CT radiace a následná rakovina

3156
24.7.19 09:17

CT radiace a následná rakovina

Prosím, uklidněte mě. Jsem velký hypochondr. Byla jsem na CT vyšetření s kontrastní látkou kvůli podezření na slepé střevo. Ktere se nepotvrdilo. V tu chvíli mi ani nedošlo, ze jdu na CT, které má velké záření. Až nyní jsem zjistila, ze ozáření břicha je nejhorší a muže v budoucnu způsobit rakovinu, či leukémii. Na toto mě nikdo neupozornil, v papírech bylo, ze dávka je důležitá a převyšuje riziko. Nebo tak něco. Napište mi, ze jste CT břicha také měli a žijete :-) (Pred 20 lety už jsem jedno měla po bouračce, a letos i rentgeny zad) Protože strachy nespim. Už jsem progooglila vše, a zjistila, ze dávky jsou mnohem vyšší, než uvádí průměrně tabulky. Dekuji.

Příspěvek upraven 24.07.19 v 09:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22245
24.7.19 09:22

No teda to už jste fakt slušně paranoidní. Fakt si myslíte, že běžně z jednoho vyšetření budete mít leukémii?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3357
24.7.19 09:26

@k.a.c.k.a.1 A co tvrdé gamma záření z vesmíru, před kterým se nelze schovat? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1685
24.7.19 09:31
@Zumpa píše:
@k.a.c.k.a.1 A co tvrdé gamma záření z vesmíru, před kterým se nelze schovat? :mrgreen:

Tohle už je dávno vyřešené … nejnovější model ochrany ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3156

@vokishka děkuji. Přesně to potrebuju slyšet!!! ( to myslím vážně)Prošli jsme si tím v rodině a mě už z toho “hrabě”

Příspěvek upraven 24.07.19 v 09:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5186

@k.a.c.k.a.1 Nejsi hypochondr, jsi blázen. Strachy nespat kvůli CT :roll: Byla jsem na CT břicha (všechny orgány) s kontrastem před 5 lety a žiju. A to si představ, že jsem i před rokem šla na CT v této oblasti (bederní páteř) znovu! Dobrovolně a ráda!

Příspěvek upraven 24.07.19 v 09:32

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3156
24.7.19 09:32

@histep díky, díky!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
440
24.7.19 09:37

Kosmické záření je průměrně 0,006mSv za den - 2,2mSv za rok. CT břicha/hrudníku je cca 8-10mSv, což by odpovídalo cca 4-5 letem kosmického záření v přirozeném pozadí. Klid, jsou lidi, kteří to podstupují o dost častěji a nic jim z toho není a troufnu si říct, že nebude :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50797
24.7.19 09:37

Jo, občas to někdo přežije. Já měla před pěti lety ohromnou kliku. Osud dalších pacientů, kterým se snažli co deset minut vytvořit pod záminkou vyšetření rakovinu, mi bohuže není znám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3156
24.7.19 09:41
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6098
24.7.19 09:54

@k.a.c.k.a.1 Byla jste se někdy projít v Jizerkách nebo Krkonoších? Nebo jiných horách se žulovým masivem? Tak tam schytáte záření z uvolněného radonu jako by jste v tom CT ležela týden a kupodivu v těch místech nejsou vyšší výskyty rakoviny než jinde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
56
24.7.19 09:55

Buď ráda, že jsi zdravá a dávku záření neřeš. Doktoři kteří operují jsou ozařováni denně (v součtu dostanou větší dávky než jedno CT vyšetření) a žijou. A prosím neber to zle, ale „nikdo mě na to neupozornil“ je fakt alibismus. Podepisovalas informovaný souhlas, kde je vše napsáno, mohla ses na cokoli zeptat, doktoři i sestry rádi vše vysvětlí. To, že ho většina lidí nečte, je druhá věc. Přece není možné dát každému před vyšetřením hodinovou přednášku :/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24432
24.7.19 10:15

Zakladatelko, já tě chápu, taky mám sklon k takovým úvahám :roll: Ale neboj se, na světě se denně dělají kvanta CT vyšetření! Kdyby měl každý pacient následně rakovinu, jistě už by se to vědělo!
Btw víš o tom, že určitou dávku radiace schytáš i při letu letadlem? Co by měli říkat piloti a letušky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24.7.19 13:04

@k.a.c.k.a.1 Hele, CT břicha ne, ale asi 5× CT mozku. A žiju a celkem mi to i myslí :) Neboj. :hug: A to nepočítám rentgeny všeho možného…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3156
24.7.19 14:22

Moc děkuji všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu