Crohnova choroba x ulcerózní kolitida

544
21.7.15 15:03

Crohnova choroba x ulcerózní kolitida

Ahoj všem,
ráda bych se poptala těch, co s těmito nemocemi bojují, jak ji zvládají v běžném životě a tak, prostě pokecat otom a zároveň si nechat i poradit.

Průjmy jsem začla mít už kdysi, když mi sebrali žlučník to je nejakych 10 let nazpět, ale pořád se s tim dalo v pohodě žít. Před nějakym půlrokem sem poprvé objevila krev ve stolici, pak hleny,.Takže asi nemusim psát jakým kolotočem sem si prošla-gastroskopie-negativní, kolonoskopie (něco příšernýho i s injekcí) taky negativní výsledek. Je pravda, že v té době sem byla dost ve stresu, řešila sem gyneko problémy, pak něco s játry, slinivkou -to mám asi jaksi nedořešený, bo nikdo nic nenašel. Ct břicha -mimo střev teda taky nic.
Bylo mi doporučeny z jednoho gastra davat si vlakninu do jogurtu, a od druheho gastrologa abych si koupila probiotika, což jsem teda udělala. Plus mi byl napsanej Prothiaden abych lip spala, nenervovala se tolik a že prej způsobuje i zácpu :think: no nic.
Při vyšetření krve u praktika mam pokaždy kapku zvýšený CRP a mela sem i dost vysokou sedimku. Opět se slovy, nechame to být, ono se to třeba usadí. Posledni odber na sedimku sem mela 31 3 15 a bylo to 43.posledni CRP 1.6 15 hodnota 10,10 a tak to bylo dokola s tim crp.
Nějaký čas sem měla klid, stolice 2× -3× denne spíš řidká, o tuhym se mi muže asi už jenom zdát, břicho mě pobolívá snad denně. Po jídle letim obvykle do 2 hodin maximalně na velkou,.
A dneska opět hlen a poměrně dost, takže už jako sem si řekla, že to není možný, že to musim s někym probrat :mrgreen: :( včera mě začla bolet dásen, nevim jako co se to zase děje.

Můžete mě nekterá říct, co bych jako ještě mohla po obvodakovi říct, aby mě nechal vyšetřit, jako dost se bojim abych neměla jednu z těch jmenovaných chorob, jelikož ty příznaky co mám, tomu dost napovídají.
Nebo kam se připadně obrátit kde jako by mi někdo pomoh..mám pocit, že obvodak a ani jedno gastro, kde sem byla to nějak nechtěj řešit. Furt to bude stres a dokola..
Nejlip možná, kde neni třeba asi žádanka.

Všem předem děkuju :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6621
21.7.15 15:15

@Naděje Ahojka :) ja mam Crohna.. ono..priznaky nemusia byt len behacky na zachod.. mne sa k tomu pridalo akne (a to som ho nikdy nemala).. zvysena teplota.. bolesti klbov.. ja som mala zvracanie po jedle a sialene bolesti brucha ked som zjedla cokolvek s jadierkami alebo zrnieckami - jahody, maliny, rajciny..a po cesnakku som mala dojem, ze som zomrela :D

Mozes mat celiakiu alebo nieco podobne.. :) Drzim palce nech sa ani jedno nepotvrdi..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2019
21.7.15 15:27

Já taktéž asi ve dvaceti letech jsem začala trpět na průjmy a pořád bylo vše ok. Nikomu se nechtělo nic moc řešit, po jídle jsem šla také a po kávě to byla jistota, že povalím opět-směr záchod. Bolení v břiše, témě deně. Přelévání a kručení střev taky dost často. Po více, jak deseti letech mě dohnali jiné okolnosti na imuno-alergii, stále se opakující mykozy v pochvě a tam mi udělali odběr krve a zjistili mi alergii na lepek.Tak jsem se začala bezlepkově stravovat. A musím říci, že se mi tak na 90 procent, to mé břicho zpravilo. Už i místo prujmu, mám tuhoše))))))) a zmizeli i moje věčné mykozy v pochvě a prostě se cítím mnohem líp.
A pokud ti dělali kolonoskopii, tak u toho by ti zjistili obě dvě nemoci, co máš v názvu diskuze. To bud v klidu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53246
21.7.15 15:46

@Naděje ulcerozní kolitidu lze vyloučit na 100%, protože ta by se při kolonoskopii určitě potvrdila. Crohn by být mohl, ale to mohou potvrdit nebo vyvrátit jenom lékaři.
S diagnozou m. crohn žiju už téměř 10 let a řekla bych, že naprosto normální plnohodnotný život. Sice mám určité dietní omezení, ale to už beru jako normální :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
736
21.7.15 15:53

A co dráždivý tračník (syndrom dráždivého střeva)? To se na kolono neprojeví, je spíše psychického původu. Většinou se projevuje právě průjmem brzy po jídle, několikrát denně, ve vypjatých situacích… koukni sem na popis http://nemoci.vitalion.cz/…ivy-tracnik/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6621
21.7.15 15:57

@tezi tie tak :) ja ho mam len tri roky, zo zaciatku som si musela zvykat na to ze si nemozem dat paradajku alebo ostruzinu ktore som normalne jedla..ale teraz mi to uz pride normalne a jednoducho som nasla varianty ako sa stravovat :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
544
21.7.15 15:59

@Reaskiller ahoj,moc děkuju za příspěvěk. Tak zvracení se mi vyhlo, chvalabohu, mě spíš znepokojuje ten hlen a krev. HOLKY sem podělaná až za ušima.

@kotýsek I Tobě velký dík..
Právě já na imunologii byla pravda už je to před 5 lety (před ivf) a tam teda jsme měli vše v pořádku, ovšem pochybuju, že by mi tam asi dělali rozbor na lepek :mrgreen: vim jen, že tenkrat stim genet delal harakyry, že to je drahy vyšetřeni, no ale nakonec jako nas tam poslali.

K té kolonoskopii já si právě pořád řikam, jestli to tady doktorka ze střediska udělala dost pečlivě. Byla to celkem rychla akce, byl semnou manžel a řikal mi že behem 10 min možna ani to ne, sem byla venku. A bezpečně vím, že jako měla mudra problem v jednom místě, páč i když sem měla oblbovak, tak sem ji řikala, že to je bolest „jak pes“,tak sem se přetačela asi na 3 x, jako v papirech je psana totalni kolonoskopie.Ale ví bůh..já sem nevěřící tomáš. Navíc po vyšetřeni sem diskutovala sestra, taky takova nic moc přijemna. Doktorka zalezla a šla tukat do notasu..setra řekla ano nic tam nemate žádny polyp a naschle, pak mi vrazily do ruky papiry, manžela pod křídlo a odchazeli jsme.Po tomdle sem práve vyhledala vedle v nemocnici druhyho gastráka, a ten mi hned řek, že jako by se to jistě našlo a lipnul mi prave ten prothiaden a at se dam do klidu..a já furt, že mám ty prujmy s hlenem a jestli je to normal.Jo a vlastně mi ještě řek, že budu mit asi syndrom drýždivýho tračníku. :nevim:

Zneklidnuje mě to crp vyšší co mam asi 8 mesicu, a i ta sedimka no. :think: možná to moc řešim, ale je to nepříjemný. A TO NEMLUVIM OTOM, že prvně když nekam jedu shanim zásadně wc. :zed: Nepřipada v uvahu abych někde jedla, jinak mam jasno že poletím co nejdřív. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
736
21.7.15 16:13

Ahoj, měla jsem to samý jako ty a mám právěže SDT potvrzené na gastroklinice. Než jsem to začla řešit, chodila jsem třebas 6-8× denně, hlavně po jídle (kolikrát z jídelny hned na WC, jen jsem odhodila cestou tác s jídlem), ráno, než jsem někam vyrazila. Před cestou kamkoliv pouze suchý rohlík, jinak jsem měla vždy zmapované, kde by to šlo (vč. křoví). Kolikrát jsem i předstírala, že jsem těhotná, aby mě třebas pustili na neveřejné WC. A CRP s tím nemusí vůbec souviset, to spíš bude obecná nepohoda a stres v systému :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
544
21.7.15 16:16

@Kaac na ten TRAČNÍK mě upozornil mudr, že by mohl být.. :nevim: zas ale u něj se píše, že jako krev ve stolici ani hlen by být neměl.

Je jako ještě nějaká možnost, kde by se to úplně vyloučilo, že prostě ani jednu věc z toho nemám? Nějaky náběry, nebo stolice či..

Holky a nejste některa ze středočeskyho kraje, že by jste třeba poradily kam připadně zajít. Četla sem, že dobrý je na tydle Průjmy ISCARE v Praze. Ale taky prej není lehký sem tam dostat.Jde mi jen o to, aby měla fakt jistotu.. a hlavně abych se těch stolic zbavila.Tady s Váma píšu a břicho mě tak nějak pobolívá, střeva pracují.. měla sem dopo hned Biopron forte, tak sem zvědavá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
736
21.7.15 16:21

Neměl neměl, ale když jdeš tolikrát denně, tak to střevo může třebas někde poškodit. Když doktor vyloučí UK a Crohna, tak ve výsledku to bývá toto. Tam jsou většinou zjevné změny na střevě. To co popisuješ spíše sedí na ten dráždivý tračník, protože to nesouvisí s jídlem, ale se stresem. Proto nejde jíst mimo, kde není WC, před cestou autobusem a tak.
Jinak za mě doporučuji „mojí“ kliniku v Praze na Jarově - Sanatorium sv. Anny http://www.egk.cz/…z/home.phtml , které se na gastroenterologii specialzuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16386
21.7.15 16:22

Zkuste si nechat napsat Duspatalin, ten je právě na dráždivý trakčník. Někomu to pomáhá, a to i když je to problém jiného původu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6621
21.7.15 16:26

@Naděje Nebud.. co sa ma stat stane sa a nezmeni to clovek.. s Crohnom sa da zit.. sem tam tazko..ale to len na zaciatku..potom to uz ide lahko :) hlien a krv.. kedyze sa ti to presne objavilo? trva to stale?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
544
21.7.15 16:41

@Reaskiller poprvý v unoru 2015.přímo ve stolici, ani nevim co mě to napadlo se koukat.(krev) nikoliv po utření. Byla sem i u proktologa tam mel hnal obvodni jako prvni akci a hemeroidy nemám. Sem zapoměla napsat.
Pak sem měla hleny hodně,.. a po kolonoskopii, a gastrologa druhyho sem měla klid.Nebo klid..prostě ten hlen už byl uplne minimalně. Krev sem neregistrovala.
Baštila sem a baštim i když nepravidelně tu vlakninu, a dávám si biopron dle potřeby. Ted už skoro denně.
Jinak teploty sem mívala stale kolem 36,9 ted jako už mivam klasiku 36.2 -36.7 obvykle.
A dneska jedna stolice, dobry a behem 10 minut další a to už byl fakt hlen a hodně. Jenže z toho se neda poznat jestli to obsahuje krev, na to zas tak dobrá nejsem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
174
21.7.15 17:05

@Naděje Ahoj, já mám Crohna. První příznak byla oční skleritida, když jsem na oči přestala brát prednison, tak se projevili střeva. No a na kolonoskopii je se to potvrdilo. Když jsem četla Tvůj příspěvek, tak mě taky napadl dráždivý tračník.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
544
21.7.15 17:16

@Mája128 ach jo.. nevim no, co už si otom myslet. Člověk má tolik možností a čtiva na tom netu, že je z toho pak pomalu blázen.
Pročítala sem ted ten tračník, ale pořád si řikam hlen, krev se neudává.
A k tomu nucení na stolici já to mám holky jak kdy. Když sem prostě doma, nic mi není (zrovna od včera mě pobolívá ta dásen a jde mi to jako až k oku, zjistila sem ale že moje mudr neni, takže zitra pomažu k nejakymu zaskoku a už jančim, aby byly záchody)
A pokud jim nemastný, nekořeněný tak s tou vlakninou a probiotiky to bylo dobrý, a pak je zas den, že mužu mit jak to, tak to a nepomuže mi nic a stejne jako prujmovitou stolici mám. A neni to jen po ránu. Jdu prostě dle potřeby.. obvykle tedy po jídle do tech 2 hodin.Ale nekdy taky ne.Je to fakt různý, enmužu tady mluvit o nejaky pravidelnosti. Prostě bych řekla, jak si střeva řeknou tak na to wc musim jít..Takže to neni jako jen, když někam jedu,.Prostě jak si to tělo vzpomene. Někdy to mám s bolestma, jindy bez. :nevim:
Asi bych se stim tračnikem smířila, kdyby m někdo řek -jo máte to na 99 %,ale takhle se mi v hlavě honí co to je, proč to je..
Taky sem si nechala nabrat pro svůj strach i krev na Rak.ted v červnu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama