Covid - vnímání vlastního zdravotního stavu a reakce na to

7309
19.5.20 19:58

Covid - vnimani vlastniho zdravotniho stavu a reakce na to

Ahoj, téma k diskuzi a sdílení názorů, nic superzávažného. Ve světle nastupujících čestných prohlášení a vztyčeného ukazováčku na každý příznak čehokoliv, jak k tomu teď přistupujete? V čestném prohlášení jsou zmiňované věci jako zvýšená teplota, rýma, kašel, potíže s dýchaním, ale také únava, bolest hlavy, bolest svalů, kloubů… jak moc tohle budete brát důsledně a jak to vyhodnocovat? Ptám se proto, že jsem teď podepisovala dceři na kroužek a budu podepisovat do školky. Ale kdybych chtěla být superdůsledná, tak já mám chornickou a závislostní rýmu už 10 let v kuse. Počítá se to? Před týdnem mě fakt hodně bolela hlava a byla jsem úplně na omdlení (ze změny počasí), ale jako totálně. Druhý den ještě malátná, od té doby dobré. Bere se tohle jako „teď 14 dní nikdo nikam nesmí“, nebo tohle neřešíte, když víte, že a 99,99999% je příčina toho stavu jiná, než covid? Muž šel túru 30 km, druhý dne ho bolely svaly a klouby úplně všude a byl naprosto ztrhanej. Jasně, logicky všichni víme, že to je z výletu. Ale podepsaly byste i tak to prohlášení, že dítě s nikým s takvým příznakem nepřišlo do kontaktu? A jak to budete řešit do budoucna? Migrény, únava třeba kolem PMS, situace „vlezl jsem do bazénu a foukalo a druhý den mám rýmu“ - dáte si 14 dní karanténu a stáhnete děti ze školy? Fakt by mě zajímalo, jak to kdo bere… protože k tomu sama hledám cestu. Nechci nic zastírat a lhát v prohlášení, ale zase já tu rýmu budu mít už navždycky (nebo minimálně dokud nenajdu odvahu na lazer a odvykačku), a nechávat dítě 14 dní doma (a počítám, že od září se tahle pravidla nijak nezmění) pokaždé, když mě bude bolet hlava?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

825
19.5.20 20:04

Jak se rika nic se nema prehanet. Pokud vite, ze je pricina jinde, tak bych se nezdrahala podepsat. Ale jinak jsem na to zvedava, ale doufam, ze to vsichni budou brat selskym rozumem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3666
19.5.20 20:11

To mi připomnělo, že patnáct minut po večerních zprávách se mi vždy špatně dýchá a mám pocit na kašel. :D Já jsem třeba půlroční chronická oteklá dutina a do přiznání to nepíšu. Vím, že to mám od zimy do léta každoročně a koronavirus to není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3627
19.5.20 20:14

Sama víš, že je to nesmysl. Na světě je milion nemoci, ne jen covid. Ta prohlášení jsou od toho, aby instituce byly kryté. Pokud bys nevěděla, z čeho máš dane příznaky, tak ano, prohlášení nepodepsal a čekat. Ale když je to jasné? Já mám chronicky zánět dutin, teď se toho nějak nemůžu zbavit, mám rýmu už víc jak měsíc a jasně, ze se mi při tom blbě dýchá… Ale teda zrovna ryma není příznakem covidu. Nebo aspoň v žádném prohlášení, které jsem podepisovala, to nebylo. Ani v žádných pokynech, co jsem četla. Nehrotila bych to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
12954
19.5.20 20:14

Ne- chronická rýma není příznak covid19. Stejně tak pokud máš příznaky které mají jasnou jinou příčinu, tak to není covid19.

To fakt není lhaní. Kdy je potřeba zvažovat co se děje je při objevení se nových, nevysvětlitelných příznaků a nebo toho, kdy prostě budeš mít nějakou virozu - ať už bězné nachlazení a nebo covid.

S běžnou virozou by stejně člověk lézt mezi lidi neměl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28795
19.5.20 20:17

Tak prece kdyz je jasne ze tvoje ryma je chronicka nebo ze svaly boli z chozeni, tak se to na to nevztahuje. Trochu zdravyho selskyho rozumu by to chtelo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7309
19.5.20 20:19
@Ou píše:
Ne- chronická rýma není příznak covid19. Stejně tak pokud máš příznaky které mají jasnou jinou příčinu, tak to není covid19.

To fakt není lhaní. Kdy je potřeba zvažovat co se děje je při objevení se nových, nevysvětlitelných příznaků a nebo toho, kdy prostě budeš mít nějakou virozu - ať už bězné nachlazení a nebo covid.

S běžnou virozou by stejně člověk lézt mezi lidi neměl.

Jasne, ale bezna viroza je za 4 dny pryc a pak zacnes normalne fungovat, nedavas si 14 dni pauzu od vseho, vcetne clenu domacnosti. A jasne, JA VIM, ze to je chronicka ryma. Ostatni to nevedi. treba u nas ve skolce napsali, ze neberou deti s jakoukoliv rymou a nezajima je ani potvrzeni alergologa, proste jakakoliv ryma - ven. Uz vidim, jak se na me budou tvarit, az povedu dite do skolky a predtim si nestriknu, takze budu trochu huhlat..

Jasne, ze by clovek mel pouzivat zdravy rozum. Ja to nechci dohanet ad absurdum, ale sama ted hledam nejaky balanc mezi „nebudu delat z prdu velblouda jen proto, ze je tu covid“ a „abych tim, ze to budu prilis neresit, neco neprehlidla a nekoho neohrozila“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
51
19.5.20 20:21

Spíš bude zajímavé, jestli někdo prohlášení podepíše a jeho dítě to třeba do školy donese, inkubační doba je dlouhá. Tak jak se k tomu třeba postaví rodiče ostatních dětí ze třídy. Aby se pak na něj nevrhli rodiče i škola.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7309
19.5.20 20:25
@smajlik40 píše:
Spíš bude zajímavé, jestli někdo prohlášení podepíše a jeho dítě to třeba do školy donese, inkubační doba je dlouhá. Tak jak se k tomu třeba postaví rodiče ostatních dětí ze třídy. Aby se pak na něj nevrhli rodiče i škola.

Jo, to bude taky zajimavy, a takovy situace nastanou… i kdyz, rodice by se to nemuseli dozvedet. Tem jen zavola skola/skolka, ze hygiena dava tridu do karanteny, protoze jedno dite bylo pozitivni. takze teoreticky by se rodice nemuseli vubec dozvedet, kdo to byl…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
12954
19.5.20 20:26

@sakota hele netyranizuje tě trochu sociální fobie? Tohle zní trošku jako úzkostné kolečko vytváření černých scénářů. Tam samozřejmě nidko s racionálníma argumetnama uspět nemůže - což není úplně tvoje vina, ale mechanismus toho, jak úzkost funguje.

Plus teda v tuhle chvíli je většina lidí ze všeho spíš otrávená a unavená, takže případných blbých keců bude potřeba vydržet minimum. A navíc se na ně neumírá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
300
19.5.20 20:27

Všeho s mírou :) pokud vim, že mě boli hlava ze změny počasí, svaly mam namozene z vyslapu a rymu z alergie, tak to neresim. Manzel mel ted vysokou horecku a strevni obtize z niceho nic a druhy den byl ok. Takze radeji volal do prace a k lekari a doporuceni - zustante 14 dni doma.

Ja treba ted kaslu a kycham temer nonstop, protoze jsem alergik :nevim: a občas se na mě teda lidi koukaji hoodně ošklivě. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
300
19.5.20 20:27
@sakota píše:
Jo, to bude taky zajimavy, a takovy situace nastanou… i kdyz, rodice by se to nemuseli dozvedet. Tem jen zavola skola/skolka, ze hygiena dava tridu do karanteny, protoze jedno dite bylo pozitivni. takze teoreticky by se rodice nemuseli vubec dozvedet, kdo to byl…

Teoreticky ne, ale zname skolni drbicky :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7309
19.5.20 20:30
@Ou píše:
@sakota hele netyranizuje tě trochu sociální fobie? Tohle zní trošku jako úzkostné kolečko vytváření černých scénářů. Tam samozřejmě nidko s racionálníma argumetnama uspět nemůže - což není úplně tvoje vina, ale mechanismus toho, jak úzkost funguje.Plus teda v tuhle chvíli je většina lidí ze všeho spíš otrávená a unavená, takže případných blbých keců bude potřeba vydržet minimum. A navíc se na ně neumírá.

Trochu asi jo. Ja mam takovou spatnou vlastnost, ze bych chtela delat veci spravne. A kdyz je to spravne takovy vagne definovatelny a kazdy to vnima jinak, tak se mi s tim tezko sziva a hleda, co je teda to spravny. :D Ale ze by me to uplne nicilo, to ne, tady spis hledam inspiraci a uklidneni, ze ostatni budou taky prihlizet pricine a ne jen projevu u tech prohlasenich. Protoze i tady se uz resilo v nejaky diskuzi s ohledem na to nemocny dite ve skolce v Praze „a jaktoze teda melo dite to prohlaseni, to uz nekdo nekde v rodine musel mit nejaky priznaky, to tam urcite lhali!“ Tak se zamyslim, ze ja vlastne jako taky lzu, ze zadny priznaky nebyly - i kdyz jsem sama naprosto presvedcena, ze pricina je jinde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
300
19.5.20 20:33
@sakota píše:
Trochu asi jo. Ja mam takovou spatnou vlastnost, ze bych chtela delat veci spravne. A kdyz je to spravne takovy vagne definovatelny a kazdy to vnima jinak, tak se mi s tim tezko sziva a hleda, co je teda to spravny. :D Ale ze by me to uplne nicilo, to ne, tady spis hledam inspiraci a uklidneni, ze ostatni budou taky prihlizet pricine a ne jen projevu u tech prohlasenich. Protoze i tady se uz resilo v nejaky diskuzi s ohledem na to nemocny dite ve skolce v Praze „a jaktoze teda melo dite to prohlaseni, to uz nekdo nekde v rodine musel mit nejaky priznaky, to tam urcite lhali!“ Tak se zamyslim, ze ja vlastne jako taky lzu, ze zadny priznaky nebyly - i kdyz jsem sama naprosto presvedcena, ze pricina je jinde.

Je spousta lidi, kteri priznaky nevykazuji. Navic to dite mohlo nekoho nakazeneho potkat mimo rodinu. Chce to je rozum a ne hysterii a nevrazivost… coz nekomu proste dela problem, bohuzel. Navic to, ze pujde nejaka trida (at uz ms nebo do budoucna zs je jen otazka casu)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7309
19.5.20 20:36
@fíkofka píše:
Je spousta lidi, kteri priznaky nevykazuji. Navic to dite mohlo nekoho nakazeneho potkat mimo rodinu. Chce to je rozum a ne hysterii a nevrazivost… coz nekomu proste dela problem, bohuzel. Navic to, ze pujde nejaka trida (at uz ms nebo do budoucna zs je jen otazka casu)

Jo, ja s tebou souhlasim. Jen me zajimalo, jak to vidi ostatni. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama