Daň z nabytí nemovitosti - z čeho výpočet?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mesiah
Kecalka 317 příspěvků 27.01.17 20:07
Daň z nabytí nemovitosti z čeho výpočet?

Ahoj,

jak je to s DP z nabytí nemovitosti u případu, kdy manželé zakoupili byt. Je třeba odhadce a znalecký posudek či stačí směrná hodnota? A tu směrnou hodnotu si sama zjistím na http://smernahodnota.financnisprava.cz/2016/ ?
Nevím, jakou částku mám vyplnit do DP? :think:
Směrná hodnota dle výpočtu na www je vyšší, než cena kupní…

Reakce:

verrys
Ukecaná baba ;) 1663 příspěvků 27.01.17 20:12

My jsme ted kupovali pozemek a pani na financaku nam rekla, ze od listopadu je nove pravidlo, ze dan plati kupujici a jsou to 4% z kupni ceny :nevim:

mesiah
Kecalka 317 příspěvků 27.01.17 20:19

@verrys to ano, ale mě jde právě o to, zda je daň počítá z kupní ceny nebo ze směrné hodnoty? Kupní cena je nižší.. :nevim:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.17 20:19

Jsou to 4 procenta, platí kupující. Platí se buď podle směrné hodnoty nebo znaleckého posudku, pokud je tato cena vyšší než cena kupní.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.17 20:34

Pokud je naopak kupní cena vyšší než znalecký posudek nebo směrná hodnota, tak se počítá z kupní ceny. Vždy se platí daň z té vyšší hodnoty (kvůli možným podvodům).

mesiah
Kecalka 317 příspěvků 27.01.17 20:35
@Anonymní píše:
Jsou to 4 procenta, platí kupující. Platí se buď podle směrné hodnoty nebo znaleckého posudku, pokud je tato cena vyšší než cena kupní.

takže si mohu vybrat, zda si pozvu odhadce nebo to udělám směrnou? Příp. když se rozhodnu udělat to směrnou, tak si to vypočtu sama podle té jejich aplikace a uvedu to do DP?

jeřáb
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 27.01.17 20:37

Základem je 75% smerne hodnoty nebo kupní cena.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.17 20:44

Je to takto: Základ daně činí buď 100 % prodejní ceny nemovitosti, nebo 75 % směrné hodnoty nemovitosti, což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad, jde v zásadě o cenu místně obvyklou. Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočte z vyšší z nich. Kdyby vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovovalo, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Do kalkulace se pak zahrne sedmdesát pět procent odhadní ceny. A daň znovu zaplatíte z této částky nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete ze základu daně odečíst.

Leila81
Stálice 97 příspěvků 27.01.17 20:46
@mesiah píše:
Ahoj,jak je to s DP z nabytí nemovitosti u případu, kdy manželé zakoupili byt. Je třeba odhadce a znalecký posudek či stačí směrná hodnota? A tu směrnou hodnotu si sama zjistím na http://smernahodnota.financnisprava.cz/2016/ ?
Nevím, jakou částku mám vyplnit do DP? :think:
Směrná hodnota dle výpočtu na www je vyšší, než cena kupní…

Zaplatíš zálohu z kupní ceny, FÚ určí směrnou hodnotu a pokud vyjde vyšší, tak pak doplatíš rozdíl..

mesiah
Kecalka 317 příspěvků 27.01.17 20:49
@Anonymní píše:
Je to takto: Základ daně činí buď 100 % prodejní ceny nemovitosti, nebo 75 % směrné hodnoty nemovitosti, což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad, jde v zásadě o cenu místně obvyklou. Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočte z vyšší z nich. Kdyby vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovovalo, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Do kalkulace se pak zahrne sedmdesát pět procent odhadní ceny. A daň znovu zaplatíte z této částky nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete ze základu daně odečíst.

Děkuji. Nicméně DP si dělám sama a jde mi o to, jak zjistím tu správnou směrnou hodnotu, kterou mám zadat do DP? Případně, když si tedy pozvu odhadce, tak vepíšu cenu zjištěnou a cenu sjednanou (kupní). Ale když vyberu směrnou hodnotu, tak mě program pustí vepsat pouze sjednanou cenu, tak v tom mám zmatek… aby byla daň správně.

jeřáb
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 27.01.17 20:57

@mesiah a to podavas priznani online? 75% ze smerne hodnoty bude většinou méně než kupní cena, takže ty 4% budeš stejné počítat z kupní ceny. Aspoň mě to tak vždycky vyšlo. Hlavu s DP si nedělej. Když to budeš mít špatně jen ti napíšou dopis s tím že máš doplatit.

mesiah
Kecalka 317 příspěvků 27.01.17 21:15

@jeřáb neneí, dělám si ho v účetnítním programu. Takže se počítá 4% z 75% směrné hodnoty? Mě jde totiž o to, zda si tu směrnou hodnotu zjistím tedy někde sama nebo to řeší dodatečně FÚ, až jim tam dám DP?

Leila81
Stálice 97 příspěvků 27.01.17 21:18
@mesiah píše:
Děkuji. Nicméně DP si dělám sama a jde mi o to, jak zjistím tu správnou směrnou hodnotu, kterou mám zadat do DP? Případně, když si tedy pozvu odhadce, tak vepíšu cenu zjištěnou a cenu sjednanou (kupní). Ale když vyberu směrnou hodnotu, tak mě program pustí vepsat pouze sjednanou cenu, tak v tom mám zmatek… aby byla daň správně.

Musíš vyplnit přílohu č. 2… podle toho pak FÚ určí směrnou hodnotu..

Hanula1212
Kelišová 5104 příspěvků 28.01.17 07:51

@mesiah směrnou hodnotu počítá FÚ. Ty zaplatíš pouze zálohu 4% z kupní ceny, FÚ vypočítá, pošle plat. výměr a ty pak doplatíš. To co je na finanční správě je pouze orientační hodnota. Moje zkušenost - směrná hodnota bývá vyšší než cena podle znaleckého posudku, takže pokud podle té orientační hodnoty vychází více než kupní cena, zkusila bych ten odhad.

jeřáb
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 28.01.17 08:53

Smernou hodnotu si můžeš vypočítat na stránkách finanční správy. Je to jen pro tebe abys věděla jak jim to vyjde. Stačí to zadat do googlu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Nejodvážnější národní kroj všech dob? V tomhle poletí Šteflíčková na Miss Universe!

Pokud Lea Šteflíčková na nadcházející Miss Universe nenadchne svou krásou,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím.... číst dále >

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to... číst dále >