Dědičnost mého dítěte s rozštěpem

Napsat příspěvek
4646
12.3.17 03:27

Já znám holčinu, co má v krku to, co ty, a má dvě zdravé dcery. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 06:55

Holky Můj syn má rozdvojeny ten lalůček v puse. Myslíte že by mohl mit děti s rozštěpem?? Nebo se to řeší jen u budoucích maminek?? Vůbec jsem netušila, že by to mohlo znamenat rozštěp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
12.3.17 07:34

Ahoj, holky, díky za odezvy! Co dělají při vyšetření na genetice?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
12.3.17 07:36
@mau-mau píše:
Já znám holčinu, co má v krku to, co ty, a má dvě zdravé dcery. :palec:

Díky, vůbec jsem netušila že něco takového může být pouze z tohodle :think: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5202
12.3.17 08:11

Mám známou, co se narodila s dvojitým velkým rozštěpem, chybělo jí patro a na obličeji má dvě velké jizvy, dokonce má i částečný rozštěp obratlů bederní páteře. bohužel se narodila v době kdy se léčba zahajovala (pokud vůbec) příliš pozdě. Její problém je geneticky potvrzený, nevím jak by se vyjádřili lékaři dnes (a u nás, ona žije v zahraničí), ale tenkrát jí řekli, že v jejím případě riziko stejně postiženého dítěte silně roste s věkem, do 20 let cca 5% do 25 cca 30% a nad 30 let cca 60%. Nakonec se rozhodla mít dítě v 17 letech. Po porodu se nechala sterilizovat. Její syn je zdravý, ale bohužel je přenašeč, takže on má 50% šanci, že rozštěpovou vadu předá dál i když dítě vadu mít nebude. Kdyby věděla, že je dnes možné mít dítě z dárcovských buněk, nikdy by vlastní neměla. Ale pravděpodobnost genetické rozštěpové vady je pod jedním procentem. Dnes je jejímu synovi už 25 a má zdravou dcerku (nevím jestli vlastní nebo přes dárce).
Edit: Ještě bych dodala, že bratr oné dívky je zcela zdravý a není ani přenašeč, že se v rodině toto vyskytuje zjistili až po narození té mojí známé. Potom to její matce (dobré kamarádce mé mámy) nedalo a hledala v matrikách, zjistila, že její matka byla jediné, poslední, přeživší dítě z 5.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21466
12.3.17 08:37
@ančapepča píše:
Holky Můj syn má rozdvojeny ten lalůček v puse. Myslíte že by mohl mit děti s rozštěpem?? Nebo se to řeší jen u budoucích maminek?? Vůbec jsem netušila, že by to mohlo znamenat rozštěp.

Jestli má syn rozdvojený patrový čípek, je to jedna z lehčích forem rozštěpové vady. Jestli bude mít dítě s rozštěpem nebo ne, to nelze říci, pravděpodobnost je asi 4%, pokud není rodina zatížena nějakou genetickou vadou, jejíž symptomem je rozštěp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.3.17 09:24

@hanka.br. no právě že bratranec manžela se narodil s rozštěpem. Ale jeho bratr pak už byl v pořádku. Mudr na to nikdy nic neříkala, musím se ji na to někdy přeptat. Jsem rada, že jsem na tuto diskuzi narazila, protoze tohle by mě opravdu nikdo nenapadlo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21466
12.3.17 09:49
@ančapepča píše:
@hanka.br. no právě že bratranec manžela se narodil s rozštěpem. Ale jeho bratr pak už byl v pořádku. Mudr na to nikdy nic neříkala, musím se ji na to někdy přeptat. Jsem rada, že jsem na tuto diskuzi narazila, protoze tohle by mě opravdu nikdo nenapadlo

Možná, že tam nějaká predispozice je. Ale to by vám vysvětlil spíše genetik.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21466
12.3.17 09:50
@Anna766 píše:
Je možné výstavu zhlédnout i jinde? V jiném kraji třeba? Velmi by mě to zajímalo.

Aničko, dám to vědět, zatím je v Praze. Odkud jsi? Třeba bych ji pro tebe mohla zorganizovat někde poblíž. Můžeme se domluvit, jestli víš o nějakém vhodném místě k vystavování takových fotografií, tu organizaci pak zajistím sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
998
12.3.17 09:54

Kde v Praze?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21466
12.3.17 10:01
@magratka píše:
Kde v Praze?

V Praze je uložená. Vystavovaní je pro tuto chvíli domluveno v České Lípě v průběhu tohoto roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
753
12.3.17 13:23

Já bych řešila asi až v případě že problém nastane, co s tím uděláš když to budeš vědět že tam je pravděpodobnost že ho mít bude? stejně, na miminku s rozštěpem patra nebo rtu nic není… vždyt dneska už je medicína hodně daleko že operace je pár dní po narození… jsou mnohem, mnohem horší věci…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85535
12.3.17 14:10
@hanka.br. píše:
Aničko, dám to vědět, zatím je v Praze. Odkud jsi? Třeba bych ji pro tebe mohla zorganizovat někde poblíž. Můžeme se domluvit, jestli víš o nějakém vhodném místě k vystavování takových fotografií, tu organizaci pak zajistím sama.

Děkuji. Jsem z Mar. Lázní. Vhodné místo, jen tak od boku střelím, bych viděla v Městském Muzeu.Tam bývají vernisáže obrazů, fotografií a podobně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
116
12.3.17 14:41

Samozřejmě že to budeme řešit až to přijde, a také to, že to „až takový problém“ není vím, jen jsem chtěla vědět, kdo s tím má zkušenost, stejný „problém“ co já.
Jak to probíhá na genetice?
Díky za reakce :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85535
12.3.17 14:47

@Veju123 já jsem na genetice jen vyplňovala spoustu papírů a odpovídala na spoustu otázek. Nevim jak to probíhá u někoho jiného. Většina otázek směřovala k rodinným dispozicím, diagnózám a případném důvodu úmrtí již nežijících blízkých příbuzných.
V těhotenství mi bylo doporučeno jít na odběr plodové vody, to jsem odmítla a bylo to respektováno bez problémů.
Mám roštěp rtu, v rodině mám případ jiného roštěpu rtu i patra. Mám dvě zdravé děti a už i vnučku, ta je taky bezroštěpová. Nikdo to po mě nezdědil.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama