Cvičení ve fitku

Anonymní
13.5.20 15:22

Cvičení ve fitku

Ahoj, nemám žádné zkušenosti a potřebovala bych poradit.
Hubnu z velké váhy (max. váha byla 200kg), v současné době mám 120kg. Hubnu sama, změnou stravy, chůzi, v létě plavání. Chtěla bych to někam posunout a začít chodit do fitka. Jenže je tu pár věcí, které řeším:
1. Jak poznám dobré fitko?
2. Jak poznám, že trenér, který v tom fitku nabízí své služby, je dobrý a rozumí tomu?
3. Co bych měla očekávat od první návštěvy/schůzky s trenérem? Co všechno bych s ním měla probrat?

Protože mám i nějaké zdravotní potíže, na které musím při cvičení brát ohled, chci alespoň ze začátku služby trenéra využít. Mají tito lidé nějaké certifikáty, atesty apod., abych si mohla být jistá, že rozumí tomu, co dělá? Nebo trenéra může dělat každej Jarda, kterej párkrát zvednul činku? Máte svoje zkušenosti z této oblasti? Klidně se podělte, ráda si počtu zkušenosti ostatních.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

43416
13.5.20 15:39

Mám trenéra, který má vystudovanou školu obdobnou FTVS. Dostala jsem na něj tip od kamaráda. První hodinu jsem měla bezplatnou, ukázkovou, jestli mi jeho styl sedne. Pak jsem dostala domů k vyplnění několik stránek otázek (jak jsem na tom se zdravím, jak sportuju, sportovní minulost, kouření, porod, popsat běžná den, jak dlouho spím,…), poslal mě na krevní testy. Pak jsme probrali cíle, jakých bych chtěla dosáhnout (zhubnutí/zpevnění/flexibilita/mix), udělal mi měření na přístroji na poměr tuku/svalů/vody, rozložení svalů na těle, metabolický věk,… Nakonec mi sestavil rámcový jídelníček, ale ten nějak nedodržuju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
13.5.20 15:43

Pokud pracují ve fitku na živnostenský list či jsou zde zaměstnaní, musí mít kurz či školu. Zkuste si najít na internetu dobrého trenéra dle recenzí ve větších městech či v Praze určitě najdete odborníky, co tomu rozumí. Nebo můžete zkusit najít fyzioterapeuta, který by s vámi do fitka chodil, to by možná vzhledem k vašemu požadavku bylo nejvhodnější. Pravděpodobně cena za hodinu s fyzioterapeutem bude vyšší, ale budete mít jistotu, že tomu rozumí. Ve větších fitkách někdy fyzio pracují. Držím palce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
13.5.20 15:45

Je otázka, jestli byl daný trenérský kurz kvalitní. Fyzioterapeut ma vystudovanou vysokou školu, měl by to znát dokonale.
Edit: i trenér může mit VŠ, na ftvs se to normálně studuje. Jinak určitě doporučuji člověka, který ti bude sedět, zhodnotí tvůj zdravotní stav, možnosti a cíle, kterych chceš dosáhnout.

Příspěvek upraven 13.05.20 v 15:49

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3645
13.5.20 15:45

1.každé fitko je dobré, resp. cvičit můžeš kdykoliv. Asi bych volila to, kde se budeš cítit dobře.
2. určitě bych zkusila trenéra na doporučení. Rozhodně by mě zajímalo, kde si dělal vzdělání. VŠ je dost výhoda, kurz asi taky, pokud se tomu věnuje dlouhodobě a potřeboval jen štempl. Správný trenér tě pošle na inbody, a udělá ti diagnostiku. Potom s tebou projde, co je vhodné pro tebe a hlavně ti ukáže správnou techniku cvičení, dechový stereotyp, stabilitu atd. S touto váhou nebudeš moci dělat vše. Dej na to, jak se ti věnuje. Rozhodně by neměl sedět na lavičce a být na telefonu s tím, že tě bude honit po fitku. Prosím tě, hlavně neoslovuj lidi podle toho jak vypadají. 20letá holka, která je na sacharidových vlnách bude jistě vypadat dobře, ale asi houby vědět. To samé namakaný borec, co je na růsťáku. Správný trenér, ti také poradí s jídelníčkem a můžeš si později od něj nechat zpracovat plán cvičení, který je vhodné každé 3 měsíce měnit. /první půl rok můžeš cvičit kruhový trénink a bude to určitě ku prospěchu/
3. hlavně mu nelži /sport, jídlo, atd/ správný trenér to stejně pozná. Palec nahoru, že ses odhodlala. :potlesk: ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88
13.5.20 17:01

Já cvičím dlouho, spoustu trenérů znám, posilovna je můj druhý domov. Ušetřte si peníze, kupte si nějakou knížku o cvičení - já mám třeba už hodně starou https://www.databazeknih.cz/…ocile-108718 existuje určitě i spusta novějších. Všechny ty trenérské kurzy dneska produkují samé rychlokvašky. Klukům se nechce makat, v 18 začnou sypat (aby bylo vidět, že cvičí, že mají „výsledky“), udělají si kurz a hned jsou trenéři. Pro trénink je důležité vědět, co chcete cvičením dosáhnout, znát cviky a jejich správné provedení a strava. Kupovat si trenéra by mělo smysl jedině, kdybyste se chystala na nějakou soutěž v kulturistice. Většinou by vám sehnal i nějaké streoidy na přípravu. Jinak trenér jsou vyhozené peníze. Dávat pětistovku za to, že vás dovede k lavičce, podá činku a vypráví, co celý den dělal, je hloupost. Všechno, na co ho máte, si můžete zajistit sama. Pak se vám nestane, že trenér jednou nepřijde nebo se změní a vy nebudete vědět, co dál. Co bych zvažoval, zvlášť u takhle velké změny hmotnosti, je návštěva fyzioterapeuta, ti také cvičí, ale cvičí s ohledem na tělo, klouby, ochablé svaly a jsou schopni vám udělat cvičební program a ty cviky naučit, a pak můžete cvičit sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
13.5.20 17:30
@kevmas píše:
Já cvičím dlouho, spoustu trenérů znám, posilovna je můj druhý domov. Ušetřte si peníze, kupte si nějakou knížku o cvičení - já mám třeba už hodně starou https://www.databazeknih.cz/…ocile-108718 existuje určitě i spusta novějších. Všechny ty trenérské kurzy dneska produkují samé rychlokvašky. Klukům se nechce makat, v 18 začnou sypat (aby bylo vidět, že cvičí, že mají „výsledky“), udělají si kurz a hned jsou trenéři. Pro trénink je důležité vědět, co chcete cvičením dosáhnout, znát cviky a jejich správné provedení a strava. Kupovat si trenéra by mělo smysl jedině, kdybyste se chystala na nějakou soutěž v kulturistice. Většinou by vám sehnal i nějaké streoidy na přípravu. Jinak trenér jsou vyhozené peníze. Dávat pětistovku za to, že vás dovede k lavičce, podá činku a vypráví, co celý den dělal, je hloupost. Všechno, na co ho máte, si můžete zajistit sama. Pak se vám nestane, že trenér jednou nepřijde nebo se změní a vy nebudete vědět, co dál. Co bych zvažoval, zvlášť u takhle velké změny hmotnosti, je návštěva fyzioterapeuta, ti také cvičí, ale cvičí s ohledem na tělo, klouby, ochablé svaly a jsou schopni vám udělat cvičební program a ty cviky naučit, a pak můžete cvičit sama.

S tímto moc nesouhlasím, ano, pokud by si najala nějakou „rychlokvašku“, tak jsou to vyhozené peníze, ale najdou se mezi trenéry i lidé vzdělaní, kteří ví, jak poradit. Pokud by zakladatelka cvičila špatně, tak si taky může poškodit kolena, záda či cokoli jiného. Je třeba jen pořádně hledat a najít někoho, kdo tomu rozumí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43416
13.5.20 17:33
@kevmas píše:
Já cvičím dlouho, spoustu trenérů znám, posilovna je můj druhý domov. Ušetřte si peníze, kupte si nějakou knížku o cvičení - já mám třeba už hodně starou https://www.databazeknih.cz/…ocile-108718 existuje určitě i spusta novějších. Všechny ty trenérské kurzy dneska produkují samé rychlokvašky. Klukům se nechce makat, v 18 začnou sypat (aby bylo vidět, že cvičí, že mají „výsledky“), udělají si kurz a hned jsou trenéři. Pro trénink je důležité vědět, co chcete cvičením dosáhnout, znát cviky a jejich správné provedení a strava. Kupovat si trenéra by mělo smysl jedině, kdybyste se chystala na nějakou soutěž v kulturistice. Většinou by vám sehnal i nějaké streoidy na přípravu. Jinak trenér jsou vyhozené peníze. Dávat pětistovku za to, že vás dovede k lavičce, podá činku a vypráví, co celý den dělal, je hloupost. Všechno, na co ho máte, si můžete zajistit sama. Pak se vám nestane, že trenér jednou nepřijde nebo se změní a vy nebudete vědět, co dál. Co bych zvažoval, zvlášť u takhle velké změny hmotnosti, je návštěva fyzioterapeuta, ti také cvičí, ale cvičí s ohledem na tělo, klouby, ochablé svaly a jsou schopni vám udělat cvičební program a ty cviky naučit, a pak můžete cvičit sama.

Tak můj trenér třeba dost dohlíží na to, abych cviky dělala správně. Každou chvilku mě opravuje. Nevím, jak bych si ty chyby ohlídala sama, protože nemůžu na sebe neustále zírat do zrcadla, jestli cvik provádím tak, jak se má dělat. Další věc je, že když člověk už na konci nějaké série nemůžu, tak mě motivuje, lehce pomůže. A pro mě třeba důležitá věc je ta, že při měření se přišlo na to, že mám na jedné noze citelně míň svalů, takže to napravujeme. Bez něj bych na to nepřišla. A i s trenérem mě to víc baví, pravidelně trénink obměňuje, takže nemám potřebu hledat výmluvy, proč nechodit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68
13.5.20 17:36

@lucenka Právě, i ta motivace dělá hodně :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.5.20 18:59

Všem děkuji za rady a zkušenosti. Jsem za menšího města, máme tu tři fitka, z toho dvě připadají v úvahu. Určitě chci trenéra, sama si netroufnu a chyby na sobě nepoznám, navíc i ta motivace je potřeba. Zkusím si tedy „proklepnout“ ty trenéry, co mají za vzdělání atd. a rozhodit sítě po známých, koho by kdo doporučil. A poohlédnu se i po nějakém fyzioterapeutovi, to není špatný nápad.

• Nahlásit
  • Citovat
397
13.5.20 21:02

Velká pochvala za to, že ses rozhodla začít něco se sebou dělat a že už vlastně děláš. To je první krok k úspěchu.
K tvým otázkám

1. dobré fitko - co je dobré fitko? Z mě je to jakékoliv fitko, kde se budu cítit dobře a budu tam ráda chodit. Necítím se dobře tam, kde mám pocit, že tam „nepatřím“, kam chodí třeba nanynky, kter po ostatních „divně koukají“ a máš pocit, že se o tobě baví
  2. trenéra si můžeš sehnat jakýho chceš, nemusíš brát zrovna toho, kterého dané fitko nabízí. Koukej na recenze
  3. první hodina s trenérem většinou bývá povídací, trenér potřebuje poznat, jaký máš cíl a jaké máš omezení (úrazy, nemoci…) my první hodinu s trenérem dělali diagnostiku těla, aby věděl, jaký mám rozsah, co mám zkráceného atp.

Hodně pevné vůle přeju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88
13.5.20 22:09
@lucenka
@lucenka píše:
Tak můj trenér třeba dost dohlíží na to, abych cviky dělala správně. Každou chvilku mě opravuje. Nevím, jak bych si ty chyby ohlídala sama, protože nemůžu na sebe neustále zírat do zrcadla, jestli cvik provádím tak, jak se má dělat. Další věc je, že když člověk už na konci nějaké série nemůžu, tak mě motivuje, lehce pomůže. A pro mě třeba důležitá věc je ta, že při měření se přišlo na to, že mám na jedné noze citelně míň svalů, takže to napravujeme. Bez něj bych na to nepřišla. A i s trenérem mě to víc baví, pravidelně trénink obměňuje, takže nemám potřebu hledat výmluvy, proč nechodit

Tak jestli je hezky nebo se s nim prijemne povida, tak chapu, ze vas to s nim bavi. Jinak vas uklidnim, kazdy ma jednu polovinu tela nejak jinak vyvinutejsi, rozvinutejsi apod. Takze jste neprisli na nic svetaborneho. Je i dost mozne, ze at se budete snazit jakokoliv, tak uz to stejne nikdy nevyronate. Pokud vas trener i po nekolika mesicni spolupraci musi pri cviceni opravovat, tak je to spatne. Jasne, taky obcas potrebuju pomoc, treba pri 120 kg na benci se partak hodi. Ale rikam si lidem okolo. Ja vam trenera nechci rozmlouvat, jestli jste s nim spokojena, uzivejte si ho dal, ale ja bych ty penize umel vyuzit jinak :).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88
13.5.20 22:14
@fyziowomen píše:
S tímto moc nesouhlasím, ano, pokud by si najala nějakou „rychlokvašku“, tak jsou to vyhozené peníze, ale najdou se mezi trenéry i lidé vzdělaní, kteří ví, jak poradit. Pokud by zakladatelka cvičila špatně, tak si taky může poškodit kolena, záda či cokoli jiného. Je třeba jen pořádně hledat a najít někoho, kdo tomu rozumí.

To souhlasim, ze si muze uskodit. Jenze dost dnesnich treneru tomu nezabrani a naopak tomu poskozeni svymi neodbornymi radami pomuzou. A ani diplom tomu nepomuze. Jedine snad nekdo z FTVS UK, kdyz uz nekdo chce trenera mermomoci. Ale ti vetsinou trenuji profi sportovce. V posilvonach byvaji treneri z ruznych fitness institutu, ronnie akademie, Palestra, rekvalifikacni kurzy apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
43416
14.5.20 01:58
@kevmas píše:
@lucenkaTak jestli je hezky nebo se s nim prijemne povida, tak chapu, ze vas to s nim bavi. Jinak vas uklidnim, kazdy ma jednu polovinu tela nejak jinak vyvinutejsi, rozvinutejsi apod. Takze jste neprisli na nic svetaborneho. Je i dost mozne, ze at se budete snazit jakokoliv, tak uz to stejne nikdy nevyronate. Pokud vas trener i po nekolika mesicni spolupraci musi pri cviceni opravovat, tak je to spatne. Jasne, taky obcas potrebuju pomoc, treba pri 120 kg na benci se partak hodi. Ale rikam si lidem okolo. Ja vam trenera nechci rozmlouvat, jestli jste s nim spokojena, uzivejte si ho dal, ale ja bych ty penize umel vyuzit jinak :).

Tak ty cviky se obměňují, že. Takže se musím pravidelně učit nové věci. A s přibývající zátěži při cvičení podvědomě třeba konec série vypouštím. Takže mi nepřijde špatně, že mě musí občas opravit.
Jo a to, že každá část těla je jinak vyvinutá vím. Jenže tady je ten rozdíl příliš velký a je částečně způsobeny mým zdravotním problémem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama