Cukrovka 2. typu a těhotenství

Anonymní
15.5.20 14:06

Cukrovka 2 typu a těhotenství zkušenosti

Dobrý den, omlouvám se za anonimitu ale je to celkem osobní děkuji za pochopení,
prosila bych o radu a zkušenosti a prosím bez arogance nemám to rada přeci jsme jen normální lidé děkuji.
Jsem diabetička 2 typu tudíž na inzulinu a jsem ve 4 týdnu těhotenství.
Bohužel mi paní doktorka dneska naměřili glikemii okolo 11 normální má být prý asi kolem 5,3 a nasadila hned vyšší dávku inzíulinu ale strašila mě tím ze miminko muže ale nemusí mít už vrozené vady napsala mi do správy ze se to muže stát na 12 procent ze 100.
A z 1z 8 miminek. Řekla mi ze být v její kůži tak to neriskuje ale ze ji tam chodí maminky co porodily úplně zdravé miminka a ze jim to říkala také.
Takže bych potřebovala vědět zda by jste podle svého do toho šli nebo ne.
Jinak s přítelem jsme se snažily 2 roky a byly jsme z toho nadšeni jen nechceme aby to bylo nějaké nezdravne miminko když to tak řeknu.
Genet mě prý vezme až v 11 týdnu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
54016
15.5.20 14:13

A před otěhotněním byly glykémie OK, když to bylo plánované?
Já otěhotněla neplánovaně se vzorně kompenzovanou cukrovkou, jen prášky, bez inzulínu. Přesto mi to hned na začátku dost vylítlo, asi tím těhotenstvím. Hned nasazen inzulín, pravidelné kontroly, hodně sledování, ke konci hodně ultrazvuků a kontroly průtoků a růstu. Na termín naplánováno vyvolání, ale mrně si to rozmyslelo 14 dní předem samo, takže přirozený porod, ve 38+0 dítko 3,5 kila, pobylo si půl dne v inkubátoru kvůli hypoglykémii, od té doby vše OK, dítě zdravé.
Mezi náma - budeš riziková furt. A stoprocentně zdravé dítě ti nikdo nezaručí ani jako stoprocentně zdravé těhotné. Takže ne, já bych vymodlené dítě kvůli hypotetickému poškození pryč nedala, ale dělala bych vše pro to, aby už ta glykémie lítala co nejmíň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
97
15.5.20 14:21

Já mám „jen“ těhotenskou cukrovku. Ale objevila jsem kdysi na YT (když jsem hledala informace) i kanal, kde právě taková těhulka měla svůj těhotenský deníček, čím si prošla atd. Třeba by tě to povzbudilo. Myslím, že se jmenovala diamama, nebo tak nějak. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.20 14:25

@ugluk to taky ne to byla glikemie okolo 7-8 :/ ale teď to vyskočili nehorázné moc. No miminko bylo plánované ale po té době jsme se asi 2-3 měsíce moc už nesnažily a najednou teď bum takže spíše takové radostně překvapeni 😊 😊

• Citovat
  • Nahlásit
2043
15.5.20 14:28

No a pokud půjdeš teď na potrat a budete to zkoušet znovu, bude to lepší? Nebo se ti to, co teď, klidně může stát i příště? Pokud by se to klidně mohlo zopakovat, je blbost chodit na potrat.

Na vic píšeš, že jste se snažili 2 roky, to není málo, i pokud jsi mladá… Už se van to třeba nemusí znovu povést.

Jaké vrozené vady hrozí? Dají se odhalit? Kdy? Já bych si počkala na ten 11 tt a šla do Gennetu.

A vůbec, 12% to je furt jedno postižený a sedm zdravejch. Na 88 % to bude v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4163
15.5.20 14:36

To je sila to riziko teda, vyjit takhle pravděpodobnost u screeningu v 1. Trimestru tak jdes na potrat urcire

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2043
15.5.20 14:40
@Kaileee píše:
To je sila to riziko teda, vyjit takhle pravděpodobnost u screeningu v 1. Trimestru tak jdes na potrat urcire

Spíš na plodovku, rovnou na potrat těžko. To dítě je na 88 % zdravý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22348
15.5.20 14:43
@Kaileee píše:
To je sila to riziko teda, vyjit takhle pravděpodobnost u screeningu v 1. Trimestru tak jdes na potrat urcire

Ne, nejdeš. Nešiř bludy. Ukončení těhotenství se nedělá jen kvůli zjištěnénu riziku, ale při jasně prokázané vadě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22348
15.5.20 14:45

Na ukončení těhotenství je času dost. Teď bych to rozhodně nedělala, ne po takové době snažení. Zajisti si vyšetření a screeningy na odborném pracovišti a rozhoduj se na základě nálezů, ne jen malého rizika. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54016
15.5.20 14:47

Já bych teda s rizikem 1:8 na potrat nešla čistě kvůli tomu číslu. Ale šla bych na plodovku a hodně podrobný genetický ultrazvuk na secializované pracoviště.
Ono prostě s cukrovkou je to rizikové vždycky a hotovo. A jo, je bohužel normální, že s počátkem těhotenství to vylítne - glykémie, štítná žláza, všecko bylo v 5. týdnu horší než o pár týdnů dříve léta kompenzovaný, hormony s tím mávaj. Takže chci mít dítě, beru na sebe riziko. Chci mít stoprocentně zdravý dítě, netěhotním vůbec. Pokud jsi smířená s tím, že ve 12. nebo 20.tt najdou něco blbýho a těhotenství ukončíš, tak teď nemáš co řešit. Ale to bohužel nacházej i zcela zdravým ženským. A pak je hromada dalších věcí, co se projeví až po porodu nebo ve dvou, třech, pěti letech dítěte… mít děti je holt eden velkej risk, to je krutá realita :-( A mít je s cukrovkou ještě o dost větší. Na druhou stranu, když se to povede, stojí to za všecko.
na zkoušení metodou pokus-omyl bych já osobně šla, kdyby 1) mi bylo pětadvacet, 2) těhotněla jsem na první dobrou, 3) neměla jsem s tím morální problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.20 15:12

@Platanka děkuji moc :srdce: já jsem teď akorát proste z toho na nerviky protože ta doktorka mě tímhle hrozné moc vystresovala 🥺 🥺

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.20 15:14

@Janli děkuji za radu :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
16
15.5.20 17:17

Oni, to někteří doktoři rádi přehánějí. Taky mam cukrovku, do toho trombofilii vyšší věk a občas se mi taky stane že mi cukr vylítne. A čekám zdravé dítě. :srdce:
A co třeba ženy s tehotenskou cukrovkou. Ty jdou na test na cukrovku až ve 24. tydnu a vesele se cpou sladkym a ty hodnoty mají vysoké treba celé těhotenství. A pokud by tam bylo opravdu něco špatně, tak si s tim příroda v první řadě umí poradit sama (potrat). Na umělé ukončení bych v žádném případě nešla. Ale asi bych to probrala s více odborníky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.5.20 21:38

@Karla8 děkuji :srdce: chodím na nutriční a hned jak to půjde tak se objednam na ten genet Škoda ze mě vezmou až v 11tt ale chápu teď by tam asi nic nevyzkoumaly ale mám z toho menší deprese a jestli to pak všechno dopadne dobře tak si hrozné moc ulevim.
Každopádně by jsem chtela poděkovat všem tady ze mě podrželi a uklidnily protože po té doktorce jsem vážně byla vyřízena takže vážně moc moc děkuji :srdce: :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
54016
15.5.20 21:59

Ono je teď nejdůležitější kompenzovat tu diabetologii. V Gennetu by stejně v téhle fázi nic moc nevykoumali, z gynekologického hlediska je ten první trimestr, pokud nejsou gynekologické komplikace typu hematom, krvácení… v podstatě volný průběh. Na embryu/plodu se ještě žádná pořádná diagnostika dělat nedá. První, kde se dá něco vykoukat, je prvotrimestrální screening někdy kolem 12.tt. Já, ač byla od začátku brána jako riziková, v prvním trimestru jsem žádnou mimořádnou gynekologickou péči nedostávala - prostě potvrzení srdíčka, pak kontrola někdy kolem 10.tt, kdy se nabrala i krev na prvotrim. screening a pak až ten screening. Až do druhotrim. screeningu kontrola normálně po měsíci, pak jsem přešla do rizikové poradny v porodnici. Ale pokaždé se ujišťovali, že má diabetolog vše pod kontrolou. Tomu jsem posílala každý týden profily z glukometru a na jejich základě jsme upravovali dávky inzulínu. Jednou měsíčně jsem pak chodila na kontrolu hodnot z krve, glykovaný hemoglobin a tak. Jo a přešla jsem přímo pod těhotenskou diabetologii, ono se v těhotenství ta cukrovka chová jinak, metabolismus je rychlejší, např. jsem měřila cukr po hodině (nikoliv po dvou) od jídla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat