Dcerka 2,5 roku - přijde mi, že skoro nic neumí.....

23.9.21 08:07

dcerka 2,5 roku - přijde mi, že skoro nic neumí.....

Ahoj všem,
mám jen takový problém nebo spíš pocit. Malé jsou dva roky a čtyři měsíce. Je velice šikovná, milá, hodná, spí celou noc, akorát mám pocit, že někde dělám chybu. Problém je s jídlem, pitím, na nočník - to vůbec, nemluví, jen pár slov. Jídlo do ní musím doslova narvat, ale v krámu a venku spráskne dva rohlíky jako malinu - není problém v kousání nebo tak, ta umí jíst jako vlčák, ale doma mi skoro blinká zrnkem rýže. Teď se naštěstí rozpila sama - nechávám jí všude po bytě hrnky s vodou a štávou, udělaly jsme z toho hru, napij se v…obýváku a jůůůů, už běží. Ale ty obědy a večeře, to je děs. Dám jí lžičku, aby to zkoušela sama, ne. Ne, prostě ne. Mluví pár slov, já jsem navíc nedoslýchavá, takže je to tedy peklo jí něco porozumět, ale třeba táta, nene, jojo,..miluje vlaky a auta, takže auto, vláček, to řekne. Barvu pozná zelenou, červenou, počítá - to má z televize zřejmě, všude a všechno nahlas počítá, v krámu počítala prodavačce plátky, když krájela salám :D, dává nosíkajdu, to je tření nosu o nos, dej mi nosíkajdu - přiběhne…tuli…zdraví ahoooj - je velice komunikativní a nebojí se ostatních dětí, kamarádí se, miluje to venku a neustále je v pohybu, běhá a běhá. Rozumí mi, řeknu - přines mi prosím medvěda, jde a přinese ho, jdeme ven - přinese si boty. Ve sluchu nebo porozumění problém není. Jenže nemluví, a ten nočník, to je děs..já už to nechci lámat, protože ona si to podle mne ještě nespojila - že se do něj čůrá. Sedne si na něj oblečená v pohodě, svlíknutá - okamžitě řev - na záchodě redukce - kdepak… Pak kolem sebe na hřišti a tak vidím děti, mladší, co mluví jak knihy a na nočník snad od roku a ona jen lítá a kolotoč, houpačka a rohlík. Taky to ale asi není růžové všude, maminka jedna mi hrdě povídala co její ratolest umí a pak jsem náhodou mluvila s babičkou té ratolesti a ta mi akorát řekla, že to jsou jen sny, že to je prostě úplně jinak, že pořád pleny, vztek, řev. Tak já nevím. Asi ani nechci nějakou radu, spíš podporu, že v tom nejsem sama…protože jinak sama jsem, na vše, nemám babičku, máma taky umřela…, mám manžela naštěstí, ten jí ale vezme na hodinu ven a tu hodinu já uklízím, no… jinak vše děláme metodou pokus omyl. Srovná se to? Mám na ní nějak tlačit? Nebo tomu nechat volný průběh, až se rozmluví? Rozmluví se? Naučí se jíst? Někdy mám pocit, že vše co dělám, dělám blbě, že jí prostě nějak špatně motivuju nebo spíš nemotivuju vůbec, nebo málo. Ted se přišla podívat co píšu a něco mi tu povídá, já ci… tak asi něco chce :-) Omlouvám se za dlouhý příspěvek, jen nevím, jestli jsem v tom sama…občas mám takovou depku, že skutečně nevím, co dál. Frustrace, vztek na všechno…na sebe…ještě do toho covid, to je taky peklo už… achjo. Děkuji za případné reakce, že v tom nejsem sama… :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2112
23.9.21 08:19

Pamatuj si jednu věc, lidé lžou. :D A nebuď na sebe tak přísná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2495
23.9.21 08:23

Píšeš, že nemluví, a pak vyjmenujes, co všechno říká… Píšeš, že nic neumí, a pak vyjmenujes, co všechno umí… to chce klid. Nočník by zvládat mohla už, ale zase žádná tragédie to ještě není. Ne nadarmo je prohlídka až ve 3 letech, protože do té doby se většina dětí srovná na velmi podobnou úroveň. Takže dal si hrejte, motivuj, čti, zpivej, uč, pomáhej, ukazuj… a uvidíš, že to přijde. Nejspíš ze dne na den, budeš se ještě divit :) já mám o kousek mladší a je to podobný, mluví velmi málo, nějaké spojování slov neexistuje, musím krmit, oblékání ani vyslikani taky nic… jen ten nočník, ten nějakým zázrakem zvládla, sama doteď netuším, jak se to stalo, protože jsem tomu věnovala veškeré úsilí, a když jsem se na to vykaslala, že to zatím nemá cenu, tak to najednou šlo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6142
23.9.21 08:28

Šikovná holčička. Nestresuj se, neporovnávej. Ona už za měsíc může mluvit uplně super. Ty slova budou přibývat. Důležité je, že rozumí co po ní chceš. A s jídlem, jedině zkoušet. koukni na mamavkuchyni.cz jsou tam super zdravé recepty, výborné nápady. Hlady neumře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25334
23.9.21 08:35

Nech ji být, každé dítě má jiné tempo. Já mam dva syny, mladší je stejně starý jako tvoje dcera, celkem už mluví, jíst ji sám a ve velkým, to apetit má dobrý, nočník chápe ale nechce se mu na něj. Starší byl jako tvoje dcera, mluvit začal až po nástupu do školky (ve 3 a půl), s jídlem a pitím je problém doteď a to už chodí do školy, to ho kolikrát musím fakt vyloženě nutit, jedině kdy ji je, když je v kolektivu dětí, které se taky cpou a závodí kdo bude první :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18361
23.9.21 09:02

Máš úplně normální, běžně šikovné dítě.

Děláš to dobře.

Až teda na vlastní nejistotu.

Nehledej srovnání, hledej pohodu.

Děláš to dobře

Rozmluví se, v tuhle chvíli to stejně nemáš moc čím ovlivnit, jde o neurobiologický vývoj, daný genetickou loterí. Jedinné co stačí je tomu nepřekážet - tedy dítě nezanedbávat a to neděláš.

Co můžeš je že když na tebe mluví a používá řeč jako nástroj komunikace, tak ji za to odměnit - pozorností. Tedy když za tebou přijde, že něco chce (a už použila větu „já ci“) a ty děláš něco co bez problémů můžeš přerušit - třeba sedíš na interentu, tak ji věnuj pozornost. Tím zpevníš to, že má mluvit a povzbudíš ji v dalším používání jazyka.

Jíst se taky naučí - s tím pitím to děláš skvěle - nechvááš to na ní, děláš z toho hru.

co k tomu s jídlem? Zkus dělat občas jídlo, které může jíst jak lžičkou, tak rukama a udělej si ho i pro sebe - to samé. no a jezte spolu, s tím že ty budeš jíst lžící a ona bude mít před sebou jídlo a nějak se s tím popasuje. Nejdřív ne moc dobře, pak se to bude zlepšovat -učí se od tebe, pokud vlastně nemí prožitek z toho, že jídlo se jí lžičkou, protože nejdřív ty jí nakrmíš pak někde jíš ty a ještě jíš příborem, tak je celkem složité pochopit, co s tou lžičkou má dělat ona sama :-D

jestli to chceš prozkoumat, tak mrkni sem https://jidlodotlapky.cz/

ale tak jako tak to nejhlavněší co potřebuješ je méně panikařit že děláš něco špatně. Ne - děláš to dobře a tvoje dcera je v pohodě. Je to mrňavý batole, jde svým tempem. Ono to půjde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3358
23.9.21 09:10

Máš úplně normální dítě :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
71
23.9.21 09:16

@Peregrina80 náhodou mooc šikovná holčička. Umí toho dost. Máme 2,5 a kousek leťáka :D žádná velká řeč s ním není. Teď nastoupil do dětské skupiny. Holt na vánoční besídce nebude vystupovat s básníčkou, bude dělat " křoví" a co…zato ho paní učitelka chválí jaký je pomocník. Pomáha ostatnim dětem, třeba běžel holcicce pro kapesník a ukazoval jí jak má smrkat. :lol:
Nočník zvládl teď v lété, ze dne na den bez nehody. Po měsíci i v noci bez. A okolí taky pořád otravovalo.
Jediné co umí líp je jíst sám a používá cely příbor. Měkčí věci jako knedlíky, ovoce, nebo i řízek kuřecí si ukrojí sám. Ale sám zacal projevovat zájem o lžičku v 8.měsíci. tak jsme ho nechali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18877
23.9.21 09:22

Já čekala, že to dítě nebude nic umět a ona toho zatím umí spoustu a mluví celkem obstojně :) klid, je to v pořádku ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8413
23.9.21 09:27

Vždyť ji není ani 2.5 to jí bude za 2 měsíce v tomhle věku ty 2 měsíce jsou obrovská doba… Uvidíš co se za ty 2 měsíce naučí. Umí toho spoustu a fakt ne všechny děti v 2 letech a 4 měsících mluví delsich větách to jsou spíše výjimky. Bude to dobrý.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.9.21 09:28

@Peregrina80 jsme na tom podobně. Malý bude za chvíli dva a půl a neřekne skoro nic. Nočník? Hrůza. Učím už skoro rok, občas s přestávkami, jak mi někdo poradil, nelamu to přes koleno, ale pořád nic. Vůbec ji to nespíná. Ale vůbec. Nikdy si neřekne, podle mě vůbec nevnímá, že se jí chce, a ani když chce na velkou tak nic, hovinko by měla v plence snad týden. ☹️ Už o sobě taky pochybuji a říkám, kde dělám chybu. Už bych si tak přála aby se těch plen zbavila a začala s námi konečně mluvit nebo na mě aspoň zavolala slovo máma! ☹️ pamatuju si tě mi kamarádka ukazovala video, kde její dítě ani ne v roce a půl dokázalo zopakovat jak dělá snad deset druhů zvířátek. Naše? Nic? Občas zahuci jakože sova a to je jediný co umí. Dle doktora nic špatně není, ale už chci vidět nejakej progres no. Ale co nadělám. Nijak to neuspisim, tlačit na ní nemůžu jen být trpělivá. Každopádně když vidím, jak ve školce mají dvouletou holcicku a slyšela jsem, jak hezky mluví, tak se mi udělalo smutno :(

• Citovat
  • Nahlásit
23.9.21 09:40
@Anonymní píše:
@Peregrina80 jsme na tom podobně. Malý bude za chvíli dva a půl a neřekne skoro nic. Nočník? Hrůza. Učím už skoro rok, občas s přestávkami, jak mi někdo poradil, nelamu to přes koleno, ale pořád nic. Vůbec ji to nespíná. Ale vůbec. Nikdy si neřekne, podle mě vůbec nevnímá, že se jí chce, a ani když chce na velkou tak nic, hovinko by měla v plence snad týden. ☹️ Už o sobě taky pochybuji a říkám, kde dělám chybu. Už bych si tak přála aby se těch plen zbavila a začala s námi konečně mluvit nebo na mě aspoň zavolala slovo máma! ☹️ pamatuju si tě mi kamarádka ukazovala video, kde její dítě ani ne v roce a půl dokázalo zopakovat jak dělá snad deset druhů zvířátek. Naše? Nic? Občas zahuci jakože sova a to je jediný co umí. Dle doktora nic špatně není, ale už chci vidět nejakej progres no. Ale co nadělám. Nijak to neuspisim, tlačit na ní nemůžu jen být trpělivá. Každopádně když vidím, jak ve školce mají dvouletou holcicku a slyšela jsem, jak hezky mluví, tak se mi udělalo smutno :(

to je uplně přesný. Nespíná jí to, přesně by chodila s hovínkem třeba tři dny. Máma ještě taky neřekla, jen táta… z toho jí berou mory úplny. Z něho jako, to je prostě miláček táta. Když o tom přemýšlím, tak vlastně pokrok udělala, jen já ho prostě neviděla, ted třeba to pití, to před měsícem ještě neexistovalo, aby se napila. A úplně jak píšeš mi bylo taky smutno, když mi sousedovic, o měsíc starší kluk, zcela nahlas a srozumitelně řekl: „teto, prosím, dala bys mi napít té šťávy?“ Já na něj vyvalila oči a vzadu lítala malá, třískala vařečkou do dveří a ječela íííííííí, což byl její vrchol dne, nic víc než íííííííííí - to mi bylo teda všelijak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23.9.21 09:43

Jinak děkuji všem za příspěvky. Ono ted jsem si vzpomněla vlastně, v porodnici byla taková stará sestra dětská, bohužel už taky nebožka. A ta, když se dozvěděla, že mi umřela máma a nikoho ženského nemám poblíž s radou nebo pomocí, tak si ke mě chodila povídat, taková od rány byla a říkala mi :„když si nebudeš jistá, podívej se na ní cizíma očima. Prostě co by na ní řekl někdo cizí, když jí vidí poprvý..“ tak to zkouším - říkám si pro sebe - zcela oproštěna od mateřských citů - což nejde úplně - jo, šikovná, hezká holka… hm… jenže já nevím, co je a co není v tomhle věku normální, nemám srovnání. O to jde. Děkuju za podporu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15249
23.9.21 09:45

Necha se posadit na nocnik ihned po spani?
Pokud jo, posad ji jeste rozespalou, to se vycura skoro kazdy.
Posazuj po vyspani, zbytek nech byt a vyckej.

Nocnik sice musi „sepnout“, ale jinak je to trenink jako kazdy jiny. Postupuje se po krocich, naucene se dukladne fixuje, pak teprv o krok dal, kdyz to nejde krok zpatky, pokazde si musis promyslet, co presne trenujes, jak k tomu dojdes atd.
Gymnasta taky nezacina saltem na kladine.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8413
23.9.21 09:49
@Peregrina80 píše:
Jinak děkuji všem za příspěvky. Ono ted jsem si vzpomněla vlastně, v porodnici byla taková stará sestra dětská, bohužel už taky nebožka. A ta, když se dozvěděla, že mi umřela máma a nikoho ženského nemám poblíž s radou nebo pomocí, tak si ke mě chodila povídat, taková od rány byla a říkala mi :„když si nebudeš jistá, podívej se na ní cizíma očima. Prostě co by na ní řekl někdo cizí, když jí vidí poprvý..“ tak to zkouším - říkám si pro sebe - zcela oproštěna od mateřských citů - což nejde úplně - jo, šikovná, hezká holka… hm… jenže já nevím, co je a co není v tomhle věku normální, nemám srovnání. O to jde. Děkuju za podporu.

Fakt je uplně normální v tomhle věku je každé dítě obrovsky jiné do těch 3, 4 let je vývoj u každého dítěte jiný jedno dřív začne hcodit jedno dřív mluvit jiné potřebuje dozrát, rozumí, spolupracuje umí slova reaguje jen potřebuje víc času bude to lepší a lepší a lepší rozdíly mezi děti se srovnají a uvidíš že bude třeba pak ji půjde něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat