Co s chronickou zacpou u batolete?

1403
17.4.20 11:44

Co s chronickou zacpou u batolete?

Prosim o radu, jestli ma nekdo zkusenost s chronickou zacpou u batolete? Radu, co jeste lze vyzkouset?
Uz zacinam byt bezradna. Dcera 2,5 roku uz zhruba 3 mesice trpi zacpou a nic nezabira. Scenar je vzdy stejny. Po zhruba 5 dnech prijdou velke bolesti bricha a extremne tuha, velka a „neprotlacitelna“ stolice kdy ji musime manualne pomoci a i prez mazani konecniku konci vetsinou i natrzenim…
Pricina je zrejme psychicka. Uz po prvnim problemu ma vyprazdnovani spojene s bolesti takze stolici zadrzuje. U doktora jsme byli nekolikrat a vysledek zadny. Doporuceni hodne pit, vlaknina, posazovat na nocnik.
Ten jsme zatim naprosto vyloucili, protoze pri slovu nocnik nebo zachod dostava strachy hystericky zachvaty.
Davame ji pravidelne probiotika, lactulozu, hrusky, jablka, celkove stravu bohatou na vlakninu, zakysane vyrobky davame. Sladkosti jsme vyradili uplne. Vcera uz jsem ji dala dokonce slabe projimadlo urcene pro deti od 4 let a dnesni vysledek naprosto stejny jako vzdy :zed:
Uz jsem vazne bezradna, v pondeli jdu opet k doktoru, ale predpokladam stejnou radu jako vzdycky.
Uvitam jakoukoliv radu kterou jsem jeste nezkusila jen ji trochu pomoci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1592
17.4.20 11:53

...

…tak jestli ji dáváte dost ovoce, tak nevím. Zkuste švestky, ty jsou projímavé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.4.20 11:54
@Tecumseh píše: …tak jestli ji dáváte dost ovoce, tak nevím. Zkuste švestky, ty jsou projímavé.

Ty uz jsme taky zkouseli, cele i jen stavu na piti

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
17.4.20 12:00

Bezzbytkova dieta

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.4.20 12:11

Predem se omlouvam, ze zkusenosti s batoletem nemam, jenom svoje, tak zkousim, jestli nepomuzu. Nechala by si dat glycerinovy cipek? Ty se vyrabeji i pro deti. Sama mam se zacpami problemy, a to se muzu cpat zelim, svestkami, kefiry, jak chci. Ale uz mam vychytane, ze kdyz nejdu na zachod dva dny, tak si ten druhy vecer dam cipek, protoze vim, ze dat si ho pozdeji, bude to na tom zachode bolet. Kdyby si ten cipek nechala dat (ale pouzivala bych ho spis preventivne, nez kdyz uz je zacpa nekolik dnu), tak by se treba mohla zbavit toho strachu, ze jit na zachod = bolest. On ten cipek jednak vyvola nutkani jit na zachod a jednak obsah streva pomaha zmekcit. Pokud by se ale pouzil az ten paty den, kdy je zacpa akutni, tak by sice to nutkani vyvolal, ale bolelo by to taky.

• Citovat
  • Nahlásit
761
17.4.20 12:12

Pro úlevu forlax, fakt zabira ale je na předpis. Jinak bez předpisu je lactuloza. Taky pomáhá na změkčení stolice. Moje dcera stolici zadržovala, nedělá to taky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.4.20 12:13

@JancaS84
Dekuji, mela jsem za to, ze se praktikuje spise pri prujmovych onemocnenich, ale kdyz koukam na slozeni stravy, tak vesmes toto i dodrzujeme, krome lustenin a peckoviteho ovoce. Tak jedine toto jeste zkusit vyradit z jidelnicku. Ale lusteniny davame spise cervenou a cernou cocku a adzuky fazole. Tyaji byt snad mene nadymave a drazdive

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11513
17.4.20 12:18
@lennkaa píše:
Pro úlevu forlax, fakt zabira ale je na předpis. Jinak bez předpisu je lactuloza. Taky pomáhá na změkčení stolice. Moje dcera stolici zadržovala, nedělá to taky?

Forlax 4g je na předpis, Forlax 10g sáčky jsou normálně volně prodejné. Koupila bych a dala půl sáčku, akorát to má grepovou příchuť, já to míchám do hruškového džusu, který je sladký.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.4.20 12:26
@Anonymní píše:
Predem se omlouvam, ze zkusenosti s batoletem nemam, jenom svoje, tak zkousim, jestli nepomuzu. Nechala by si dat glycerinovy cipek? Ty se vyrabeji i pro deti. Sama mam se zacpami problemy, a to se muzu cpat zelim, svestkami, kefiry, jak chci. Ale uz mam vychytane, ze kdyz nejdu na zachod dva dny, tak si ten druhy vecer dam cipek, protoze vim, ze dat si ho pozdeji, bude to na tom zachode bolet. Kdyby si ten cipek nechala dat (ale pouzivala bych ho spis preventivne, nez kdyz uz je zacpa nekolik dnu), tak by se treba mohla zbavit toho strachu, ze jit na zachod = bolest. On ten cipek jednak vyvola nutkani jit na zachod a jednak obsah streva pomaha zmekcit. Pokud by se ale pouzil az ten paty den, kdy je zacpa akutni, tak by sice to nutkani vyvolal, ale bolelo by to taky.

Glycerinovy cipek nam doporucil doktor davat ve fazi kdyz uz nejde nekolikaty den. Davame ho, poprve pomohl ale pri dalsich pokusech uz se ani nerozpusti a vyjde cely i se stolici.
Dekuji, zkusim ji ho tentokrat dat drive nez rika lekar, treba již ten druhy den? Mohl by mit efekt?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.4.20 12:27
@lennkaa píše:
Pro úlevu forlax, fakt zabira ale je na předpis. Jinak bez předpisu je lactuloza. Taky pomáhá na změkčení stolice. Moje dcera stolici zadržovala, nedělá to taky?

Prave ze ano, zadrzuje jak to ma uz spojene s bolesti. Takovy zacarovany kruh

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2049
17.4.20 12:36

Nemám zkušenost, ale co dávat čípek nebo klystyr ob den, aby se rozpustil časem ten psychický blok? Musí prostě chodit častěji, jinak to bude pořád bolet a nikdy nebude chtít…

A pokud odborníka,, tak spíš psychologa než doktora…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1594
17.4.20 12:39

Taky bych dala čípek už po 2 dnech co nejde. On opravdu může vyjít ven se stolicí, pokud už je dcera plná, čípek vlastně strčíš do stolice a on se nerozpustí. Nedáváte ovoce, které staví? Má dost pohybu? No a důležitý je nácvik defekace, o tom si přečti a zkuste to. Snad něco pomůže. Důležité je myslet na to, že je to jen období, o když může trvat dlouho, ale nebude trvat na vždycky. Je to dost časté a běžné. Dítě si zácpu způsobí právě tím zadržováním a pokusy bojkotuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.4.20 12:42
@Platanka píše:
Nemám zkušenost, ale co dávat čípek nebo klystyr ob den, aby se rozpustil časem ten psychický blok? Musí prostě chodit častěji, jinak to bude pořád bolet a nikdy nebude chtít…A pokud odborníka,, tak spíš psychologa než doktora…

Prave proto jsem uz zkusila i to projimadlo. Chtela bych docilit toho, aby ji to parkrat trochu „prohnalo“ a prave to prestala zadrzovat. Jen mne zarazilo, ze ani to projimadlo nezabralo. Nejak jsem na to i spolehala.
Psycholog nevim, mozna mne by trochu podporil, ale nejak si neumim predstavit jak pracuje s dvouletym ditetem ktere jeste poradne nechape a nerozumi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
17.4.20 12:42
@petulka23 píše:
@JancaS84
Dekuji, mela jsem za to, ze se praktikuje spise pri prujmovych onemocnenich, ale kdyz koukam na slozeni stravy, tak vesmes toto i dodrzujeme, krome lustenin a peckoviteho ovoce. Tak jedine toto jeste zkusit vyradit z jidelnicku. Ale lusteniny davame spise cervenou a cernou cocku a adzuky fazole. Tyaji byt snad mene nadymave a drazdive

Ona ta dieta je na to aby zatěžovala co nejmíň střeva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
761
17.4.20 12:43

@zrcadlo díky za upřesnění, my měli ten 4g na předpis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat