Dcera jde do školky, první dny budu s ní, co tam dělat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
astoret
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 23.11.18 09:10
dcera jde do školky, první dny budu s ní, co tam dělat ?

Dobrý den maminky,
dcerka v lednu nastupuje do školky, zatím do předškolkové skupiny batolat do 3 let, byt v lednu už ji 3 bude, ale zatím není místo, tak na 3 dny v týdnu je místo tady, mají tu takový zvyk, že se prvních pár dní chodí s dětma, aby si zvykly a pak začnou samy. Noa a já si pořád říkám, že se jim tam prostě budu plést, že dcera mě bude třeba pořád vyhledávat a místo hraní si s učitelkou nebo s nějakým problémem se bude automaticky obracet na mě, když tam budu. zas ale bude dobré tam být a vidět jak to tam fakt chodí, jak se chovají k dětem a tak..
Co myslíte, jít pár dní s ní či ji tam prostě dát od prvního dne samotnou, já vůbec nevím, jak bude malá reagovat, jsme v cizině a dcera je tu na mě za ty měsíce dost fixlá, pre tu nemáme nikoho z rodiny, kamarádky z česka, co občas hlídaly, takže si zvykla být pořád se mnou, na druhou stranu je dost komunikativní a společenská, jen se bojím, že až zjistí, že to není jako jít do herničky, že musí poslouchat, že ji to přestane bavit a bude tam zlobit nebo nechtít chodit, taky ty menší děti - rok a půl - 3, ale převážně děti kolem 2 let, asi dvě holčičky kolem 2 a půl, takže tam bude dcerka nejstarší, působí jako starší dítě, ráda si hraje se všemi, ale ty malé se dost boji, ona je třeba tahá na klouzačku, jako atsi s ní jsou hrát, ony se rozbrečí, tak se bojím, že tam nebude mít partáka a nebude se ji tam líbit.. další věc je, že nerozumí řeči ve školce, doma mluvíme česky, takže i obavy z toho, že nebude poslouchat, protože jim prostě nebude rozumět..byla jsme tak ráda, že konečně školka a ted obavy..
já dělám z domova a dost by mi bodlo mít čas a klid na práci, už ted je to strašně náročné, zabavovat dceru a vyřizovat práci či dělat po nocích…co myslíte, máte někdo zkušenost, chodil jste někdo takhle ze začátku s dítkem do školky, máte zkušenost se zahraniční školkou, kdy dítě ještě neovládalo jazyk, kterým se tam mluví?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Ppawlusha
Kecalka 428 příspěvků 23.11.18 09:24

@astoret svou zkušenost se školkou ještě nemám, ale můžu tlumočit přes 40 let praxe mojí mamky. Na začátku se dávají tzv. na zvykání, tj. Třeba na 2 hodiny týden až 14 dnů. To, že tam s ní budeš ji bude akorát mást, protože si spojí mamka+školka a nepochopí, že předtím jsi tam byla a pak už ne. Sice se dozvíš více interních věcí, ale pro dceru bude adaptace o to delší. Ohledně té jazykové bariéry, to bude samozřejmě problém. Pokud neumí jazyk, tak nebude učitelkám rozumět a ani dětem, i když jak jsi psala, tak tam budou i menší a ty toho tolik nenamluví. Mamka ve školce měla i děti vietnamské nebo ruské, které česky nerozuměly, ale časem se také naučily a zvykly si. V tomhle jsou děti rychlejší než dospělí, nemají ty zabrany mluvit, ale chtělo by to na ní i doma mluvit cizím jazykem, aby se naučila rychleji. Držím palce

bublinek
Kelišová 5200 příspěvků 23.11.18 09:25

Pokud to nabízí, šla bych. Už jen proto, že kdyby přišla dceta s nějakým problémem, šly bychom spolu za učitelkou a řešily to s ní. Potom bude vědět, že se může bez problémů obrátit na učitelku.
U dcery byly 2 holčičky - asi z Turecka - česky ani slovo a holky i ostatní děti to zvládly. Ani anglicky, to by pomohlo učitelkám.

pikola
Neúnavná pisatelka 19441 příspěvků 23.11.18 09:26

U nás v německu je zvykačka taky, šla něco před 3 narozeninama bez jazyka. Vůbec se toho neboj, já byla první den s ní, povídali jsme s učitelkou a já pak odešla na půl hodiny. Jestli plánuješ zůstat, vem si třeba knížku. Já tam dítěti vyloženě vadila, spíš jsem jí musela tahat domů, pak se to prodlužovalo, první týden byla do oběda, pak oběd, spaní atd. O domluvu se neboj, ukaž kde je záchod a zbytek nějak vyplyne.
U nás třeba ten první den nebyla plná třída, ale nechali pár dětí jejího věku a zbytek byl venku, máme smíšenou školku 1-6 let kde je asi 20 dětí.

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:36

@astoret jsem v Nemecku. Prvni den dva jsem tam s ni byla cca hodinu, ja si ji vzbec nevsimala, at si hraje sama. Ale ona me ani nepotrebovala. Protoze to slo hladce, poslali me treti den na hodinu oryc a pak se to prodluzovalo. Po 2 tydnech tam zacala spat a po mesici jsem sla do prace.

Jazyk bez problemu. Nastupovala v roce a pul, kupodivu celkem rozumela, i kdyz doma mluvime jen cesky. Ale to pochytila z Tv nebo ulice (ja ji schvalne poustela nemecke pohadky kvuli jazyku). Ucitelky rikaly, at jazyk vubec neresim a mely pravdu, slo to samo.

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:38

@astoret a je ve tride nejstarsi, mame tridy podle veku a nam to naprosto vyhovuje, zapadla tam. Jeji nejlepsi kamaradka je o mesic mladsi. Ale ty rozdily vekove casem zmizely, nektere deti jsou mladsi skoro o rok a nepozname to.

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:41
@Ppawlusha píše:
@astoret svou zkušenost se školkou ještě nemám, ale můžu tlumočit přes 40 let praxe mojí mamky. Na začátku se dávají tzv. na zvykání, tj. Třeba na 2 hodiny týden až 14 dnů. To, že tam s ní budeš ji bude akorát mást, protože si spojí mamka+školka a nepochopí, že předtím jsi tam byla a pak už ne. Sice se dozvíš více interních věcí, ale pro dceru bude adaptace o to delší. Ohledně té jazykové bariéry, to bude samozřejmě problém. Pokud neumí jazyk, tak nebude učitelkám rozumět a ani dětem, i když jak jsi psala, tak tam budou i menší a ty toho tolik nenamluví. Mamka ve školce měla i děti vietnamské nebo ruské, které česky nerozuměly, ale časem se také naučily a zvykly si. V tomhle jsou děti rychlejší než dospělí, nemají ty zabrany mluvit, ale chtělo by to na ní i doma mluvit cizím jazykem, aby se naučila rychleji. Držím palce

Vubec nesouhlasim. Zakladem je mluvit na dite rodnym jazykem a vubec se nema mluvit nemecky, napriklad. Cim lepe zvladne cestinu, tim lepe bude mluvit nemecky. Rikala mi to ucitelka ve skolce a je to pravda. Udela pokroky cesky a zlepsuje se ji nemcina. Slysim ji mluvit teda jen ve skolce, doma jen cesky, sama to striktne oddeluje, coz ma byt. A oddelovat se to nauci jen tak, ze se ta jazyky nebudou michat. Cesti rodice mluvi cesky, ve skolce venku a v televizi nemcina

Příspěvek upraven 23.11.18 v 09:50

pikola
Neúnavná pisatelka 19441 příspěvků 23.11.18 09:48
@blumen píše:
Vubec nesouhlasim. Zakladem je mluvit na dite rodnym jazykem a vubec se nema mluvit nemecky, napriklad. Cim lepe zvladne cestinu, tim lepe bude mluvit nemecky. Rikala mi to ucitelka ve skolce a je to pravda. Udela pokroky cesky a zlepsuje se ji nemcina. Slysim ji mluvit teda jen ve skolce, doma jen cesky, sama to striktne oddeluje, coz ma byt. A oddelovat se to nauci jen tak, ze se ta jazyky nebudou michat. Cesto rodice mluvi cesky, ve skolce venku a v televizi nemcina

Máme to stejně a můžu říct, že dítě mluví líp německy jak česky, ač doma mluvíme jen česky a je hrozný problém u těhle dětí aby jazyk nezanikl úplně. Oni jak by zjistily, že mluví člověk tím jejich preferovaným jazykem tak čeština půjde do kopru komplet. Možná tak dítě naučit několik slov, mojí stačilo Stop, to je moje a čůrat, možná mám žízeň. Já vlastně nevím jak mluví německy, slyším jí jen ve školce, když si hraje sama nebo s dětma na hřišti.

astoret
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 23.11.18 09:50

@blumen souhlasím, já na ni ani manžel nemck y nemluvíme, jelikož já umím dobře anglicky, nemecky se učím, domluvím se, ale mluvím gramaticky občas špatně, občas mám špatnou výslovnost, nechci, aby si zafixovala špatně cizí jazyk, beru to tak, že nemčinu pochytí ve školce

Příspěvek upraven 23.11.18 v 09:54

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:52

@pikola Ty u nas mala preferuje cestinu, ma ji oblibenou. Rika, ze se ji libi vic. Hlavni jazyk je dle me u ni cestina. Ja jsem rada, domluvi se bez problemu s rodinou v Cesku a i do budoucna to ma vyhody. Ale nemecky se domluvi, takze to nevidim jako nevyhodu.

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:57

@pikola a jinak souhlasim. Od kamaradky dcera zacala chodit do skolky a protoze vi, ze maminka rozumi nemecky, tak ihned zacala bojkotovat cestinu. My jsme s oblibenou cestinou asi vyjimka :nevim:

pikola
Neúnavná pisatelka 19441 příspěvků 23.11.18 09:57
@blumen píše:
@pikola Ty u nas mala preferuje cestinu, ma ji oblibenou. Rika, ze se ji libi vic. Hlavni jazyk je dle me u ni cestina. Ja jsem rada, domluvi se bez problemu s rodinou v Cesku a i do budoucna to ma vyhody. Ale nemecky se domluvi, takze to nevidim jako nevyhodu.

Naše se taky samozřejmě domluví, ale v češtině jí dělají problém rody a skloňování, takže mluví česky trošku jako hotentot, občas přimíchá německé slovo. Na radu mojí kamarádky pokud něco řekne německy, tak dělám že nerozumím (a někdy fakt nerozumím) a chci to po ní vysvětlit co to je. Ona v čechách nikdy nežila, takže má opravdu jen co má od nás dvou a občas babičky, plus teď máme českou školu jednou měsíčně.

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 09:58

@astoret ja taky nechtela, at pochybi spatnou gramatiku a prizvuk. My mame teda problem opacny, rika ted nemecke R misto ceskeho, ale to ceske je tezke

blumen
Hvězda diskuse 42804 příspěvků 23.11.18 10:01

@pikola a kolik ji je let? Mala bude mit 4. Nemecke slovicka nemocha, ale delala to driv, jak se ucila oddelovat ty jazyky. Gramatiku jeste dokonalou nema, ale nejake velke chyby nedela, cleny zajmena pouziva spravne. U nas je problem pro zmenu vyslovnost/lo­gopedie. My jsme kousek od hranic, obcas do ceska zajedeme, ale taky ne moc. Ale mame tu ceske zname

pikola
Neúnavná pisatelka 19441 příspěvků 23.11.18 10:13
@blumen píše:
@pikola a kolik ji je let? Mala bude mit 4. Nemecke slovicka nemocha, ale delala to driv, jak se ucila oddelovat ty jazyky. Gramatiku jeste dokonalou nema, ale nejake velke chyby nedela, cleny zajmena pouziva spravne. U nas je problem pro zmenu vyslovnost/lo­gopedie. My jsme kousek od hranic, obcas do ceska zajedeme, ale taky ne moc. Ale mame tu ceske zname

5,5 ji je a německy se učí asi 3 roky. Ona spíš používá Německa pravidla na češtinu. Ono je to u téhle děti trošku těžké posuzovat jak mluví, máme tu i české kamarády a děti spolu mluví česky, ale pak třeba zase německy. My ji rozumíme, známí taky, ale třeba babičky mají občas problém. Mě když řekne mami já chci podat Krankenwagen, tak ji ne vždycky opravím :zed: protože já samozřejmě vím co chce.
Jinak školky bych se opravdu nebála, on ten zvykaci proces je trochu zdlouhavý, ale nikdo ti nebude rvát brečící dítě do školky, i když my taky měli období kdy se jí nechtělo a dělala scény tatínkovi. U nás jsou ve školce hrozně milí, učitelky jsou mladé a super a je jich poměrně dost na tak malou třídu. Plus různé projekty, s dětmi se vaří a peče, chodí nakupovat atd.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Zářez dne: Dáda si na sebe vzala luxusní legíny a předvedla camel toe

I luxusní legíny značky Gucci mohou napáchat pěknou škodu. Zvlášť když si je... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >