Dědické řízení a sirotčí důchod

48
19.6.15 10:34

dědické řízení a sirotčí důchod

Dobrý den, potřebovala bych poradit, přítel zemřel, nebyli jsme manželé, měli jsme spolu 3 děti. Jak je to s dědictvím? Vím jen že vdovský důchod mít nebudu, teď se rozhoduje o sirotčím. Byli jsme spolu 19 let, nevím jestli budu dědit i já nebo jen děti. Notářská se mi ještě neozvala. Když by dědili jen děti mohla bych s majetkem disponovat nebo ne? Dětem je 9,6,3. Díky za odpovědi, omlouvám se za chaotické otázky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4905
19.6.15 11:11

@jajja ahojky s majetkem určitě nebudeš moc disponovat - opatrovnicky soud ti uloží jak s ním nakládat. Děti dostanou sirotčí důchod, výše se počítá dle toho, co přítel vydělával…alespon takto jsme to měli my, když nám loni umřela maminka a sestře bylo 16 let..
Upřímnou soustrast :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5802
19.6.15 11:31

@jajja nevím jak je to dlouho, mně se notářka ozvala až zhruba za tři měsíce. Oni taky nějaký čas čekají, aby člověk měl čas dát dohromady majetek (uvědomit si, kde co je) a pak to všechno nahlásit, aby se to nemuselo kvůli něčemu obnovovat.
Zděděné peníze by měly být uloženy na vkladní knížky vinkulované ve prospěch soudu, ale dá se požádat soud o povolení nějakého jiné vkladu (já ho takto žádat budu, ať z toho teda něco je). Ale pokud by děti třeba peníze potřebovaly na studium nebo vybavit pokoj nebo tak, tak můžeš požádat soud, aby ti nakládání s částí peněz povolil.
Nevím, jak je to s ostatním majetkem, ale předpokládám, že v nemovitosti vás bydlet nechají. Mně třeba bylo řečeno, že auta samozřejmě můžu používat ale dokud je oficiálně nezdědím, nesmím je prodat, což je logické, ale my jsme byli manželé.
Jinak ty sirotčí důchody budeš mít do zaopatřenosti dětí, to asi víš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48
19.6.15 12:10

Teď to bude měsíc, přítel umřel. Majetek nemovitý neměl, bydleli jsme v nájmu, majitel mi okamžitě napsal novou smlouvu. Takže bydlet mám kde. Horší je to s penězma :(. Kdybych nechodila na brigádu tak jsem zůstala úplně bez peněz. Beru jen rodičovský příspěvek. Na sociálce zatím nic nedostanu, jelikož nemám ještě rozhodnutí o sirotčím důchodu :nevim:. Díky moc za info, koukám že to nebude jednoduché.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2643
19.6.15 12:24

@jajja
mám pocit že budou dědit děti každý jednu třetinu, ty nic, budeš správce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5802
19.6.15 12:31

Tak ono pak jde dědit z titulu, že jste bydleli ve společné domácnosti, ale to je až ve třetí nebo které to skupině a předtím jsou rodiče, sourozenci, děti samozřejmě, takže k tomu asi ani nedojde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5802
19.6.15 12:35

Jak to tak sleduju, já jsem měla nakonec asi trochu štěstí v neštěstí. Byli jsme manželé, ještě nás zvládl docela solidně zajistit, i když mě hodně mrzí, že makal, vydělal peníze, postavil dům a pak si nic z toho vlastně ani pořádně neužil :,(
Takže já jsem sice na rodičáku (už jen do září, mladší dcera bude mít tři v říjnu), ale celkem to zatím zvládáme.
Zrovna dneska je to sedm měsíců, co se zabil v autě cestou na školení… :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48
19.6.15 13:02

Tak to máš dobrý, já vlastně nemám nic :cert:. Přítel zemřel po dlouhé těžké nemoci. Rodičák mě taky končí v září. Naštěstí mi vyšli v bývalé práci vstříc a nabídli mě novou práci. I když vlastně nemuseli, jsem 10 let na rodičáku. Takže v červenci nastupuji do práce a snad to bude s penězma lepší. Díky za podporu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5802
19.6.15 13:37

@jajja já myslím, že to časem zvládnete. I finančně, zvlášť když se vracíš do práce. Ty důchody jsou vyřízené poměrně rychle (mají sice nějakých 90 dní, ale nám to přiznali za necelé dva měsíce) a v dnešní době už to jsou celkem slušné částky.
Co se týká psychiky, tak to asi chce čas. Psycholožka mi říkala, že v případě mladých vdov je to tak 4 roky, než se z toho vysekají. Jasně, úplně to nikdy nejde, člověk nezapomene, zvlášť je mi líto dětí, ale co můžu říct za sebe, tak už jsem tak nějak víceméně schopná fungovat.
U nás to teda byl jako blesk z čistého nebe, prostě jednou ráno odjel, zdravej, nic mu nebylo, a už se nevrátil :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48
19.6.15 18:11

U tebe to bylo si myslím horší když se vlastně nevrátil domů. Já jsem to vlastně čekala že tady dlouho nebude takže jsem na to byla vlastně trochu připravená. Ikdyž jsem se stejně složila když se to stalo. Umřel totiž doma ve spánku, seděla jsem u něho až do konce :(. Měla jsem pak blok spát v pokoji kde se to stalo. Teď spím jinde, ale stejně mám problém jít spát. Doufám že až začnu chodit do práce tak se to trochu zlepší. Díky za podporu moc mě to dnes pomohlo :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.6.15 18:42

Upřímnou soustrast. Pokud byl přítel uveden jako otec dětí, budou dědit ony a sirotčí důchod se vypočítá z jeho odpracovaných let a odvodech na sociálním pojištění. Mě se podařilo sirotčí důchod na dceru vyřídit až po 6 měsících, pak mi ho vyplatili zpětně najednou.
A ano případný peněžitý majetek dětí se uloží na vkladní knížku s vinkulací ve prospěch soudu.

• Nahlásit
  • Citovat
29.9.15 16:17

Holky přidám se k vám. jak dlouho jste od podání čekali na rozhodnutí o sirotčí důchodu a na peníze? Řeším teď sirotčí na syna, tak ať vím jak dlouho to vše trva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48
29.9.15 20:50

Mě rozhodnutí přišlo asi do měsíce v půli června jsem podávala žádost a v půli července přišlo rozhodnutí a druhý den jsem měla peníze na účtě. Ale možná to bylo tím ze byli prázdniny protože ze zákona na vyřízení mají 3 měsíce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.9.15 21:10

@jajja ok dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.12.15 14:05

Já jsem čekala asi dva měsíce na rozhodnutí, ale možná jsem měla jen smůlu

• Nahlásit
  • Citovat