Dá se to zvládnout s tak malým příjmem?

Anonymní
11.6.20 13:45

Da se to zvladnout s tak malym prijmem?

Zdravim! S pritelem jsme se asi tyden zpet rozhodli, ze se budeme snazit o miminko. Mne bude za 2 mesice 27 a jemu 34. Jen abych situaci trosku priblizila, pritel je z Anglie, zadnym jinym jazykem nemluvi. Tudiz, kdyz jsem se rozhodla vratit z UK zpet do CR, museli jsme si vybrat Prahu kvuli nejlepsim nabidkam prace pro nej. Jsme spolu da se rict, 5 roku z toho vic jak 3 roky spolu bydlime. Vsichni maji pritele radi, je moc hodny a krasne se o me stara. Planujeme budoucnost a tak nejak neverim, ze bychom se meli nekdy rozejit. Vsechny kamaradky ho schvaluji a nektere obcas i zarli, protoze by to same chtely doma (to jak se o me stara). Jediny problem, ktery s nim mam je, ze neuvazuje realne (chce velkou svatbu, velky prsten, dum a ne byt - na to proste nemame penize a financni podporu od rodicu nedostaneme, protoze sami nemaji), je velky flegmatik ala mouchy sezerte me/nejak se to samo vyvrbi a ja na druhou stranu se neustale bojim o penize - v detstvi jsme kolikrat nemeli co jist, bydleli v polorozpadlem domu..Jsem opatrna, tudiz se o veskere finance staram ja a jemu uz nechavam jen kapesne. Diky cemuz jsme zacli konecne setrit. Sli jsme na muj popud po 2 letech ve svojem do spolubydleni, aby nam to slo lehce. Ale nic mu nezakazuju kupovat (snad jen piva, protoze jsem sama uplny abstinent), jen abyste si nemyslely, ze ho trapim. Momentalne jsme spolecne nasetrili 300tis s tim, ze se pokusime nasetrit na 10% zakladu hypoteky na byt pobliz od Prahy. Normalne mame prijem 56tis (ja vim, na Prahu je to bida, ale oba mame svoji praci moc radi), ale kvuli koronaviru pritel pracuje uz jen 3 dny v tydnu a budeme mit tim padem prijem necelych 50tis. Ja uz po miminku a zasnubach touzim dlouho, ale vzdy nam do toho neco vlezlo a ja miminko bez uspor nechtela (sama jsem vyrustala v silene bide) a pritel mi chce furt kupovat drahy prsten a chce to udelat na dovolene, abych to necekala (ikdyz vi, ze mi na tomto vubec nezalezi a prstynek opravdu drahy nechci). Myslite, ze bychom miminko zvladali? Jsme v Praze sami, takze hlidani od babicek nebude a jesle jsou opravdu drahe a v Praze mozna i prilis plne? Moje otazka asi je, jestli se to da s prijmem 26tis (snad to bude zpet 32tis, ale kdo vi) plus 10tis (rodicak) v Praze vubec zvladat? Zadne dluhy nemame, jen pritel 1400,– splatku skolneho coz je asi do konce zivota a ja mam 2500,– stavebko na dalsich 5let. Jsem z toho dost spatna, miminko bych si moc prala, bude skvely tata, ale mam strach, jak to budeme financne zvladat/jestli vubec.. Samozrejme, jsou na tom rodiny daleko hur s mensim prijmem, ale ja tady furt ctu, jak ma kazdy 70 tis na materske, bydli ve svem, dve auta a kamaradi kolem me jsou vcelku za vodou, takze nikdo neprochazi tim, cim ja. Dekuji za precteni :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

16837
11.6.20 13:51

Zalezi jak velkou splatku hypo, nebo celkově naklady na bydleni byste meli. Bez jiných závazků se to da, na mateřské se stejne musi vetsina lidi uskromnit. Nevim v jakem oboru delas, jestli je moznost treba privydelku z domova, ale muzes treba doučovat angličtinu, když bude přítel doma s mimcem, tu asi umis dobře ne? :D prostě kdyby ste nezvládali si najit nejaky privydelek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13808
11.6.20 13:52

To jsou dotazy :mrgreen: napiš si příjmy a výdaje a viz diskuze vedle, provoz dítěte vychází na cca 3000 měsíčně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13840
11.6.20 13:53

Hele a to chceš mít dítě v tom spolubydlení? Nebo jak si to představuješ? Jinak s tím příjmem se život s miminkem asi zvládnout dá. Musíš si spočítat, jaké máte pevné platby a uvidíš, jak budete vše schopni financovat dál. Ale žádná hitparáda to nebude. Případně máte slušnou rezervu, která by se dala využít po dobu mateřské a vlastní bydlení byste řešili až zase se dvěma platy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19157
11.6.20 13:53

Nějak jsem se zamotala ted bydlíte ve splubydlení a to tam budete mít to mimino?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13953
11.6.20 13:57

Pokud budete šetřit, tak se to dá. Ale nepíšeš kolik máte běžné výdaje a počítat se spolubydlením i s miminkem těžko můžete. Tak tam to bude jiné. Pak záleží na hypo. Chcete ji teď nebo až s miminkem. To taky ovlivní. Co přítel??
Píšeš, že teď má málo práce. Jak to bude, když budeš doma s miminkem?? Zvládne to utáhnout??

300 tisíc ušetřeno podle mě je tak akort dobré na fajn rezervu s miminkem a na výbavu. Ale na hypo je myslím pořád potřeba 20% ceny. Takže potřebuješ 400tis. na byt za 2M. Tak to fakt moc nemáte.

Je potřeba si to všechno ujasnit. A hlavně dovolenou, drahý prsten, svatba. To taky něco stojí. Ale pořád je to na vás, jak si to uspořádáte. Držím palce. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
11.6.20 14:03

Da se to zvladnout s tak malym prijmem?

Pred porodem bych se rada prestehovala bud do sveho - pres hypoteku (pokud by moji rodice svolili a zastavili jeden z jejich stavebnich pozemku) anebo bychom sli do jineho najmu, kde bychom byli jen my. Ja bych klidne sla do 2kk/2+1, ale pritel o tom nechce ani slyset. On vlastne neni ani nadseni z predstavy jit do dalsiho najmu, chce bydlet ve svem. Pry minimalne 3kk, protoze by nas musela casteji navstevovat jeho rodina. Chtela bych se domluvit v soucasne praci a snad i pracovat hodinove z domu (momentalne pracujeme oba z domu), ale moc sanci tomu nedavam, protoze mame neustale zmeny systemu a skoleni na ktere je potreba byt osobne v kanclu. Urcite bych si rada nasla neco pres vikendy, ale to zas bude pritel nastvany, ze nejsme spolua kdovi, jak to bude s ditetem zvladat sam..

• Nahlásit
  • Citovat
701

Jo, dá se - všechno jde, když se chce. :) Jen škoda, že jste nezůstali o pár let déle v UK a nešetřili tam… Pokud přítel splácí školu, tak mohl klidně nastoupit na nějaký fellowship/postdoc a bydlení byste měli z půlky hrazené univerzitou, a teď byste měli násobně víc (nevím, co děláš za obor ty, ale asi bys taky měla víc než v ČR).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3775

Taky to se spolubydlením nechápu…Tak se vraťte na 2-3 roky do Anglie, vydělejte peníze
a pak se vraťte sem (když chceš žít tady), našetříte víc, kupte byt a pořiďte si miminko.To by nešlo?
Miminko se spolubydlením je nahouby a hypotéka, nebo nájem samotného bytu vás při mateřské zatíží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34583
11.6.20 14:06

Nasetreno mate malo. Byt Vami, hledam lepsi praci, hlavne chlap. Jake ma vzdelani?
Ma vyhodu skvele anglictiny….
ad byt, 3+1, starsi u nas me meste ( za Prahou ) se da slusne koupit za 3 mega. Takze potrebujete cca 600 K.
jeste bych rok, dva pockala a setrila. Nasla si druhou praci. Proc nevezme pritel vecerni uceni v jazykovce, treba?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9674
11.6.20 14:08

No, přítel může být zlatý a hodný a nosit tě na rukou, ale potkala jsi ho v jeho 29 letech a on měl jen nesplacenou studentskou půjčku? Já tyhle snílky moc nemusím, chlap, který sní o tom, jak na pláži na Maledivách vytáhne drahý prsten, ale přitom má ve třiceti holou řiť…
Na ten prsten chce našetřit z toho kapesného, co mu necháváš? To bude asi chvíli trvat, ne? Svatbu chcete před narozením dítěte? Podmínky spolubydlení vám umožňují mít tam mimino, nebo byste se stěhovali zase do samostatného nájmu?
Když se ti podaří otěhotnět ihned, a nedejbože budeš muset na rizikové (a příjem tedy razantně klesne už třeba příští měsíc), jak si nastavíte priority? Svatba se dá udělat levně, ale to on nechce. Dá se udělat i draze a doufat, že to hosté vrátí na darech, ale je to riziko. Výbava na dítě se dá pořídit za pár tisíc z bazaru, ale taky v tom mohou zahučet desítky tisíc (a možná je přítel přesně ten typ, který řekne „moje dítě se nebude vozit v bazarovém“, a dovalí ti nový kočár za 30tis.).
Měli byste si ty myšlenky hodně srovnat.
Doporučuju už od tohoto měsíce žít jen z 35tis., naučit se na ten rodičák už dopředu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19157
11.6.20 14:08
@Anonymní píše:
Pred porodem bych se rada prestehovala bud do sveho - pres hypoteku (pokud by moji rodice svolili a zastavili jeden z jejich stavebnich pozemku) anebo bychom sli do jineho najmu, kde bychom byli jen my. Ja bych klidne sla do 2kk/2+1, ale pritel o tom nechce ani slyset. On vlastne neni ani nadseni z predstavy jit do dalsiho najmu, chce bydlet ve svem. Pry minimalne 3kk, protoze by nas musela casteji navstevovat jeho rodina. Chtela bych se domluvit v soucasne praci a snad i pracovat hodinove z domu (momentalne pracujeme oba z domu), ale moc sanci tomu nedavam, protoze mame neustale zmeny systemu a skoleni na ktere je potreba byt osobne v kanclu. Urcite bych si rada nasla neco pres vikendy, ale to zas bude pritel nastvany, ze nejsme spolua kdovi, jak to bude s ditetem zvladat sam..

a koukali jste alespon orientačně na ceny a na splátky? myslím že to není moc realný

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
11.6.20 14:15

Tak přítel by chtel tohle a tamto.. Ale má vesměs mizernou práci :palec: Jestli si vezmete hypo, na byt nebo dům v Praze, tak si myslím že se neuzivite, a dost bych byla ve stresu. Jiné to je na vesnici v zapadakove.. U nás jsou byty 3+1 po rekonstrukci za 1.2mil. Hádám že v Praze to bude 3× tolik.. Je vám celkem dost, na to že nemáte nic bokem, ani nic svého… Minimálně 3mega splátky, to bude pěkná darda na váš plat..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3775
11.6.20 14:17

Horší varianta je tedy při mateřské 36tisíc oba, mínus 3900 spoření a splátky půjčky, mínus dejme tomu 20tis hypotéka, když musíte do svého…myslím, že anii ty nejsi úplně v realitě, mrkni na ceny bytů 3kk minimálně u Prahy, v Praze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50428
11.6.20 14:17

Příjem je jedna část ale kolik budete platit za bydlení? To je u každého dost rozdíl ;) A pak uvidíš kolik zůstává.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama