Děda se nechce stěhovat z našeho bytu

Anonymní
10.10.19 13:36

Děda se nechce stěhovat z našeho bytu

Dobrý den, jsem zoufalá a potřebuju poradit. Přítel zdědil před 2 lety po mamince třípokojový družstevní byt v centru Prahy. V bytě žila jeho maminka celou dobu se svým tatínkem, přítelovým dědečkem. Když byl byt ještě obecní, nájemní smlouva byla na dědu, pak ale přišla privatizace, děda na odkoupení neměl peníze, tak ho koupila přítelova maminka. Děda žije v bytě dál i po smrti maminky. My žijeme v mé garsonce v Modřanech.

Plánujeme svatbu, chceme si pořídit miminko a tak řesíme i odpovídající bydlení. Chtěli bychom si postavit domek u Mělníka, kde mám pozemek a tak bychom chtěli byt po mamince prodat a z něj financovat stavbu domu. Dědovi jsme nabídli, že až postavíme, může se přestěhovat k nám nebo do mé garsonky a zatím mu pomůžeme najít podnájem, nebo by mohl jít ke svému synovi, který má v Praze velký dům a žije v něm sám. No a tady jsme narazili. Děda se za žádných okolností stěhovat nehodlá. Jak on tak i strejda si trvají na tom, že byt je z morálního hlediska jeho, že ho mamince dal (ta ho ale musela zaplatit), že tam žije celý život, je tam zvyklý a my jsme hyeny, které mu chtějí sebrat v jeho 90 letech střechu nad hlavou a budou se klidně soudit. Přítel je z toho nešťastný a já taky. Děda nemá k bytu žádné užívací právo, je v něm jen díky souhlasu přítele, přítel přišel za ty 2 roky o půl milionu na nájemném, které by pronájmem získal, nikdy mu to nevyčítal a teď nám děda hází klacky pod nohy. Víme, že je to nepříjemné, ale celá situace mi přijde hrozně nefér. On žije sám v našem třípokojovém bytě v centru Prahy, jeho syn ve vlkém domě a my máme žít ve 3 v garsonce, jen proto, že on je prostě v našem bytě zvyklý? Podotýkám, že děda je zdravý jak rybička, takže tu klidně může být dalších 5-10 let. Navíc ho nikdo nechce vyhodit na ulici. Co byste na našem místě dělali Vy?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22384
10.10.19 13:39

Z etického hlediska je fakt hnusné ho v 90 stěhovat. Nechala bych ho tam dožít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15148
10.10.19 13:40

Takové stěhování by mu to zdraví mohlo podlomit. Nechala bych dožít. Taky myslím, že na to má morální právo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
479
10.10.19 13:41

Nechala bych dědu být a nechala ho dožít v byte. Mě to nefer neprijde. A ano od vás mi přijde uvažování typu přišli jsme o tolik a tolik na nájemném za hnusny :poblion:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.10.19 13:43

Je to velmi hnusne…nechala by som ho tam dozit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7115
10.10.19 13:43

Těžká situace, to jo. Děda v tom bytě žije celý život, takže se mu ani nedivím že se nechce stěhovat :nevim: Asi záleží na příteli, jak s tím naloží, pokud by na vystěhování trval, tak by se asi děda odstěhovat musel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3143
10.10.19 13:44

Děda má pravdu. Žije tam celý život, je tam zvyklý… Pro staré lidi je nesmírně těžké měnit něco tak zásadního jako bydlení. Právně sice nárok nemá… Ale myslím si, že etická otázka je zcela jasná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
528

Taky mi to vuci nemu prijde osklive, on je tam zvykly, je to jeho domov. A pokud to dobre chapu, ty jsi jen pritelkyne majitele bytu, takze mi prijde velmi usmevne, ze pises, ze zije ve VASEM byte. Ten byt je mnohem vic deduv nez tvuj. Pokud jste zatim ve fazi snazeni se o dite, tak nemate kam spechat, nez se vam dite narodi, muze byt deda jiz po smrti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
88

Souhlasím s tím, že vystěhováním dědy byste se zachovali opravdu jako hyeny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1031
10.10.19 13:47

Tak se můžete nastěhovat k dědovi, prodat tvoji garsonku a začít stavět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11097
10.10.19 13:48

My jsme babičku nechali dožít. Holt jsme platili nájem. Babičku jsme nestěhovali.
Je mu 90. A ikdyz má zdraví v pořádku, za chvíli být nemusí.
A stěhováním by jste ho mohli i zabít. Oni jsou tihle stáří lidé na místo hodně vázání.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4540
10.10.19 13:50

Ten byt není vás, je maximálně tak tvého přítele. A ano, stěhovat 90 leteho dědu-jste hyeny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.10.19 13:53

A co vam brani jit bydlet s nim, kdyz je to 3 pokojovy byt. I kdyz je dnes zdravy jak ripa, v tomto veku clovek nikdy nevi, jak dlouho tu bude. A opravdu pro staryho cloveka je to opravdu tezky najednou menit bydleni, kdyz tam zil cely zivot. Nechala bych ho tam dozit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
393
10.10.19 13:55

Souhlasím se vším co bylo napsáno výše. Ještě je varianta, prodat garsonku, jít bydlet k dědovi a za hypo ručit tímto bytem a pak byt prodat a hypotéku splatit. Rozhodně bych 90-ti letého pána nenutila aby se vystěhoval z bytu kde žije celý život.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.10.19 13:55

Taky bych ho nechala dožít.
Staří lidé jsou opravdu vázaný i na byt.
Moje babi a děda bydleli ve 4 patře bez výtahu. Dole v přízemí se uvolnil byt koupila jsem ho,,aby nemuseli šplhat nahoru ve svých skoro 90 letech. A víš co? Poslali mě k šípku. Rok přemlouvání dohadů. Teď už tam bydlí co měla babička zlomeninu krčku, ale nikdy už si nezvyknou. Co návštěva to ódy na jejich starý byt.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama