CT mozku (hlavy) a strach z ozáření

25
4.1.21 19:35

CT mozku (hlavy) a strach z ozáření

Ahoj holky,
z důvodu několikadenní bolesti hlavy nereagující na běžná analgetika, bolesti za okem, motání hlavy a bušení srdce mi bylo večer na urgentním příjmu uděláno CT mozku (bez kontrastní látky). Vyšetření dopadlo dobře, píchli mi nějaké injekce a ještě v noci mě pustili domů. Nakonec to prý bude asi všechno od krční páteře. Jsem hodně úzkostný člověk a teď mám šílený strach, že mi to jedno CT mozku způsobí do budoucna nádor na mozku. Teď si to CT hrozně vyčítám. Mám strach, že ozáření hlavy bude určitě to nejhorší a že třeba přístroj blbě nastavili a dostala jsem toho víc než se může. Byl tam se mnou jen jeden radio asistent. Krytí na zbytek těla ve formě nějaké vesty mi nedali. Je tady prosím někdo, kdo třeba toto vyšetření taky podstoupil nebo někdo, kdo by mi dal o tom třeba více informací nebo mě uklidnil? Manžel si myslí, že se zbytečně stresuju a že on by se tím vůbec nezabýval. Děkuji vám za případné reakce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
4.1.21 19:40

@Surikataaa
Fakt jsi neúměrně vystresovaná. Jedno CT mozku ti nádor mozku fakt neudělá a u vyšetření standardně bývá 1 radioasistent. A nic víc než tkáň, která měla být vyšetřená, ti neozářili. Vše je přísně kontrolované. Myslím, že ke zvážení je spíše psychologická poradna.

• Citovat
  • Nahlásit
3787
4.1.21 19:42

Taky se přikláním k tomu psychologovi. Kamarád trpěl hypochondrií a tak s tím mám zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
4.1.21 19:45

Ahojky tak můžeš být úplně v klidu. Dnešní přístroje jsou stavěné tak aby dali co nejmenší potřebnou dávku záření jinak je to nepustí a nefungují. A pokud by cokoliv selhalo (ačkoliv je to nemožné) tak by ve výsledku nebylo nic vidět. Nevím jak stará jsi ale ochranné pomůcky se dávají minimálně a poslední studie zjistily, že to může být i spíše nevýhodné. Pokud nechodíš každý týden na vyšetření Ct tak můžeš být v klidu. :wink: Dávka je sice vyšší než pro rentgen ale ani z dáleka vysoká. Říkám jako zdravotník ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
4.1.21 19:49

@koko30

Jsem též zdravotník a potvrzuji tento názor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
4.1.21 19:49

A obecně musím říci, že lidé často řeší ozáření ve zdravotnictví. A většinou ti co jdou na vyšetření jednou za 5 let. Co mají říkat onkologicky nemocní pacienti, kteří musí tatto vyšetření podstupovat co půl roku minimálně kvůli kontrolam. Nebo třeba takový pilot v letadle dostane mnohem větší dávku kosmického záření než když jde někdo jednou na ct. Zapracovat spíše obecně na tom strachu ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24160
4.1.21 19:50

Pokud letis letadlem, dostanes vetsi davku ozareni, nez na modernim rentgenu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
123
4.1.21 19:50

Je to zvlastni, ale nekdy mne napadají uplne stejne veci, ktere jsou temer nepravdepodobne. Bekdy si zpetne rikam, jak jsem vubec na takovou vec prisla, peoc me to napadlo a jak ujety to bylo.
Ze rtg apod blbe nastavi. Ale ten, kdo ct provadi, vi presne kolik ceho nastavit a urcite maji i presny mustr na to. Ve zdravotnictvi pracuji řadu let, u traumat jsme nekdy delali ct kazdy den.

Spis to chce se zklidnit, prijit na jine myslenky, nadopovat se horcikem b ckem, ceckem a hlavne zamestnat mozek.

Jinak zadna vesta atd se pri ct nedava. To jen při rtg a zalezi ceho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22655
4.1.21 20:39
@Anonymní píše:
@Surikataaa
Fakt jsi neúměrně vystresovaná. Jedno CT mozku ti nádor mozku fakt neudělá a u vyšetření standardně bývá 1 radioasistent. A nic víc než tkáň, která měla být vyšetřená, ti neozářili. Vše je přísně kontrolované. Myslím, že ke zvážení je spíše psychologická poradna.

Ja bych to mozna videla na psychiatra. To uz je trochu moc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2949
4.1.21 22:09

Neboj se, mám za sebou již několik MR aj CT ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4.1.21 22:11

Mám za sebou X CT mozku a stále si vesele žiju. Klid. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4922
4.1.21 22:11
@Svistice píše:
Pokud letis letadlem, dostanes vetsi davku ozareni, nez na modernim rentgenu.

Ct však není jeden rentgen, je to dávka odpovídající mnoha rentgenům současně a fokusována na jedno místo / oblast /

nyní z hlavy nevím kolik dávek to je u CT hlavy, ale ne úplně málo

čímž samozřejmě nepotvrzuji zakl. její úzkostné obavy, to nééé, jasně že
:mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
4.1.21 22:22

Dekuju

Holky, moc vám všem dekuji za vaše názory, a ano, souhlasím, že nějaká pomoc psychiatra by asi byla na místě. Už delší dobu si všímám, že se dokážu dlouho zabývat určitou věcí, z které mám strach, proste to nedokážu pustit z hlavy a stresuji se, zatímco jiní lidé mají nadhled a už by to tisíckrát pustili z hlavy. Mám 3 děti, s mužem jsme se teď po 12 letech vzali a já nečekaně před svatbou otěhotněla. Neplánovaně, ale nakonec jsme se těšili. No a ve 13. Týdnu od gynekolozky studená sprcha, ze to bohužel zamlklo. Tak následovala revize. Je to teď 2 měsíce a já přemýšlím, jestli do toho těhotenství ještě jít. Mezi dětmi jsem měla ještě jeden pozdní potrat v 16. Týdnu. Nevím, přijde mi, ze jsem se s tím srovnala docela rychle, ale možná se pletu a moje tělo má jiný názor. Bolela mě 5 dni v kuse hlava, hrozny tlak za pravým okem a ten 5. Den večer jsem měla hrozný stav. Začala se mi hrozně motat hlava, tak jsem si šla rychle lehnout a sotva jsem ulehla, začalo mi šíleně tlouct srdce a nemohla jsem vůbec dýchat, do toho úplně stažený krk. Do toho jsem se klepala jako ratlík. Manželovi se to nelíbilo, tak mě hodil radši do nemocnice, tam mi změřili tlak, ekg, CT hlavy, vše v pořádku a já si přitom připadala v naprosto příšerném stavu. Píchli mi něco na bolest, na relaxaci svalů a nějaký oblbovak na uklidnění. Jinak hlava už mě bolí nyní 6. Den v kuse, ale nerada beru prášky, takže proste raději tiše trpím. Budu muset začít cvičit i krční pater. Ale připouštím, ta psychická pomoc by asi byla vhodná. Snad mi to vše působí nějaká skrytá forma stresu. Přitom v rodině a okolí je vše v pořádku. Jo, je to teď docela ponorka, děti stále doma, na syna školou povinného se opět začnou valit úkoly, zkrátka ta doba teď nic moc, ale tak nějak celkově mi přijde, že nemám vlastně důvod mít nějaký stres.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4922
4.1.21 22:32
@Surikataaa píše:
Den večer jsem měla hrozný stav. Začala se mi hrozně motat hlava, tak jsem si šla rychle lehnout a sotva jsem ulehla, začalo mi šíleně tlouct srdce a nemohla jsem vůbec dýchat, do toho úplně stažený krk. Do toho jsem se klepala jako ratlík. Manželovi se to nelíbilo, tak mě hodil radši do nemocnice, tam mi změřili tlak, ekg, CT hlavy, vše v pořádku a já si přitom připadala v naprosto příšerném stavu. Píchli mi něco na bolest, na relaxaci svalů a nějaký oblbovak na uklidnění. Jinak hlava už mě bolí nyní 6. ......a teď nic moc, ale tak nějak celkově mi přijde, že nemám vlastně důvod mít nějaký stres.

líčite zcela učebnicovou panickou ataku, zcela učebnicový, klasický průběh
spolupachatelem budou i hormony, máte toho dost za sebou a ne lehkýho zrovna

na místě je pomoc od lékaře, řešit úzkosti, možná i psychoterapie, možná budou na čas potřeba i léky

zkuste vyhledat odbornou pomoc a nenechat se tím zválcovat
panické ataky neléčené se zvyknou opakovat, tak vzhůru do léčby :-)
:kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
4.1.21 22:38

Ještě k tomu CT. Na webu se udává průměrné ozáření hlavy cca okolo 2-2,3 mSv (mili sívrtů), což je nejméně ze všech skenovaných oblastí těla, ale zase je to mozek ze? Tato dávka by měla odpovídat 1 roku záření, které obdrží každý člověk z přírody. Ale zase je to dávka na jednou a není rozložena rovnoměrně. Navíc ve zprávě mám psán údaj CT mozku nativ DLP 567,92 mGy. cm2, což je nějaká jiná jednotka a já nejsem schopna pochopit, jakým způsobem to přepočítat na ty mSv, zda to souhlasí s těmi obecnými tabulkami. Jo a teď se asi budete smát, ale víte co mě doma napadlo? Že ten radiolog byl určitě v ty 4:00 ráno, kdy mi to CT dělal tak rozespalý a naštvaný, že jsem ho vzbudila, že na tom přístroji nevolil kdoví co a ozářil mě třeba několikrát. No, holky, zítra asi zavolám lékaři, zda mi dá žádanku víte kam…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat