Dědictví a nevlastní bratr

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
14.12.10 06:32

Dědictví a nevlastní bratr

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdo dědí v případě, když mi umřel tatínek, který byl rozvedený a měl mě, jednu dceru, ale jednou řekl, že má syna z předhozího vztahu, že ho nikdy neviděl a platil na něj alimenty půl roku, než si ho osvojil manžel jeho bývalé přítelkyně. Děsí mě představa, že majetek po mém tatínkovi budu dědit na půl s osobou, kterou jsem v životě neviděla a která ani nemá žádný vztah k věcem, které byly táty a ani k tátovi. Závěť samozřejmě nenapsal, i když jsem ho o to žádala neb před 4 lety mi zemřela máma a já řeším její dědictví do teď.
Děkuji za odpovědia omlouvám se za anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ms.H
14.12.10 07:15

já bych řekla, že osvojením zanikly všechny nároky :think:

• Citovat
  • Nahlásit
FloraBolger
14.12.10 07:15

Upřímnou soustrast…
Jsem laik, ale myslím, že v tomto případě budeš jednoznačně dědit jen ty. Pokud si syna osvojil někdo jiný, tak tvůj táta tím ztratil rodičovská práva a povinnosti a s tím souvisí i dědictví.
Třeba se tu ale najde člověk znalý věci líp…

• Citovat
  • Nahlásit
8742
14.12.10 07:18

Pokud tvého bratra osvojil někdo jiný,tak tím na sebe převzal všechny závazky i práva on.A tvůj tatínek,i když je biolog. otcem „papírově“ jeho otcem není.
Takže bratr dědit nebude.Bude jednou dědit po svém druhém otci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.10 07:42

Díky za odpovědi, já si to sice myslím také, ale bojím se bojím, že v našem státě je možné cokoliv..

• Citovat
  • Nahlásit
17606
14.12.10 09:52

Možné je vážně cokoliv, ale celkem by mě zajímalo, jak by se notář dozvěděl, že je ještě jeden dědic, pokud ty bys ho nenahlásila :nevim: Pokud jsem správně pochopila, ani ho neznáš a kdyby ti to táta neřekl, tak to ani netušíš.
Píšu to proto, že tchán vůbec nebyl přizván k dědictví po rodičích a to je jedním z legitimních potomků, jen ho ti príma sourozenci vynechali. Je mi jasné, že by to šlo napadnout, ono v tomhle případě nejde o majetek, protože tam v podstatě nebylo co dědit, ale spíš o to, jak by se člověk vůbec dozvěděl, že něco jako dědické řízení probíhá :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1587
14.12.10 10:00

Ahoj, pracuju jako notář a dědictví dělám, tak můžu přidat svou trošku do mlýna :)

Pokud tatínek nebyl v době úmrtí ženatý (chápu dle tvého psaní, že byl vdovec) a kromě tebe neměl žádné jiné děti, budeš dědit ze zákona pouze ty jako univerzální dědic. To vše samozřejmě za předpokladu, že opravdu někdo jiný tvého nevlastního „bratra“ nezrušitelně osvojil, tedy adoptoval - adopcí zanikne právní vztah k předchozí rodině a vzniká k rodině nové.

Pro případ, že by ale bratr osvojený tím partnerem jeho matky nebyl, jej notář musí vyrozumět o dědickém právu a měl by pak nárok na polovinu dědictví. Tu by zase mohl odmítnout, nebo v rámci dohody se jí jinak vzdát.

Ale jak říkám, pokud jej osvojil někdo jiný, je to jasné, budeš dědit jen ty. 8-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1587
14.12.10 10:01
kadlina píše:
Možné je vážně cokoliv, ale celkem by mě zajímalo, jak by se notář dozvěděl, že je ještě jeden dědic, pokud ty bys ho nenahlásila :nevim: Pokud jsem správně pochopila, ani ho neznáš a kdyby ti to táta neřekl, tak to ani netušíš.
Píšu to proto, že tchán vůbec nebyl přizván k dědictví po rodičích a to je jedním z legitimních potomků, jen ho ti príma sourozenci vynechali. Je mi jasné, že by to šlo napadnout, ono v tomhle případě nejde o majetek, protože tam v podstatě nebylo co dědit, ale spíš o to, jak by se člověk vůbec dozvěděl, že něco jako dědické řízení probíhá :nevim:

Pokud by skutečně osvojený nebyl a rodičovská práva vůči biologickému otci by skutečně existovala, notář se to dozví celkem jednoduše - provede lustraci dle rodného čísla zemřelého v integrovaném systému evidence obyvatel, kde to „vyhodí“ všechny děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8200
14.12.10 10:48

dobře ti poradí na Seznamu v sekci „PRO ŽENY“, je tam poradna právních vztahů zdarma, do pár dní poradí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8200
14.12.10 10:50

Jinak bych u notáře pomlčela o tom, že nevím o žádném synovi z předchzího vztahu, prostě jsi tohle nikdy netušila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1587
14.12.10 11:50

A jinak pokud máš nějaký dotaz k tomu, klidně se ptej, tuhle práci dělám opravdu denně, ráda pomůžu :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
14.12.10 16:33

Choli!
Díky moc, tak jsem se tak trochu uklidnila, na druhou stranu bych ráda už dědické řízení měla za sebou. Co kdyby náhodou se ten bratr ukázal. S tátou jsme se o tom moc nebavili, ale co mi jednou říkal, bylo, že platil alimenty, ale pak už ne, že si ho „vzal“ druhý otec. Od soudu o adopci jsem ale. žádné papíry nenašla, takže trnu jak to vlastně bylo. Sama asi podle RČ nic nedohledám, to můžou jen notáři? Jsem dost zoufalá, protože po tatínkovi mám zdědit domeček, ve kterém mám též svoje věci, které jsem zdědila po mamce a i věci, které se mi nevejdou do bytu, oblečení na děti… Tak nevím, jestli je mám někam odstěhovat(což není kam)nebo holt počkat jak to všechno dopadne.

• Citovat
  • Nahlásit
17606
15.12.10 01:00
Choli píše:
kadlina píše:
Píšu to proto, že tchán vůbec nebyl přizván k dědictví po rodičích a to je jedním z legitimních potomků, jen ho ti príma sourozenci vynechali. Je mi jasné, že by to šlo napadnout, ono v tomhle případě nejde o majetek, protože tam v podstatě nebylo co dědit, ale spíš o to, jak by se člověk vůbec dozvěděl, že něco jako dědické řízení probíhá :nevim:
Pokud by skutečně osvojený nebyl a rodičovská práva vůči biologickému otci by skutečně existovala, notář se to dozví celkem jednoduše - provede lustraci dle rodného čísla zemřelého v integrovaném systému evidence obyvatel, kde to „vyhodí“ všechny děti.

No to by mě teda zajímalo, jak se podařilo tchána z dědického řízení po jeho otci vynechat :think: a myslím, že ani po matce se ničeho nezúčastnil. Když se ptal sourozenců, tak mu řekli, že se nic nekonalo, protože nebyl majetek, ale podle mě to je blábol, jak s majetkem, tak s nekonáním, protože si myslím, že vypořádání musí proběhnout vždycky. Je to tak?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1587
15.12.10 10:05

No, vypořádání proběhnout vždycky nemusí. Pokud se zjistí, že zemřelý neměl buďto žádný majetek, nebo jen majetek tzv. nepatrné hodnoty (dnes se chápe do 20.000,–- - 25.000,–-), řízení se bez dalšího zastaví a majetek se vydá vypraviteli pohřbu, pokud s tím souhlasí. Správně by o tom měli být dědicové vyrozuměni (tedy i tchán, např. dopisem se lhůtou, zda souhlasí se zastavením), ale občas na to taky kašlu, pokud mi tu valná většina prohlásí, že jsou všichni ohledně toho nepatrného majetku ve shodě 8-)

Anonymní, fakt se neboj, ono by se minimálně promítlo to neplacení alimentů, kdyby „bratra“ neosvojil někdo jiný, tvému toci by pravděpodobně chodily předvolání k soudu, určitě byste si toho všimli. Myslím, že je osvojený a tím to hasne. Na dědictví nic nepřiznávej, vždycky můžeš říct, že jsi žila ve vědomí, že „bratra“ osvojil jiný otec. Myslím, že to dobře dopadne :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.12.10 13:17

Choli, tak ještě jednou děkuji. Snad to opravdu dobře dopadne. Už je toho na mě nějak moc, před 4lety máma a teď táta. Vymřela mi celá rodina. Ještě že mám 3letého prďolku a 3měsíční holčičku :-) . Je fakt, že teď nevím co dřív, s nervama jsem v háji, ale děti mě nenachají moc truchlit.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat