Dědictví a opatrovník

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
henry7
Stálice 95 příspěvků 07.03.18 14:31
Dědictví a opatrovník

Ahoj chci se zeptat na něco ohledně dědictví.
1. Manželé + nezletilé dítě, manžel ( otec dítěte ) zemře 1/2 majetku zdědí manželka. 1/2 majetku ( 1/4 manželka a 1/4 dítě ) za nezletilé dítě musí mít opatrovníka, správce majetku může to být manželka? Matka dítěte? Nebo to musí být nějaká jiná osoba, jde mi o to jestli to může být manželka která zároveň zdědí 3/4 majetku ( normálně rodina žije společně )
A majetek je před manželstvím celý manžela, otce dítěte.
2. A teď celá situace stejná ale nebudou manželé.
Vše zdědí dítě a opatrovník, správce majetku může být partnerka zemřelého ( matka jejich dítěte ( dědice )
Je to tak v obou případech správně? Děkuji


Reklama

Reakce:
 
henry7
Stálice 95 příspěvků 07.03.18 14:45

Opatrovník = zákonný zástupce ( když je dítě nezletilé )

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16022 příspěvků 07.03.18 14:54

V prvním případě zdědí polovinu manželka a polovinu dítě. Správce majetku podle mě určí soud ale asi to může být i někdo z rodiny. Manželka 3/4 majetku nezdědí. Oba dědí rovným dílem.

V druhém případě dědí dítě všechno.

 
Keyllah
Echt Kelišová 8523 příspěvků 07.03.18 14:58
@Kobliha51 píše:
V prvním případě zdědí polovinu manželka a polovinu dítě. Správce majetku podle mě určí soud ale asi to může být i někdo z rodiny. Manželka 3/4 majetku nezdědí. Oba dědí rovným dílem.V druhém případě dědí dítě všechno.

nechci kecat, ale myslím, že právě v těchto případech to bývá někdo úplně mimo rodinu -) např. z Úřadu atd. Opatrovník v rámci rodiny se vybírá např. u omezení svéprávnosti atd

 
Kajak18
Kecalka 203 příspěvků 07.03.18 15:02

Tak odpovědět můžu jen na první bod - u nás to bylo tak, že správce nemohla být moje mamka, ale sama navrhla soudu moji babičku. Tu potom soud musel schválit.

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16022 příspěvků 07.03.18 15:28
@Keyllah píše:
nechci kecat, ale myslím, že právě v těchto případech to bývá někdo úplně mimo rodinu -) např. z Úřadu atd. Opatrovník v rámci rodiny se vybírá např. u omezení svéprávnosti atd

V nějaké diskusi a docela nedávno tu někdo psal, že měl opatrovníka babičku. Tak to asi možné je. Ale jestli může mít třeba matku? To nevím.

 
Keyllah
Echt Kelišová 8523 příspěvků 07.03.18 15:35
@Kobliha51 píše:
V nějaké diskusi a docela nedávno tu někdo psal, že měl opatrovníka babičku. Tak to asi možné je. Ale jestli může mít třeba matku? To nevím.

nesmí to být nikdo zainteresovaný -) pokud tedy matka také dědila, tak ona rozhodně ne. U té babičky asi záleží na situaci, jestli by svým rozhodováním nemohla způsobit sobě zisk a dítěti ztrátu…

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16022 příspěvků 07.03.18 15:37
@Keyllah píše:
nesmí to být nikdo zainteresovaný -) pokud tedy matka také dědila, tak ona rozhodně ne. U té babičky asi záleží na situaci, jestli by svým rozhodováním nemohla způsobit sobě zisk a dítěti ztrátu…

Opatrovník se zpovídá soudu. Myslím si, že asi není tak jednoduché způsobit dítěti ztrátu. Ale nemám tu zkušenost. A u nás je možné všechno. :mrgreen:

 
Jeremi
Kecalka 150 příspěvků 07.03.18 15:42

V prvním případě se nejprve sepíše veškerý majetek manželů a vypořádá se SJM. Standardně připadne 1/2 pozůstalé manželce, 1/2 je dědictví. To se v případě dědění ze zákona rozdělí rovnými díly mezi manželku a děti. Takže výsledný efekt sice je, že manželka má 3/4 původního majetku a dítě 1/4, ale ne proto, že ona by zdědila 3/4 a dítě jen 1/4.
V dědickém řízení jsou v tomhle případě zájmy matky a dítěte v kolizi, takže dítě musí mít kolizního opatrovníka. Toho jmenuje soud. Pokud rodina prostřednictvím notáře nikoho nenavrhne (babičku, strýce, rodinného přítele…), může to být třeba i OSPOD. Opatrovník v řízení zastupuje dítě a napr. odsouhlasí dědickou dohodu. Ta pak ale stejně ještě musí ke schválení opatrovnickému soudu, který souhlas nedá, kdyby dohoda/rozhodnutí notáře byla ke škodě dítěte (tj. kdyby mu podle ní připadlo méně, než měl být jeho zákonný podíl).
V případě, že rodiče nejsou manželé (a neexistuje závěť), dědí všechno dítě. Jestli v tomhle případě může být matka opatrovníkem dítěte v dědickém řízení se ale nedá jen tak říct. Jejich zájmy se mohou dostat do kolize i jinak - třeba měli rodiče v podílovém spoluvlastnictví nemovitost.
V obou případech pak bude přivolení opatrovnického soudu pak potřeba až do plnoletosti dítěte i při dalším nakládání s tím, co dítě zdědilo (typicky s nemovitostmi, auty apod.).


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Do první třídy jedině s kvalitní aktovkou. Víte, na co si dát při výběru pozor?

Prázdniny pomalu končí a blíží se začátek školního roku, pro mnohé děti... číst dále >

Články z Expres.cz

Dara drtí Alagič i Rytmuse: Takto odpovídá na jejich zamilované fotky!

Koncem března Dara Rolins (45) a Patrik Rytmus Vrbovský (41) informovali o... číst dále >

Zdravotní stav Menzela se nezlepšuje, jaké změny provedla jeho žena Olga?

Kolem režiséra Jiřího Menzela (80) je opět rušno, podle dostupných informací... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >


Reklama