Datum rozvázání pracovního poměru - rodičovský příspěvek

127
15.5.18 18:00

Datum rozvázání pracovního poměru

Ahoj holky,
v práci mi bylo předběžně naznačeno, že po tříleté rodičovské dovolené už se mnou není počítáno. Předpokládám, že se mnou budou chtít ukončit pracovní poměr dohodou. Nechala jsem si proto prodloužit rodičovský příspěvek do 4 let věku syna. Ke kterému datu ukončit pracovní poměr dohodou, když se syn narodil 29.6.? V ten den mu budou 3 roky.

Dál jsem slyšela, že i když budu dál na rodičovském příspěvku a ukončim prac. poměr, tak se mohu zároveň s rodičovským příspěvkem přihlásit na pracák, je to pravda? A že údajně stačí odpracovat jeden den, abych měla větší podporu, než tu malou, vypočtenou z průměru, nevíte?

A kdybych tedy pobírala tu minimální podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměru, musí i na tu být uveden v té dohodě nějaký speciální důvod jako nadbytečnost, nebo tak něco?
Díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3154
15.5.18 18:40

Proč chceš přistupovat na dohodu? Já bych zaměstnavateli řekla, že jestli mě tam nechce, ať mi dá výpověď, odstupné, pokud pro mě nemá uplatnění, tak po dobu výpovědní lhůty ať mě nechá doma za 100% plat.
Nesnáším když zaměstnavatele takto vyjebavaji s matkami po RD, které mají smlouvu na neurčito. Jaký význam pak má ta ochrana po dobu rodicaku, že ti musí držet místo, když jim pak kyvnes na dohodu? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
127
15.5.18 18:57

Helileli, samozřejmě máš pravdu. Bohužel zákony jsou jedna věc a relita jiná věc. Soukromník se snaží ušetřit na čem může a na odstupné není zvědavý, když nepůjdeš po dobrém, tak ti to opepří a radši jdeš sama. Nemám na to energii se někde držet zuby nehty a hrát hru kdo z koho, chci mít čistou hlavu pro děti. Díky za nazor, ale potřebovala bych odpovědět na mé dotazy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7741
15.5.18 19:12
@Chelsa píše:
Helileli, samozřejmě máš pravdu. Bohužel zákony jsou jedna věc a relita jiná věc. Soukromník se snaží ušetřit na čem může a na odstupné není zvědavý, když nepůjdeš po dobrém, tak ti to opepří a radši jdeš sama. Nemám na to energii se někde držet zuby nehty a hrát hru kdo z koho, chci mít čistou hlavu pro děti. Díky za nazor, ale potřebovala bych odpovědět na mé dotazy.

z praxe ti můžu říct, že když zaměstnanec chce, tak to zaměstnavateli osolí naprosto stejně. Lidé často přistoupí na nevýhodnou dohodu, protože mají strach, že si je zaměstnavatel podá. Má hodně málo způsobů, jak to udělat (kdykoliv jsem takový případ viděla, zaměstnanec si to prostě nechal líbit). Být tebou, dohodu bych nevzala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24Martina
15.5.18 20:05

Jsem ve stejné situaci, ale mě nabídli odstupné. Vracet jsem se tam nechtěla, takze jsem na tom líp než kdybych dala výpověď sama.
Rodičak jsem si též prodloužila do 4 let. Výpověď mám 5 dní po datu 3.narozenin - je v tom víkend plus bonus dovolená. Myslím, že na pracak se jde až po docerpani rp, ale nevím a ráda si počkám na rady jiných.
Jak to u tebe vypadá s odstupnym? Pro nadbytecnost

• Citovat
  • Nahlásit
8582
15.5.18 20:11

@Chelsa Rodičovská dovolená je do max. tří let = včetně třetích narozenin. Pokud ti pracovní poměr skončí zároveň s rodičovskou dovolenou, bez toho, abys odpracovala aspoň den (nebo třeba za něj měla náhradu mzdy pro překážky na straně zaměstnavatele), tak budeš mít nárok jen na nízkou podporu, vychází to na cca 4300 Kč první dva měsíce, pak méně a důvod v dohodě není podstatný. Pokud bys aspoň den odpracovala (nebo měla náhradu mzdy), tak se podpora bude počítat z platu a pak je důležitý důvod ukončení. Aby byla podpora 65/50/45 % tak by se muselo jedna o dohodu z vážných důvodů (to jsou např. i organizační důvody, i péče o dítě do 4 let) a je potřeba, aby to tam bylo uvedeno. Jinak by podpora byla 45 %. Při podpoře normálně můžeš pobírat rodičák.

Ale jinak souhlasím s tím, co je napsáno výše..taky bych na nevýhodnou dohodu nepřistoupila. Při výpovědi (i dohodě z organizační důvodů) máš nárok na tříměsíční odstupné + při výpovědi samozřejmě plat nebo náhradu mzdy než doběhne výpovědní lhůta. Pokud by na to nechtěl přistoupit a najednou by se teda to místo zázračně našlo, tak máš taky nárok žádat kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu prac. doby a můžeš operovat třeba s tím, že víš, že nemá objektivní „vážné provozní důvody“ k tomu, aby ti nevyhověl a v případě nevyhovění to půjdeš řešit na inspektorát a případně dále…prostě zaměstnanec taky může „prudit“, když chce, tak bych se odstupného hned nevzdávala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama