Co učíte děti ve věku 5 a půl let?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Paní Kropenatá
Stálice 69 příspěvků 08.02.18 09:38
Co učíte děti ve věku 5 a půl let?

Ahoj Maminky.
DNes mám v hlavě takovou úvahu, zda toho se synem nedělám málo…?
Vyrostla jsem v takové „dokonalé“ rodině, vše muselo být tip ťop, já jen výborné známky atd. Teď se trochu bojím, abych na syna ve škole nekladla podobně vysoké nároky a nebyla jsem zklamaná z neúspěchů.
Můj muž má nižší vzdělání, ale rozjel si své vlastní podnikání. DLe mě i okolí je velmi chytrý, jen ho nebavila škola. Celkově je v životě spokojený a vzdělání mu nikdy nechybělo.
Náš syn - 5.5 roku - baví ho tatínkova práce a ví o ní hodně ( spjato s přírodou), nyní se řeší jeho odklad šk. docházky, je na hranici srpen/září. Je to chytrý kluk, ale vyloženě ho doma nevzdělávám. Vy ano? Měla bych? Malujeme si, povídáme si. Třeba neumí vyjmenovat měsíce v roce (pr ano, ne všechny). Celkově ho vychovávám více láskou, která mi doma trochu chyběla. Umí pochválit, poděkovat, poprosit, dát pusu.
A proč to vlastně celé píšu. Bylo mi vyčteno, že nejsem dost důsledná, dost přísná. Od rodičů. Syn jim totiž udělal scénku. Občas to tak dělá, najednou z neznámých důvodů něco nechce, zasekne se a nemluví, nikdo s ním nehne po dobrém ani po zlém(šlo o to že měli někde jít). Občas to naštve i mne, ale je to prostě jeho povaha. Zkoušeli jsme na něj kde co :-)
A mně to prostě mrzí. Asi něco dělám špatně. ALe vychovávám dle svého pocitu. JSem i přísná. Nerozmazluju. Používám zdravý selský rozum. Ale nebudu dítě od rána do večera bít.
A to celé mě dovedlo k úvaze o tom, co když nebude dost dobrý ve škole. Tak dobrý jako ostatní děti v rodině.
Asi píšu zmateně. Ale v podstatě mě honě mrzí, že od malička poslouchám jak jsem na něj měkká a teď to tady mám. ALe kromě těch záseků a extrémní stydlivosti (v obchodě, před cizíma lidma někdy i před vlastníma, atd)si myslím, že s ním není problém.

Jejda, to je ale zmatené…Asi jako já dnes :oops:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

tezi
Hvězda diskuse 48679 příspěvků 1 inzerát 08.02.18 09:52

@Paní Kropenatá neučím v podstatě nic. Předškolní přípravu mají v rámci školky. My doma akorát procvičujeme logopedii a grafomotoriku, protože na ně pravidelně docházíme. Jestli bude mít malý odklad zatím nevím, budeme to řešit v poradně. Malý je narozený v půlce srpna. Spoustu věcí zná - pozná první písmenko na začátku slova (cvičí to i na logopedii), dokáže slovo říct po písmenkách - nic z toho jsem ho neučila, přišel s tím sám. Nejspíš se naučil od staršího brášky.

brumi
Kelišová 6357 příspěvků 08.02.18 09:53

Jejky :D je poznat že jsi poplašená :mrgreen:, Jinka dcerka zrovna dnes 5 let, že bych jí učila jako ve školce to určitě ne, ale trénujeme formou her vše co se dá. Barvy, zvířata kde jaké žije a tak, roční období, měsíce, podpis, už se i zajímá o psaní a celkově co je jaké písmenko,,počítáme do 20 společenské, logické hry. Ale to vše je i v návaznosti se školkou kde to učí to stejné. Samostatnost v samoobsluze např, už si namaže chléb sama k večeři udělá kakao a taky si dojde ke kamarádce, zajde si koupit nanuka sama. S tím že se ti malý sekne, mi příjde ještě nrmální malá má taky takové dny, když nechce hodí mrtvolu a člověk s ní nehne ani heverem :D. Taky někdy mívá záchvaty vzteku kdy ječí jak pominutá když třeba není po jejímu. Ale to dostane seřváno připadně na dupku aby věděly že to už se nesmí, navíc taková velká slečna už se přece nevzteká jako miminko, to na ní celkem zabírá…

novakova.t
Závislačka 3168 příspěvků 1 inzerát 08.02.18 10:03

Dcera 4,5r.
Dokáže složit sama bez problemu 60dilne puzzle to ji hodně baví. Umí se podepsat, napsat celou abecedu tiskace a víc jak půlku rozezna. Dny v týdnu dokáže říct i co bylo za den vcera atd. Počítat do 25. Je hodně šikovná a učenlivá. Občas chce s něčím poradit co a jak ma…dela to vše sama…nema rada rady :nevim:

Hadumi
Extra třída :D 13170 příspěvků 08.02.18 10:08

Ne, cíleně jsem neučila, pokud jí něco zajímalo, dozvěděla se to, šlo spíš o její zvídavost. Ano, některé kamarádky učily děti počítat, písmena,… já ne. Tvůj syn mi povahově připomíná mou dceru a je i stejně narozená a do první třídy teď šla - řídila jsem se svým pocitem a ne tím, kdo co kde povídá.

ejhle
Závislačka 2777 příspěvků 08.02.18 10:15

@Paní Kropenatá mela by jsi prestat resit ocekavani rodicu. Ty jsi mama a ty (spolecne s partnerem) vychovavas. Taky jsem z rodiny, kde jsou vsichni VS, vysoke naroky cele detstvi, misto pochvaly sdeleni, ze priste je nutne zabrat vice. A proto vim, ze je nekdy tezke naucene vzorce neprenaset na deti. Ale snazim se.

K tem detem-mame je stejne stare. V zari budeme mit prvnacka. Zvlada scitani a odcitani (ditko se naucilo samo), zna par pismenek (pokud se zepta, tak ukazu jak se co pise. Nevedu k tomu), orintuje se v dnech v tydnu, mesice a rocni obdobi odpapouskuje. V podstate ditko cilene neucim-ma oblibenou detskou encyklopedii, takze si spilu cteme. Ditko ma hodne rado detske krizovky/ukoly pro predskolaky (to si samo k tomu sedne a plni ukoly-obcas potrebuje asistenci).Malovani a dalsi detske aktivity doma jsou v rezii ditka. 3× tydne ma krouzek. Jedine, k cemu ditko cilene vedu je samostatnost (samo si nachysta o vikendu snidani. Dokonce je tak uzasne, ze v nedeli vstane i s mladsim (skrivani) zapne tv, udela snidani, nalije obema mleko a koukaji na pohadky, pripadne stavi lego a do cca pul devate spime, ja uz jenom podrimuju a slysim je v obyvaku) a zodpovednost (chces na trening? Nachystej si samo veci. Jinak nic nebude. Doma ma ukoly, ktere musi plnit (zalevani kviti, odpadak, utirani prachu, parovani ponozek), pokud plni, tak dostava financni odmenu (v radech desetikorun) a tu si spori do prasatka a muze pak utratit za co chce). Ale nejsem tyran. Obcas se na vsechny povinnosti vybodneme a jdeme do cukrarny. Mam hodne kontaktni deti, takze se porad chteji tulit. Hodne casu travime venku (v zime lyze, v lete zahrada), cadto podnikame vylety, jednou tydne jsme v bazenu…jo a nemam dokonale dite-je to bordelar a pekne uvztekany. Taky se obcas vztekne. A kdo ne, ze…vsak to znas. Absolutne se vzdas sveho volneho casu ve prospevh ditka. Neres sve rodice. Sve dite znas a tak vis co potrebuje a jake je.

ugluk
Hvězda diskuse 41788 příspěvků 08.02.18 10:22

Předškolní dcera, velmi velmi zvídavá, ale není schopná jakéhokoliv memorování. Takže ji „učíme“ jenom tím, že jí zodpovídáme veškeré dotazy, někdy to dá zabrat. Měsíce sice vyjmenovat neumí (musela by namemorovat), ale zato zná spoustu informací z oborů, co ji zajímají. Ve školce má přípravku. Takže ne, doma se s předškolním dítětem fakt neučím. Jo a scény dělá taky, sakra, je to dítě :) Za svou výchovu nepovažuju to, že mé dítě nikdy neudělá scénu, ale jak já se s tím umím vyrovnat a co nejdřív ho zas uvést „do normálu“. A nemyslím si, že dět odrecitující bez chyby dvanáct měsíců (proč ne, někoho to baví), scény nikdy nedělají.

Tamtama
Extra třída :D 11579 příspěvků 08.02.18 11:09

Já se teda doma ani s jedním nic cíleně neučím. Staršímu bude za měsíc 6, měsíce ani dny v týdnu neumí, scény dělá denně, neposlouchá, odmlouvá, je drzý, počůrává se přes den a na noc má plínu. Přesto ho učitelky ve školce, logopedka i psychiatrička označily za nadprůměrně inteligentní dítě.
Edit: o mně říkali učitelé totéž, doma jsem zase pořád poslouchala, že ze mě bude NĚKDO. V pubertě jsem se sekla, utekla z gymplu a skončila s učňákem. :lol: Takže na to bacha.

Příspěvek upraven 08.02.18 v 11:12

Kakika
Extra třída :D 14799 příspěvků 08.02.18 11:09

@Paní Kropenatá Neučím, vychovávám. Přesně tak, jak to děláš ty…láskou a trpělivostí. Co vědět chce, na to se zeptá, případně komentujeme to, co je venku (pozorujeme ptáčky na krmítku, povídáme si, proč jim to sypeme, proč by kachny neměli jíst rohlíky…ale všechno je to vyplynutí ze situace a většinou tomu předchází dceřina otázka). Ona je tedy strašně nadaná pohybově..chodí od pěti na karate, moc hezky jí to jde. Tvoří rukama…vystřihuje, lepší, kreslí, vybarvuje, dekoruje různými korálky…je neuvěřitelně kreativní a ke svému stolku si jde sednout sama, kdy má náladu. Spíš než abych ji vedla k nějaké konkrétní činnosti, tak jí spíš omezuji v těch nežádoucích (televize, tablet atd.), ale jinak má celkem dost svobodu v tom, co bude dělat. Je to tak dva měsíce (je jí tedy už 6,5 let), co mi začala sama od sebe pomáhat se slovy „aby jsi to nemusela dělat jenom ty“, což je největší odměnou za to, že k tomu dojde sama a ne diktátorstvím a tresty za neuposlechnutí.

carsa
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 08.02.18 11:16

Měsíce v roce se mmch učí ve druhé třídě. Děláš to dobře. Povídej si s ním, odpovídej na jeho dotazy, ale nic ho cíleně neuč. A rodičům bys možná měla říct to, co jsi sem napsala. Ulevilo by se ti.

Kakika
Extra třída :D 14799 příspěvků 08.02.18 11:29

@Paní Kropenatá mmch, můj muž s bídou prolezl učňák a zcela sebekriticky můžu říct, že kam se na něj hrabu. Škola není všechno. A nikdy mu výuční list nebránil dělat to, co ho baví. Už v první práci si udělal spoustu známých, ukázal, s jakou lehkostí se učí nové věci a jak zodpovědně se chová a od té doby postupuje tak nějak mimochodem. A celou tu dobu je spokojený. Má nadřízené, kteří vědí, že jim natvrdo řekne, co si o jejich nápadech myslí, pokud je to kravina. Respektují ho, protože se nenechá zmanipulovat. Toho si na něm cením nejvíc. To, že dlabal na školu, je teď už úplně jedno.

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33910 příspěvků 08.02.18 11:44
@novakova.t píše:
Dcera 4,5r.
Dokáže složit sama bez problemu 60dilne puzzle to ji hodně baví. Umí se podepsat, napsat celou abecedu tiskace a víc jak půlku rozezna. Dny v týdnu dokáže říct i co bylo za den vcera atd. Počítat do 25. Je hodně šikovná a učenlivá. Občas chce s něčím poradit co a jak ma…dela to vše sama…nema rada rady :nevim:

no ale to neni uplne bezne u 4,5r ditete, navic je to holka.

zaKLADATELKO STARSIHO JSEM UCILA PIMENA A POCITAT DO 15, logopedii a grafomotoricka cviceni pro predskolaky - jinak co ho zajimalo

Agrion
Závislačka 2737 příspěvků 08.02.18 12:06

@Paní Kropenatá Myslim, ze to delas spravne… dite od rodicu potrebuje lasku, hranice a odpovedi na otazky… od uceni je skola a vetsinou predskolni priprava… se synem jsem se cilene taky nic neucila ( krome adresy a data narozeni), jen mu vysvetlova co ho prave zajimalo. Aktualne je prvnak a zvlada vse v pohode… problemem je mladsi dcera - aktualne predskolacka… uz v predskolni priprave se nudi :nevim: Snazim se ji vsemozne zabranit aby nasala vsechnu latku prvni tridy, ale zatim bezvysledne… asistuje brachovi u vsech ukolu, prohrabuje mu tasku (s jeho dovolenim) a listuje si sesity, cte si ve slabikari… takze vysledkem je, cte uz skoro plynne a rychleji nez bracha, umi psat vse co bracha, scitat a odcitat do deseti, pocitat do sta, mesice a dny v tydnu… proste vse co prvnaci :nevim: Uz ji davam pracovni listy z ceske skoly ( syn chodi do skoly v De ale je zapsan i na ceske skole - dela soucasne) aby dala pokoj, aspon kdyz syn pise ukoly… a vysledkem je, ze ona i cesky cte a pise lip… Uz se toho jejiho nastupu do skoly dost desim, protoze jestli ji nechaji nudit, tak jim tam z toho udela kulnicku ma drivi :nevim:

elen-ka
Extra třída :D 11846 příspěvků 1 inzerát 08.02.18 12:13

@Paní Kropenatá syna učím základy slušného chování (tudíž to co ty), učím ho správně jíst příborem (úměrně jeho věku) - nyní se učí kombinaci vidličky a nože a základy stolování - nemlaskat, lokty nemít na stole apod. Také se snažím, aby tužku/pastelku držel správně. Zbytek ho vyloženě neučím, ale pokud něco řekne špatně, např. na obrázku je čtverec a řekne kruh, opravím ho a ukážu mu dané tvary. Nyní ho zajímají písmena a naučil se podepsat. Chce také psát další věci, tak ty mu napíši tiskacím a on je „překreslí“. To stejné s čísly. V podstatě to co ho zajímá, to mu řeknu a vysvětluji.

PupuP
Kecalka 476 příspěvků 08.02.18 12:27

Já učila sestřenici od 3 let číst a počítat, teď studuje MatFyz, tak možná to k něčemu bylo:-D Já šla do školy v 5,5 letech a uměla jsem už číst. Ale kluci jsou v tomhle trochu opožděnější, často se jim dává odklad více než holčičkám. Pokud budete chtít odklad, tak je ještě čas… ale za rok už bych ho pomalu zvykala na ten učící proces, pak je to pro děti dost velká změna.
Takhle, taky pocházím v tomhle úhlu pohledu z „dokonalé rodiny“ (resp. jen z matčiny strany) - lidi s VŠ, nás od malička rodiče i prarodiče tlačili k samým 1, po 5. třídě na víceletý gympl, pak na vejšku. Díky tomu tlaku rodiny se nám to všem zatím daří a když jsem jen před prarodiči zmínila, že si magisterské studium o rok prodloužím, byl oheň na střeše. Ze strany rodiny je na nás mladší vyvíjen fakt tlak, co se týče školy. Z taťkovy strany a přítelovy je to přesně naopak a proto tam většina lidí má sotva maturitu. Ale zase podnikají a nakonec se mají lépe než my.
Je třeba zdravý selský rozum. Myslím, že pokud je tvůj syn introvert, bude to při začleňování do kolektivu horší a u takových lidí je obecně lepší mít vyšší vzdělání (vidím to ve svém okolí, bez vzdělání se nějak lépe uplatnili jen ti, kdo byli fakt extroverti, nebáli se rozjet podnikání a poprat se se životem). Já jsem úplně největší introvert a proto pro mě jediná cesta byla VŠ.
Nauč ho ale prosím, jak se zavazujou tkaničky. Učím ve škole a znám třeťáky, kteří to neumí… no nestačím se divit.
Nemusíš své dítě vyloženě učit číst a psát, stačí ho naučit hodnotám a vzorcům správného chování, jak v některých situacích přiměřeně reagovat, jak se slušně chovat. To je základ života.
Hodně štěstí!

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Organizovaný teror ve Švédsku: Mají hořící auta na svědomí migranti?

Několik švédských měst během noci na dnešek zachvátila vlna nepokojů.... číst dále >

Hořká kapka pro Thomase Marklea: Matka Meghan se stěhuje do Londýna!

O Meghan Markle (37) se v posledních měsících dozvídáme především kvůli... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama