Co vyřídit před porodem, jsem-li na ÚP?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Verunka158
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 11.11.14 10:55
Co vyřídit před porodem,jsem-li na ÚP?

Ahoj holky, prosím o radu. Když jsem otěhotněla, byla jsem vedená na ÚP. Jsem v 5 měsící, a už dopředu přemýšlím do budu muset všechno zařídit? Vím, že musím jít na matriku ohledně jména pro miminka. Ale nevím co dál..Budu si muset všechno vyřizovat na sociálce, jestli ano tak co všechno? A ješte mě zajímá, když jsem na ÚP, vím, že mi mateřskou dají automaticky na 4 roky, ale chtěla bych si jí dát na 3,vím že to jde nějak přes přítele.. Máte s tím zkušenosti? Děkuji za všechny odpovědi.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
variska
Zasloužilá kecalka 789 příspěvků 11.11.14 10:59

S vyřizováním zkušenosti nemám, ale rodičovská přes přítele je jednoduchá, stačí ať v práci vyřídí potvrzení o prijmu, formulář se dá stáhnout a to pak dolozis k žádostí o rodicovskou. Toť vše.

Andenne
Kecalka 380 příspěvků 11.11.14 11:00

Ahoj,
přesně tohle jsem řešila.
Zajdi na ÚP až budeš mít termín schůzky, nahlas jim termín porodu, to jim stačí. Pokud splňuješ podmínku nutnou pro příspěvek v mateřství /odpracováno 280 dní asi/,dají ti tiskopis Žádost o PPM k potvrzení u lékaře. Pokud ne, jako já, tak ti je tiskopis k ničemu a můžeš na sociálce žádat jen o rodičovský příspěvek. ale to až po porodu. jinak do porodu nemáš nárok na žádnej příspěvek. po porodu akorát na pracák do 8 dnů nahlásíš, že jsi mamina = žádost o vyřazení z evidence ÚP, stačí písemně, pošlou potvrzení, a s tím zajdeš na zdr. pojišťovnu až půjdeš přihlásit mimi.
snad je to pochopitelné.

BAZÁREK ANGIE
Závislačka 4918 příspěvků 11.11.14 11:04

@Verunka158
Na sociálce si nebudeš muset vyřizovat nic, tedy alespon mě nic nenapadá co by jsi tam měla vyřizovat?

Verunka158
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 11.11.14 11:09
@BAZÁREK ANGIE píše:
@Verunka158
Na sociálce si nebudeš muset vyřizovat nic, tedy alespon mě nic nenapadá co by jsi tam měla vyřizovat?

No spíš jsem to myslela, tak jestli jim tam ponesu nějaký papír jako žádost o tu rodičovskou.

Andenne
Kecalka 380 příspěvků 11.11.14 11:12
@Verunka158 píše:
No spíš jsem to myslela, tak jestli jim tam ponesu nějaký papír jako žádost o tu rodičovskou.

no to tam určitě poneseš…

smudlinky
Závislačka 2654 příspěvků 282 inzerátů 11.11.14 11:13

Na matriku jdete před porodem kvůli přiznání otcovství- tam vyřídíte, že dítě bude mít příjmení po otci, u vdaných je to automatické, nikam nemusí.
Po narození dítěte půjdete na UP a tam si vyřídíte rodičák - nejlépe když si přítel v práci zajistí potřebné papíry, aby mohla být výše rodičáku na 3 roky.
Po narození dítě nahlásíte na platbu odpadů, zdravotní pojišťovně, pokud bydlíte v paneláku tak na správu domu, to je asi vše.
 http://socialni-davky-2014.eu/…y-prispevek/

Verunka158
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 11.11.14 11:15
@Andenne píše:
Ahoj,
přesně tohle jsem řešila.
Zajdi na ÚP až budeš mít termín schůzky, nahlas jim termín porodu, to jim stačí. Pokud splňuješ podmínku nutnou pro příspěvek v mateřství /odpracováno 280 dní asi/,dají ti tiskopis Žádost o PPM k potvrzení u lékaře. Pokud ne, jako já, tak ti je tiskopis k ničemu a můžeš na sociálce žádat jen o rodičovský příspěvek. ale to až po porodu. jinak do porodu nemáš nárok na žádnej příspěvek. po porodu akorát na pracák do 8 dnů nahlásíš, že jsi mamina = žádost o vyřazení z evidence ÚP, stačí písemně, pošlou potvrzení, a s tím zajdeš na zdr. pojišťovnu až půjdeš přihlásit mimi.
snad je to pochopitelné.

Děkuji za vysvětlení.. Já jsem právě pracovala skoro 2 roky ve firmě, a když jsem v červnu skončila, tak jsem šla na úřad práce, s tím že budu pobírat normálně 5 měsíců podporu. Za měsíc jsem otěhotněla. Na pracáku mi řekla, že doberu 5 měsíců podporu a až do porodu nic nedostanu. Na konci listopadu jdu na pracák, tak se jí musím zeptat, co a jak.. Těhotná jsem poprvné, a takovým věcem já vůbec nerozumím :(

Andenne
Kecalka 380 příspěvků 11.11.14 11:18
@Verunka158 píše:
Děkuji za vysvětlení.. Já jsem právě pracovala skoro 2 roky ve firmě, a když jsem v červnu skončila, tak jsem šla na úřad práce, s tím že budu pobírat normálně 5 měsíců podporu. Za měsíc jsem otěhotněla. Na pracáku mi řekla, že doberu 5 měsíců podporu a až do porodu nic nedostanu. Na konci listopadu jdu na pracák, tak se jí musím zeptat, co a jak.. Těhotná jsem poprvné, a takovým věcem já vůbec nerozumím :(

oni ti tam řeknou už co a jak, neboj…mě to taky vysvětlili…

Verunka158
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 11.11.14 11:19

A prosím holky, ještě jednu věc.. Když já do porodu nedostanu nic, měla sem jen podprodu prvních 5 měsíců, tak bysme s přítelem měli mít nárok na porodné. Přítel vydělá kolem 20 tis. měsícně, ale ve výplatnici má napsaných nějakých 17 a zbytek mu jde na ruku, tak vím, že bysme se to toho měli vlézt.. Víte jak vyřizovat?

Verunka158
Zasloužilá kecalka 575 příspěvků 11.11.14 11:20
@Andenne píše:
oni ti tam řeknou už co a jak, neboj…mě to taky vysvětlili…

No víš, já se radši informuju tady, protože na těch úřadech vetšinou bývají tak strašně nepříjemní lidi :nevim:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65125 příspěvků 11.11.14 11:20
@Verunka158 píše:
Děkuji za vysvětlení.. Já jsem právě pracovala skoro 2 roky ve firmě, a když jsem v červnu skončila, tak jsem šla na úřad práce, s tím že budu pobírat normálně 5 měsíců podporu. Za měsíc jsem otěhotněla. Na pracáku mi řekla, že doberu 5 měsíců podporu a až do porodu nic nedostanu. Na konci listopadu jdu na pracák, tak se jí musím zeptat, co a jak.. Těhotná jsem poprvné, a takovým věcem já vůbec nerozumím :(

No, to ti řekla správně, ale pochybuju, že ti poradí co a jak, myslím ve smyslu co vyřídit jinde, ona má na starosti pouze evidenci nezaměstnaných, nic víc.

Andenne
Kecalka 380 příspěvků 11.11.14 11:24
@j.a.n.i1 píše:
No, to ti řekla správně, ale pochybuju, že ti poradí co a jak, myslím ve smyslu co vyřídit jinde, ona má na starosti pouze evidenci nezaměstnaných, nic víc.

já nevím, mě chlapík na ÚP vysvětlil všechno, halt jinej kraj, jinej mrav.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65125 příspěvků 11.11.14 11:26
@Andenne píše:
já nevím, mě chlapík na ÚP vysvětlil všechno, halt jinej kraj, jinej mrav.

Jasně, ale to protože to věděl, stejně jako to třeba ví někteří tady, ale neznamená to, že to bude vědět každý úředník.

Andenne
Kecalka 380 příspěvků 11.11.14 11:29
@j.a.n.i1 píše:
Jasně, ale to protože to věděl, stejně jako to třeba ví někteří tady, ale neznamená to, že to bude vědět každý úředník.

jistě.
takže zakladatelko, nepočítej s tím, že ti poradí.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Je apatická a drží hladovku! Tereza v pákistánském vězení přestala mluvit s okolím

Byla si jistá tím, že se dočká svobody. Místo toho ale vyfasovala osm let a... číst dále >

Kopřivová a Šafářová ve společné lóži: Holky si předávaly rady a zkušenosti

Obě žily v jiných světech, jedna profesionálně hrála tenis, druhá se snažila... číst dále >