Dát či nedat odklad letnímu klukovi?

17.5.16 23:41

Dát či nedat odklad letnímu klukovi?

Dobrý den,
jdu jen pro rychlou radu a vaše postřehy a názory. Musíme se do konce května rozhodnout.
Syn (narozen na začátku srpna 2010), docela normální aktivní kluk se zájmem o vše. Jen si někdy nevěří a je nejistý (často slyšíme: já to nezvládnu a slzy). Sem tam brečí kvůli každé blbině.
Jinak intelektově dle PPP lehce nad normou, dokonce i trochu napřed vzhledem ke svému aktuálnímu věku (5 let a 9 měsíců).
A váháme, zda ho dát v září do školy. Je jasné, že školka už mu nic extra nedá. Jen rok navíc. A tak kdyby zůstal ve školce, naženeme to odpoledními sport. či umělec. aktivitami.
Jeho 3 - 4 kamarádi ze školky nejdou, byl by v celém ročníku (cca 90 - 100 dětí) skoro nejmladší.
Takže zralé dítě (aspoň po rozumové a intelektové stránce).
V PPP řekli, že se máme rozhodnout sami, co chceme napsat, do školy by dle nich mohl jít, ale sociální a emoční stránku posoudit neumí.

Ještě jsem zapomněla napsat, že se synovi čas od času objevuje tik, hlavně těch situacích, kdy si nevěří. Někdy i jen tak, když není důvod.

Příspěvek upraven 18.05.16 v 00:28

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
pendolinka
17.5.16 23:47

Takhle z toho popisu moc nevidím důvod pro odklad. To, že je občas nejistý a nevěří si, je asi vcelku běžná věc. Takže za mě odklad ne, ale rozhodnutí je stejně na vás…

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
5812
17.5.16 23:50

Není možnost „nulté“ třídy? jinak bych asi počkala rok…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
957
17.5.16 23:51

Co čekáš, že ti tu poradíme? To rozhodnutí je stejně na vás. Nikdo toho kluka nedokáže posoudit líp, než jeho vlastní rodiče, těžko poradí cizí lidé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.5.16 23:53

No, bylo nám nabídnuto, že pokud chceme odklad, tak nám to napíšou na emoční a sociální stránku - nejistý, nevěří si, citlivější (což tedy opravdu je), více plačtivý. Prostě vymyslet se prý dá vždy něco. V dnešní době záleží vždy jen na rodičích.
A tohle mám ze 2 nezávislých poraden - zřejmě nějaký obecný postup - rozhodněte se a my napíšeme, co chcete. Jinak tomu nerozumím.
Takže ta možnost tu je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1790
17.5.16 23:53

Ahoj, taky mám dítko začátek srpna 2010 a do školy určitě ano. Do září ještě daleko, takže i vývoj se posune, bála bych se, že jít až v 7 letech by byla škoda, krok zpět…
O kamarády se neboj, ty si udělá za týden ;)
A na sebevědomí zapracujete ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.5.16 23:54

Bohužel přípravný ročník, či nultá třída ve městě není. Máme jedinou větší školu na maloměstě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2841
17.5.16 23:54

Proc chces cekat rok? Ja tyhle matky nechapu…Vzdyt ma skoro sest let, nad cim vahas. Kvuli 3 mesicum cekat cely dalsi rok…U zdraveho decka neni co resit preci. Lepsi nejmladsi dite ve tride, nez nejstarsi. Ja bych naopak usilovala o umisteni do skoly co nejdrive.

Příspěvek upraven 17.05.16 v 23:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.5.16 23:55

Ano, nečekám, že to tady někdo rozhodne.
spíše se ptám na názor a zkušenost, zda někdo takhle také váhal a jak se třeba rozhodl a jak to bylo ku prospěchu. Toť vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.5.16 23:59

@lauraka
Nechápu… „kvůli 3 měsícům“.
Do školy nastoupil v 6 letech a cca 20 dnech.
Jiné děti (s ním jdoucí) jsou např o 15 měsíců starší - ti, co třeba měli odklad vloni) a jiné děti jsou v jeho ročníku straší třeba o 6 - 10 měsíců.
Já samozřejmě nevím, jak pracují a jak šikovní jsou, ale nerada bych, aby syn pořád někoho doháněl.
To, že jsou holky ve vývoji vepředu je stará známá věc a potvrdí to hromada psychologů.
Když půjde teď bude totálně nejmladší, když půjde za rok - bude nějak uprostřed (před ním budou děti - podzimové - co jim bude 7 třeba hned v září, říjnu, listopadu, za ním budou děti z jara)duben a červenec), co měly taky odklad apod.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
pendolinka
18.5.16 00:08

Ono opravdu strašně záleží na konkrétním dítěti. Syn je v listopadu 2010 a na 1. třídu by byl už teď (po všech stránkách). Tak mu ten dlouhý předškolní rok vyplníme zájmovými aktivitami.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
29365
18.5.16 00:15

Dcera je narozená 26. srpna, šla normálně bez odkladu… ani jsem o odkladu neuvažovala a v PPP jsme kvůli tomu nebyli… vás tam poslali kvůli tomu datu narození při zápisu ve škole? Další dcera je 28. srpna a o odkladu taky neuvažuji…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.5.16 00:15

@Markétakytka Já myslím, že i nejistota z jeho strany a že si nevěří značí, že ještě není úplně zralý pro zvládnutí školních povinností. Na druhou stranu to může být povahový rys, který se nemusí zlepšit ani za rok.
Je to na Vás. Každopádně bych ho podporovala v tom, co mu jde, hodně ho chválila.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
12115
18.5.16 00:24

@Markétakytka a kluk chce co? učitelky u zápisu říkaly co?

já mám taky srpnového kluka a odklad dostal a to navzdory tomu, že už před nástupem uměl číst a velmi rád počítal, takže si sám i přišel na princip násobilky a ulehčoval si jí práci :-) jenže k čemu to, když do školy bych ho musela vláčet ve svěrací kazajce (ano, taky si nevěří - ale to má dodnes, že nové věci hůře snáší) a hlavně když byl hravý tak, že i u zápisu se učitelka ptala, zda pomýšlíme o odkladu. nemluvě tedy o tom, že byl tak malý, že by si například ani na školních toaletách nebyl schopný umýt ruce, protože nedosáhl na kohoutek. šel o rok později a školka mu neublížila, naopak, byl to první rok, co se ve školce srovnal a chodil do ní (v rámci možností) rád, ze sociálního hlediska mu ten odkladový rok hodně prospěl.

na druhou stranu s holkou chodila do školy srpnová holčička bez odkladu a nejenže byla největší ze třídy, ona patřila i mezi ty nejlepší a rozhodně nejsnaživější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18.5.16 00:26

Ještě jsem zapomněla napsat, že se synovi čas od času objevuje tik - hlavně v těch situacích, kdy si nevěří, ale někdy i jindy, když není důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat