Co proti úzkostem a špatnému spaní?

Anonymní
19.1.20 06:55

Co proti uzkostem a spatnemu spani?

Mile damy,

Zdravim vas, krasnou neděli. Omlouvám se, ze píši zčásti bez diakritiky, snad vam pujde čtení
Jdu za vami s prosbou o radu a vypovídat se. Čtvrtým rokem mám pritele, mame sve bydleni, jsme spolu oba spokojeni, podporujeme se. Před ním jsem chodila s klukem, ktery mel sociopaticke chovani a rozpoutal ve me vlnu uzkosti a dalsich problemu.Zila jsem s nim tezko, snasela jsem psychická dupani, shazovani i dny plne euforie, kdy jsem byla jeho muzou, krasavici a psychicky jsem se citila uzasne. Zazila jsem s nim dny, kdy me ubijel a bil a dny, kdy jsem ho bezmezne milovala. Ve vztahu s nim se mi take vytvorila uzkost ze sexu. Nechtela jsem s nim spat, protoze me nepresvedcil, ze v pripade, ze by se neco zvrtlo, stal by za mnou, pomohl by mi s tehotenstvim aj.
Se soucasnym pritelem jsme pomerne dlouho, ctyri roky.Je trpelivy, laskavy, chapavy,citlivy.Do niceho me nenuti a vzdy si najde cas na podporu a povidani. Bohuzel z predchoziho traumatizujiciho vztahu se stale bojim sexu, jsem malo sebevedoma i z prace, kde jsem ze stran kolegu pocitovala podupavani.
V posledni dobe mam strach ze sexu a vzpominam na pocity z predchoziho vztahu.Rano se budim mnohem drive pred budikem, o vikendu tez nespim v klidu, budim se s busenim srdcem, unavena.
Drive jsem brala AD, ale po sklidneni a uvolneni mi je lekar nakonec zrusil.Beru pravidelne mineraly, vitaminy, snazim se delat cviceni na prodychavani, ale stale jsem nespokojena.
Jeste jsem drive chodila na psychoterapii.
Co myslite, ci proti uzkostem? Co vyzkouset? Co vam zabralo? Jake mate ritualy pred spankem?
Plus obcas mivam pri sexu uzkost, ze kdyz se narodi detatko, co bude dal. Pritel rodinu chce, do niceho se nenutime, jen ja nevim, zda jako uzkostlivy clovek budu dobry rodic…Ale to je myslenka moc dopredu:].

Prominte mi sahodlouhe psani, chtela jsem sd vypovidat:].

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16066
19.1.20 07:07

Vstup do psychoterapie a ošetři svoje stará zranění - bez toho to bude celé výrazně složitější. Už jen proto, že těhotenství a kojení hladinu úzkosti jen zvýší.

V mezi čase, než se k tomu odhodláš zači dodržovat pár večerních rituálů.

1. po setmění nekoukej na žádné obrazovky. Zhoršuje to spánek a případnou úzkost to jen odsouná, nerozpouští.
2. piš si večer deník, udělej si tak 15-20 minut pro sebe, uvař si meduňkový čaj, pusť si oblíbenou hudbu během té doby ručně piš, co se ti ten den a v tuhle chvíli honí hlavou a čeho se potřebuješ zbavit. Nejde o události, jde o ten zmatek v hlavě -když to sepíšeš, spoustáš do slov, zjistíš že to je o fous méně děsivé, než jen když to víří v hlavě a že se s tím dá něco dělat. Každou neděli a každého 1. v měsíci a každý Nový Rok přečti předchozí zápisy z minulého týdne/měsíce/roku a nějak to zhodnoť - tím získáš vcelku slušnou představu kam směřuješ, jak se měníš a stihneš si všimnout v čas, pokud by to mířilo špatným směrem.
3. přidej do večerní rutiny (bez obrazovek najednou budeš mít spoustu času) cvičení nějaké mírné, protahovací jogy a dechová cvičení.

https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…&

Když už ležíš v posteli a i přes to že ses vypsala a prodýchala tě obtěžuje úzkost, začni s progresivní relaxací. https://uloz.to/…relaxace-wma

Ale to všechno je jen odlejvání bazénu plného úzkosti malou naběračkou, aby ses nezhroutila úplně. Vypuštění toho bazénu umí psychoterapie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.1.20 08:46

Me take prijde, ze opravdu potrebujes dobrou psychoterapii, aby ses dokazala zbavit tramatu, ktere ocividne mas v sobe.
Je to urcite tezke.
Zkusila bych zaradit do sveho zivota nejaky sport, ktery te bavi, trosku se tim pravidelne odreagovat, me sport pomohl proti nespavosti, navic pravidelny sport (dat si do tela) uvolnuje v tele endorfiny a po nem se vetsinou clovek citi stastny, naplneny a pysny na sebe.. To by jsi urcite zkusit mohla.. Urcite si najit sport, ktery te bude bavit, i kdyby to mel byt nejaky pomaly tanec, brisni tanec, a podobne veci. najit si nejakou psychoterapeutku (ve tvem pripade nejlepe zenu), ktera ti pomuze trauma prekonat.

Ohledne toho sexu, mozna by bylo dobre vylozene netlacit na pilu a nemluvit vylozene o sexu. Jak rikas, mas skveleho chapaveho a laskaveho partnera.
Muzete tedy vynechat sex, a delat pouze ty pekne veci pred samotnym sexem, udelat si peknou atmosferu, zapalit svicky, nejaka afrodiziaka do aromalampicky, a treba si udelat vzajeme masaz zad, treba i tela.. ale vylozene zustat tady u toho..
Mozna to v tobe vzbudi pohodu, duveru a urcite je to dobre jako intimita.
My to s manzelem delame hodne casto.. Nakonec to k tomu sexu stejne vede :D
Ale to neni vubec podstata..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat