Reklama

Darovací smlouva nebo rozšíření SJM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

yweta
Závislačka 4157 příspěvků 16.08.10 13:35
Darovací smlouva nebo rozšíření SJM

Ahoj holčiny,
chtěla bych Vás požádat o radu.
Manžel těsně před svatbou koupil (uzavřel smlouvu na koupi pozemnku), splácení hypotéky následovalo „ze společných peněz“. Teď řešíme problém,jak to udělat, abych se v katastru objevila jako spoluvlastník.
Pokud možno co nejrychleji (kvůli výstavbě RD, dokoupili jsem část pozemnku,která se má připojit k současnému. Na nové smlouvě už jsem oba. Takže dokud nevyřešíme spoluvlastnictví původní parcely, tak to katastr nezapíše.)
Notář má čas nejdříve v polovině září. Zajímalo by mě,zda by to „šlo“ obejít darovací smlouvou. Kde by mi manžel daroval 1/2 pozemku a stali bychom se spolumajitelé. Nebo zda je to jde jen rozšířením společného jmění manželů (což mi poradili na katastru).
Doufám,že jsem to napsala srozumitelně…
Za případné rady a podněty moc děkuju.
 Iveta

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.10 14:13

No, nemám s tím přímo vlastní zkušenost, ale u nás rodiče to udělali přes to SJM. Asi bych to udělala přes to SJM, připravovat ještě darovací smlouvu, to je za trest :wink:

El-Brno
Kelišová 5454 příspěvků 16.08.10 14:20

Ona darovací smlouva vám vytvoří režim ideálního podílového spoluvlastnictví, zatímco SJM je „bezpodílové“ spoluvlastnictví. Myslím si, že darovací smlouvou to vyřešit jde, ale oboje má svoje pro a proti. Já bych spíš doporučila najít si jiného notáře, který může dřív, který s vámi věc pořádně probere a buď rozšíření SJM nebo darovací smlouvu sepíše… ono je lepší i tu darovací smlouvu mít sepsanou odborníkem s ověřenými podpisy…

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.08.10 14:32

teď něco podobného řeším (omlouvám se za anonym, ale nemusí to vědět každej že :lol: ) a darovací smlouva není žádná věda, na netu se dají najít vzory, sepíšete, u notáře podepíšete, aby podpisy byly ověřené (stojí to pár kaček) a podáte na katastr.. darovací daň odpadá, jste příbuzní v I.skupině :wink:
SJM neznám, takže neporadím, ale jak psala El-Brno, asi je třeba zvážit pro a proti… :wink:

yweta
Závislačka 4157 příspěvků 16.08.10 15:03

Asi se zeptám jako úplná blbka…ale jaké jsou rozdíly mezi vztahy „spolumajitelů“ při darování a při rozšíření SJM. :nevim:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62903 příspěvků 3 inzeráty 16.08.10 15:46

Darovací smlouva je triviální, na tu není třeba notář, jen si to sepíšete, na obecním úřadě necháte ověřit podpis (stačí na jedné smlouvě, zbylé 3 stačí jen originály bez ověření) a šup s tím na katastr.

Rozdíl mezi SJM a tím co vznikne darovací smlouvou je to, že v případě SJM budete mít v katastru uvedeno, že jste oba dohromady vlastníky celého pozemku, v případě darovací smlouvy tam budete každý sám uveden jako vlastník ideální 1/2.
Druhým rozdílem je, že pokud byste se někdy rozváděli, tak se pozemek přes darovačku už nijak neřeší, nebyl by vůbec součástí majetku řešeného při rozvodu.

Otázkou je co myslíš tím připojením k současnému, jestli z toho fakt chcete dělat jeden pozemek, tak by mohly i ty ideální poloviny vadit, pokud to druhé máte v SJM, ale to jistě nevím.

VeronikaCCC 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.06.11 21:28
SJM vs. darovani idealni poloviny

Prominte, neni mi uplne jasny rozdil mezi rozsirenim SJM a darovanim idealni poloviny majetku. Jedna se o chalupu s pozemkem, kterou jsem nabyla darem od matky (neni tedy soucasti SJM). Chtela bych, aby byla ve spolecnem vlastnictvi me a manzela - jake jsou nevyhody darovani idealni poloviny manzelovi, ve srovnani s rozsirenim SJM? Jak se vlastne provadi rozsireni SJM?

vegiska
Zasloužilá kecalka 852 příspěvků 27.06.11 22:21

SJM lze rozsířit notářským zápisem, tedy u notáře…jde o to, že dary do SJM nespadají a nejsou jeho součástí, takže když mu daruješ ideální polovinu, sice bude její vlastník, ale nebude to součástí SJM a v případě rozvodu nebude součástí majetkového vyrovnání

Barca12345
Echt Kelišová 9649 příspěvků 28.06.11 07:02

Tak… s majetkem SJM muzete nakladat pouze spolecne. Se svou idealni polovinou muzete nakladat (vetsinou darovat nebo prodat) kazdy zvlast - i kdyz v NORMALNICH pripadech si id. polovinu nikdo nekoupi :-)

Jen muzu ze sve zkusenosti doporucit - nechej si nemovitost jen na sebe, do budoucna ti to muze prinest problemy. :oops:

mag
Extra třída :D 11022 příspěvků 28.06.11 07:11

Navíc při rozšíření SJM platíš poplatek notáři, který je odvislý z ceny majetku, při darování mezi manželi se darovací daň neplatí (manželé si nemůžou navzájem darovat věc, která je v SJM).

tommmmm 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.06.12 20:38

Darování do SJM není možné!!! Darovat jde pouze do podílového spoluvlastnictví.

mag
Extra třída :D 11022 příspěvků 18.06.12 21:43
@tommmmm píše:
Darování do SJM není možné!!! Darovat jde pouze do podílového spoluvlastnictví.

A tady někdo něco takového tvrdil? :roll:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.15 15:13

Takže prostě lepší je darovačka, jo? Budu teď připravovat v tomto směru papíry rodičům. Řeší momentálně nějaké neshody, ale dohodli se, že aby měla mamka jistotu, že by případně neodcházela s ničím (dala do toho i dost svých peněz a má tam domov), tak si rozdělí nemovitosti, které jsou momentálně psané jenom na tátu.

Ještě se při tom zeptám. Sice je mi to asi jasný, ale pro jistotu. Nemovitosti v sobě obsahují dům a přilehlé budovy, pozemky náležící k domu a taky pozemky nezávislé na domě (pole, lesy). Můžu všechno hromadně napsat do jedné smlouvy, že jo? Všechno půjde na ideální poloviny, tak by to neměl být problém, ne?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62903 příspěvků 3 inzeráty 09.06.15 16:05

Ano, všechno to můžeš napsat do jedné smlouvy, akorát bys na nic z toho neměla zapomenout ;-), myslím z toho co je samostatně vedeno v katastru, pokud je to jako příslušenství i tam, tak stačí zmínit to hlavní a příslušenství běží s tím.

Keyllah
Echt Kelišová 8933 příspěvků 09.06.15 16:47
@j.a.n.i1 píše:
Ano, všechno to můžeš napsat do jedné smlouvy, akorát bys na nic z toho neměla zapomenout ;-), myslím z toho co je samostatně vedeno v katastru, pokud je to jako příslušenství i tam, tak stačí zmínit to hlavní a příslušenství běží s tím.

A darování mezi manželi je možné? Nejsou tam nějaká omezení?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Syn Věry Špinarové: Ta její socha je příšerná,jsem hrozně zklamaný!

Sto padesát dva centimetrů, tolik měřila Věra Špinarová (†65) a přesně tolik... číst dále >

Články z Ona Dnes

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >