Darování nemovitosti osobou žijící ve společné domáctnosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 11:10
darování nemovitosti osobou žijící ve společné domáctnosti

Máte někdo zkušenosti z tímto? Já jsem několik let rozvedená, ale s ex jsem zůstala a normálně spolu žijem. Ne že bydlíme na stejné adrese, každý za své. Normálně spolu žijem jako dřív, máme jeden společný účet, společně hospodaříme atd… Chtěl by mi darovat podíl na nemovitosti. Jenže mám strach, aby po mně nechtěli zaplatit daň z příjmu. Aby nás neposoudili jako rozvedené manžele, kteří spolu jen bydlí. Ptala jsem se v internetové poadně u nějaké poradkyně - neodpověděla mi. Ptala jsem se na FÚ, paní tam byla vzteklá jako pes, přečetla mi ustanovení zákona,( to dokážu i sama) Pak mi řekla, ať pošlu e-mail s dotazem. Stále mi nikdo neodpověděl. Chci vědět, jak se to dokazuje na FÚ, že jsme osoby ve společné domácnosti. Co jste dokládali? Nebo vám stačilo to do darovací smlouvy napsat a už nikdo nic nechtěl?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66881 příspěvků 12.07.19 11:23

Pokud ani jeden nekde nevystupujete solo, tedy treba ze bys mela stanovene vyzivne na deti ci sama prala socialni davky, tak by melo stacit vase cestne prohlaseni.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 11:29

@j.a.n.i1 Stanovené výživné mám, ale žádné mi neplatí, když mi dá celou výplatu. :D Jinak žádné dávky, nic nepobírám, ani jako samoživitelka nevystupuju nikde.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66881 příspěvků 12.07.19 11:39

No, to by mohl byt problem, pokud by v tom financak chtel rypat.

Bábrdl
Generální žvanilka 24099 příspěvků 12.07.19 11:39
@Anonymní píše:
Máte někdo zkušenosti z tímto? Já jsem několik let rozvedená, ale s ex jsem zůstala a normálně spolu žijem. Ne že bydlíme na stejné adrese, každý za své. Normálně spolu žijem jako dřív, máme jeden společný účet, společně hospodaříme atd… Chtěl by mi darovat podíl na nemovitosti. Jenže mám strach, aby po mně nechtěli zaplatit daň z příjmu. Aby nás neposoudili jako rozvedené manžele, kteří spolu jen bydlí. Ptala jsem se v internetové poadně u nějaké poradkyně - neodpověděla mi. Ptala jsem se na FÚ, paní tam byla vzteklá jako pes, přečetla mi ustanovení zákona,( to dokážu i sama) Pak mi řekla, ať pošlu e-mail s dotazem. Stále mi nikdo neodpověděl. Chci vědět, jak se to dokazuje na FÚ, že jsme osoby ve společné domácnosti. Co jste dokládali? Nebo vám stačilo to do darovací smlouvy napsat a už nikdo nic nechtěl?

A nechcete se znova vzít? Tím by se to vyřešilo :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 11:55

Právě proto jsem se tam byla zeptat. Resp. mě tam poslal právník, se kterým jsem to řešila. Ale odpověď zatím žádná. A ty úřednice nic nevěděly. A vzít se asi nechceme. Ale tím by se to vyřešilo, já vím. :mrgreen:

Lucy75
Zasloužilá kecalka 916 příspěvků 12.07.19 11:56

No příbuzní v řadě přímé opravdu už nejste…

ale o společné domácnosti po dobu nejméně jednoho roku před darováním tam řeč je :

Příbuzní v řadě přímé, neboli v pokolení přímém, čili děti, vnuci a vnučky, rodiče a prarodiče) a manželé, což jsou všichni tzv. poplatníci I. daňové skupiny, a dále pak osoby zařazené do II. daňové skupiny poplatníků, což jsou příbuzní v řadě pobočné (neboli tzv. nepřímí příbuzní – sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety), a dále pak manželé dětí – zeťové a snachy, děti manžela (čili nevlastní děti), rodiče manžela (čili tchán, tchyně), manželé rodičů (čili nevlastní rodiče) a osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem majetku ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na dárce (čili tzv. osoby spolužijící, nejčastěji jde o druha a družku).

takže byste měla spadat do II. skupiny
rozhodně ale před darováním na ten finančák zajděte, ať pak nezjistíte nějaké komplikace (např. asi budou chtít společnou domácnost prokázat apod.,)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.19 12:11
@Lucy75 píše:takže byste měla spadat do II. skupiny
rozhodně ale před darováním na ten finančák zajděte, ať pak nezjistíte nějaké komplikace (např. asi budou chtít společnou domácnost prokázat apod.,)

No právě tam jsem byla, a nic mi neřekli a na e-mail zatím neodpověděli. Že to musejí přeposlat někomu chytřejšímu. Nechtěla bych pak tu daň platit.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66881 příspěvků 12.07.19 12:26

Ja bych preventivne zrusila to vyzivne, to mi prijde jako jedina vec, co by mohli resit.

Hanula1212
Kelišová 5595 příspěvků 12.07.19 16:10

Tak ona ti úřednice ani ofiko nic říct nemůže. Pokud tento dar neuvedeš v daňovém přiznání, správce daně začne řešit proč. Většinou stačí čestné prohlášení, že spolu žijete v jedné domácnosti. Pokud toto prohlášení z nějakého důvodu stačit nebude, vyzve vás FU k prokázání skutečností. A je na tobě, jak to dokážeš. FU jen řekne jestli to stačí nebo ne. Důkazem by mohlo být např. placení svozu odpadu, výpověď sousedů, nahlášení manžela při žádostech o dávky, potvrzení pošty, že tam manželovi chodí pošta, atd.

jiti81
Kecalka 315 příspěvků 12.07.19 16:11

Já žiju s partnerem v jedné domácnosti. Sepsali jsme darovací smlouvu, kde je uvedeno, že žijeme ve společné domácnosti - jak dlouho. Právě kvůli finančáku. Pak sepsán návrh na vklad do katastru a během 3 týdnů hotovo a 1,/2 bytu je moje.
Nejste manželé, takže vlastně teď žijete jako nesezdaný pár - to že jste byli kdysi manželé je přece jedno… nebo ne? :think:

Hanula1212
Kelišová 5595 příspěvků 12.07.19 16:12
@j.a.n.i1 píše:
Ja bych preventivne zrusila to vyzivne, to mi prijde jako jedina vec, co by mohli resit.

Pokud se rozsudek do rukou FU nedostane, pak ho řešit nebudou.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66881 příspěvků 12.07.19 16:30
@Hanula1212 píše:
Pokud se rozsudek do rukou FU nedostane, pak ho řešit nebudou.

To je fakt, ale pokud nahodou jo, tak to muze byt potencialni zdroj problemu.

JTom
Zasloužilá kecalka 988 příspěvků 13.07.19 20:08

Zákon o daních z příjmů §10, odst. 3, písm. c, bod 2.
Od daně jsou osvobozeny příjmy:
od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou,

Hanula1212
Kelišová 5595 příspěvků 14.07.19 18:08

@JTom to je jasné. Dotaz zněl, jak tu společnou domácnost prokázat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama