tom, že někdo jede na dovču do Itálie

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29095
12.11.20 10:32
@marzanna píše:
Zdravím! Napadlo mě drobné téma na odlehčení… často tady čtu, že se třeba něčí kamarádka s manželem má luxusně, jezdí na luxusní dovolené, mají luxusní dům/byt, že si někdo kupuje luxusní kosmetiku/oblečení/kabelky, má luxusní auto (nebo naopak lidé říkají, že žádný luxus nepotřebují a stačí jim normální věci).

Co pro vás vlastně to slovo znamená?

P. S. Zkusme se teď vyhnout těm klasickým klišé, že luxus je mít zdravé děti a spokojené manželství. Zajímá mě, co vnímáte jako normální a co už jako luxusní po té materiální stránce.

Luxus je něco nadstandardního možná i trochu zbytečně.

Třeba můžu říct, že máme „luxusně mnoho prostoru, na Prahu“, protože bydlíme ve velké domě, ani ho neobýváme celý, se zahradou. Ale zároveň ten dům samotný teda vůbec luxusní není, ten byl luxusní naposledy tak v roce 1920 a každá novostavba nás strčí do kapsy. :mrgreen:

Luxusní dovolená je pro mě v pětihvězdičkovém hotelu a to může být třeba v Chorvatsku. Naopak na Bali může jet člověk jako baťůžkář a nijak luxusní to nebude. Tím nehodnotím, co je lepší, co si kdo užije.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4073
12.11.20 10:33

Hranice luxusu se podle mě dost posouvají. Když jsem si začala pořádně vydělávat, tak pro mě byl luxus nemuset koukat v krámě, jestli máslo stojí 49,– nebo 59,–. Pak pro mě byl luxus mít kabelky od Viittona. Co je mám, je pro mě luxus kabelka od Prady :D Mít zbytné věci pro radost. A jestli je to pro někoho auto, dovolená, veterán, nebo třeba ultradrahé sedlo na koně? Je to o tom, kam směřují zájmy a přání daného člověka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
960
12.11.20 10:40

@Pruhovaný_mýval @Čičorečka @Lalelale právě kvůli té subjektivitě vnímání toho pojmu mě zajímá, kde různí lidé tu hranici luxusu vidí. Tím slovem spousta lidí operuje celkem často a přitom je vlastně v obecné rovině úplně nicneříkající.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50971
12.11.20 10:55

Mit pravidelnou a peknou rentu bez prace + plat.
Nemuset splacet bydleni, aby zil clovek ve svem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12.11.20 10:56
@marzanna píše:
@Pruhovaný_mýval @Čičorečka @Lalelale právě kvůli té subjektivitě vnímání toho pojmu mě zajímá, kde různí lidé tu hranici luxusu vidí. Tím slovem spousta lidí operuje celkem často a přitom je vlastně v obecné rovině úplně nicneříkající.

Rozumím. Já tu hranici vnímám u každé věci jinak, záleží na tom, jak moc důležitá pro mě je. Třeba jak tu zmiňovala Čičorečka kabelky, tak ty mě absolutně nezajímají, takže za luxusní (pro mě) považuji už třeba kus od 5000 Kč výše. Na druhou stranu jsem ale ambiciózní cyklistka, takže třeba kolo pod 40 000 Kč považuji vyloženě za slabotu, do 100 000 Kč za standard a za luxus právě třeba od těch 100 000 výše. Taky jsem jednou byla 14 dní na trailu, kde se dalo umýt jen v děsně studeným potoce. Když jsem se pak dostala do teplý sprchy, byť to byla taková kadibudka s plesnivou gumou a pavoukama, libovala jsem si, jaký je to luxus :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2023
12.11.20 10:59

Já vím, že to není materiálno, ale pro mě je největší luxus být vnitřně spokojený a pocitově šťastný. Bohatství dlouhodobě ani jedno nepřináší. Jak třeba píše @Čičorečka - má Vittonku (snad to píšu správně), chce Pradu.

Pokud to člověk nepodědí, nebo nevyhraje, tak to až na pár výjimek (o kterých ani nevím, jen je předpokládám), stojí velké úsilí a minimálně 10 let (ale spíš víc) tvrdé a velmi náročné práce. A ten luxus, který za to člověk dostane, mi za to nestojí. A na co mi je v 50 jachta v Karibiku?

Jinak ta jachta v Karibiku + služebnictvo, osobní asistentka(y) 24/7 - to bych označil za luxus

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23713
12.11.20 11:09

Luxus je pro mě to, co výrazně přesahuje moje možnosti.
Takže ojeté staré auto je pro mě standard, starší, ale velmi zachovalá oktávka je pro mě nadstandard, jakékoliv nové auto je pro mě luxus :mrgreen:

Já jedu v hodně nízkých finančních hladinách, takže pro mě je luxus leccos… :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
12.11.20 11:13

Pro mě „mít se luxusně“ znamená, že vydělám víc než dokážu utratit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.11.20 11:15

Dnes mi volala paní že spořitelny a nabízela půjčku, hned na začátku jsem ji informovala, že nemusí pokračovat v hovoru, že jsem zajištěna a peníze nepotrebuji. Paní se zasekla a chtěla mi to dopovědět oč jde. A zmínila se, že to je v dnešní době luxus, ještě po ověření mého datumu a roku narození.
Po nabídce jsem ji opět informovala že barák mám svůj bez dluhů a dostatečně velkou finanční rezervu. Byla z toho celá paf ačkoliv už neví, že barák je 50 let starý, který jsem zdědila a i tak bylo slyšet, že se semnou baví jako s milionářem a s někým kdo je víc… Takže luxus má každý nastavený jinak. Někomu stačí, že má své bydlení a ty co ho nemají, tak je to pro ně luxus i když je dům starý. Pro někoho jsem obyč a navíc na mě koukají tak, že chudák holka tolik práce kolem starého domů. Takže asi tak. Jinak na letecké dovolené odmítám každý rok a přijde mi to jako standart a pro někoho je to luxus.
Chodím do práce jen na pár hodin a vydělám malé peníze, protože mám ještě inv. duchod a ten zbytek pokryjte a lidí co vidí, že nemusím chodit na celý den do práce mi závidí a nemůžou si to dovolit chodit tam málo do práce, pro ně je tohle taky luxus, který si nemohou dovolit. Nikdo už nevidí za jakou cenu tohle mám.
Takže já nikomu nic nezávidím, protože nevidíme do jádra proč to tak lidé mají.
Těm co se mají hodně dobře svojí práci a dřou to jen přeji ať se mají dobře.
Pro mě je luxus mít zdravé děti, mít kde bydlet a mít co jíst, být šťastný! Všechno ostatní jsou jen zbytečnosti, které se dají oželit.

• Citovat
  • Nahlásit
1772
12.11.20 11:16

1.Luxusní máme výhled z okna. 2. Luxus by pro mě byly taneční boty na míru. Mám atypickou nohu a všechny boty mi působí potíže. Nevím kdo by mi takové boty vyrobil. 3. Luxus by pro mě bylo trávit zimu v Karibiku a jaro a léto u nás. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama