Dá se spolehnout na informace ze zahradnictví?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lalelale
Závislačka 4739 příspěvků 02.06.19 17:36
Dá se spolehnout na informace ze zahradnictví?

Holky dotaz. Vždy jsem myslela, že ano. Nicméně předělávame zahradu a zjišťuji, že každé zahradnictví tvrdí úplně něco jiného. Nemyslím názor nějakého zaměstnance, ale přímo ofiko visačky z květin. Dám příklad, jeden druh okrasného stromu. Koupila jsem s visačkou maximální výška metr a půl. Jiné zahradnictví ale tento strom, úplně stejný druh, inzeruje s maximální výškou 4 metry, což je sakra rozdíl. Ve výčtu bych mohla pokračovat. Jak mám tohle brát? Vůbec nevím, na co se teda spolehnout

Reakce:
Verun83
Echt Kelišová 9904 příspěvků 02.06.19 17:39

Najit si tu danou rostlinu na netu. Ono taky dost zalezi na pude.

A je to fakt uplne totozny strom? Neni to jiny kultivar?

Payus
Zasloužilá kecalka 919 příspěvků 02.06.19 17:44

Muze to byt stejny druh, ale jiny kultivar.

marika.y
Povídálka 20 příspěvků 25 inzerátů 02.06.19 17:56

Tak strom může být na jiné podnoži. A podle té podnože vyroste. Plody budou stejné.

Lalelale
Závislačka 4739 příspěvků 02.06.19 18:08

@Verun83 @Payus holky v tomhle případě se jedná o Acer - orange dream. To by měl být opravdu už jen jeden jediný, ne? Na netu právě taky každý píše něco jiného X. x blbý dotaz. co to je kultivar? Není to v případě toho Aceru právě ten Orange dream? Jsem v zahradničení nová

Payus
Zasloužilá kecalka 919 příspěvků 02.06.19 18:27

@Lalelale jo urcite, ale vis co tyhle dlanitolisty javory, jsou to mensi japonsky druhy, nechce se mi verit, ze by se dorustali do 4 metru. Co vim, tak se uvadi kolem toho metru az dvou a pul metru.

Lalelale
Závislačka 4739 příspěvků 02.06.19 18:50

@Payus no já právě našla několik zahrádkářských webů, kde udávají maximum 3-4 metry. Tak fakt nevím, co jsem si to dneska koupila, když visačka říká maximum metr a půl. Je možné, že třeba ani ten distributor to neví a napsal to tam blbě? Já bych tak neřešila jeden stromek, ale jak píšu, zařizuju zahradu a zdaleka to není jediný případ.

Šáruší
Závislačka 2833 příspěvků 02.06.19 18:50

@Lalelale většinou jsou ty stromky ( nevím tedy, jak tenhle konkrétní) roubované na nějaké podnoži. A podle toho, na jekou tu podnož jsou naroubované, tak rostou. I třeba růže jsou roubované. Koupila jsem si nádherné popínavé růže ze Starkla za nemalé peníze a vyrostla z toho kus pláňka, rychleji roste, takže růže naroubují na pláňku, aby to rychleji rostlo. U ovocných stromů je to úplně tak, vybereš si odrůdu a k tomu musíš koukat, na co je to naroubované a podle toho ten strom bude vysoký. Takže v podstatě tři stejné stromy a různě vysoké.

Lalelale
Závislačka 4739 příspěvků 02.06.19 18:52

@marika.y @Šáruší tak o tomhle jsem v životě neslyšela :oops: holky a když někdo prodává tohle, nemělo by to tam být nějak napsané? Můžu to já nějak poznat? Jestli to chápu dobře, někdo může vzít ten acer, a naroubovat ho na kmen z růže, aby zůstal prtavý? 8o kdybyste někdo měl čas a chuť, prosím napiště o tom něco víc, moc ráda si to přečtu

Šáruší
Závislačka 2833 příspěvků 02.06.19 18:57

@Lalelale já se jako orientuju v ovocných stromech, protože jsem v tom dva měsíce ležela teď, chci si založit můj malý soukromý sad. A není úplně jednoduché sehnat stromky, co chci, s kvalitou ovoce, jaké chci, do nadmořské výšky, kde bydlím a ještě na odnoži, jak potřebuju.
Třeba tady je to popsané u ovocných stromků https://www.prodejstromku.cz/…ze-podpniky/ jak je to u aceru nevím.

Uživatel je onlineRusset
Neúnavná pisatelka 16521 příspěvků 02.06.19 19:02
@Lalelale píše:
Holky dotaz. Vždy jsem myslela, že ano. Nicméně předělávame zahradu a zjišťuji, že každé zahradnictví tvrdí úplně něco jiného. Nemyslím názor nějakého zaměstnance, ale přímo ofiko visačky z květin. Dám příklad, jeden druh okrasného stromu. Koupila jsem s visačkou maximální výška metr a půl. Jiné zahradnictví ale tento strom, úplně stejný druh, inzeruje s maximální výškou 4 metry, což je sakra rozdíl. Ve výčtu bych mohla pokračovat. Jak mám tohle brát? Vůbec nevím, na co se teda spolehnout

Já nerada chodím do hobby marketů, protože tam moc informací člověk nedostane.

Nedávno byl o stromcích pořad v Loskutákovi (vím, Nova :roll: ), zrovna o okrasných stromech. Zkus se podívat asi týden zpět nebo tak.

Verun83
Echt Kelišová 9904 příspěvků 02.06.19 19:03

A taky jakou mate pudu?

My bydlime na pozemku, kde je strasne jilovita zem. Takze sice dame tam dobrou zeminu k tomu stromu, ale jakmile koreny prorostou k jilu, tak se v podstate rust zastavi nebo hodne zpomali. I kdyby psali, ze doroste do vysky 10m, tak tady fakt ne.

Lalelale
Závislačka 4739 příspěvků 02.06.19 19:13

@Šáruší @Verun83 holky zrovna ten Acer mám normálně v květináči, jsme v centru města, takže o nějakém sadu nemůže být řeč. Proto tak řeším tu velikost. Chtěla bych nějaký strom vedle parkovacího místa a prostě si nemůžu dovolit mít tam košatou borovici. Acery jsem tam chtěla dát jako keříky, tak proto mě tak zarazily ty 4 metry. když už se tak vyznáte, je sakura v pohodě na vysazení blízko domu (cc 3 metry)? Když si vyberu nějaký ten menší typ samozřejmě, maximálně 4 metry výška. Nebo klidně dejte tip na nějaký jiný hezký stromek, co nepřeroste. Akorát potřebuju strom v tom typickém tvaru koruna na dlouhé stopce, aby se dalo vylézt z auta. Co se týče půdy, upřímně nevím :oops: budu muset vykopat díru a podívat se, na záhodech je podle mě normální kupovaný násyp po předchozích majitelích

Verun83
Echt Kelišová 9904 příspěvků 02.06.19 19:24

@Lalelale co neco jako indiansky serik? Da se tvarovat, krasne kvete. Ten mam vyhlidnuty. Ale ted uz ho asi nesezenes. Kvuli kveteni se sazi tusim do kvetna

Lena74
Kecalka 247 příspěvků 02.06.19 21:19

On je problém v tom, že rostliny jsou prostě příroda, tam neplatí, že jedna plus jedna vždy musí být dvě. Rostliny prostě rostou celý život, ne jako živočichové, sice ve stáří pomaleji, ale rostou. Realita je taková, že čtyřmetrový Acer palmatum Orange Dream jsem nikdy neviděla. Určitě někde, v nějakém parku roste, bude mu tak 100 let. Ve skutečnosti bych počítala s metrem a půl až dvěma podle podmínek. Daleko pravděpodobněji dřív zmrzne než doroste 4 metrů.
Jinak opravdu kvalitní zdroje, profesně kvalitní, nikoliv nějaké zahrádkářské příručky, uvádí vždy rozpětí výšky vztažené k roků, tedy například dva až tři metry ve dvaceti letech.. Samozřejmě nevím, jak velký tazatelka koupila, mohl být klidně už teď desetiletý..

Váš příspěvek
Reklama