Cukr v moči ve 3. trimestru

Anonymní
12.5.20 14:16

Cukr v moči ve 3.trimestru

Zdravím ženy :mavam:
Prosím máte někdo zkušenost s opakovaným nálezem cukru v moči ke konci těhotenství? Jsem 36tt. Někdy na začátku jsem měla zvýšený cukr na lačno - 5,2. Udělán OGTT vše ok, druhý OGTT klasicky kolem toho 26tt taky ok.
Na kontrole v 33tt poprvé cukr v moči, mimi dle utz naprosto v normě (cca 2,3kg) a doktorka s tím ok. Podotýkám, že doktorku mám velmi dobrou a zkušenou.
Doma jsem párkrát zkusila (koupila jsem si ty kontrolní pásky) a pokaždé tam cukr mám :nevim:
Zítra jdu k doktorce, tak to samozřejmě budu řešit s ní, ale zajímá mě, zda má někdo zkušenost? Může být cukr v moči a vše ok? Nebo se mohla cukrovka rozjet?
Jsem podruhé těhotná, je mi po 30 a jsem horší než prvomatka :roll:
Díky všem předem za přečtení a zkušenost :kytka:

P. S. anonym ponechat prosím, ad jedna zdrav.info, ad dvě jsem tu x let a nikde druhé těhotenství nehlásím, díky.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

50392
12.5.20 14:38

Ano, může být cukr v moči a vše být OK, v těhotenství se to stává.

Fakt je, že s cukrem nalačno 5,2 žádný OGTT dělat neměli a měli to zopakovat - opakované hodnoty nalačno nad 5,1 jsou cukrovka i bez OGTT. Ale tak předpokládám, že když pak test dělali, už si držíš ty lačné hodnoty pod 5,1.

Cukr v moči je v těhotenství hodně orientační ukazatel - může být pozitivní i bez cukrovky nebo naopak negativní i s cukovkou. Jsou-li jiné hodnoty OK a druhý test byl proveden správně (což ten první teda nebyl), nestresovala bych. Max. nechala překontrolovat lačnou a glykovaný hemoglobin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 14:39

Já měla cukr v moči v obou těhotenstvích, cukrovka z toho nikdy nebyla a obě dětí naprosto v pořádku (ťuk, ťuk). V prvním mě to celkem vyplašilo, v druhém těhotenství jsem to brala jako fakt, že to tak prostě mám. Plánuji třetí a čekám totéž. Změnilo se jen to, že jsem na OGTT byla za těhotenství mockrát, chodila jsem cca 1 měsíčně..pro jistotu prý…

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.5.20 14:45

@ugluk díky :kytka: nechtěla jsem to vše vypisovat, na tom začátku se samo opakovaně dělali (4,9), ale měla jsem lehce zvýšené TSH a tak trvali na OGTT už na začátku. Proveden dobře, na lačno, přesně po hodině a přesně po dvou, žádné chození atd. Hodnoty ok. Pak už mi glukózu nebrali. Pak až druhý OGTT, jak se dělá normálně kolem 26tt, také proveden správně a hodnoty opět ok. Štítná také pak už naprosto ok, jen jsem sledovaná. Btw na začátku mi i brali dlouhý cukr - naprosto ok. Přemýšlím, že o něj poprosím i zítra :nevim: každopádně cukr už mi vlastně nikdo nehlídal po těch ogtt, až teď v té moči.
Snad jsem to už napsala srozumitelněji. :andel:
Edit: teď čtu pořádně, že ten dlouhý cukr doporučuješ, tak o něj řeknu :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
50392
12.5.20 14:47

Tak bych byla v klidu :kytka:
Zkus googlit benigní těhoteská glykosurie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 14:48
@Anonymní píše:
Já měla cukr v moči v obou těhotenstvích, cukrovka z toho nikdy nebyla a obě dětí naprosto v pořádku (ťuk, ťuk). V prvním mě to celkem vyplašilo, v druhém těhotenství jsem to brala jako fakt, že to tak prostě mám. Plánuji třetí a čekám totéž. Změnilo se jen to, že jsem na OGTT byla za těhotenství mockrát, chodila jsem cca 1 měsíčně..pro jistotu prý…

děkuji za zkušenost :kytka: a ogtt vždy ok? Já byla pouze 2× a už pak to nikdo neřešil. Je fakt, že já do toho 33tt cukr v moči neměla.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.5.20 14:50

@ugluk moc děkuju :kytka: kouknu.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.5.20 14:57
@Anonymní píše:
děkuji za zkušenost :kytka: a ogtt vždy ok? Já byla pouze 2× a už pak to nikdo neřešil. Je fakt, že já do toho 33tt cukr v moči neměla.. :nevim:

Ano, OGTT vždy ok. Vysvětlovali mi, že prostě někdy to tak je, že se cukr víc vylučuje do moči..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.5.20 15:41
@Anonymní píše:
Ano, OGTT vždy ok. Vysvětlovali mi, že prostě někdy to tak je, že se cukr víc vylučuje do moči..

ok, děkuju a držím palce ať i třetí těhotenství je v pohodě :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
2516
12.5.20 19:51

Ty hodnoty se za poslednich 7 let asi 3× zmenili. Zalezi zda meli fakt aktualni tabulky. Jsou přísnější. Meli te poslat k diabetikovi s hodnotou 5,2 na lacno…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 20:11
@Micaella22 píše:
Ty hodnoty se za poslednich 7 let asi 3× zmenili. Zalezi zda meli fakt aktualni tabulky. Jsou přísnější. Meli te poslat k diabetikovi s hodnotou 5,2 na lacno…

ano, vím o tom, stejně jako moje doktorka. Výše to píšu, že jsem na diabetologii/endokrinologii byla poslána a jsem sledována :kytka:
edit:ted koukám, že explicitně jsem to nenapsala. Jen že jsem sledována.

• Nahlásit
  • Citovat
50392
12.5.20 22:43

Já to pochopila, že bylo 5,2 jednou, poté kontrola a už to bylo 4,9, takže OK, proveden OGTT a OK. Poté už lačný cukr v pořádku, takže standardně ve 26.tt OGTT, který byl OK, takže až na tu jednu (nikoliv opakovanou!) lehce zvýšenou lačnou glykémii všecko v pořádku. Na základě jedné vyšší hodnoty se cukrovka nestanovuje (musela by být zvýšena opakovaně), mně ten postup přijde naprosto v pořádku.

V prvém těhotenství mi OGTT zprasili a vyšel negativně, ale cukr v moči byl furt. Volala jsem na těhotenskou diabetologii, kde mi doslova řekli - z toho cukru v moči nestresujte, to má spousta těhotných. Kdybyste k němu měla správně provedený negativní OGTT, tak to neřešte. Ale protože byl provedený blbě, cukr v moči byl podezřelý a doporučili OGTT zopakovat tak, jak by se dělat měl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.5.20 23:57

@ugluk ano přesně tak. Resp ta první glykemie na lacno vyšla vyšší spolu s tsh, proto mě moje doktorka poslala za endokrinolgem co je zároveň diabetolog (mezitím kontrolní odběr na cukr - to bylo těch 4,9) a obě se presto shodly na OGTT již dříve - provedeno správně a hodnoty ok. Pak už cukr z krve tedy nikdo nezkoumal, v moci nikdy nic. Pak OGTT standardně v 26tt také hodnoty ok. A až teď ve 33tt cukr v moci.
Na té endokrinolgii/diabetologii jsem stále sledována.
Me jen vylekal ten cukr v moci opakovaně. Jsem trochu plasan :oops:
Každopádně moc díky za každé info. Zítra to ještě proberu s doktorkou a zeptám se na ten dlouhý cukr :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama