CT koloskopie - je tu rentgenolog nebo gastroenterolog

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.02.17 19:49
CT koloskopie - je tu rentgenolog nebo gastroenterolog

Ahoj, moc prosím o radu.
Tatínek mi zemřel na rakovinu střev, já sama občas krvácím (hemoroidy), takže se pan doktor rozhodl, že bych měla raději podstoupit koloskopii. Bohužel jsem to už kdysi zkusila a toto vyšetření u mě nejde, mám abnormálně dlouhé a prověšené střevo. Proto jsem podstoupila CT kolonografii. Dle výsledku by mělo být vše ok, až na drobný nástěnný útvar o vel. 3 mm, který by mohl odpovídat polypu. Útvar je na přední stěně ve vzdálenosti 155 cm od anu. Z toho důvodu doporučena kontrolní CT kolonografie za 1 rok.
Ráda bych se zeptala, zda může rentgenolog na CT odlišit polyp od nádoru nebo zda to jde pouze histologicky? Je opravdu nutná kontrola za rok?
Moc děkuji za odpověď, prosím o zachování anonymu, chodí sem rodina…
 H.

Reakce:
monrom
Nováček 21.02.17 20:07

Polyp odlišit od nádoru lze pouze histologicky. Kontrolu za rok bych vzhledem k anamneze podstoupila. Dále je vhodná prevence nádor onemocnění i hemoroidů - vhodná strava, dost vody, vyhýbat se karcinogenum… Děla se i test na okultní krvácení, markery v krvi.

markyj
Závislačka 4095 příspěvků 21.02.17 20:09

Kontrola je nutna urcite. Pri klasicke kolonoskopii se pri vysetreni polyp rovnou odstrani a posle na hystologii. Sice pises jen polyp, ale prave z polypu se muze udelat nador, takze to bych vubec nepodcenovala. Obzvlast kdyz mas tento druh rakoviny v rodine.

mroe
Neúnavná pisatelka 15312 příspěvků 21.02.17 20:56

No to je ta nevyhoda CT kolonoskopie. Ze polyp od drobneho nadoru nerozezna a neni mozne vec hned vyresit odstranenim, jako by tomu bylo u normalni kolonoskopie. Ja bych na tvem miste popremyslela o normalni kolonoskopii za rok v analgosedaci ( mozna by to prece jen slo).

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to,... číst dále >

Tip na výlet: Liberec a okolí

Tentokrát zveme na výlet do Liberce. Projeďte se vlakem, vyjeďte lanovkou na... číst dále >

Články z Expres.cz

Slováček s Gelemovou řádí v Egyptě, Patrasová vyhlíží jaro a trpí v Česku

Aprílové počasí s sebou sice může přinést příjemné jarní teploty, na velkou... číst dále >

Vrba a Limba ven! Fanoušci fotbalové Plzně po nezdarech vyhánějí klubové ikony

Druhá prohra v řadě a propastná devítibodová ztráta na vedoucí Slavii. Šance... číst dále >