Čtení miminku, jak na to?

13
15.8.20 21:51

Čtení miminku, jak na to?

Ahoj holky,

mám takové zvláštní dilema a celkem se obávám, že možná nenajdu nikoho, kdo řešil něco podobného :lol: přesto to zkusím:

mám 3 měsíčního chlapečka, již v bříšku jsem mu četla. Od jeho narození se ale najíždělo na určité rituály před spaním (koupání, mazlení, kojení a spaní). Kvůli kojenecké kolice jsem zavedla karpovu metodu - zavinout, pustit šum a utěšit. Od té doby, kdykoliv malého zavinu, pustím šum a uložím do postýlky, tak ihned usne. Když bych na něj začala mluvit, začne se spíše kroutit a proto otázka, jak mu mám začít číst? Mám to tedy před spaním rovnou zavrhnout a číst mu spíše přes den? Nebo počkat až nebude potřebovat šum a zavinování? Předem Vám děkuji za nápady a případné zkušenosti :) S manželem jsme oba velcí čtenáři a tak chceme co nejdříve zapojit i malého, aby neměl ke knihám takový negativní vztah jaký jsme měli my dva v dětství díky škole :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19165
15.8.20 21:54

Takto malemu diteti jsem pred usnutim zpivala. Nejake cteni pohadek zvladaly deti vnimat az tak od 2 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1568
15.8.20 22:02

Večer jsem zpívala ukolebavky. Přes den jsem zpívala nějaké dětské písničky nebo říkala básnicky, říkanky. Od asi půl roka jsme začali prohlížet knížky, má je moc rada. Občas čtu přes den pohádku. Ale většinou se spis sape po knížce a čtení ji nezajímá :mrgreen: tak skoncime u prohlížení obrázků :) teď má rok

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5793
15.8.20 22:06

Neni predcitani ztrata casu? Rovnou bych ho naucila cist samotnyho a pro jistotu i psat.
Jste na hlavu, sorry :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1462
15.8.20 22:06

Taky zpívám, čtení podle mě funguje až mnohem později. Teda četla jsem občas v šestinedělí, ale přes den, ne na spaní. Teď desetiměsíční zajímají obrázky a leda k tomu krátká říkadla. A stejně se spíš snaží knížku sníst.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
922
15.8.20 22:09

Klidne cti kdy chceš, ale způsob uspavani bych mu zbytečně nemenila, dokud funguje. Akorat si tím pridelas nervy. Až to fungovat přestane, můžeš zkusit zavést něco jiného, ale já bych do tohoto nerypala. Hlavní je, ze dítě spi, no ne? :P

Příspěvek upraven 15.08.20 v 22:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
15.8.20 22:12
@Jogrr píše:
Neni predcitani ztrata casu? Rovnou bych ho naucila cist samotnyho a pro jistotu i psat.
Jste na hlavu, sorry :mrgreen:

Promiňte, ale nechápu moc Vaší odpověď. Jsem celkem rozumný člověk a spostu jsem si toho nejen načetla, ale také v odborné společnosti zjistila. Dětem se doporučuje začít číst co nejdříve, klidně i v bříšku či od narození a to ne z důvodu aby se naučilo číst, ale aby mělo kladný vztah ke zvyku číst si, aby slyšelo hlas své matky, protože to je to co vyžaduje nejvíce a také mu to pomáhá v psychomotorickém vývoji. Neptám se na to, jak ho naučit číst :nevim: nevím kde jste tuto informaci vyčetl/a

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
84
15.8.20 22:15
@Jogrr píše:
Jste na hlavu, sorry :mrgreen:
Špatný nápad to není…myšleno velice dobře. Ja taktéž jen zpívala a od půl roku četla. V 5letech četl jako jediný ve školce p. učitelkam. Vážně. Ale každé dítě je jiné. Pokud je maminka vášnivý čtenář a dělá ji to radost, at si čte dítěti třeba když spi. Dyť je to krásné ☺
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
752
15.8.20 22:19

Obcas cteme dceri pres den, ma dva mesice… libi se ji to, akorat vydrzi udrzet pozornost cca 5 minut :mrgreen: spis versovane veci, basnicky, rikanky, neco, co se rymuje a tak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
15.8.20 22:24
@Semtex píše:
Klidne cti kdy chceš, ale způsob uspavani bych mu zbytečně nemenila, dokud funguje. Akorat si tím pridelas nervy. Až to fungovat přestane, můžeš zkusit zavést něco jiného, ale já bych do tohoto nerypala. Hlavní je, ze dítě spi, no ne? :PPříspěvek upraven 15.08.20 v 22:15

No právě :) chtěla jsem jen znát i názor či zkušenosti ostatních :lol: přeci jen, dle někoho zde jsem na hlavu ne? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15.8.20 22:26

Ahoj, mám téměř pětiměsíční holčičku, které jsem také četla, když byla ještě v bříšku. Samozřejmě nevím, jestli samotné čtení mělo nějaký význam, ale to, že jsem jí v tu chvíli věnovala veškerou svou energii, určitě smysl mělo. Dávala jsem jí tak najevo: „Vím, že tu jsi a moc tě miluju.“
Přibližně od jejích třech měsíců ji čtu nejen pohádky, ale i odbornou literaturu. Je jasné, že vůbec netuší, co říkám a proč tolik mluvím, když koukám do té prazvláštní věci s obrázky, ale ráda poslouchá a určitě si uvědomuje, že to dělám pro ni, že je to zábava a že je to další příjemný čas, který spolu trávíme.
Uspávej své miminko tak, jak jsi zvyklá a čti aspoň prozatím přes den :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5793
15.8.20 22:29
@Harmonie22 píše: Špatný nápad to není…myšleno velice dobře. Ja taktéž jen zpívala a od půl roku četla. V 5letech četl jako jediný ve školce p. učitelkam. Vážně. Ale každé dítě je jiné. Pokud je maminka vášnivý čtenář a dělá ji to radost, at si čte dítěti třeba když spi. Dyť je to krásné ☺

Ja mam doma 3,5 letyho, cist jsme mu zacali okolo 2 let, dneska umi vsechna pismena pojmenovat, nektera napsat a zaciname s nim cist, ale trimesicnimu predcitat je, dle meho pohledu, na hlavu. Miminu je to jedno, a pokud ho chce ucit na svuj hlas, jsou i jine zpusoby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
15.8.20 22:30

DÍKY MOC

Moc Vám holky děkuji, chtěla jsem se pouze utvrdit v tom, že bych neměla zkoušet malému měnit režim před spaním, o nic jiného mi nešlo :) přes den mu ukazuji kontrastní obrázky a hodně si s ním povídáme, tak přidám i to čtení. Ptala jsem se taky kvůli tomu, že jsme s manželem byli před porodem a dávno před tím zvyklí číst si v posteli společně nahlas, takže jsme občas na vážkách, jestli to vydržet než bude malej starší nebo ne :D teď vím, že vydržet a když tak číst někdy během dne :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
15.8.20 22:37
@Jogrr píše:
Ja mam doma 3,5 letyho, cist jsme mu zacali okolo 2 let, dneska umi vsechna pismena pojmenovat, nektera napsat a zaciname s nim cist, ale trimesicnimu predcitat je, dle meho pohledu, na hlavu. Miminu je to jedno, a pokud ho chce ucit na svuj hlas, jsou i jine zpusoby.

Chápu, že jste lajk, co se dětské psychologie a vývoje týče…proto si myslím, že Váš názor, jestli je to na hlavu, či nikoliv není úplně tak podstatný :mavam: ba dokonce by neměl člověk, který je v tomto neznalý vůbec o někom tvrdit, že je na hlavu. Mluví z Vás pouze neznalost této problematiky a tak trochu i ne úplně vřelé vychování. Na internetu umí urážet každý, že? :mrgreen:
A ano vím i o jiných způsobech a využívám jich, pouze nechci mít tak demotivované dítě k četbě, jako jsem byla já, či můj manžel…nic víc nic mín myslím, že na tom není nic špatného, neptám se tu proboha na to, jestli ho mám učit mluvit sprostě :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1462
15.8.20 22:55

Sice bych si netroufla někoho označovat za pomateného kvůli četbě, ale kladný vztah ke knihám v dětství bych se čtením kojenci tak úplně nespojovala, i když to rozhodně neuškodí. Spíš bych se zamyslela, zda je Karp opravdu ta správná cesta ke spokojenému miminku (a přečetla třeba i jiné autory).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama