Daňové přiznání - uplatnění slevy na manželku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Marc21
Kecalka 375 příspěvků 20.03.18 14:11
Daňové přiznání-uplatnění slevy na manželku

Dobrý den, manžel si mě odečítal z daní. Byla jsem na mateřské dovolené, ale nepřesáhla jsem za rok 68000kč. Můj dotaz zní, jestli se do daní počítá i vyplácení mateřské, které je za ten daný rok, ale vyplacé mi to bylo až v lednu(sice za období 1.-31.12.,ale vyplaceno v lednu, jelikož se to platí zpětně.)Snad jsem to napsala srozumitelně. A jestli se do mého výdělku počítá i porodné? Ptám se kvůli uplatnění slevy na manželku. Děkuju

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
mall1976
Kecalka 352 příspěvků 20.03.18 14:28
@Marc21 píše:
Dobrý den, manžel si mě odečítal z daní. Byla jsem na mateřské dovolené, ale nepřesáhla jsem za rok 68000kč. Můj dotaz zní, jestli se do daní počítá i vyplácení mateřské, které je za ten daný rok, ale vyplacé mi to bylo až v lednu(sice za období 1.-31.12.,ale vyplaceno v lednu, jelikož se to platí zpětně.)Snad jsem to napsala srozumitelně. A jestli se do mého výdělku počítá i porodné? Ptám se kvůli uplatnění slevy na manželku. Děkuju

Mateřská se počítá, i když je vyplacená v lednu, spadá do prosince (stejně jako výplata). Porodné a osatní sociální dávky ne.

 
sladke-mameni
Ukecaná baba ;) 1728 příspěvků 20.03.18 14:41

Stejně si musíš dojít na sociálku aby ti vytiskli přehled vyplácených dávek za rok 2017, z toho si to jednoduše vypočítáš. Ta prosincová se tam počítá.

 
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63363 příspěvků 3 inzeráty 20.03.18 15:12

@sladke-mameni Tak dojít tam nezbytně nutně nemusí, není podmínkou, že by tohle musel manžel přikládat k DP.

 
anupati
Kelišová 6008 příspěvků 5 inzerátů 20.03.18 15:19
@j.a.n.i1 píše:
@sladke-mameni Tak dojít tam nezbytně nutně nemusí, není podmínkou, že by tohle musel manžel přikládat k DP.

U nás finanční úřad loni vyžádal jako doplnění. Roky předtím ne :nevim:

 
sladke-mameni
Ukecaná baba ;) 1728 příspěvků 20.03.18 16:03
@j.a.n.i1 píše:
@sladke-mameni Tak dojít tam nezbytně nutně nemusí, není podmínkou, že by tohle musel manžel přikládat k DP.

Pokud vím tak musí, manželovi DP kvůli tomu nevzali a na socce mi bylo řečeno že je to povinné už dlouho, ne až letos (měla jsem dojem že je to nově) :nevim:

 
Hanula1212
Kelišová 5108 příspěvků 20.03.18 17:45

POvinné to není a nikdy nebylo. Pokud si to FÚ vyžádal, měl zřejmě nějaké pochybnosti. A mateřská za prosinec 2017, vyplacená v lednu 2018 se počítá do příjmů 2018!! Nikoli jak píše @mall1976!

 
Elektra
Kecalka 377 příspěvků 20.03.18 17:55

Ja si myslim, ze @mall1976 ma pravdu.. vlastni příjmy manželky, vyplata by se takto posuzovala, ale materska ne :think: :think: :think:

 
zrcadlo
Kelišová 6876 příspěvků 20.03.18 17:58
@Elektra píše:
Ja si myslim, ze @mall1976 ma pravdu.. vlastni příjmy manželky, vyplata by se takto posuzovala, ale materska ne :think: :think: :think:

Je to tak, jak píše @Hanula1212, u mzdy je podstatné, za jaké období to je (tzn., že mzda za prosinec vyplacená v lednu se počítá do předchozího roku), ale u PPM se bere datum vyplacení a dávka vyplacená v lednu se počítá do nového roku.

Doplnění - zkus si to přečíst tady (je to starší článek, ale myslím, že stále platný).

 
Hanula1212
Kelišová 5108 příspěvků 20.03.18 18:16

No nejlépe se podívat přímo ke zdroji:
Do vlastního příjmu manželky (manžela) pro uplatnění slevy na dani v souladu s §35ba odst. 1 písm. b) ZDP, se zahrnují veškeré příjmy s výjimkou příjmů výslovně uvedených v § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP. Do tohoto příjmu manželky (manžela) se zahrnují příjmy dosažené v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, zda jde o dávky jako je mateřská, nemocenská, ošetřovné, podpora v nezaměstnanosti či jiné příjmy. To znamená, že mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, ošetřovné vyplacené v lednu 2018, se započítávají do vlastního příjmu manželky/manžela ve zdaňovacím období roku 2018.

http://www.financnisprava.cz/…am-9025-9025#…

 
Netopýr1
Zasloužilá kecalka 596 příspěvků 22.03.18 22:24

Manžel právě vyplnil daňové přiznání a skoro mě seřval, že jsem si loni vydělala víc jak 68000. A že tím pádem nemůže odečíst 24800 na manželku. Nějak jsem si nevšimla, že jsem to překročila. Teď tu tak sedím a říkám si, že přijdeme o dost peněz. Samozřejmě, že jsem něco vydělala, ale stejně. Je to podle vás fér? Já si přivydělávám z domova, odvody platím, a tu částku nám prostě nedají? Jak je možné, že jsou takové rozdíly? Rodičák mají všechny ženy stejný, porodné jen někdo (my samozřejmě ne), teď tohle? Nepoloží nás to, na druhou stranu, přijde vám to v pořádku nebo jsem hamoun. :mrgreen:

 
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63363 příspěvků 3 inzeráty 22.03.18 22:38

@Netopýr1 Co ti nepřijde fér? Že sis to nepohlídala :think: Ale jinak ano, lepší by mi přišlo společné zdanění manželů než striktně daná hranice.

 
Netopýr1
Zasloužilá kecalka 596 příspěvků 22.03.18 22:48

@j.a.n.i1 no tak ono to ani pohlídat nešlo, vydělala jsem o dost víc. Tohle je kolem 5500 měsíčně. Ale tak celkově se bavím o té spravedlnosti, jak někdo dostane porodné a někdo ne a někdo, kdo si vydělává na rodičovský, platí daně, tak na tu částku právo nemá no. Spíš jako o ten princip, že rodičák dostaneme všechny stejný, ať jsem vydělávala sto tisíc nebo deset, a tohle je tímhle způsobem omezený. Ale samozřejmě se o to nechci handrkovat, stejně s tím nic neudělám, že. Jen mě to překvapilo.

 
zrcadlo
Kelišová 6876 příspěvků 22.03.18 23:03
@Netopýr1 píše:
@j.a.n.i1 no tak ono to ani pohlídat nešlo, vydělala jsem o dost víc. Tohle je kolem 5500 měsíčně. Ale tak celkově se bavím o té spravedlnosti, jak někdo dostane porodné a někdo ne a někdo, kdo si vydělává na rodičovský, platí daně, tak na tu částku právo nemá no. Spíš jako o ten princip, že rodičák dostaneme všechny stejný, ať jsem vydělávala sto tisíc nebo deset, a tohle je tímhle způsobem omezený. Ale samozřejmě se o to nechci handrkovat, stejně s tím nic neudělám, že. Jen mě to překvapilo.

Taky bych byla pro společné zdanění manželů, ale tahle daňová sleva alespoň vyřazuje lidi, kteří dělají papírově za minimum a daně neodvádějí, a rodiče, kteří nejsou manželé a matka si na sociálce hraje na děsně osamělou. Takže ji v zásadě beru jako jednu z těch spravedlivějších. Kamarádce jsem takhle vydělala, když se měla loni po rodičovské vracet do práce na podzim a já ji upozornila, ať si to spočítá. Vyšlo jí to tak, že si vzala tři dny neplaceného volna a do příjmu se vešla (a to by asi dost zamrzelo, za tři dny práce přijít skoro o 25tis.).

 
Hanula1212
Kelišová 5108 příspěvků 23.03.18 05:38

Tak ona ta sleva není za to, že má manžel manželku, ale za to, že má manželku bez příjmu a musí ji živit. Pokud chce manžel slevu na manželku, tak prostě přestaň chodit do práce, hoď nohy na stůl :-) A nebo si to musíš pohlídat.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a... číst dále >

Články z Expres.cz

Zkušený demonstrant a tichá „rebelka“! Poznejte dvojici, která hodila kytky do koše

Občané České republiky si v sobotu 17. listopadu připomínali výročí sametové... číst dále >

Překvapení ve StarDance se nekonalo, Stodůlková a Gondík počítali s vypadnutím

Šestý taneční soutěžní večer StarDance se nesl v netradičním duchu, namísto... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >

Když táta zemřel, neměl ani šedesát kilo, vzpomíná dcera Michala Tučného

Táta Michaely Tučné je dodnes ikonou české country music. Báječná ženská,... číst dále >