Covid a změna společnosti

Napsat příspěvek
Velikost písma:
5628
22.9.20 17:49
@Bábrdl píše:
Zatím krása střídá nádheru. Normálně už v září všude plni chrchláků… A teď? Super. :srdce:

My máme tedy ve firmě tvrdá pravidla ohledně chrchlalu, kdo je nachcipana, nesmí přijít (u nás je možný HO a s PN neděláme žádné problémy). Už se to naštěstí naučili všichni, i novackum to vždy zdůrazňujeme.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
28675
22.9.20 17:51
@Wani píše:
My máme tedy ve firmě tvrdá pravidla ohledně chrchlalu, kdo je nachcipana, nesmí přijít (u nás je možný HO a s PN neděláme žádné problémy). Už se to naštěstí naučili všichni, i novackum to vždy zdůrazňujeme.

Závidím.
Já si nechrchlací prostředí užívám až teď.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
805
24.9.20 20:56
@roba18 píše:
Ahoj, zakládám diskusi spíš k zamyšlení. Byla bych ráda, když by se obešla bez hádek a vzájemných urážek. Otázka je - jak se změní společnost díky (kvůli) Covid19. Myslím tím např. jestli budou lidé více dbát o své zdraví, jestli se bude opravdu výrazně více pracovat on-line, nebo jestli třeba následnou ekonomickou krizí nepřijde k moci někdo s extrémními názory a nestane se něco hrozného apod. Díky za příspěvky. (pokud už tu podobné téma je založené, tak prosím o smazání tohoho).

Podle mě je na Covid-19 spíš dobře vidět, jak už se společnost proměnila.

Vezmi si 1995-96, prý tu byla chřipková epidemie s miliónem nakažených a 12 000 mrtvými, ale až na to, že byly celorepublikové prázdniny, se to nijak extra neřešilo.

To samé pandemie asijské a hongkongské chřipky v 60. a 70. letech, kdy třeba ta hongkongská celosvětově milión až čtyři milióny mrtvých. Psalo se o tom, mluvilo se o tom, vydávaly se doporučení, ale to je tak všechno.

No a španělská v 1918-19 úplný extrém. Za dva roky umřelo několikrát víc lidí než za čtyři roky 1. světové války. A stejně skoro všechny státy natvrdo cenzurovaly zmínky o této chřipce s výjimkou neutrálního Španělska (proto španělská), aby jim to nenarušilo válečné úsilí. A opatření i v ČR, kde umřely vyšší desítky tisíc lidí minimální. A dodnes v učebnicích se věnuje spousta prostoru první světové a španělská chřipka je takový otloukánek vzadu. Podle mě proto, že válkou si řešili své spory tehdejší mocní, ale chřipka to prostě jen umírali lidi. Koho z těch, kdo měli opravdu slovo to trápilo, desítky miliónů mrtvých, bez nějaké slávy.

I teď by pro státy bylo výhodné zmínky o Covid-19 zcenzurovat a ochránit si ekonomiku (Čína zpočátku nebo Trump). Jenže v době sociálních sítí to zkrátka není možné a tak se poprvé snažíme něco s pandemií tohoto typu dělat. I když se to třeba dělá draho, blbě a podobně, tak je vidět, že lidský život minimálně lidí ve vyspělých zemích, má pozornost. Dřív by pandemie proběhla, lidi by umřeli a jelo by se dál.

A nejspíš je ta změna přístupu dobře. Na Covid-19 si potřebujeme natrénovat, jak se chovat příště, až přijde něco ošklivějšího. Protože antibiotika, antivirotika a podobné ztrácí účinnost, populace se zahušťuje, cestování zrychluje. Je celkem možné, že 21. století přinese návrat vražedných infekcí, od kterých jsme si v druhé polovině 20. století odvykli.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:02
@roba18 píše:
neptám se na zdravotní hlediska Covidu, ale na celkovou změnu společnosti. K čemu tahle „covid krize“ povede. Zda se například zcela vylidní velká města, lidé začnou utíkat na venkov např. i díky možnosti pracovat/studovat on-line. Zda se kvůli ekonomickému útlumu vytvoří nějaký radikální směr (typu konec 30. let 20. století) apod.

ne, určitě se velká města nevylidní, naopak, všichni chtěj do velkých měst, viz rostoucí ceny bytů

lidé nezačnou utíkat na venkov, hele…bydlím na venkově, venku je nyní kouř, smrad, a to se ještě neochladilo…infrastruktura chabá až bídná…stran dojíždění s vlaky ohromné problémy…autobusy jednou za půlden…

ano, někdo bude moct o trochu více pracovat online, ale u mnoha lidí to prostě není možné – od pekaře po lékaře :)

radikální směr žádnej nebude, pokud nás tedy podělané EU neomarxistické nápady nezavlečou do války
:roll:

lidi rychle zapomenou

jako jednu malou změnu vidím — doposud i nemocní chodili do práce " musim do práce" a bylo těžký je ukecat na pár dnů doma, aby to neroznášeli dále…nyní jsou uvědomělejší a obezřetnější…to by mohlo i vydržet

ale nic jinak zásadního se dít nebude, ekonomika asi dostane facku, to jo, to může poté zabolet a když se ještě k tomu přidá vládní rozhazování a zadlužování, to vidím jako hlavní riziko do budoucna :? měna a úspory lidí půjdou do ---p –dele

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:04
@Jahor píše:A nejspíš je ta změna přístupu dobře. Na Covid-19 si potřebujeme natrénovat, jak se chovat příště, až přijde něco ošklivějšího. Protože antibiotika, antivirotika a podobné ztrácí účinnost, populace se zahušťuje, cestování zrychluje. Je celkem možné, že 21. století přinese návrat vražedných infekcí, od kterých jsme si v druhé polovině 20. století odvykli.

noo to ano, s tím souhlasím
no, popravdě, ničeho vražednějšího se dožít fakt nechci, ale to si nevyberem

a když se jeden podívá jak se v čr „trénuje a připravuje“ na zaplakání… :?…nijak

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6828
24.9.20 21:05

@roba18 doufám, že home office se stane standardem. Lidé o své zdraví nijak vice nedbaji, nebo jsem si toho nevšimla, takže tam žádnou změnu nečekám. Možná víc ohleduplnosti vůči starším lidem, jenže to by oni sami nesměli chodit těm konfliktům naproti. Teď během těhotenství chodím po doktorech a to je síla, co tam někteří důchodci předvádí.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:11

@kacz
a co předvádí?? :think:

u nás posledně dva důchodci servali v čekárně, jeden totiž volil zemana a druhej drahoše a nějak se tam začali bouchat holema a ostré slovní výměny…no masakr, „když se u nás kluci poperou, tak jenom holema a né sekerou “…

to bylo tehdy tesně před prez. volbama, mmch oba volili to, co bych naprosto netipovala, pokud bych tipovala tak je tipuju přesně obráceně, tak jsem čuměla jak puk nejvíc nakonec já, jak je možný že volej takto „obráceně“

8o
 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
805
24.9.20 21:16
@Borrealis píše:
noo to ano, s tím souhlasím
no, popravdě, ničeho vražednějšího se dožít fakt nechci, ale to si nevyberema když se jeden podívá jak se v čr „trénuje a připravuje“ na zaplakání… :?…nijak

Máme obrovské štěstí, že Covid-19 zabíjí zejména starší muže - tedy i když to zní blbě, tak společensky nejsnáze nahraditelnou část - a že má smrtnost dejme tomu 0,3% reálnou, když to zdravotnictví ustojí. Je to dostatečně hnusné, aby se to řešilo, v dnešní měkčí době, ale všichni víme, že to není žádná apokalypsa.

Kdyby to fakt bylo něco se smrtností 3-5% a zabíjelo to především děti, byli bychom v mnohem, mnohem větších potížích. Protože společnost aspoň v západních zemích je už dávno jiná, než když se s úmrtími dětí počítalo běžně a tak jich lidi měli prostě víc.

To samé, kdyby se objevilo něco, co by způsobilo neplodnost u třeba 20% nakažených, tak pokud by ji to vyvolávalo u žen, máme jako společnost zase obří problém a nutilo by nás to v zájmu přežití měnit chování. Ne zrovna jako v Příběhu Služebnice, ale pěkné by to nebylo.

Takže pokud si něco od Covid-19 slibuji, tak je to pokrok v opatřeních proti virům do budoucna. Boj proti pravým neštovicím a dalším stál za vznikem WHO. Kvůli pandemiím chřipek, SARS a MERS jsme dost zlepšili a urychlili postupy. Ale potenciál ke zlepšení máme obří.

Na to, že ve Wuhanu je epidemie upozornil web pro cestovatele hlídací algoritmus už v prosinci. Prostě analýzou pohybu lidí cestujících a diskuzí na webech. Nasadit na rozpoznávání vzniku epidemií specializované AI bude nejspíš cesta budoucnosti. Stejně jako nějaká skutečně chytrá, pružně použitelná „karanténa 10.0“, kombinace satelitních snímků, drive thru testování ve stylu Jižní Koreje…

Problém je spíš v tom, že boj proti epidemiím bude obří argument pro omezení soukromí, zavedení sledování lokality po telefonu masově, kamery, dálkovou zdravotní diagnostiku… kam se hrabe ohraný a často zneužívaný „boj proti pedofilům“.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
474
24.9.20 21:17

Uvažujem o týchto veciach. 1. Ako je možné, že SARS, ktorý vraždil v Ázii pred rokmi, sa inam nedostal? 2. Vraj človeka s koronou treba izolovať. A čo s malým dieťaťom? Treba ho zavrieť do izby, trikrát denne mu nosiť jesť v maske a v skafandri, ako keby tam bývala Charlie Mcgee a nič viac? 3. Prečo každý viní zahraničie - veď nie je dôležité, kde bol človek na dovolenke, ale ako sa tam správal., keď niekto išiel autom bol tam iba so svojou rodinou, nechodil po nákupoch, do barov a podobne má menšiu šancu covid chytiť ako človek, ktorý je síce na Slovensku, ale každý večer v tatrách vymetá bary a cez deň čaká na vlek, kde je sto ľudí na metri štvorcovom. Podľa môjho názoru tu nejde iba o vírus…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6828
24.9.20 21:17

@Borrealis třeba na odběrech krve, mám jít na konkrétní hodinu (4 hodiny od aplikace léku) můžou se zbláznit, že jsem je předběhla, jeden chlap na mě hrozil holí… v lékárně předbíhají, jednou jsem jednu paní pustila a vykecávala se tam 20!! minut a ještě mastičku a ještě tohle… Já tam byla v pauze na oběd… vyléčilo mě to z toho, abych jim jen tak vycházela vstříc. I doktoři mi říkají, hlavně si nevšímejte těch důchodců a prostě běžte.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:28
@autorka44 píše:
Uvažujem o týchto veciach. 1. Ako je možné, že SARS, ktorý vraždil v Ázii pred rokmi, sa inam nedostal? 2. Vraj človeka s koronou treba izolovať. A čo s malým dieťaťom? Treba ho zavrieť do izby, trikrát denne mu nosiť jesť v maske a v skafandri, ako keby tam bývala Charlie Mcgee a nič viac? 3. Prečo každý viní zahraničie - veď nie je dôležité, kde bol človek na dovolenke, ale ako sa tam správal., keď niekto išiel autom bol tam iba so svojou rodinou, nechodil po nákupoch, do barov a podobne má menšiu šancu covid chytiť ako človek, ktorý je síce na Slovensku, ale každý večer v tatrách vymetá bary a cez deň čaká na vlek, kde je sto ľudí na metri štvorcovom. Podľa môjho názoru tu nejde iba o vírus…

1: SARS se nešířil tak snadno, nebyl až tak kontagiosní, prostě bylo jich pár, těžší přenos a povedlo se jej odchytit zkraje — naštěstí!!!
tahle brebera je naopak potfora extremně nakažlivá

2. malé dítě pochopitelně od svých rodičů izolovat nejde a ani není třeba
a pokud začne pšíkat kašlat a spol tak by nemělo bejt taháno mezi další děti…mezi seniory a. t.d. to je myšleno tou izolací

3. ne, každý neviní zahraničie, spíše zpusob chování
když lidi hromadně zůstali všichni doma a někde nevím na hradě nebo v hospodě bylo narváno, tak to pochopitelně pro přenos a roznos bylo horší než jednotlivá samotná rodina na pláží a v moři někde támhle v chorv
naopak pokud někdo v chorv nebo zde pil jako dement z jednoho brčka se sta lidmi, tak je to dement a přispěl k šíření, lhostejno zda doma nebo v Pule

4: že nejde iba o virus — tak to jako nejde — jde o to aby nebylo těžkých případů strašně moc najednou, nekleklo zdravotnictví a pak zbytečně neumírali lidi po autonehodách, infarktech a. t.d., úrazech…co by normálně JINAK přežili protože by měli volní intenzivní lůžko

plus aby další zbytečně neumírali na podělaný čínský virus…lidi, co tady ještě mohli x let pobejt…např ta zdravotní sestřička, 46 let, dostala snad infarkt při koronákovi, ano, zřejmě ischemická komplikace nemoci, kterou ta potfora žel dělává, ničí endotel, cévní výstelku a pak se děje i tohle. Hnus.
na tu nebohou sestru si často vzpomenu :? jak k tomu přijde její rodina

ona JEN dělala svojí práci a poctivě se starala o nakažené :cert:

jasně, lidi tvořej všelijaké paranoidní konspirace, ale to je více o jejich paranoidním nastavení a potřebe paranoidního filtru, než o realitě kolem
:nevim:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
805
24.9.20 21:29
@autorka44 píše:
Uvažujem o týchto veciach. 1. Ako je možné, že SARS, ktorý vraždil v Ázii pred rokmi, sa inam nedostal?

Mrkni se na rychlost šíření nebezpečných epidemií z posledních let:

https://twitter.com/…4352/photo/1

Je tam jasně vidět, že SARS-CoV-2 měl nakažlivost úplně jinde, než SARS 1. Jakž takž srovnatelné to z těch pandemií je jen s mexickou chřipkou a její šíření se také zastavit nepovedlo.

U pomaleji se šířících virů je snazší pomocí různých epidemiologických opatření, trasování a podobně srazit R0 pod 1, takže nakažených začne v určitém okamžiku ubývat a ubývat…

V ČR se nám to u SARS 2 povedlo jen pomocí kompletního lockdownu, jenže prvně se to neudělalo až k 0 a navíc nejsme izolovaný ostrov. Takže jakmile se opatření uvolnila, začal se zase šířit.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
6593
24.9.20 21:33

Kdysi jsem četl na jednom konspiračním webu:
Covid je biologická zbraň navržená tak, že zabíjí okamžitě v řádu hodin po svém vypuštění. To bylo možné vidět ve Wuchanu, kde lidi padali přímo na ulici, jako mouchy a měli zčernalé plíce. Proto tam taky Číňani povolali okamžitě armádu, stavěli polní nemocnice a dělali brutální karanténu, kdy např. nakaženým zatloukali dveře od bytu. Zbraň je záměrně navržena tak, že v krátkém časovém úseku její účinek degraduje a zůstává aktivní pouze „neškodný“ přenosový virus, což je dnešní „pandemie“. Ale asi to v té laborce neměli ještě úplně vyladěné a nějakou nehodou jim to uteklo? Nebo je pravděpodobnější přenos netopýr-člověk-luskoun-člověk?

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:34

A k těm paranoidně nastaveným

mám paní, čte medunku a pije vlastní moč, a leta mi přisahala že na chřipku očkování ona nikdy ale nikdy nikdy

letos už přišla bušit na dveře, žádá očkování proti chřipce, které nejde stejne sehnat a mezi řečí mi sdělila, že očkování proti koronaviru ona nikdy, ale nikdy, ale chce přednostně letos proti chřipce

:)

žere rúzné ty konspirace a „čipy ve vakcínách“, je trochu paranoidně nastavená, jinak hodná paní a já jí jen tak pozoruju a tipuju že se na stáří vysype a bude z ní taková ta paranoidní babička kterou sousedi odposlouchavají a kradou věci a montují sledovací kamery a. t.d..

:think:

no jo, to je život prostě, každej má něco

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
3583
24.9.20 21:36

A malá pomůcka

jak poznáte paranoidně nastavené mladší, kterým zatím nikdo nekrade peníze z kapes a nemontuje kamery tajně do bytu?

milují konspirační weby, žerou je, hrozně jim věří a tak vůbec

:lol:

prostě „pravda“ je vždy utajena, zahalena mlhou a naštěstí se jí můžeme dopátrat na konspiračním webu, ale nikomu to neříkejte

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama