Roční dítě málo jí, mám starost o správný poměr živin

Anonymní
26.2.21 17:31

Dcera málo jí-mam starost o správný poměr živin

Zdravím všechny,
moje dcera má 16 měsíců, váží 12 kilo, nevím kolik přesně měří, ale obléká velikost 92. Teď k problému. Myslím si, že málo jí a co mi dělá největší starost je, že vůbec nechcete syrovou/vařenou zeleninu ani ovoce a to v žádné podobě. Zeleninu akorát když je v polévce nebo v omáčce (např. svíčková). Ovoce jedině ve formě ovocné kapsičky. Mám starost aby měla dostatek všech vitamínů, minerálů a jiných živin, které pro správný vývoj potřebuje.
Příklad jídelníčku:
Snídaně - jogurt, který většinou nesní (ráno jí nejméně z celého dne(
Oběd - buď má vývar nebo zeleninová polévka nebo omáčka s masem a nějakou přílohou (z porce sní tak půlku a to jsem ještě ráda)
Svačina - jogurt nebo chleba s něčím nebo nějakou domácí buchtu nebo ovocná kapsička (většinou svačinu sní všechnu)
Večeře - krupicová kaše (tady vím jistě, že se na noc dostatečně nají, proto zatím dávám na večeři kaši)
Nejvíc mě trápí ta zelenina a ovoce. Navíc teď jí rostou zuby (má zatím 7) a o to méně jí. Mléko nepije od 9ti měsíců. Snažím se o správnou životosprávu, já sama se snažím jíst zdravě, ale trápí mě to. Nechci aby v důsledku špatné výživy měla pak nějaké problémy nebo alergie.
Vím, že na tohle asi žádná ráda neexistuje jenom bych potřebovala uklidnit, že to je jen období a přejde to nebo, že vaše děti to měly podobně a jsou v pořádku. Děkuji moc za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
26.2.21 17:41

Synovi je 6 let.
Dneska nesnídal, nesvačil, k obědu měl trochu polévky, nesvačil, k večeři má polévku. Půl sběračky. Takto jí posledního 3,5 roku. Nejí maso, pečivo, ovoce, jogurty.
Zatím má krevní testy v pohodě. Jen má vyšší kazivost zubů, ale to může být od častých ATB.

• Citovat
  • Nahlásit
2994
26.2.21 17:48

Myslim že je to docela v pohodě. Navíc ty období se hodně mění, to že teď ráno nejí a nechce ovozel, neznamená že se to za půl roku neotočí naopak. Kupuj ty kapsičky co nejkvalitnější (nebo kup plnitelný a dávej jí tam náplň sama), nabízej průběžně i to, co teď nejí (nenuť, motivuj ochutnat, ale nenuť) a bude to dobrý :) jestliže sní zeleninu v omáčce nebo v polívce, dělala bych je hodně k obědu, možná zkusit zeleninový karbanátky? Ale nemyslím si, že by strádala :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12480
26.2.21 18:02

Hele, to neni zadna tragedie, vzdyt ji pekne, vazi primerene… Proste kazdy neji vsechno. Starsi dcera mela obdobi v 18m, ze za den snedla 1 suchy rohlik a 2krat 180 ml sunaru :nevim:, trvalo to pres mesic. Do 2r vzala asi 3 druhy sklenicek pro batolata… 12 kg slavne dosahla asi ve 3r. Mladsi zas treba do 2r nepozrela vuben nic mlecneho, ale jinak jedla dobre a vsechno. A snida doted malokdy, asi se potrebuje probudit. Mezi 1r a 2r snedla prvni jidlo obed :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 18:11

Musela jsem se podívat do karty mé dcery, v 18 měsících měla 9,9 kg a 83cm, ve třech letech 13kg a 98cm a na pětileté prohlídce 16,5Kg a 110cm. Doktor nikdy neříkal, že by byla podvyživená. Je holt konstitučně drobná. Jídlu taky moc nedává, je hrozně vybíravá, ale ovoce a zeleninu jí teda s radostí. Nejvíc si pochutná na knedlo vepřo zelo, rajský a vývarech, to mám jistotu že si i přidá, ale s jiným jídlem to je děsný. Mléčný výrobky jedla asi do roka, teď jí nevadí zákys, ale v jogurtu se porýpe a dá to pryč. Vaříme hodně pestře a prostě si to vždycky nějak vybere a oďobe a já předpokládám, že jí to stačí (netočím jen ty její tři jídla). Přestala jsem to řešit, protože bych se musela pak nervově zhroutit. Navíc se mi moje máma často směje a říká, že jsem byla taky taková, tak ať si to taky užiju.
Nemám pocit, že by tvoje dítě bylo nějaký extrém. Tohle všechno přejde, takže vydržet, ale nebláznit, hlavně jí jídlo nezhnusit nějakým nucením.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 18:12
@Anonymní píše:
Synovi je 6 let.
Dneska nesnídal, nesvačil, k obědu měl trochu polévky, nesvačil, k večeři má polévku. Půl sběračky. Takto jí posledního 3,5 roku. Nejí maso, pečivo, ovoce, jogurty.
Zatím má krevní testy v pohodě. Jen má vyšší kazivost zubů, ale to může být od častých ATB.

Děkuji to je docela uklidňuje :D

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 18:16
@Lily Evans píše:
Myslim že je to docela v pohodě. Navíc ty období se hodně mění, to že teď ráno nejí a nechce ovozel, neznamená že se to za půl roku neotočí naopak. Kupuj ty kapsičky co nejkvalitnější (nebo kup plnitelný a dávej jí tam náplň sama), nabízej průběžně i to, co teď nejí (nenuť, motivuj ochutnat, ale nenuť) a bude to dobrý :) jestliže sní zeleninu v omáčce nebo v polívce, dělala bych je hodně k obědu, možná zkusit zeleninový karbanátky? Ale nemyslím si, že by strádala :)

No já zkoušela ovoce mixovat a dát a hned to vyplivala a nechtěla, pak jsem to dala do skleničky od přesnídávky a to samé, pak jsem to ještě zakamuflovala do jogurtu a stejně to jíst nechtěla :roll: nevím jak ale pozná když to je čerstvé ovoce :roll:
Jinak se snažím dávat hodně zeleniny do těch vařených jídel aby měla alespoň něco, jinak já před ní jim všechno a nabízím ovoce a zeleninu i od sebe, ale to jen odtáhne hlavu a uteče :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
345
26.2.21 18:23
@Anonymní píše:
Zdravím všechny,
moje dcera má 16 měsíců, váží 12 kilo, nevím kolik přesně měří, ale obléká velikost 92. Teď k problému. Myslím si, že málo jí a co mi dělá největší starost je, že vůbec nechcete syrovou/vařenou zeleninu ani ovoce a to v žádné podobě. Zeleninu akorát když je v polévce nebo v omáčce (např. svíčková). Ovoce jedině ve formě ovocné kapsičky. Mám starost aby měla dostatek všech vitamínů, minerálů a jiných živin, které pro správný vývoj potřebuje.
Příklad jídelníčku:
Snídaně - jogurt, který většinou nesní (ráno jí nejméně z celého dne(
Oběd - buď má vývar nebo zeleninová polévka nebo omáčka s masem a nějakou přílohou (z porce sní tak půlku a to jsem ještě ráda)
Svačina - jogurt nebo chleba s něčím nebo nějakou domácí buchtu nebo ovocná kapsička (většinou svačinu sní všechnu)
Večeře - krupicová kaše (tady vím jistě, že se na noc dostatečně nají, proto zatím dávám na večeři kaši)
Nejvíc mě trápí ta zelenina a ovoce. Navíc teď jí rostou zuby (má zatím 7) a o to méně jí. Mléko nepije od 9ti měsíců. Snažím se o správnou životosprávu, já sama se snažím jíst zdravě, ale trápí mě to. Nechci aby v důsledku špatné výživy měla pak nějaké problémy nebo alergie.
Vím, že na tohle asi žádná ráda neexistuje jenom bych potřebovala uklidnit, že to je jen období a přejde to nebo, že vaše děti to měly podobně a jsou v pořádku. Děkuji moc za odpovědi.

Ji celkem dost, neboj, za pár týdnů může být vše zase jinak. :) co se týká strachu z málo ovoce a zeleniny. Polívky a omáčky ti jí tak tam schovas v klidu spoustu zeleniny, a ji kapsičky kup si plnitelne a rozmixuj ji do toho ovoce čerstvé, případně něčím prislad (cukr, med, datlovy sirup apod. Podle tvých preferencí. ) jen ať té u toho ona nevidí. :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2994
26.2.21 18:26
@Anonymní píše:
No já zkoušela ovoce mixovat a dát a hned to vyplivala a nechtěla, pak jsem to dala do skleničky od přesnídávky a to samé, pak jsem to ještě zakamuflovala do jogurtu a stejně to jíst nechtěla :roll: nevím jak ale pozná když to je čerstvé ovoce :roll:
Jinak se snažím dávat hodně zeleniny do těch vařených jídel aby měla alespoň něco, jinak já před ní jim všechno a nabízím ovoce a zeleninu i od sebe, ale to jen odtáhne hlavu a uteče :roll:

Máme v rodině chlapečka kterej v tom věku tak leda rozdrobil rohlík po gauči a bral to jako večeři - o rok a půl později jí líp než moje dcera která byla zas jako malá vděčný strávník a teď ve čtyřech letech su ráda, když se vůbec slušně nají :mrgreen: fakt se to mění. Nevěš hlavu :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
298
26.2.21 18:27

Těch 12kg mi rozhodne nepřipadá málo klid ;) obě děti měly v tomhle věku míň. Jinak jak radily holky, udělej vlastní plnitelné kapsicky, třeba to projde ;) ono zase v létě až bude čerstvé ovoce tak tomu muže přijít na chuť, nebala bych se, z těch děti se to mění furt. A jídelníček mi nepřipadá zas jako taková katastrofa, vzhledem k váze a k tomu ze už nosí vel. 92 tak nijak extra drobná nebo podvyživená nebude :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5132
26.2.21 18:31

V pohodě prosím tě. Jen bych večer místo té kaše udělala zeleninovou polévku, rozmixovala tam krásně schová schováš červenou čočku, různé zeleniny a určitě výživnější než krupicová kaše… to je prostě mouka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 18:37
@Anonymní píše:
Musela jsem se podívat do karty mé dcery, v 18 měsících měla 9,9 kg a 83cm, ve třech letech 13kg a 98cm a na pětileté prohlídce 16,5Kg a 110cm. Doktor nikdy neříkal, že by byla podvyživená. Je holt konstitučně drobná. Jídlu taky moc nedává, je hrozně vybíravá, ale ovoce a zeleninu jí teda s radostí. Nejvíc si pochutná na knedlo vepřo zelo, rajský a vývarech, to mám jistotu že si i přidá, ale s jiným jídlem to je děsný. Mléčný výrobky jedla asi do roka, teď jí nevadí zákys, ale v jogurtu se porýpe a dá to pryč. Vaříme hodně pestře a prostě si to vždycky nějak vybere a oďobe a já předpokládám, že jí to stačí (netočím jen ty její tři jídla). Přestala jsem to řešit, protože bych se musela pak nervově zhroutit. Navíc se mi moje máma často směje a říká, že jsem byla taky taková, tak ať si to taky užiju.
Nemám pocit, že by tvoje dítě bylo nějaký extrém. Tohle všechno přejde, takže vydržet, ale nebláznit, hlavně jí jídlo nezhnusit nějakým nucením.

To byl syn. V 18 měsícich 10 kg a 87 cm. Ve 3 letech 99 cm a 14 kg, v 5 letech 118 cm a 18 kg. On si casto ani nevybere, tak nejí. Uvidíme, co na sedmileté.

• Citovat
  • Nahlásit
4012
26.2.21 19:21

Moje dcera má 3 roky a až posledních pár měsíců začíná lépe jíst, asi i díky školce… Jinak od roka do těch 2 a půl to byla bída s nouzi! Taky jsem z toho byla nešťastná, vymyslela, co by ji mohlo chutnat a výsledek nula… Ona třeba ke snídani měla hrnek kakaa, pak si vzala měsíček jablka, k obědu dvě tři lžičky, odpoledne pár soust a večer párkrát kousla do duchyho rohlíku :lol: v roce a půl měla 80 cm a kolem 13 kg, teď ve třech má 95 cm a 15,2 kg, takže v pohodě, vyrostla krásně na to, jak jí :D jediná rada - buď v klidu, časem se to spraví… Pořád nabízej jídlo a nehrot to, zbytečný trápení pro tebe i pro dítě ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
308
26.2.21 19:21

Bože, teď jsi mi připomněla tu zoufalou dobu, kdy dcera všechno to normální jídlo, co jsi popsala nejedla a byla schopná i z rizota vyzobat a sníst jen zeleninu, z housky s oblohou rajče a z koláče jablko. Jsem ráda, že to máme za sebou! :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10529
26.2.21 19:41
@Anonymní píše:
Jinak se snažím dávat hodně zeleniny do těch vařených jídel aby měla alespoň něco, jinak já před ní jim všechno a nabízím ovoce a zeleninu i od sebe, ale to jen odtáhne hlavu a uteče :roll:

Ovoce ji nabizej normalne cele, mandarinku na mesicky banan kousat, jablko bez slupky, az bude leto, tak cerstve tresne, maliny, boruvky, rybiz, broskve, merunky..
To odola malokdo.

A zeleninove polevky jsou super, co bys chtela vic…?
V syrove zimni okurce nebo rajceti stejne nic vyzivneho neni :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat