Reklama

Datová schránka - povinnost pro OSVČ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

nevia
Kecalka 152 příspěvků 05.10.18 09:21
Datová schránka - povinnost pro OSVČ?

Ahoj, mela bych par dotazu ohledne datove schranky, a prosim o odpoved ty, co tomu rozumi a opravdu vi.:D

• je datova schranka povinna pro kazdou OSVC osobu? Poku ano, jak se zrizuje?
  • je problem, kdyz OSVC uz podnika nekolik let a bude schranku zrizovat az ted?
  • je mozne, ze OSVC dat schranku uz ma, ale nevi o tom? Jako ze se tam nikdy neprihlasil, ale chodi mu tam pritom uz zpravy?

Je tady nekolik diskuzi na tema dat. schranky, divala jsem se i na net, ale nikde jsem nenasla jasnou odpoved na vsechny dotazy. Diky moc :kytka:

Reklama

Reakce:

mag
Extra třída :D 11022 příspěvků 05.10.18 09:39

Pro podnikající fyzickou osobu povinna neni. Jenom pro pravnicke osoby. Tudiz pokud si ji sam dobrovolne nezridil, tak ji nema.

Příspěvek upraven 05.10.18 v 09:40

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 05.10.18 09:39

Zřízení datové schránky:
https://www.datoveschranky.info/…ky-na-zadost

Jestli je povinnost ji mít, to nevím. Já jsem si ji zřídila v době, když měla být před několika lety povinnost pro OSVČ tuším podávat přehled na sociálku datovou schránkou. Pak to zrušili (já už ji měla zřízenou), ale kdo ji měl, už to musel podávat přes ni. A musím konstatovat, že (přes prvotní potíže se zorientováním se v elektronickém systému) mít datovou schránku je pro mě velmi pohodlné. Elektronické daňové přiznání si ověřím prostřednictvím DS a nemusím nic nikam posílat nebo osobně vozit, hodně mi to ulehčilo administrativu v tomto směru, a to mám OSVČ jen jako vedlejšák.

káťa
Extra třída :D 12805 příspěvků 05.10.18 09:43

pro fyzickou osobu podnikající povinná není, pouze pro osoby právnické…

histep
Závislačka 3258 příspěvků 05.10.18 09:54

@nevia píše:

• je datova schranka povinna pro kazdou OSVC osobu? Poku ano, jak se zrizuje?

pro podnikající fyzickou osobu na základě živnosti povinná není, dobrovolně se zřizuje na poště, resp. CzechPointu
Ale třeba OSVČ-advokát nebo OSVČ-daňový poradce ji má povinně a automaticky

• je problem, kdyz OSVC uz podnika nekolik let a bude schranku zrizovat az ted?

vzhledem k dobrovolnosti není problém si zřídit DS kdykoliv

• je mozne, ze OSVC dat schranku uz ma, ale nevi o tom? Jako ze se tam nikdy neprihlasil, ale chodi mu tam pritom uz zpravy?

Není to možné, protože OSVČ nemá schránku automaticky, musel by o ni zažádat, což by pravděpodobně vě­děl

TMana
Zasloužilá kecalka 704 příspěvků 05.10.18 09:57
@nevia
@nevia píše:
  • je mozne, ze OSVC dat schranku uz ma, ale nevi o tom? Jako ze se tam nikdy neprihlasil, ale chodi mu tam pritom uz zpravy? :kytka:

No, pokud má Alzheimera, tak to možné je.

Jinak datová schránka je takový kočkopes. Jako OSVČ ji mít nemusíš, když už ji máš, tak z toho plyne, že musíš V NĚKTERÝCH případech komunikovat elektronicky. Úřady mají povinnost komunikovat elektronicky, ale bohužel to nedodržují a nehrozí jim žádný postih, takže pořád lítám na poštu jako debil. Navíc samotná datovka po expiraci bez upozornění a možnosti návratu zprávy maže, takže doporučuji si pořídit nějakou aplikaci, kde se budou zprávy archivovat.

histep
Závislačka 3258 příspěvků 05.10.18 10:04
@TMana píše:
@nevia

Jinak datová schránka je takový kočkopes. Jako OSVČ ji mít nemusíš, když už ji máš, tak z toho plyne, že musíš V NĚKTERÝCH případech komunikovat elektronicky. Úřady mají povinnost komunikovat elektronicky, ale bohužel to nedodržují a nehrozí jim žádný postih, takže pořád lítám na poštu jako debil. Navíc samotná datovka po expiraci bez upozornění a možnosti návratu zprávy maže, takže doporučuji si pořídit nějakou aplikaci, kde se budou zprávy archivovat.

Proč pořizovat aplikaci? Stačí si zprávy jako takové ukládat do počítače.

nevia
Kecalka 152 příspěvků 05.10.18 10:20

Mooooc vsem dekuji za info!!! :hug: :kytka:

Freesia
Kecalka 270 příspěvků 05.10.18 10:51
@histep píše:
Proč pořizovat aplikaci? Stačí si zprávy jako takové ukládat do počítače.

Přesně tak. Navíc si nastavím, že mi na email přijde upozornění, že mám novou zprávu v datovce a nic nezmeškám.

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 788 příspěvků 05.10.18 14:47

@nevia OSVČ si nemusí datovku povinně zřizovat. Já jsem si ji zřídila loni až po několika letech coby OSVČ. Zřídila jsem si ji na poště. Při registraci udáš e-mail a na ten ti pak chodí upozornění, když ti do datovky dojde zpráva. Musím říct, že jsem ráda, že jsem si ji zřídila, mnohem snadněji se mi komunikuje s úřady.

eumedon
Extra třída :D 13517 příspěvků 05.10.18 17:51
@TMana píše:
@nevia

Jinak datová schránka je takový kočkopes. Jako OSVČ ji mít nemusíš, když už ji máš, tak z toho plyne, že musíš V NĚKTERÝCH případech komunikovat elektronicky. Úřady mají povinnost komunikovat elektronicky, ale bohužel to nedodržují a nehrozí jim žádný postih , takže pořád lítám na poštu jako debil. Navíc samotná datovka po expiraci bez upozornění a možnosti návratu zprávy maže, takže doporučuji si pořídit nějakou aplikaci, kde se budou zprávy archivovat.

Pokud v rozporu se zákonem není doručováno do datové schránky, nemůže dojít k fikci doručení.

Sankcí za nedoručování do datové schránky v rozporu se zákonem je vyloučení fikce doručení (listovní zásilky uložené na poště a po uplynutí úložné doby vhozené do schránky).

rozsudku Nejvyššího správního soudu č. j. 3 As 26/2016 - 45 :

Pokud si však adresát zřídí datovou schránku, jeho povinnost kontrolovat poštu na adrese trvalého pobytu (adrese pro doručování) zaniká, neboť je oprávněn spoléhat, že orgány veřejné moci v souladu se zákonem budou veškeré písemnosti doručovat do datové schránky. V takovém případě je tedy uplatnění fikce doručení podle příslušných procesních ustanovení (v případě správního řízení podle § 23 odst. 4 správního řádu) vyloučeno.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Novak Djokovič je v Praze! Na rozlučku Štěpánka si přivezl manželku Jelenu

Legendární český tenista Radek Štěpánek sice kariéru ukončil už loni v... číst dále >

Rytmus a jeho nové hnízdečko: Luxusní bungalov objevil úplnou náhodou

„Miluju život a jeho plány,“ vyznal se Patrik Vrbovský (41) alias Rytmus.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >