Dědictví a opatrovník

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
henry7
Stálice 95 příspěvků 07.03.18 14:31
Dědictví a opatrovník

Ahoj chci se zeptat na něco ohledně dědictví.
1. Manželé + nezletilé dítě, manžel ( otec dítěte ) zemře 1/2 majetku zdědí manželka. 1/2 majetku ( 1/4 manželka a 1/4 dítě ) za nezletilé dítě musí mít opatrovníka, správce majetku může to být manželka? Matka dítěte? Nebo to musí být nějaká jiná osoba, jde mi o to jestli to může být manželka která zároveň zdědí 3/4 majetku ( normálně rodina žije společně )
A majetek je před manželstvím celý manžela, otce dítěte.
2. A teď celá situace stejná ale nebudou manželé.
Vše zdědí dítě a opatrovník, správce majetku může být partnerka zemřelého ( matka jejich dítěte ( dědice )
Je to tak v obou případech správně? Děkuji

Reakce:
 
henry7
Stálice 95 příspěvků 07.03.18 14:45

Opatrovník = zákonný zástupce ( když je dítě nezletilé )

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16915 příspěvků 07.03.18 14:54

V prvním případě zdědí polovinu manželka a polovinu dítě. Správce majetku podle mě určí soud ale asi to může být i někdo z rodiny. Manželka 3/4 majetku nezdědí. Oba dědí rovným dílem.

V druhém případě dědí dítě všechno.

 
Uživatel je onlineKeyllah
Echt Kelišová 9700 příspěvků 07.03.18 14:58
@Kobliha51 píše:
V prvním případě zdědí polovinu manželka a polovinu dítě. Správce majetku podle mě určí soud ale asi to může být i někdo z rodiny. Manželka 3/4 majetku nezdědí. Oba dědí rovným dílem.V druhém případě dědí dítě všechno.

nechci kecat, ale myslím, že právě v těchto případech to bývá někdo úplně mimo rodinu -) např. z Úřadu atd. Opatrovník v rámci rodiny se vybírá např. u omezení svéprávnosti atd

 
Kajak18
Kecalka 254 příspěvků 07.03.18 15:02

Tak odpovědět můžu jen na první bod - u nás to bylo tak, že správce nemohla být moje mamka, ale sama navrhla soudu moji babičku. Tu potom soud musel schválit.

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16915 příspěvků 07.03.18 15:28
@Keyllah píše:
nechci kecat, ale myslím, že právě v těchto případech to bývá někdo úplně mimo rodinu -) např. z Úřadu atd. Opatrovník v rámci rodiny se vybírá např. u omezení svéprávnosti atd

V nějaké diskusi a docela nedávno tu někdo psal, že měl opatrovníka babičku. Tak to asi možné je. Ale jestli může mít třeba matku? To nevím.

 
Uživatel je onlineKeyllah
Echt Kelišová 9700 příspěvků 07.03.18 15:35
@Kobliha51 píše:
V nějaké diskusi a docela nedávno tu někdo psal, že měl opatrovníka babičku. Tak to asi možné je. Ale jestli může mít třeba matku? To nevím.

nesmí to být nikdo zainteresovaný -) pokud tedy matka také dědila, tak ona rozhodně ne. U té babičky asi záleží na situaci, jestli by svým rozhodováním nemohla způsobit sobě zisk a dítěti ztrátu…

 
Kobliha51
Neúnavná pisatelka 16915 příspěvků 07.03.18 15:37
@Keyllah píše:
nesmí to být nikdo zainteresovaný -) pokud tedy matka také dědila, tak ona rozhodně ne. U té babičky asi záleží na situaci, jestli by svým rozhodováním nemohla způsobit sobě zisk a dítěti ztrátu…

Opatrovník se zpovídá soudu. Myslím si, že asi není tak jednoduché způsobit dítěti ztrátu. Ale nemám tu zkušenost. A u nás je možné všechno. :mrgreen:

 
Jeremi
Kecalka 279 příspěvků 07.03.18 15:42

V prvním případě se nejprve sepíše veškerý majetek manželů a vypořádá se SJM. Standardně připadne 1/2 pozůstalé manželce, 1/2 je dědictví. To se v případě dědění ze zákona rozdělí rovnými díly mezi manželku a děti. Takže výsledný efekt sice je, že manželka má 3/4 původního majetku a dítě 1/4, ale ne proto, že ona by zdědila 3/4 a dítě jen 1/4.
V dědickém řízení jsou v tomhle případě zájmy matky a dítěte v kolizi, takže dítě musí mít kolizního opatrovníka. Toho jmenuje soud. Pokud rodina prostřednictvím notáře nikoho nenavrhne (babičku, strýce, rodinného přítele…), může to být třeba i OSPOD. Opatrovník v řízení zastupuje dítě a napr. odsouhlasí dědickou dohodu. Ta pak ale stejně ještě musí ke schválení opatrovnickému soudu, který souhlas nedá, kdyby dohoda/rozhodnutí notáře byla ke škodě dítěte (tj. kdyby mu podle ní připadlo méně, než měl být jeho zákonný podíl).
V případě, že rodiče nejsou manželé (a neexistuje závěť), dědí všechno dítě. Jestli v tomhle případě může být matka opatrovníkem dítěte v dědickém řízení se ale nedá jen tak říct. Jejich zájmy se mohou dostat do kolize i jinak - třeba měli rodiče v podílovém spoluvlastnictví nemovitost.
V obou případech pak bude přivolení opatrovnického soudu pak potřeba až do plnoletosti dítěte i při dalším nakládání s tím, co dítě zdědilo (typicky s nemovitostmi, auty apod.).

 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Pryč s šedým a upršeným hnusem! Chci slunce a hranolky, kňourá Kopřivová

Podnikatelka a travellerka Veronika Kopřivová (27) trpí jako zvíře, chuděra.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >