Co říkáte na nepřechylování příjmení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Jeanny21
Stálice 78 příspěvků 05.11.18 14:18
Co říkáte na nepřechylování příjmení?

Zdravím, zajímaly by mě vaše názory na nepřechylování příjmení u žen. Mně osobně tedy přijde divné, když se jmenuje někdo třeba Jana Holub. Myslím si, že jsme v Česku a k Čechům přechylování patří. Ještě to chápu u celebrit, ale u normálních lidí? :nevim: Co si o tom myslíte? :mavam:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:

Lenka76
Ukecaná baba ;) 1366 příspěvků 05.11.18 14:22

Ahoj, to me tak nevadi, vic me rozciluje to, ze cizincum pridavaji to OVA na konci. Jako treba Serena Williams Williamsova. Bydlim v zahranici a nikdo mi moje OVA taky neodebyra, protoze ziju tady.

Příspěvek upraven 05.11.18 v 14:23

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 05.11.18 14:23

@Jeanny21 Myslím si o tom, že je každého věc a moje zbytečná starost. A jinak tedy u některých jmen mi to přijde i rozumné, u některých směšné. A tedy nevím, proč by to mělo být u celebrit jinak než u „normálních“ lidí, co jsou to vlastně ti normální lidi?

terien
Echt Kelišová 8070 příspěvků 05.11.18 14:25

Přijde mi to trapně směšné. Tedy u naprosté většiny příjmení alá Novák, Smetana, Skočdopole, Koza, apod.

Jeanny21
Stálice 78 příspěvků 05.11.18 14:26

@terien přesně tak, u typicky českých jmen mi to přijde nepřirozené

barbuchablond
Zasloužilá kecalka 960 příspěvků 05.11.18 14:27

Mě to přijde normální a může to být i praktické, pokud manželé hodně cestují nebo pracují/chtějí pracovat a žít v zahraničí. A pokud je to nepřechýlené příjmení původem nečeské (třeba Miller apod.), tak se mi to i líbí. Já se svým příjmením se dvěma Ř bych si přišla jak blbec :mrgreen:

Jeanny21
Stálice 78 příspěvků 05.11.18 14:27

U cizích jmen mi to tak nevadí.

Svetluska.Lulu
Kecalka 300 příspěvků 05.11.18 14:28

Já to chápu třeba i u cizích nebo cize znějících příjmení (třeba Schwarz, i když by byla dotyčná rodina několik generací místní).

Jinak ne. Ani u celebrit. Emma Smetana mi prostě neleze do ucha.

Ještě prihmouřím oko, když manželé kombinují příjmení, dvakrát -ová může být divné.

Ale vždycky si jenom řeknu, že bych takové jméno nechtěla, ale můj život to není :nevim:

Svetlana87
Kecalka 329 příspěvků 05.11.18 14:30

Já mám české jméno bez ová, nechala jsem si to změnit, nelíbí se mi to. Matrikářka s tím neměla problém.

tininas
Ukecaná baba ;) 1135 příspěvků 05.11.18 14:32
@Jeanny21 píše:
Zdravím, zajímaly by mě vaše názory na nepřechylování příjmení u žen. Mně osobně tedy přijde divné, když se jmenuje někdo třeba Jana Holub. Myslím si, že jsme v Česku a k Čechům přechylování patří. Ještě to chápu u celebrit, ale u normálních lidí? :nevim: Co si o tom myslíte? :mavam:

Ahoj.

Spíš mě mrzí, že i když jsme uprostřed Evropy, tak nikoho z našich zákonodárců to nenapadlo uzákonit jako alternativu. :)

Beru -ová jako tradici.

Edit: štve za mrzí :)

Příspěvek upraven 05.11.18 v 15:12

AnastazieB
Echt Kelišová 8366 příspěvků 05.11.18 14:32

Nerikam na to nic, ať si každý zvolí příjmení jaké chce. Více mi taky vadí to počešťování cizích jmen.

Lalelale
Ukecaná baba ;) 2400 příspěvků 05.11.18 14:33
@Jeanny21 píše:
Zdravím, zajímaly by mě vaše názory na nepřechylování příjmení u žen. Mně osobně tedy přijde divné, když se jmenuje někdo třeba Jana Holub. Myslím si, že jsme v Česku a k Čechům přechylování patří. Ještě to chápu u celebrit, ale u normálních lidí? :nevim: Co si o tom myslíte? :mavam:

mám cizí příjmení a nepřechyluje se, naopak mě neskutečně vytáčí, když mi to někdo schválně přechýlí. Zároveň mi přijde úsměvné, když se nějaká žena pojmenuje chlapskou verzí příjmení, jak zminuješ. Kdo ví, třeba to za deset let bude naprosto normální (ono to Ová fakt žádnému jménu na kráse nepřidá), ale v dnešní době mi to spíš přijde jako snaha se co nejvíce zviditelnit.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19855 příspěvků 05.11.18 14:36

Popravdě, je mi to úplně putna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Co mi narozdíl od toho vadí, a to fakt hodně, když (jak bylo napsáno výše) se u nás o herečkách, tenistkách a jiných ženštinách píše s -ová. Podle mě by se mělo jméno používat ve tvaru, jaký používá nositelka, teda Serena Wiliams, Kate Winslet nebo třeba Madeleine Allbright ;)

eva.pass
Stálice 56 příspěvků 05.11.18 14:43

Připadá mi to trapné.. a že se jich teď zas vyrojilo po letních svatbách :mrgreen:

Uživatel je onlineKukacka123
Ukecaná baba ;) 2319 příspěvků 05.11.18 14:47

Je mi to jedno, kazdy at si to dela jak chce. Chapu treba, kdyz nekdo cestuje nebo zije v zahranici…Nektera ceska prijmeni jsou s tim ale smesna :nevim: :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Plekanec a Šafářová jsou konečně spolu, na rande vyrazili v Brně

Konečně spolu! Ačkoliv tenistka Lucie Šafářová v Praze slavila vítězství... číst dále >

Řeším Jirkovy dluhy a jsem ve stresu! Andrea Pomeje vysvětlila svůj údajný nezájem

Zatímco nejlepší kamarád Jiřího Pomejeho Pavel Pásek a jeho tatínek Jiří... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >