Co zasadit na zahrádku?

9239
10.3.06 13:36

Co zasadit na zahrádku?

Sháním rady.

Vlastní zahradu nemáme, ale chodíme k tchánovcům. A s malou určitě taky chodit budeme. A tak jsem si od tchána vydyndala jeden menší záhonek, na kterém chci pěstovat nějakou tu zeleninu pro Viki. Aby měla BIO od maminky.
Jen nevím co vlastně nakoupit za druhy co všechno bude Viki papat. Jesně že mrkvičku, ale co dál?? :oops:Viki je narozená v říjnu takže když zeleninka začne dorůstat bude nám už přes půl roku.
Poraďte úplnému neználkovi. A bylo by fajn kdyby jste třeba i uvedli jestli se to dá koupit i v nějakých sazeničkách či pěstovat ze semínek. A taky co přežije i mou začátečnickou péči a co je trošku složitější. 8O Rady a tipy od zkušených maminek zahradnic. Děkuji moc. :P

PS: Tchána se moc ptát nechci je takový zvláštní a bylo by mi to trapné. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

244
10.3.06 14:20

Ahoj,
jsem zahradnice začátečnice, ale napíšu, co budu na naší pidi zahrádce pěstovat já. Vzhledem k vysokému obsahu dusičnanů v kupované mrkvi, špenátu a červené řepě (když tedy kupuješ v normální obchodní síti a ne bio) budu pěstovat právě tyto tři plodiny. Všechny se sejí přímo do záhonu ze semínek koupených v obchodě (termín výsevu budeš mít uvedený na sáčku se semínky). Potom ještě po dobrých zkušenostech z loňska budu pěstovat cuketu. Ta se vysévá v květnu přímo do záhonu. Měli jsme cca 5 rostlinek a cukety jsme sklízeli neustále a museli jsme i rozdávat, co jich bylo. Potřebují dost místa, plazí se. Pak tradičně budeme pěstovat rajčata a papriky, ty se koupí jako sazenice nebo předpěstují doma ze semínek (já je dostávám od táty).
Zeleninu jako květák, brokolici nemá cenu pěstovat, moc se jim nedaří.
Jo, ještě jsme pěstovali ředkvičky.
Pett

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
10.3.06 14:27

Ahoj Ivo,

já mám v podstatě stejné zkušenosti jako Pett. Nejraději mám ředkvičky, protože jsou dost nenáročné. Kromě mrkve mám ještě petržel a cibuli a jahody, ale to asi u vás nebude aktuální vzhledem k věku. Jinak co se musí pěstovat ze sazeniček, buď dostanu od někoho ze vsi, nebo máme ve městě zahrádkáře, který předpěstovává i sazeničky na biozeleninu.
Květák se mi vůbec nedařil, takže ten jsem odbourala. Ještě tak pórek a kedlubny a to je asi všechno.

Milli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
10.3.06 14:49

Ahoj,
ještě velmi snadno s pěstuje špenát (vyseješ na záhon jak hrách a pak se sklízí listy), hrášek (doporučuji cukrový, je sladší) a úplně úžasné jsou měsíční jahůdky (malé jahůdky, podobné lesním). Ty se sklízí od června do října a stačí pár sazeniček,které se dají koupit nebo si je vypěstuješ ze semínek (prodává se). Moje děti je milují.
Hodně zdaru a velkou úrodu přeje Míša

• Nahlásit
  • Citovat
9239
10.3.06 15:09

Děkuji,

teda špenát mě nadchnul a cuketa taky, Mrkev, petržel to si chci koupit takový ty výsevný pásky a v tom mrkvičkovém je i ta ředkvička tak ta taky bude. Jahůdky to asi až příští rok. Co se květáku týče tak ten zkoušet nebudu, ale prý je nenáročná Brokolice tak tu zkusím ze sazeniček. Jinak hrášek mi příjde hodně složitý na pěstování, jak se to musí nějak vyvazovat či co. A ten špenát ten se přece nevyvazuje, né? Ufff to ještě bude sranda. Mě děsně baví hrabat se v hlíně, okopávat a tak. Jako dítě jsem měla u mámy jeden malý záhonek a na něm od každého něco. Jen si už nepamatuju co se s tím všechno dělalo. :cry:

Ahojky Iva a Viki

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
200
10.3.06 15:11

Ahoj Ivi,
já tedy taky nejsem žádná zdatná zahradnice, ale pokusím se trošku poradit. Jak už psaly holky - mrkev , špenát , ředkvičky a přidala bych ještě petržel . Jsou nenáročné. Vyseješ přímo do záhonu. Jak vykoukne mrkev a petržel, musíš je trochu protrhat, aby měly více místa, jinak se zapétají do sebe a jsou malé.
V zahradnictví se dají koupit sazečky salátu , kedlubnů .
Doma si pak můžeš ze semínek předpěstovat rajčata - třeba do kelímků od jogurtů. A do nějakých širších kelímků (třeba od nanukových dortů) papriky - ty pak, když vylezou, se přesazují právě do těch kelímků od jogurtů. Pochopitelně se vybírají ty nejpovedenější sazečky, asi proto se sejí tak hromadně :? . A až jsou asi těch 10cm vysoké, putují do záhonu (tak to alespoň dělá moje mamka i tchyně).
Každopádně ti jistě dobře poradí v nějakém tom zahradnictví.

Tak dobrou úrodu přeji :D

Karolínka""http://b3.lilypie.com/bP7×p1/.png:http://b3.lilypie.com/bP7xp1/.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
879
10.3.06 15:54

Ahoj,
já pěstuji všechno,co holky napsaly.I hrášek, a vůbec ho nevyvazuji.Ten je nejlepší - zaseju (ne moc hluboko!), dokonce mi i jeden zkušený zahrádkář radil,ať ho nechám den před vý:,–(bou nabobtnat ve vodě, překryju ho netkanou textilií, aby mi ho nevyzobal nějaký pták, no a pak jen nakukuji,jestli už roste.A miluji to „ozobávání“ čerstvých lusků :P
Taky někdy zaseju fazole, a pak sklízí, ty mladé fazolkové lusky na omáčku.Ale ta se seje hodně pozdě.
Jo, a ještě si do květináčků na terasu vysazuji bazalku a oregano - a mám hned čerstvé bylinky.Mám už taky takhle 3 roky pažitku.Jenom mám strach,jestli tu letošní zimu přežila :?
Já už se taaaak těším, to jaro snad nepřijde :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
152
11.3.06 18:42

Ahoj,
taky jsem pestitelka-zacatecnice :lol: a hlavne nebyl moc cas, na zahradku musime jezdit. Loni jsme za:,–(ili spenat, kopr (ten byl super, mela jsem ho 1/2 zimy vmrazaku, davam ho i na ryby), petrzelku natovou (taky mam nasekanou v mrazaku a vzdycky trosku pridam do polivky), bazalku, hrasek, cukety - super , jahudky a jeste neco tam bylo, ale uz si nevzpominam. Ctela bych se spis zeptat zkusenejsich - jak na pazitku, aby nebyla tenka (za:,–(ila jsem trs z obchodu, ale za cas byla jako trava) a na dyne, tem se nejak nedarilo, tak jestli nemate nejaky tip, jak na ne. Jo, a mivam na balkone kerickova rajcata, jsou z toho male rajcatka, jak koktejlky a moc dobre :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
11.3.06 18:45

Snehu,

mě docela funguje s pažitkou tohle:

Mám celkem tři trsy. Jeden vždycky úplně ostříhám až nad zem, druhý mi mezitím dorůstá a z třetího můžu normálně brát. A hlavně ho zaštipuju, když by chtěl kvést.

Jinak je jako plevel, stejně jako libeček. Ten mi manžel loni dvakrát omylem přejel sekačkou a stejně byl na podzim zase jako veliký keř.

Milli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
11.3.06 19:42

Holky, zkuste zaměnit špenát za mangold. Vypadá to hodně podobně, zachází se s ním stejně…ale ta chuť je 1000× lepší !

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9239
20.3.06 14:54

Tak kde je sakryš to jaro, už bych :,-(ila. Díky za rady uřčitě využiju. Dokonce se mi po rozsáhlém pátrání podařila sehnat baby karotka. Tak doufám že bude malé chutnat. :wink: A pažitku asi za:,–(ím do květináčku na okono. Taky mi doma moc scházela. Jen ona má ráda písčitou půdu. Mylsíte že jí můžu strčit do normální zeminy pro pokojové rostliny a přidat trochu písku z pískoviště??? Nebo jak to děláte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
20.3.06 15:07

Mi rostla i v této kombinaci, hlavně když jsem ji pře:,–(ila z toho pidikelímku, co ji v něm prodávají. To mi byla chudera fakt vděčná. :lol:

Jaro se blíží mílovými kroky, akorát naše zahrada je pořád pod sněhem :roll: :roll: Severní svah :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
20.3.06 15:24

tak já budu pěstovat poprvé od svého dětství (kdy jsem vše odkoukala na babiččině zahrádce)mrkve, petržele, rajčata, hrášek,česnek, cibuli, rybíz, maliny a jahody, kopr a jiné byliny, ev. brambory. Něco jsme kupovali v semínkách a třeba pro rajčata chodili na trh pro keříčky, a cibuli sazečku, :,-(bové brambory.Ale zatím máme bahno na staveništi, tak nevím, kdy mi tady něco poroste. Petra

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
20.3.06 15:26

Zeminu prodávanou bych nepoužila, je silně hnojená. S dětma jsme si do koupené zeminy za:,–(ili čočku a rostla jak tryskáč, to není normální :-(

Petra

• Nahlásit
  • Citovat
922
20.3.06 15:40

Ahoj holky,
tak já jsem velký příznivec bylinek, pěstuju je v takovém tom kameninovém „hrnci“ se spoustou „kapsiček“. Loni mi super vyrostla bazalka, oregano a tymián. Letos se ještě chystám na petrželku a pažitku, ale ty dám spíš někam na okraj záhonku. Bylinky pěstuju ze semínek. Jo a taky jsem měla spoustu mini rajčátek, ty mi rostou ve velkém květináči ze sazeničky, které mi vždycky předpěstuje mamča. Zkusím tu baby karotku? Pěstujete jí v záhoně, nebo by rostla i v truhlíku?
Berča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama