Dá se zjistit, jak byly získány pozemky od pozemkového fondu?

Anonymní
25.4.16 08:44

Dá se zjistit, jak byly získány pozemky od pozemkového fondu?

Ahoj, vím, že to sem úplně nepatří, ale doufám, že se tu najde někdo, kdo bude vědět ;)
Zajímá mě, jestli mohu zjistit, jakým způsobem třetí osoba nabyla pozemek, který při digitalizaci nejprve připadl pozemkovému fondu? Je to sousední pozemek vedle naší nemovitosti, který ale kdysi před digitalizací patřil k té nemovitosti. Mám od známé zjištěno, že došlo k bezúplatnému převodu, ale víc nezjistí :( Neměl by mít původní, i když domnělý majitel a zároveň majitel přilehlé nemovitosti nějaké předkupní právo? Doneslo se k nám, že dotyčná osoba má na PF někoho blízkého a pozemek se jí náramně hodí k vydírání sousedů a dělání naschválů. Celé mi to přijde jako velká náhoda :(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
25.4.16 08:45

Diky všem za reakce :mavam: anonymka pondělka :)

• Citovat
  • Nahlásit
1898
25.4.16 08:51

1. Smluvní dokumenty by měl mít katastr a stačí požádat o výpis toho co má a o kopii kteréhokoli z nich.

2. Předkupní právo z důvodu digitalizace? Pochybuji.

3. Ověř si, zda nedošlo k vydržení pozemku. Ale jestli jsou tam spory, tak nejspíše ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69305
25.4.16 08:53

Pokud byl pozemek státu, a bylo to tak i v katastru, a teď je nějaké fyzické osoby, muselo k tomu dojít na základě nějakého nabývacího titulu. Darovací smlouvy, kupní smlouvy…já nevím jaké ještě smlouvy…a tyto smlouvy jsou samozřejmě součástí žádosti o převod vlastnických práv při přepisu do katastru. A tyto smlouvy jsou k dispozici na katastru nemovistostí, odkud lze získat za úplatu jejich kopie. Ale nevím, jestli třetí cizí osoba, já to řešila jen u naší smlouvy, která se někam poděla, dostala jsem kopii na katastru. Takže zkus zavolat tam a zeptat se, jestli jako třetí osoba můžeš dostat kopii nabývacího titulu.

Jinak na výpisu katastrálním k danému pozemku je i napsáno, na základě čeho ten pozemek byl převeden, je tam nabývací titul uveden, třeba jako kupní smlouva ze dne 1.1,2016.

Že by v dnešní době někdo z PF jen tak kamarádovi či rodině bezúplatně převedl státní pozemek, tomu tedy nevěřím ani omylem. A pokud ano, jistojistě k tomu mají v pořádku všechny diklady, co k tomu potřebovali. ale nevěřím tomu.

Předkupní právo nemáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
970
25.4.16 09:17

Na katastru ti to řeknou…běžně se pozemky kupují i od státu, vyměňují… Při digitalizaci ti můžou přesunout tvůj pozemek někam jinam, např. když usoudí, že je třeba scelovat víc kousků jiného vlastníka. Vy jste nebyli na těch jednáních o digitalizaci? vždyť se to táhne aspoň 2 roky a každého vlastníka zvou dopisem s pruhem několikrát a vysvětlují proč to či ono…
Příklad - Pozemkový fond musí vrátit někomu pole o velké rozloze a on ho nemá. Zjistí že má svoje nevyužité volné kousky po celé obci. Tak rozhodne, že je pro ně nejjednodušší povracet kousky výměnou za jiný pozemek, tím získat jinde velký kus a drobným vlastníkům nacpat kousky na různých místech. Proto je to bezúplatný převod, výměna. Předkupní právo je už zrušeno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.16 09:24

Díky za reakce :kytka: ten katastr ještě zkusím. K vydržení podle mě ani dojít nemohlo, ten pozemek byl oplocen a užíván celou dobu vlastníkem domu. I ta dotyčná osoba je ve vesnici cca 10 let. Ještě mě napadly restituce, ale podle všeho neměla dotyčná osoba k tomu místu nikdy žádný vztah (předky ) :nevim:
Pořád mi leží v žaludku ten bezúplatný převod 8o ještě uvidím, jestli pořídím na katastru..

Nevíte ještě prosím, pokud zjistím, že na pozemku jsou prováděny „úpravy“ které mají vliv na náš dům a můžou ho poškodit, kam se mám obrátit? Na právníka nebo rovnou na policii? Díky :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.16 09:30

@ivvet Díky,tohle mě nenapadlo 8o ale celé je to obestřeno zvláštními tajemstvími :mrgreen: nikdo ani ze sousedů k tomu nic bližšího neví :nevim: na jednáních jsme nebyli, podědili jsme ndmovitost, až když bylo po všem :( a podrobnosti bohužel nevíme a ani žádné dokumenty nejsou k nalezeni :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1898
25.4.16 09:32
@Anonymní píše:
Nevíte ještě prosím, pokud zjistím, že na pozemku jsou prováděny „úpravy“ které mají vliv na náš dům a můžou ho poškodit, kam se mám obrátit? Na právníka nebo rovnou na policii? Díky :kytka:

No to záleží na tom, zda je ta „upravovaná“ nemovitost je tvoje či ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.16 09:35

@AlphaOmega Mám namysli na tom pozemku, který byl odebrán v rámci digitalizace ;)

• Citovat
  • Nahlásit
1898
25.4.16 09:38

No on nebyl „odebrán“. Prostě byl stav uveden do „správného“ stavu.

Jestli to není tvůj pozemek, tak k jeho vlastnictví opravdu nemáš co namítat a když jej někdo kupuje/prodává, tak se tak děje bez tvé účasti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69305
25.4.16 09:41
@Anonymní píše:
Díky za reakce :kytka: ten katastr ještě zkusím. K vydržení podle mě ani dojít nemohlo, ten pozemek byl oplocen a užíván celou dobu vlastníkem domu. I ta dotyčná osoba je ve vesnici cca 10 let. Ještě mě napadly restituce, ale podle všeho neměla dotyčná osoba k tomu místu nikdy žádný vztah (předky ) :nevim:
Pořád mi leží v žaludku ten bezúplatný převod 8o ještě uvidím, jestli pořídím na katastru..Nevíte ještě prosím, pokud zjistím, že na pozemku jsou prováděny „úpravy“ které mají vliv na náš dům a můžou ho poškodit, kam se mám obrátit? Na právníka nebo rovnou na policii? Díky :kytka:

jako třeba jaké úpravy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
970
25.4.16 09:49

Vždyť ti nic odebráno nebylo, pozemek nebyl Váš, ale státu. Spíš bych byla ráda, že mi nevyměřili nájemné za užívání cizího pozemku za roky zpětně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.16 09:56

@AlphaOmega Nezlob se na mě, ale není třeba slovíčkařit ;) samozřejmě chápu, že se s těmi pozemky udály procesy, které šly mimo nás. Zrovnatak chápu, že na něj nemáme právo. Jen se snažím objasnit nesrovnalosti a nevědomosti, protože ne každý se orientuje v této oblasti tak dobře jako ty :mavam: nejde mi o ten pozemek jako takový, vuvůbec sme s nim nepočítali a nepotřebujeme ho…ale o to, kdo ho vlastní a jaké nám kvůli tomu dělá naschvály, proto se v tom šťourám ;) a teď prosím ještě jednou, jestli neznáš odpověď na mou otázku..pokud někdo provádí, byť na svém pozemku, činy, jejichž následky poškozují naši nemovitost, kam se můžu obrátit? Vážně mi do toho nic není a je čistě jeho věc, co tam provádí a já mám jen odstraňovat následky a financovat opravy?

• Citovat
  • Nahlásit
1898
25.4.16 10:00

Omlouvám se, pochopil jsem ten dotaz jinak, než byl asi míněn. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.4.16 10:02

Ach to slovíčkaření 8o holky, pro všechny, nechci ten pozemek, ale rýpu se v tom, protože ten soused je hovádko, není s nim domluva a opravdu dělá naschvály :( snažím se jen vyřešit náš problém a musím být informovaná na všech frontách, protože jednat s takovýmto člověkem je o nervy a jsou potřeba argumenty ;)

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat