Dědičnost mého dítěte s rozštěpem

116
11.3.17 21:57

Dědičnost mého dítěte s rozštěpem

Ahoj holk, chci se zeptat, jak velké je procento dědičnosti​s rozštěpem rtů, patra u dítěte. Zatím dítě nemáme, každopádně plánujeme, přítel zdraví, mě našel doktor pediatr, že bych mohla mít dítě s rozštěpem.(poznal to když se mi díval do krku, že mám prý ten váček rozdvojený) :nevim:
Když bych šla teď na genetiku, platí se něco? Je tu někdo, kdo má stejný problém?
Děkuju za odezvy… ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

Anonymní
11.3.17 22:01

V uvedeném případě je vyšší pravděpodobnost, že vaše dítě bude mít uvedený „problém“. Za vyšetření se nic neplatí. Ale otázkou je, jak ti v rozhodování pomůže informace, že pravděpodobnost je 30 %?

• Nahlásit
  • Citovat
116
11.3.17 22:11

Zajímá mě kolika procentní je tu šance, že dítě bude s rozštěpem..Nic víc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21190
11.3.17 22:12

Pravděpodobnost narození dítěte s rozštěpem se uvádí asi 4%. Vzhledem k tomu, že u vás ani v rodině přítele se rozštěp nevyskytuje, může se tvůj naznačený rozštěp patrového čípku u tebe vyskytnout jako u zhruba 70% rozštěpových vad obličeje na základě vnějších příčin, tedy ne genetických. Z toho důvodu je pravděpodobnost výskytu rozštěpu obličeje u tvých dětí stejná, jako u všech ostatních zdravých lidí. V případě tvého těhotenství by se rozštěp obličeje rozpoznal na UZV nejspíše ve 20.tt, dříve ho lze na UZV vidět jen očima skutečného odborníka na UZV diagnostiku - samozřejmě rozštěpy rtu, patra, čelisti, rozštěp patrového čípku by vidět nebyl, ale ten život člověka nijak neovlivňuje. I v případě diagnostikování rozštěpové vady jsou dnes možnosti léčby takové, že rozštěpoví pacienti mohou žít normální spokojený život.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
11.3.17 22:17

Něco jsem si o tom už četla, ale zajímalo mě, jestli tu je někdo s podobným „problémem“. Vím, že děti s tím můžou jít hned na operaci, a žít se s tím také dá…
Ale… :oops: snad to bude v pohodě…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21190
11.3.17 22:20

@Veju123 Ano, moje dcera se narodila s kompletním obličejovým rozštěpem před osmi lety. Určitě se nemá smysl předem obávat, tohle se stejně ovlivnit nedá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2514
11.3.17 22:22
@hanka.br. píše:
Pravděpodobnost narození dítěte s rozštěpem se uvádí asi 4%. Vzhledem k tomu, že u vás ani v rodině přítele se rozštěp nevyskytuje, může se tvůj naznačený rozštěp patrového čípku u tebe vyskytnout jako u zhruba 70% rozštěpových vad obličeje na základě vnějších příčin, tedy ne genetických. Z toho důvodu je pravděpodobnost výskytu rozštěpu obličeje u tvých dětí stejná, jako u všech ostatních zdravých lidí. V případě tvého těhotenství by se rozštěp obličeje rozpoznal na UZV nejspíše ve 20.tt, dříve ho lze na UZV vidět jen očima skutečného odborníka na UZV diagnostiku - samozřejmě rozštěpy rtu, patra, čelisti, rozštěp patrového čípku by vidět nebyl, ale ten život člověka nijak neovlivňuje. I v případě diagnostikování rozštěpové vady jsou dnes možnosti léčby takové, že rozštěpoví pacienti mohou žít normální spokojený život.

Nedávno byla u nás v obchodním centru výstava fotek dětí po operaci rozštěpu, byla to taková ‚prosba‘, aby rodiče dali šanci i dětem s rozštěpem, protože prý spousta rodičů jde skrz rozštěp na potrat. Upřímně, na některých bych to vůbec nepoznala, až jsem hleděla, co jsou doktoři schopní, i z poměrně ošklivýho problému, udělat :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21190
11.3.17 22:24
@Nowuka2 píše:
Nedávno byla u nás v obchodním centru výstava fotek dětí po operaci rozštěpu, byla to taková ‚prosba‘, aby rodiče dali šanci i dětem s rozštěpem, protože prý spousta rodičů jde skrz rozštěp na potrat. Upřímně, na některých bych to vůbec nepoznala, až jsem hleděla, co jsou doktoři schopní, i z poměrně ošklivýho problému, udělat :palec:

Můžu se zeptat, v jakém městě? Ta výstava je totiž moje dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2514
11.3.17 22:26
@hanka.br. píše:
Můžu se zeptat, v jakém městě? Ta výstava je totiž moje dítě.

V Olomouci, ale jak je to dlouho už nevím. Ale určitě tam bylo víc než jen jedno dítě, minimálně tak 10 fotopříběhů bych tipla…

Edit. Sorry asi jsem tě špatně pochopila, ne že tam máš fotku dítěte, ale že celá výstava je tvoje práce, ze… :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21190
11.3.17 22:30
@Nowuka2 píše:
V Olomouci, ale jak je to dlouho už nevím. Ale určitě tam bylo víc než jen jedno dítě, minimálně tak 10 fotopříběhů bych tipla…Edit. Sorry asi jsem tě špatně pochopila, ne že tam máš fotku dítěte, ale že celá výstava je tvoje práce, ze… :oops:

Ano, tak jsem to myslela. Děkuju za informaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1835
11.3.17 22:38

@hanka.br. Tak to je teda skvělá věc, že děláš takovou osvětu :potlesk:. Vzdávat se dítěte kvůli rozštěpu je opravdu blbost…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21538
11.3.17 22:38

Dospělé ženy s rozštěpem znám dvě. Jedna má dvě děti, obě bez rozštěpu a kdysi jí na genetice řekli, že je u ní riziko dítěte s rozštěpem asi 3%. Druhá má tři děti a rozštěp má jedno z nich - krásně zoperovaný.
Jinak též znám rodinu, kde mají dvě děti ze čtyřech oblič. rozštěp, ačkoli rodiče jsou zdrávi. Takže toto je hodně nevyzpytatelné a nemá smysl se tím dopředu trápit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21538
11.3.17 22:39
@hanka.br. píše:
Ano, tak jsem to myslela. Děkuju za informaci.

Jsi šikulka :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.3.17 23:51
@Veju123 píše:
Ahoj holk, chci se zeptat, jak velké je procento dědičnosti​s rozštěpem rtů, patra u dítěte. Zatím dítě nemáme, každopádně plánujeme, přítel zdraví, mě našel doktor pediatr, že bych mohla mít dítě s rozštěpem.(poznal to když se mi díval do krku, že mám prý ten váček rozdvojený) :nevim:
Když bych šla teď na genetiku, platí se něco? Je tu někdo, kdo má stejný problém?
Děkuju za odezvy… ;)

Tak určitě by nebylo na škodu podstoupit některé genetické testy apod.. Nicméně dopředu a na stoprocentně asi nebudeš vědět nikdy.. Když jsem čekala malého, tak malému taky hrozilo že bude mít rozštep plus ještě nějaká postižení. Naštěstí se to po testech vyloučilo, takže na potrat nebyl důvod. Přeju az budeš těhotná, tak je vše ok :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
84161
12.3.17 01:16
@hanka.br. píše:
Můžu se zeptat, v jakém městě? Ta výstava je totiž moje dítě.

Je možné výstavu zhlédnout i jinde? V jiném kraji třeba? Velmi by mě to zajímalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama