Dědicke řizení - notař při sjm

36
14.1.21 20:47

dědicke řizení - notař při sjm

Ahoj,
bohužel řešíme dědické řízení a já se snažím kvůli mamce získat co nejvíce info. Zemřel mi tátá, já jsem jejich jediná dcera. Táta zemřel nečekaně, měli s mamkou dům a vše v sjm.
Z hrůzou nyní zjišťujeme jak moc se platí blbému notáři za přiznání dědictví. Já se všeho vzdám ve prospěch mamky, ale ona? Nemohu nikde najít přesné podmínky. Prosím řešil jste to někdo?
Ona musí udělat odhad jejich domu (cca 6milionu) a z toho notáři zaplatit procenta?? Takže darda jako blázen? Plus to samé auto a peníze na účtu? Nejvíce mi jde ale o ten dům. Nevěřím, že to takhle debilní je, když je to jejich svj.
Kdo můžete poradit, budu moc ráda. Chápu, že se to takto dělá pokud dědí děti atd. Jde mi o konkrétní případ kdy jeden z manželů zemře, co se děje se sjm.
Díky moc
Elis

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6152
14.1.21 20:54

SJM se logicky deli na polovinu. Jedna je matky a ta druha jde do dedickeho rizeni, kdy se deli rovnym dilem mezi dedice v prvni linii (tedy tebe a matku).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18883
14.1.21 20:56

Ano, dům se musí nechat ocenit a platí se odhadci, nikoli notáři. A dědit budete otcovu polovinu majetku rovným dílem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1827
14.1.21 20:58

Ano, notář odvádí práci a zajistí, že úkony a rozhodnutí bude zákonné. Nikdo nepracuje zdarma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
14.1.21 20:59

Primi dedicove skoro noc neplati. Jen poplatek notari a rozhodne to neni likvidační.
Posudek na dum si ale zaplatit soukrome musite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11913
14.1.21 20:59

Ano, zaplatíš odhad. Pak z poloviny odměnu notáři, jiná možnost není. Upřímnou soustrast.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6152
14.1.21 21:00
@divine woman píše:
Ano, dům se musí nechat ocenit a platí se odhadci, nikoli notáři. A dědit budete otcovu polovinu majetku rovným dílem.

Nevim, jak je to aktualne, ale my jsme meli v dedickem rizeni dva byty v SJM a shodli jsme se na castce, tudiz odhad nebyl vyzadovan. Je to presne pet let.
Platili jsme pouze odmenu notari.

Příspěvek upraven 14.01.21 v 21:01

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1827
14.1.21 21:01

Záleží na notáři, s čím se spokojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
14.1.21 21:01

Navic nechapu, proc se chces neceho vzdávat? Vysi poplatku notari tim vubec neovlivnis…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
14.1.21 21:11

Díky za reakce, píšete tu, že notář nepracuje zadarmo a nebo dokonce, že budu platit jen odhad. Podle toho, co jsem našla na internetu, tak z tak draheho domu plus auto atd shrabne x desitek tisic a to mi tedy za zapsani dědictví přijde opravdu hodně vzhledem k tomu, jak na tom teď mamka kvůli kovidu je. Plus tedy odhad třeba 8k.
Chápu to v případě dědictví dětí atd. Ale pokud je případ tak jasný a dědí jen manželka v sjm, je to dost nesmyslné a spusty vyhozených peněz.
Chtěla jsem se toho vzdát, aby v budoucnu bylo vše jednodušší, kdyby třeba mamka dům prodávala nebo tak. :nevim: Myslela jsem, že to bude jednodušší… :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11913
14.1.21 21:11
@baal7513 píše:
Navic nechapu, proc se chces neceho vzdávat? Vysi poplatku notari tim vubec neovlivnis…

je to její věc ne? Její to není, vybudovala to mamka, my se taky chtěli vzdát, nechtěli jsme majetek, ať ho má žijící rodič, však to budovali rodiče, však ho zdědíme, až zemře i ten.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11913
14.1.21 21:13

@Elis272 nebude to jednodušší, jestli se vzdáš nebo ne nemá na zjednodušení nebo zlevnění žádný vliv. A ano, poplatky notáři z vyšší ceny majetku jsou darda, není to zanedbatelná částka, ale desítky tisíc. Tak je to bohužel nastaveno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
14.1.21 21:14

Ten blbý notář po ZŠ 9 let dále studoval, dělal jinému poskoka, pak notářské zkoušky, konkurz na příslušné místo. Na odměny jsou tabulky. Čím ty v životě jsi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1827
14.1.21 21:14

Nejde o žádné „zapsání“ dědictví. Jedná se o vpodstate soudní výkon, notář je tzv. soudní komisař a zastupuje v tomto směru stát. Poplatky (procenta) jsou regulovány vyhláškou a jsou limitovany. Je zbytečné se rozčilovat, prostě to tak je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1827
14.1.21 21:16
Nejde o žádné „zapsání“ dědictví. Jedná se o vpodstate soudní výkon, notář je tzv. soudní komisař a zastupuje v tomto směru stát. Poplatky (procenta) jsou regulovány vyhláškou a jsou limitovany. Je zbytečné se rozčilovat, prostě to tak je.
@Elis272 píše:
Díky za reakce, píšete tu, že notář nepracuje zadarmo a nebo dokonce, že budu platit jen odhad. Podle toho, co jsem našla na internetu, tak z tak draheho domu plus auto atd shrabne x desitek tisic a to mi tedy za zapsani dědictví přijde opravdu hodně vzhledem k tomu, jak na tom teď mamka kvůli kovidu je. Plus tedy odhad třeba 8k.
Chápu to v případě dědictví dětí atd. Ale pokud je případ tak jasný a dědí jen manželka v sjm, je to dost nesmyslné a spusty vyhozených peněz.
Chtěla jsem se toho vzdát, aby v budoucnu bylo vše jednodušší, kdyby třeba mamka dům prodávala nebo tak. :nevim: Myslela jsem, že to bude jednodušší… :,(

Pokud se dědictví vzdas ve prospěch maminky, až ta jednou odejde, budeš ty poplatky platit znovu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat