Dá se udržet na vysoké škole a přitom pracovat?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
3.12.21 14:35

Dá se udržet na vysoké škole a přitom pracovat?

Dobrý den, minule jsem se zde ptala, zda se vyplatí jít na vysokou. Tenkrát jste mi velice dobře poradili. Tak teď bych v podobném duchu potřebovala poradit znovu. Letos maturuji a tedy i vybírám VŠ. Budu zkoušet domovské Pardubice (ekonomicko-správní) a Hradec Králové. Ale láká mě vyzkoušet přihlásit se i na některé školy v Praze, Brně. Ale velmi mě táhne dolů, že kdybych se tam dostala a opravdu tam chtěla jít musela bych si zde sehnat bydlení a i práci. A to z několika důvodů. Kdybych tam chtěla jít musela bych si pronajmout byt, kde mě vezmou i s mým papouškem (kterého mi naši nechtějí hlídat). A i já za něj cítím odpovědnost a tři roky ho vídat po víkendech se mi moc nechce. Za další bych si v Praze musela najít i práci. Protože většinu bydlení i výdajů bych musela táhnout sama, jelikož naši mi nemohou mnoho přispět. (Nemám jim to za zlé, mám všechno, co potřebuji, ale prostě nemají tolik, aby mi mohli celé bydlení platit). Ale věc se má tak, že si vůbec nedovedu představit jak moc náročné by to bylo. A tak bych od vás ráda slyšela, jestli to není někdo, kdo se potýkal s podobným problémem a zvládnul to? A jak to bylo náročné. Případně jestli se bydlení dá sehnat i s domácím mazlíčkem. Věřím, že tu najdu někoho s touto zkušeností a s dobrou radou.

Budu moc vděčná za jakékoliv rady. Jinak pracovat jsem zvyklá. Už od prváku mám brigádu a jsem schopná i něco ušetřit (i když mi mé minulé snahy trochu překazila doba covidu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11839
3.12.21 14:44

Já myslím, že je to úplně normální situace. Nebo můžeš jít úplně do práce a do školy jít dálkově. Taky to mraky lidí takto udělali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27302
3.12.21 14:50

To je úplně normální, málokterý student VŠ má vše plně hrazené od rodičů. Co znám holky, tak všechny při studiu pracují. Hodně si hledají třeba brigádu v oboru a počítá se to jako praxe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.12.21 14:51

Manžel studuje VŠ dálkově, přitom pracuje na plný úvazek a k tomu se ještě stíhá věnovat 3 dětem a mě :lol: Jo, je to náročné, má toho občas plné kecky, učí se hlavně po nocích, ale všechno jde, když se chce :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
22183
3.12.21 14:56

Nemusíš mít svůj byt můžeš jít d spolubydlení tím dost ušetříš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
328
3.12.21 14:57

@LuckaKorbelova
Dle mě záleží na konkrétní škole..:) Dá se vyřídit dálkové studium, nebo individuál..:)
Já osobně jsem chodila do zaměstnání na směny a do toho vystudovala vysokou školu, stála na vlastních nohách, sama živila sebe a celý nájem, bylo to celkem náročné a to jsem školu měla 120 km..:) takže jsem vydělávala hlavně na nájem a benzín.. rozhodně toho NELITUJI.. protože být závislá na rodičích se mi příčí.. :)
teďka mám v plánu vystudovat ještě práva..:) ty třeba dálkově nejdou, ale jako zaměstnanci mi nabídli individuál (který spočívá především v absenci na některých přednáškách).. ale nastupuji na mateřskou, takže ten individuál bych měla stejně..:) všechno se dá, když se chce..:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
143
3.12.21 15:13

Asi nejlíp tě vyjde byt na spolubydlení s ostatními studentkami/studenty - většinou to vyjde tak podobně, jako koleje. Ale nevím, jestli se ti podaří něco najít hned v prvním semestru, to se budeš teprve rozkoukávat. Možná bys mohla nejdřív na ty koleje a pak něco hledat. Jo a pokud jde o toho papouška, tak v Brně na kolejích to kdysi bylo jak v zoo, ani hadi nechyběli. Teda je fakt, že to bylo tam, co bydleli přírodovědci. Jak je to dnes, to ale netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3.12.21 15:16

@Teenka9511 paráda to zní super popravdě práce ani povinností se nebojim. Už teď jsem si něco oddřela, a dost výdajů se snažím převést na sebe. VŠ dál mě láká i z důvodu nabrání nějakých zkušeností v tom se o sebe postarat na vyšším levelu než doteď. Ale stále mě drží při zemi, že když tam půjdu budu muset najít takový nájem, kde mě vezmou i s mazlíkem a práci. Doteď jsem dělala v mekáči a vím, že zrovna tohle by mohla být i práce ke studiu dobrá. Ale taky vím jak je ta práce náročná a nedovedu si to úplně představit. A už vůbec nevím, jak to podat doma. Už když jsem tenkrát chtěla na střední dál se jim to moc nelíbilo a i když jsem mluvila o téhle možnosti, tak nadšeně nevypadali. Ale já mám pořád touhu to zkusit. A tak tu hledám informace, jak je to vůbec těžké…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1885
3.12.21 15:21

@Garamel jenze kolej dostane spis nedostane. pochazim jen o kousek vedle a treba na CZU jsem koleje nedostala a sehnala jsem jedine na Karlovce, ze tam meli volno..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7097
3.12.21 15:24

Většina vš studentů má brigošku, takže šup, poohlížej se.. a spolubydlení s papouškem by jistě šlo.. pořád je to méně náročný jak nějaký vlčák ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
19095
3.12.21 15:25

Z pardubic můžeš do prahy normálně dojížet, do té doby, než si najdeš nějaký sdílený byt a práci.

V Brně bys měla mít nárok na koleje, ptáci se většinou dají na kolejích domluvit, musíš si přečíst kolejní řád.

Kombinovat práci a studium je naprosto normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1885
3.12.21 15:26

@LuckaKorbelova jak tu pisou ostatni, najdi si spolubydleni, pak brigadu nebo praci na pul uvazek a skolu dalkove / kombinovane tj jezdit idealne parkrat do semestr o vikendu do skoly. Zvladla jsem to takhle pri full praci - teda uz inzenyrsky titul, zbyva mi akorat dodatlit diplonku..
Jestli Ti vasi prispeji treba dva tisice na jidlo tak s nejakym pul uvazkem by to v pohode slo.

A jinak drzim place, skola je dle meho dulezita, sice se ted rika, ze u nekterych profesi praxi nenahradis a castecne s tim souhlasim tak proste vysoka je jiny zazitek a kdyz Te to chytne a bude bavit tak to jsou zkusenosti a vzpominky na ktery jen tak nezapomenes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8416
3.12.21 15:27
@LuckaKorbelova píše:
Dobrý den, minule jsem se zde ptala, zda se vyplatí jít na vysokou. Tenkrát jste mi velice dobře poradili. Tak teď bych v podobném duchu potřebovala poradit znovu. Letos maturuji a tedy i vybírám VŠ. Budu zkoušet domovské Pardubice (ekonomicko-správní) a Hradec Králové. Ale láká mě vyzkoušet přihlásit se i na některé školy v Praze, Brně. Ale velmi mě táhne dolů, že kdybych se tam dostala a opravdu tam chtěla jít musela bych si zde sehnat bydlení a i práci. A to z několika důvodů. Kdybych tam chtěla jít musela bych si pronajmout byt, kde mě vezmou i s mým papouškem (kterého mi naši nechtějí hlídat). A i já za něj cítím odpovědnost a tři roky ho vídat po víkendech se mi moc nechce. Za další bych si v Praze musela najít i práci. Protože většinu bydlení i výdajů bych musela táhnout sama, jelikož naši mi nemohou mnoho přispět. (Nemám jim to za zlé, mám všechno, co potřebuji, ale prostě nemají tolik, aby mi mohli celé bydlení platit). Ale věc se má tak, že si vůbec nedovedu představit jak moc náročné by to bylo. A tak bych od vás ráda slyšela, jestli to není někdo, kdo se potýkal s podobným problémem a zvládnul to? A jak to bylo náročné. Případně jestli se bydlení dá sehnat i s domácím mazlíčkem. Věřím, že tu najdu někoho s touto zkušeností a s dobrou radou.Budu moc vděčná za jakékoliv rady. Jinak pracovat jsem zvyklá. Už od prváku mám brigádu a jsem schopná i něco ušetřit (i když mi mé minulé snahy trochu překazila doba covidu).

Jde to úplně normálně a spousta studentů to tak má. Bydlení můžeš mít na koleji nebo spolubydleni. Práci můžeš mít v čase kdy nebudeš mít cvičení. Přednášky nejsou povinné, ale je dobré na ně chodit. Měla jsem při studiu dvě práce a zvládla jsem to. Chtělo to teda dost disciplíny a občas sebezapření, ale šlo to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
3.12.21 15:38

Dodám, že rozvrh na VŠ může být i celkem volný. Můžeš mít i den/dny úplně volno, někdy mít školu jen pár hodin a atak. Takže pracovat se dá, taky se zpravidla nemusíš učit z hodiny na hodinu, alespon ne na všechny predmety. Určitě bych hlídala inzeráty na spolubydlící, nebo rovnou jit s někým známým do bytu. A vybrat dobře brigádu, za mých studentskych let nebyl Mekáč platove žádná sláva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
328
3.12.21 15:47

@LuckaKorbelova já dělám u policie, takže s tím to šlo krásně dohromady.. a nemusela jsem to v práci ani nijak zařizovat.. občas jsem si jen s kolegama. prehodila směnu..ale dá se najít i práce, která bude souviset s oborem a oni ti budou dávat studijní volno a tak.. záleží na konkrétní situaci :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat