Dcera 5,5r se neustále porovnává s ostatními

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
acimedaca
Nadpozemská drbna 26457 příspěvků 29.01.17 19:24
Dcera 5,5r se neustále porovnává s ostatním

Dcera 5,5r se celé dny porovnává s ostatními - hlavně se svou sestrou, ale prakticky s jakýmkoliv dítětem, které je jí v tu chvíli nablízku. Vím, že k tomuhle věku to patří, chápu i sourozeneckou rivalitu, ale u nás to jede opravdu celé dny. Většinou u toho různě pláče, ječí, kňourá, vzteká se, podle toho jak se jí ta věc daří/nedaří.
U snídaně řeší kdo má větší/menší/hezčí kus jídla, u oblékání kdo má hezčí tričko/šaty/suk­ni/punčochy, když se dívá na pohádku tak kdo se dívá déle, kdo má lepší výhled na televizi. Když se oblékáme ven, tak kdo je dřív oblečený, kdo má co na sobě lepšího/hezčí­ho/novějšího. Týká se to i třeba vybavení pokojíčku, když ségra dostala novou postel (úplně stejnou), tak byla hrozná scéna kvůli roštu do postele. Porovnává kdo jde první do auta, kdo má zapnutý pás, koho zapnu já a koho táta.
Včera neuvěřitelná scéna o tom, že ségra má na ježdíkovi větší papír zespodu (nesundala jsem ten štítek a na jednom ježdíkovi se ojezdil víc :zed: )…úplně neuvěřitelné situace, kdy by mě vůbec nenapadlo, že může něco s něčím porovnávat. Porovnává i vlastnosti, schopnosti.
Ráda nosí šaty, má jich hodně - jakmile si ségra nebo kamarádka na návštěvě nějaké oblékne, tak začne scénka, že tyhle chtěla ona, že jsou hezčí a krásnější a…Na horách se porovnávala s kamarádkou, kdo umí dříve/lépe/rychleji lyžovat, řešila to každý den…
A tak je to pořád dokola, celé dny poslouchám jen tohle. Doma máme „všeho“ dost, neupřednostňuji mladší, snažím se o rovný přístup. Načetla jsem Sourozenci bez rivality, ale to prostě nezabírá, i když používám postupy podle toho. Ona pořád jede a mele si svojí, neustále dokolečka chodí za mnou a 15× dokola je schopná mi to opakovat pořád a pořád.
Nemáte nějaké tipy, jak to „omezit“, jak jí naučit, aby se starala o sebe, neřešila pořád ostatní, když ona sama má objektivně „všeho dostatek“ - ale žádný extrém, rozmazlená není, nekupujeme všechno. Už mi to poměrně leze na nervy, 30× za den řešit něco takového. Jak na to reagovat? Hlavně mi jde asi o to, jak jí naučit, že lepší je starat se o to, co mám já, než pořád řešit, co mají ostatní.

Reakce:
Stevia
Závislačka 3673 příspěvků 29.01.17 19:39

Můj syn je to samé, naprosto chápu… :roll:
Jak z toho nevím…
Pořád mu říkám, starej se o svý, tady máš to a to, tak dělej co je potřeba…
Inteligentní je až dost, aby věděl, co a jak…
Ale prostě stíhá všechno, učitelky ve školce říkají, že on ví, kdy upadla p. kuchařce vařečka (komentář),že Adámek má špatně obrázek ( komentář),že se kluci vzadu perou ( komentář) a do toho on taky dělá nějaký úkol ( je ve speciální) Říkám mu policajt :roll: :mrgreen:

Ou
Kelišová 6219 příspěvků 29.01.17 21:15

Je nejistá se svojí vlastí pozicí, se sebou samotnou. Potřebujete najít nějakou cestu, jak posilovat svoji spokojenost se sebou samotnou, jistotu, že dělá věci dobře, že je přijímaná, akceptovaná a milovaná.

a tedy bohužel jen něco dítěti říkat v tomhle případě nestačí.

Alkata
Zasloužilá kecalka 652 příspěvků 29.01.17 21:54

OCD. Psychická porucha.

acimedaca
Nadpozemská drbna 26457 příspěvků 29.01.17 22:06
@Ou píše:
Je nejistá se svojí vlastí pozicí, se sebou samotnou. Potřebujete najít nějakou cestu, jak posilovat svoji spokojenost se sebou samotnou, jistotu, že dělá věci dobře, že je přijímaná, akceptovaná a milovaná.a tedy bohužel jen něco dítěti říkat v tomhle případě nestačí.

A co pomuze delat?

zrcadlo
Kelišová 7229 příspěvků 29.01.17 22:09

@acimedaca A projevuje se to se všemi? Chová se tak i ve školce (že např. závidí dětem lepší místo u stolečku, hezčí porci oběda, postýlku u okna, že si vybraly lepší hračku na hraní apod.) nebo když je s prarodiči, s tatínkem?

acimedaca
Nadpozemská drbna 26457 příspěvků 29.01.17 22:14
@zrcadlo píše:
@acimedaca A projevuje se to se všemi? Chová se tak i ve školce (že např. závidí dětem lepší místo u stolečku, hezčí porci oběda, postýlku u okna, že si vybraly lepší hračku na hraní apod.) nebo když je s prarodiči, s tatínkem?

jestli i ve školce, to nevím. Ale s prarodiči ano, s tatínkem ano, když je u sousedů tak taky - ale je to v menší míře.

zrcadlo
Kelišová 7229 příspěvků 29.01.17 22:28
@acimedaca píše:
jestli i ve školce, to nevím. Ale s prarodiči ano, s tatínkem ano, když je u sousedů tak taky - ale je to v menší míře.

Zkusila bych promluvit s učitelkou v MŠ - přijde mi divné, že by se o tom nezmínila, pokud by to bylo v takové míře, jak píšeš. A jak na to reagujete? Ona to může být samozřejmě nejistota a potřeba se utvrdit v tom, že je oblíbená a máte ji rádi, ale podle mě v tom může být i ten dětský egoismus a pokud reagujete právě tím „ale vždyť přeci ty máš hezčí…, ty jsi šikovná… atd., tak to taky může být jen "chci být pochválená, tak si to z nich vymámím“. Rodinného psychologa bych ale zkusila, jinak se s nástupem do školy můžeš taky zbláznit.

acimedaca
Nadpozemská drbna 26457 příspěvků 29.01.17 23:16

@zrcadlo nase ucitelky v ms si nevsimnou niceho
Prave ze nevim, jak reagovat, doted se snazim spis ji vysvetlit ze kazdy ma to co potrebuje zrovna a ze ona ma to co si zrovna vybrala a ze na tom nezalezi. Kdyz uz nevim co rict, tak reknu jen, ze ji slysim, ze vim ze mi to rika

3HE
Generální žvanilka 22035 příspěvků 29.01.17 23:32
@Ou píše:
Je nejistá se svojí vlastí pozicí, se sebou samotnou. Potřebujete najít nějakou cestu, jak posilovat svoji spokojenost se sebou samotnou, jistotu, že dělá věci dobře, že je přijímaná, akceptovaná a milovaná.a tedy bohužel jen něco dítěti říkat v tomhle případě nestačí.

k tomu mě napadlo i malé sebevědomí

KKatka23
Echt Kelišová 8800 příspěvků 30.01.17 08:30

Ty brďo…a není třeba jen hodně soutěživá? nesnaží se vyrovnat těm ostatním? 8o možná bych asi radši s ní někam zašla..ne jako že by byla nějak špatná, ale aby vám případně odborník poradil, jak se k ní chovat, aby se v ní toto chování umírnilo… :nevim:

acimedaca
Nadpozemská drbna 26457 příspěvků 30.01.17 08:43

@KKatka23 my jsme shodou okolností s ní byli na podzim u dětské psycholožky, kvůli nějakým problémům ve školce, tak psycholožka řekla, že to je v tomhle věku normální :think:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Erika Stárková z Mostu!: Vycpávám si prsa ponožkami, jsem maskot severu

Erika Stárková (34) je aktuálně nejslavnější herečkou Česka, díky roli Dáši v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >