Co se vše musí zařídit v těhotenství?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
5.1.22 12:58

Co se vše musi zařídit v těhotenství?

Dobrý den, mám hloupý dotazy tak se předem omlouvám.
1.Jak je to s těhotenství když jsem zaměstnaná kdy to oznámit zaměsnanci?
2.Když budu na nemocenské kdy jdu na rodičovský příspěvek? Jak si ho v počítám?
3.Opravdu rodičovský příspěvek je na jedno dítě 300 000 Kč zdá se mi to docela málo? Jak zvládáte vaší domácnost? Na jaké příspěveky na mateřské všechny mám?
Promiňte ale četla jsem různé webove stránky a všude to je jinak. Tak bych chtěla mít jasno a podle něčeho se řídit protože tohle vůbec neni jednoduchý.
Děkuji ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15657
5.1.22 13:04

1.oznam si to kdy chceš. Nejlíp po prvním screaningu
2. Jestli jsi zamestnana a máš odpracovano tak budeš mít i nárok na peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou. Nastupuje se na ni 6-8 týdnů před termínem porodu. Jestli nemáš nárok tak po porodu si zazadas o rodičovský příspěvek.
3. Ano, opravdu je to 300tis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1617
5.1.22 13:05

Jen tak ze zvědavosti… Kolik by sis představovala příspěvky na dítě?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
5.1.22 13:06

Zaměstnavateli to oznam kdy uznáš za vhodn, většinou po prvním trimestru.

A 300 tisíc ti přijde málo? To není rypani ale to mě rozesmálo 😄 stát ti dá peníze za to že si uděláš dítě a máš ten luxus že můžeš být doma 3 roky..to není vůbec málo… O dítě se mají snad primárně starat jeho rodiče a ne stát, takže tatínek musí prostě vydělávat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.1.22 13:12

Je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou.
Na mateřskou máš nárok jen pokud jsi pracovala (zaměstnavatel za tebe odváděl pojištění) v posledních dvou letech minimálně 270 dní. (Pokud jsi OSVČ, tak placení nemocenského poj.)
Tam ti pak po dobu 28 týdnů chodí peníze na základě toho, jaký jsi měla před tím plat.
Nastupuje se na na ni 6-8 týdnů před porodem.

Rodičovský příspěvek dostanou všichni a buď si o něj zažádáš hned nebo po skončení mateřské. Těch 300K si můžeš rozdělit až do 4 let a maximální měsíční příspěvek se opět odvíjí od výše platu (může být i plat otce).

Záleží na tvé situaci, ale zadej si do Googlu kalkulačka mateřské a kalkulačka rodičovského příspěvku a tam se ti to všechno spočítá. :-)

https://kalkulacka-materska.cz/
https://kalkulacka-materska.cz/…volena-2022/

Příspěvek upraven 05.01.22 v 13:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1131
5.1.22 13:14
@Petromilka9 píše:
3.Opravdu rodičovský příspěvek je na jedno dítě 300 000 Kč zdá se mi to docela málo?Jak zvládáte vaší domácnost? Na jaké příspěveky na mateřské všechny mám?
Promiňte ale četla jsem různé webove stránky a všude to je jinak. Tak bych chtěla mít jasno a podle něčeho se řídit protože tohle vůbec neni jednoduchý.
Děkuji ;)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1043
5.1.22 13:26

Mně by zajímaly stránky, které tvrdí každá něco jiného. Vždyť tento systém je už cca 10 let, ne? Jediné, co se měnilo je výška celkové částky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29368
5.1.22 13:31
@Petromilka9 píše:
3.Opravdu rodičovský příspěvek je na jedno dítě 300 000 Kč zdá se mi to docela málo? Jak zvládáte vaší domácnost? Na jaké příspěveky na mateřské všechny mám?
Děkuji ;)

Oznam to kdy chceš, na to není žádná lhůta, ideálně, aby měli čas si za tebe najít náhradu.
Na matriku se jde 6-8 týdnů před porodem, to je opět na tobě jaký den si v tomhle rozmezí urcis.
Nemáš nárok na materkou, když píšeš, že jdeš rovnou na rodicak? Ano ten je skutečně 300 tisíc pro všechny stejný a vypočítat ho snadno, vezmeš těch 300 tisíc a vydelis počtem měsíců, po které chceš být doma a vyjde ti měsíční částka. Žádné jiné dávky v souvislosti s mateřstvím nejsou. Možná porodné, ale na to pracující lidé nedosáhnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
5.1.22 13:36

Jinak co se týká oznamování zaměstnavateli, to je čistě na tobě, záleží na tom co děláš.
Pokud pracuješ v nějakém rizikovém prostředí, je to dobré řešit co nejdříve.

Já jsem to třeba v práci řekla skoro hned a nečekala na konec prvního trimestru, protože vím, že kdyby těhotenství nevyšlo rozhodně bych se nezvládla tvářit jako že se nic nedělo a neděje a naopak bych ráda aby lidi měli pochopení o co jde.
Mám ale skvělé nadřízené i kolegy a chápu, že každý je v jiné situaci a nemusí chtít zrovna takhle osobní věci sdílet v práci..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
266
5.1.22 14:15

Myslím, že je jedno, kdy to svému „zaměsnanci“ oznámíš, vždyť tebe musí úspěšně nahradit i kelímek od jogurtu. Za tvý dítě by neměl stát vypláznout ani 30 tisíc, jsou to vyhozený prachy. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11707
5.1.22 14:28
@Petromilka9 píše:
Děkuji ;)

Za dávných dob, kdy jsem byla já v očekávání, se odchod na MD oznamoval zaměstnavateli, nebylo nutné obejít každého zaměstnance a požádat o požehnání a křížek na čelo.
Jako že bys dostala všimné od Stanjury jako poděkování za narození malého génia ;)? Nebo dárkovou kartu do Sephory za porod :think:?
Mateřství tak nějak samo o sobě neznamená nárok na příspěvky, dítě mají živit ti, kteří si ho pořídili, takže předpokládám, že máma a táta. Případné dávky SSP jsou vázány na výši vašich příjmů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat