Daň ze zisku/příjmu při prodeji bytu v DV

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lakyna
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 04.12.10 18:18
Daň ze zisku/příjmu při prodeji bytu v DV

Ahoj holky, potřebuju poradit. V roce 2006 manžel koupil byt v družstvením vlastnictví 2+1 za jeden milion korun. V roce 2007 jsme se sem nastěhovali a v roce 2008 se stali manželé. Trvalé bydliště zde nemáme ani jeden, neboť jsme hnedka od počátku věděli, že toto bude jen na rozjezd atd. to je nadýl. Ale k věci. Nyní byt prodáváme po 4 letech od doby, kdy jsme ho koupili a v pondělí podepisujeme smlouvu, za byt dostaneme částku 1.500.000,–Kč. Byt jsme po tu dobu 4let nepřeváděli do OV, je stále v družstevním vlastnictví. Na bytu tedy vyděláme půl milionu. V bytě jsme fakticky skutečně tři roky bydleli.

Chci se zeptat, zda tedy budeme muset platit daň z příjmu/zisku či ne?

Daň z převodu nemovitosti se neplatí,když je byt v družstevním vlastnictví, pouze asi 6000,–Kč za převod členských práv a povinností na družstvu, to vím.

Ale jak je to s tou daní z příjmu/zisku to nevím? Prosím víte to někdo…moc díky.

Reakce:
lemaz
Závislačka 3040 příspěvků 04.12.10 18:54

Prodávali jsme byt loni. Byl tedy v OV, ale mělo by to být stejné. myslím, že tam byla doba 5 let, že se nesmí prodat. Jinak se platí daň. Unikli jsme tomu o fous. Ale jestli je to stejné u družstevních, tak to nevím.
Pak tam bylo ještě několik výjimek, u kterých se to platit nemuselo, ale už si je nepamatuji. Bylo tam něco o trvalém pobytu, o fktickém bydlení apod.

Lakyna
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 04.12.10 19:31

No právě takhle to prodával i švagr po pěti letech v OV. Jsme ve fázi stěhování, bydlíme momentálně v krabicích, tak jsem se chtěla zeptat tady.

lemaz
Závislačka 3040 příspěvků 04.12.10 20:00

Někde jsem ty odpovědi našla na netu, včetně těch víjimek, ale teď nemám čas to hledat.

Michaelakkk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.10 20:20

Tuším, že je to kolem 20% mluvili jsme o tom nedávno s dědu, ale už si to nepamatuji…

Ladyle
Stálice 65 příspěvků 04.12.10 20:46

Osvobozeni od daně z příjmu na základě výjimky trvalého bydliště déle než 2 roky (tj. musíte mít zapsáno v občance jako trvalé bydliště prodávanou nemovitost). Pro sichr si to ověřte na příslušném finančním úřadě, telefony najdete na netu.

lili8
Kecalka 170 příspěvků 04.12.10 21:05

Ahoj, musíš mít trvalý pobyt v bytě dva roky, nebo pět let vlastnit. Jinak se platí daň z příjmu. Ale pokud si budete během roku kupovat novou nemovitost, tak se to tím „nuluje“. Musí se udělat daňové přiznání.

Advise
Kecalka 217 příspěvků 04.12.10 21:14

Taky mám ten dojem, nedávno jsem to řešila. Pokud ty peníze z prodeje nemovitosti použiješ na řešení bydlení, tak by to mělo být osvobozeno od daně. Ale nevím jaký je tam časový horizont, do kdy ty peníze od prodeje musíš zase použít a tak.

lemaz
Závislačka 3040 příspěvků 04.12.10 21:26
lili8 píše:
Ahoj, musíš mít trvalý pobyt v bytě dva roky, nebo pět let vlastnit. Jinak se platí daň z příjmu. Ale pokud si budete během roku kupovat novou nemovitost, tak se to tím „nuluje“. Musí se udělat daňové přiznání.

ANO, tak to je.

Lakyna
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 04.12.10 21:49

Holky všem díky za odpověď. Prošla jsem zákon, snad jsem našla platné znění, a tam se píše, že :

Od daně jsou osvobozeny

1. příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.

Už se ale nepíše, do kdy musí člověk použít ty peníze na uspokojení bytové potřeby. Jo vlastně Lili8 psala, že snad do roka, tak do toho bysme spadali. Bydlení řešit budeme.

Jen jsem zmatená z toho, že jste tady psaly, že musíme mít dva roky trvalé bydliště v prodávané nemovitosti, ale v zákoně se uvádí pouze bydliště. Trvalé bydliště a bydliště jsou dva odlišné pojmy, tak nevím. Pokud by se jednalo o bydliště, tak do osvobození od daně spadáme, máme zde bydliště přes tři roky.

lili8
Kecalka 170 příspěvků 07.12.10 08:24

Nejlepší bude se jít zeptat na finanční úřad. Určitě ti poradí. Já tam také byla. Nám říkali trvalý pobyt - ale to je tři roky zpět.

lili8
Kecalka 170 příspěvků 07.12.10 08:25

A do roka od data prodeje.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >