Dcera nezvládla štědrou večeři

Anonymní
26.12.19 08:30

Dcera nezvládla štědrou večeři

Prosím o anynyma, je to pro mě citlivé. Štědrý den jsme letos trávili u babičky a dědy. Dcera je tam zvyklá, býváme tam každý víkend, někdy i v týdnu, je to pro ní v podstatě domácí prostředí.
Přišli jsme kolem 3.hodiny, mezi 4.-5. si udělali procházku s dědou, tátou a strejdou (já a babi jsme chystali večeři a dárky). Pak nám pomáhala zdobit stůl. A o půl šesté začala večeře.
Nějak extra nehrotíme slavnostní atmosféru, prostě se najíme toho, co má každý rád, u pěkně prostřeného stolu. Všichni jsme počítali s tím, že před nadílkou bude večeře spíš symbolická a kdo bude mít ještě hlad, dojí se potom. Jako každý rok ;)
Máme 3 chody - švestkovou omáčku, rybí polévku a rybu / řízek se salátem / bramborovou kaší. Dcera předeslala, že bude jíst jen omáčku s vánočkou a pak malý řízek s kaší - řekla jsem, že klidně, ale že když my budem jíst polívku, tak bude sedět a může třeba křupat opékané housky, co má ráda. Všechno bylo domluvené, tvářila se v pohodě (i když byla vidět nervozita z dárků).
Pak přišla večeře a dcera si takovým dost hrrr způsobem brala vánočku a rozlila u toho pití. To jsem bohužel udělala osudovou chybu, kdy jsem ji rázněji řekla, že musí dávat pozor. Ale žádný sekec mazec to nebyl, prostě jen důrzané upozornění. Jenže dcera jak byla naměkko, spustilo to u ní šílenou emocionální vlnu. Doběhla jsem do kuchyně pro hadr a než jsem přišla, už jsem viděla, že se jí v očích lesknou slzy. A začala scénka jako ze špatné komedie. Dcera začala drobit vánočku po stole, házet příborem, pak chtěla hodit talířem. Manžel zakřičel něco ve smyslu, že dostane na zadek a ježíšek dárky hodí do popenice. Usoudila jsem, že se situace je neúnosná, popadla jsem ji a bez dalších slov odnesla do ložnice. Objala jsem ji pevně, aby se nemohla vzpírat a jen jsem ji držela, dokud se nezklidnila. Pak, když ji přešel amok, jsem se zeptala, co se jí stalo, proč se najednou začala chovat tak ošklivě. Nedokázala mi odpovědět. Pak jsem jí řekla, že se musí jít všem omluvit, jinak Ježíšek vezme dárky pryč a dá je jiným dětem. Tak šla a omluvila se, že už to nikdy neudělá. U nadílky byla už v pohodě. Ač normálně chodí spát mezi 8.-9., tentokrát usla už kolem 7. hodiny, s novým plyšákem, kterého si moc přála, na gauči u stromečku. Ráno byla už zase normální.
Teď přišli na návštěvu naši a dost mě zpražili, že jsem ji měla dát na zadek a ukázat důrazněji, že takto se nechová. Že všem zkazila šdědrý večer. Dost se za to stydím, ale zároveň jsem ráda, že na zadek nedostala, protože mám pocit, že bych tím jen přilila do ohně. Jak to vidíte? Jak byste se zachovali, kdyby vám toto udělalo pětileté dítě? Myslíte, že je to do jisté míry normální reakce na stres nebo to už může souviset s nějakou diagnózou? (podobné amoky ji chytají cca jednou do měsíce a reaguju na to většinou podobně - pokud mi výjimečně totálně neujedou nervy) :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2004
26.12.19 08:35

A kolik ji je let?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5463
26.12.19 08:35
@Anonymní píše:
Prosím o anynyma, je to pro mě citlivé. Štědrý den jsme letos trávili u babičky a dědy. Dcera je tam zvyklá, býváme tam každý víkend, někdy i v týdnu, je to pro ní v podstatě domácí prostředí.
Přišli jsme kolem 3.hodiny, mezi 4.-5. si udělali procházku s dědou, tátou a strejdou (já a babi jsme chystali večeři a dárky). Pak nám pomáhala zdobit stůl. A o půl šesté začala večeře.
Nějak extra nehrotíme slavnostní atmosféru, prostě se najíme toho, co má každý rád, u pěkně prostřeného stolu. Všichni jsme počítali s tím, že před nadílkou bude večeře spíš symbolická a kdo bude mít ještě hlad, dojí se potom. Jako každý rok ;)
Máme 3 chody - švestkovou omáčku, rybí polévku a rybu / řízek se salátem / bramborovou kaší. Dcera předeslala, že bude jíst jen omáčku s vánočkou a pak malý řízek s kaší - řekla jsem, že klidně, ale že když my budem jíst polívku, tak bude sedět a může třeba křupat opékané housky, co má ráda. Všechno bylo domluvené, tvářila se v pohodě (i když byla vidět nervozita z dárků).
Pak přišla večeře a dcera si takovým dost hrrr způsobem brala vánočku a rozlila u toho pití. To jsem bohužel udělala osudovou chybu, kdy jsem ji rázněji řekla, že musí dávat pozor. Ale žádný sekec mazec to nebyl, prostě jen důrzané upozornění. Jenže dcera jak byla naměkko, spustilo to u ní šílenou emocionální vlnu. Doběhla jsem do kuchyně pro hadr a než jsem přišla, už jsem viděla, že se jí v očích lesknou slzy. A začala scénka jako ze špatné komedie. Dcera začala drobit vánočku po stole, házet příborem, pak chtěla hodit talířem. Manžel zakřičel něco ve smyslu, že dostane na zadek a ježíšek dárky hodí do popenice. Usoudila jsem, že se situace je neúnosná, popadla jsem ji a bez dalších slov odnesla do ložnice. Objala jsem ji pevně, aby se nemohla vzpírat a jen jsem ji držela, dokud se nezklidnila. Pak, když ji přešel amok, jsem se zeptala, co se jí stalo, proč se najednou začala chovat tak ošklivě. Nedokázala mi odpovědět. Pak jsem jí řekla, že se musí jít všem omluvit, jinak Ježíšek vezme dárky pryč a dá je jiným dětem. Tak šla a omluvila se, že už to nikdy neudělá. U nadílky byla už v pohodě. Ač normálně chodí spát mezi 8.-9., tentokrát usla už kolem 7. hodiny, s novým plyšákem, kterého si moc přála, na gauči u stromečku. Ráno byla už zase normální.
Teď přišli na návštěvu naši a dost mě zpražili, že jsem ji měla dát na zadek a ukázat důrazněji, že takto se nechová. Že všem zkazila šdědrý večer. Dost se za to stydím, ale zároveň jsem ráda, že na zadek nedostala, protože mám pocit, že bych tím jen přilila do ohně. Jak to vidíte? Jak byste se zachovali, kdyby vám toto udělalo pětileté dítě? Myslíte, že je to do jisté míry normální reakce na stres nebo to už může souviset s nějakou diagnózou? (podobné amoky ji chytají cca jednou do měsíce a reaguju na to většinou podobně - pokud mi výjimečně totálně neujedou nervy) :mrgreen:

I malé děti mají své starosti, nálady, nervy. Bylo toho na ni moc a nezvládla emoce. Má na to nárok. Buďte ji oporou. Promluvte si o tom v klidu, jestli toho bude schopna. Pritulila bych ji, řekl abych ji aby mi příště řekla když ji bude něco vadit a že to vyřešíme. Je ještě malá. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2776
26.12.19 08:36

V pěti letech by se teda takhle chovat neměla. Už není tak malá. Plácnutí na zadek by jí určitě neublížilo. Házet příborem a chtít házet talířem,… 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2004
26.12.19 08:38

Ne hledala bych v tom zas nic hlubokého Jko diagnóza atd… Prostě se neovládla, nesnese lehkou kritiku? Za mě ten příspěvek působí že se až zbytečně z malého upozornění udělalo velké draaamo…hodila bych to za hlavu pokud je to třeba 3,4lete dítě… Pokud je to 7,8 apod tam bych se zamyslela nad tím že v tomhle věku udělat takovou scénu je fakt uleta dcera by si měla zvyknout že ji občas někdo něco vytkne atd

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2142
26.12.19 08:39

Mam dceru ktera je podobny typ, tyhle situace od mala nedava, my uz vime jak tomu predchazet a vetsinou to zmaknem, ale cizi element je vzdy problem. Zmlaceni situaci neresi a jen zhorsi. Je to jako kdybys byla v silenem stresu treba v praci a sef te zmlatil, asi by to veci nepomohlo. Hazeni talirem je trochu sila, nerikam, ale myslim, zes to zmakla.Pred rodici si stuj za svym. S nekym se poradit neni od veci.Ja ale jeste nikde nebyla. Jen na neurologii jsme konzultovali tik, co zacala mit po jedne vaznejsi nemoci a ted se projevuje pri vetsim vypeti. Dobre delas, ze ji dopredu rikas co bude.Byl pro ni ten okamzik dulezity a nezvladla, ze to narusila vylitim piti a jeste dostala vytku. Chteji to mit dokonale.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
325
26.12.19 08:39

Tak přemýšlím, jestli je tohle opravdu vážně míněný dotaz 8o. „Diagnóza“ to určitě u dcery žádná není, maximálně diagnóza „vánoce“. Prostě se těšila na dárky, byla ze všeho nervózní, nemohla se dočkat. Myslím, že jste ještě udělali cca to nejlepší, co jste mohli, že jste jí nedali na zadek. Myslím ale taky, že byla chyba na ní křičet, naopak potřebovala zklidnit a povzbudit a odvést pozornost. Zkažený Štědrý večer kvůli takové blbosti? Asi mají babi s dědou trochu přehnané požadavky na pětileťáka…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
622
26.12.19 08:40

Urcite bych ji dala pres zadek. I kdyby neslo o stedry vecer, prece jen chtela hazet talirem atd. To mi neprijde mocc normalni. Pises ze takovy amok ma jednou do mesice, proc to nejak neresite? V dospelosti ti taky ten talirek muze omlatit o hlavu :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21164

Radim si priste udelat stedrovecerni veceri bez rodicu a bude klid.

Jako je dost velka v peti letech delat sceny u stolu, ale vanoce a teseni na Jeziska jsou pro takhle male deti emocionalni narez, takze se clovek nemůže divit, ze vyvadi kvůli blbostem.

Moje deti třeba v tomhle veku obe ještě si chvilku dachly po obede (zvykle ze skolky), takze bez spani by byly pretazene, zvlast při teseni se na Jeziska.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1089

Čekala jsem, že jí jsou tak 3 :nevim: Jako pro mě by to bylo moc. Mám čerstvě 6 letého syna s ADHD a mentální retardací (mentálně je na 3 letech) a takovou scénu by si nedovolil. Na zadek bych na štědrý den taky nedala, ale po návratu z ložnice bych trvala na tom aby se dcera všem omluvila. Jinak diagnozy se neboj, myslím, že jen zkouší tvoje nervy :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2488
26.12.19 08:42

Každý ve všem hned hledá dnes diagnozu, je jí 5 proboha, teprve se učí zvládat emoce, byla jinde, ne doma, i když to tam zná, dělali jste slavnostní tabuli a i když ne nijak důrazně, bylo cítit, že se dožadujete správného chování, nic proti tomu, dítě se to musá naučit, ale je to jen dítě, je napnuté z dárků a z celého očekávání, dcera má 4 roky, u večeře byl klid teda, ale celý den bylo znát, že je nevní, zlobila, jindy je hodná, prostě to vnímají ty děti, možná vnímala i atmošku u vás, byl klid? některé rodiny stresují s přípravami a děti to vycítí..

jako nebyla u cizích, tak snad se nemusíš stydět, je to dítě a že emocionálně trochu bouchla je za mě normální, vylila pití a je z toho tohle? měli jste to přejít, nic se nestalo, proboha..a vyhružky, že Ježíšek nepřijde a vyhodí vše do popelncie, to je hnsuný, to dítě se na to těší takovou dobu, celý den je napnuté a pak tohle, dožadovat se tímhle správného chování, za mě jste to dost nezvládli ani vy..dítě jste tímhle uplně vystresovali, to pití nechtěla vylít a vy jste ji to dali sežrat a ještě to s tím ježíškem, chvilku před rozbalováním, chudák si musela myslet, že nic nedostane a celý těšení se, dle mě byla v nervu a pak se bála, že nepřijde..

to házení příborem a talířem, to fakt ne, ale dle mě jste vyhrotili to pití a hned vyhrožovat na zadek a trestem ježíšek něpřijde, já nevim, ty jsi máma a víš jak v těchto emočních situacích se chová, já bych svoji odvedla od jídla a je mi buřt, že je slavnostní večeře, prostě bych ji vedle uklidnila a pak se vrátila..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78
26.12.19 08:44

@Zástavanda Však se dcera omluvila, paní to píše v textu. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6321
26.12.19 08:50

Zbytečně to hrotíš. A to se považuju za přísnýho rodiče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6160
26.12.19 08:51

Na 5 let paradni scenka a rodice uplne chapu, tohle nedela ani muj skoro trilety a ani jemu bych to netolerovala, ale urcite bych to neresila bitim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9542
26.12.19 08:51

V tomto okamžiku netuším, zda měla nebo neměla dostat na zadek, nebyla jsem tam.
Osobně si myslím, že toto by se mohlo bez fyzického trestu obejít.
Na druhou stranu, to jakým způsobem to tady popisujete, mi dokazuje, že způsob výchovy, kdy ti děti doslova oprašujeme a vyčítáme si každou větší reakci jako třeba důrazné napomenutí, vede jen k tomu, že děti se chovají vzhledem k věku dost asociálně.
Máš doma rozmazlence, který nezvládá své emoce v situacích, kdy by to zvládat měl.
pětileté dítě není dvouleté batole.
Mě by po takové scéně napřiklad jen omluva nestačila. Celkově je vidět, že k ní prostě přistupuješ velice benevolentně.
To, co řekli tvoji příbuzní celkem chápu, vidět už celkem celké dítě reagovat tak neadekvátně za těchto okolností, je pro spoustu lidí dost přes čáru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat