Dala jsem výpověď a hned poté jsem otěhotněla. Co teď?

Anonymní
18.10.20 15:01

Dala jsem výpověď a hned poté jsem otěhotněla. Co teď?

Ahoj holky,
jdu si sem pro radu. Snažila jsem se to najít i na internetu, ale nejsem z toho úplně moudrá. Jde o to, že jsem k 29.9. podala výpověď v práci, kde jsem už měla po zkušební době a měla úvazek na dobu neurčitou. Mám už rozjednanou práci, kam mám nastoupit po uplynutí výpovědní lhůty v práci současné, tedy k 1.12. 2020, zde úvazek budu mít na dobu určitou… Také zde budu mít i méně peněz.

Stalo se to, že se záhy po mé výpovědi nedostavila menstruace, test ukazuje jasné dvě čárky. S přítelem máme radost, na dítě se moc těšíme, jen teď nevím, jak to vyřešit v práci. Za týden jdu teprve na gyndu, aby mi těhotenství potvrdili… Pokud ano, budu se muset rozhodnout. Navíc teď ještě v době korony bych nejradši těhotenství strávila na PN, mám strach z nákazy a tím i ohrožení plodu.

Co byste dělaly vy? A budu mít nárok na mateřskou, i když bych nastoupila do nové práce a záhy šla na rizikové?
Předem moc díky za vaše rady a postřehy. :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
389
18.10.20 15:07

No tak pokud nastoupis do nové práce a hned nastoupis na nemocenskou, tak s tebou skoro určitě rozváží pracovní poměr. To stejné pokud nastoupis, budeš pracovat a oni ve zkušebce zjistí, že jsi těhotná. Ale teoreticky i když skončíš v nové práci ve zkusebni době, tak by jsi se mohla vejít do ochranné lhůty a dostat mateřskou.
Nebo pak máš ještě možnost, jestli ti současný zaměstnavatel přijme stažení výpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
18.10.20 15:08

No podle mě je varianta jediná. Zrušit výpověď pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Nárok na PPM máš jen pokud jsi zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ta je stejně tak dlouhá jako poslední zaměstnání, nejdéle však 180 dnů do nástupu na mateřskou, na tu se chodí 6-8tydnu před porodem. Takže pokud nastoupíš do nové práce a nějaký lékař ti napíše PN, i když ti nic není a oni s tebou ve zkušební době zruší PP, tak narok na PPM stejně mít nebudeš. No a musíš taky splnit druhou podminku PPM, tedy účast na pojištění v posledních dvou letech aspoň 270 dni…

Příspěvek upraven 18.10.20 v 15:09

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
389
18.10.20 15:08

Nebo teoreticky počítám, že by jsi nemusela nastupovat do nové práce a stejně by jsi se do té ochranné lhůty vešla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19107
18.10.20 15:10

Výpověď uz asi stáhnout nemuzes co? Na PN jit muzes, do ochranne lhuty se taky vejdes, takze mateřskou dostaneš, ale čekej, ze te z nové práce hned vyhodí a taky se ti bude mateřská pocitat z toho nižšího platu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19107
18.10.20 15:13

@Martha03 ale bude, do te lhury se vejde v pohode, nemusi mit platnou smlouvu a kdyz ma ted smlouvu do konce listopadu, tak se do ochranne lhuty vejde a mateřskou dostane i kdyby ji z nové prace vyhodili nebo do ni vubec nenastoupila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
18.10.20 15:18

@Kriss Tina no já teda neznám její přesné terminy, to si musí dopočítat sama ne… Nevím, kdy měla pozitivní test, kdy bude termín porodu, jak dlouho byla zaměstnaná a zda splňuje druhou podmínku PPM. Takže tvrdit, že ano, je podle mě předčasné, když neznáme data. Pokud dala výpověď hned po zkušební době a má dva měsíce výpověď, tím pádem odpracovaných 5 měsíců, ochranná lhůta se zkracuje na tuto dobu a pak by jí to už nevycházelo. Tak buď opatrná s těmi soudy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19107
18.10.20 15:27

@Martha03 to jedine, ale reaguji na to, ze pises, kdyz ji dr napise PN a v nove práci s ni rozvazou PP, tak narok mit nebude. To je blbost, pokud skutecne ted vypoved nedala hned po uplnuti zkusebky, tak narok mit bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
18.10.20 15:30

@Kriss Tina ale když nastoupí do nové práce a po 14 dnech půjde na PN a oni ji vyhodí (14 dni nemůžou, ale pak už ano) tak tam bude celkem např. měsíc a půl, tak ochranná lhůta bude taky měsíc a půl. Takže nárok mít nebude, jelikož už při nástupu na mateřskou nebude zaměstnaná ani v ochranné lhůtě…
Edit: I když možná se ochranná lhůta nějak sčítá, když byla těhotná už v předchozím zaměstnání, ale to nevím… :nevim:

Příspěvek upraven 18.10.20 v 15:33

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19107
18.10.20 15:32

@Martha03 ochranna lhuta se ji pocita uz z tohohle zamestnani, protoze uz je ted těhotná. Z toho dalsiho by se počítala až kdyby otehotnela az po nastupu do te nove prace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
18.10.20 15:35

@Kriss Tina ano to jsem právě dodala, že nevím. Každopádně záleží na jejich termínech, znám holku, které to nevyšlo o dva dny… No a samozřejmě, zda má odpracovaný ty dva roky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.10.20 15:46
@Martha03 píše:
@Kriss Tina ano to jsem právě dodala, že nevím. Každopádně záleží na jejich termínech, znám holku, které to nevyšlo o dva dny… No a samozřejmě, zda má odpracovaný ty dva roky.

Moc díky za odpověď. :-) K těm termínům - odpracovaných 270 dnů za poslední dva roky mám. V současné práci jsem od 4. května, výpovědní lhůta mi končí 30.11., tedy budu mít odpracováno více než 180 dnů. Poslední MS mi začala 13. září, otěhotněla jsem pravděpdobně 22. nebo 24. září. Termín porodu by měl být dle mého odhadu cca kolem 20.6. 2021.

Jsem teď rozhodnutá do nové práce nenastoupit. Jestli počítám správně, tak bych se do ochranné lhůty měla vejít. Teď jen nevím, zda na PN a následně na mateřskou nastoupit už během listopadu (ve výpovědní lhůtě), nebo až po ní, ale to už bych musela být na pracáku, ne? Počítala by se mi i tak mateřská z posledního zaměstnání?

Jsem z toho trochu jelen. Díky moc a moc.

• Citovat
  • Nahlásit
8599
18.10.20 15:58

Nárok budeš mít ať už nastoupíš nebo nenastoupíš do nové práce. Výše PPM se počítá z posledního zaměstnání a je jedno, jestli bys byla na PN nebo na pracáku. Na nemocenskou je nárok, pokud na ni nastoupíš nejpozději 7. den po konci zaměstnání, ale pokud netrvá zaměstnání, prvních 14 dní nedostaneš náhradu mzdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3754
18.10.20 16:00

Ano mateřská se ti bude počítat z posledního zaměstnání. Myslím, že je to průměr za posledních 12 měsíců v práci, PN se tam nepočítá. Kdy půjdeš na PN je na tobě, výpověď ti prostě dojede do toho termínu a pak už budeš v ochranné lhůtě. Hlavně si vem kontakt na účtárnu v práci, jim pak budeš posílat papíry co ti dá lékař k nástupu na mateřskou. Na ÚP asi budeš muset stejně hlásit, že jsi v PN nebo na pojišťovny, to nevím, asi tu poradí holky. Jen si to pořádně spočítej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16825
18.10.20 16:08

No, k tomu, co píšeš, pokud nastoupíš do nové práce, kde budeš mít méně peněz, tak se ti PPM bude počítat z toho, tak to je potřeba si taky rozmyslet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama