Reklama

CT koloskopie - je tu rentgenolog nebo gastroenterolog

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.02.17 19:49
CT koloskopie - je tu rentgenolog nebo gastroenterolog

Ahoj, moc prosím o radu.
Tatínek mi zemřel na rakovinu střev, já sama občas krvácím (hemoroidy), takže se pan doktor rozhodl, že bych měla raději podstoupit koloskopii. Bohužel jsem to už kdysi zkusila a toto vyšetření u mě nejde, mám abnormálně dlouhé a prověšené střevo. Proto jsem podstoupila CT kolonografii. Dle výsledku by mělo být vše ok, až na drobný nástěnný útvar o vel. 3 mm, který by mohl odpovídat polypu. Útvar je na přední stěně ve vzdálenosti 155 cm od anu. Z toho důvodu doporučena kontrolní CT kolonografie za 1 rok.
Ráda bych se zeptala, zda může rentgenolog na CT odlišit polyp od nádoru nebo zda to jde pouze histologicky? Je opravdu nutná kontrola za rok?
Moc děkuji za odpověď, prosím o zachování anonymu, chodí sem rodina…
 H.

Reklama

Reakce:

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 21.02.17 20:07

Polyp odlišit od nádoru lze pouze histologicky. Kontrolu za rok bych vzhledem k anamneze podstoupila. Dále je vhodná prevence nádor onemocnění i hemoroidů - vhodná strava, dost vody, vyhýbat se karcinogenum… Děla se i test na okultní krvácení, markery v krvi.

markyj
Závislačka 4018 příspěvků 1 inzerát 21.02.17 20:09

Kontrola je nutna urcite. Pri klasicke kolonoskopii se pri vysetreni polyp rovnou odstrani a posle na hystologii. Sice pises jen polyp, ale prave z polypu se muze udelat nador, takze to bych vubec nepodcenovala. Obzvlast kdyz mas tento druh rakoviny v rodine.

mroe
Extra třída :D 14229 příspěvků 21.02.17 20:56

No to je ta nevyhoda CT kolonoskopie. Ze polyp od drobneho nadoru nerozezna a neni mozne vec hned vyresit odstranenim, jako by tomu bylo u normalni kolonoskopie. Ja bych na tvem miste popremyslela o normalni kolonoskopii za rok v analgosedaci ( mozna by to prece jen slo).

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Čech zemřel v Kolumbii za zvláštních okolností. „Někdo ho otrávil,“ říká rodina!

Jen za pár hodin se měl pětatřicetiletý Michal vrátit za rodinou, místo toho... číst dále >

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama