Dědictví, já a bratr - je to fér?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
6.1.22 19:00

Dědictví, já a bratr - je to fér?

Zajímaly be me názory nestranné osoby. Předem chci ujistit, ze mne nejde o peníze a se situaci jsem vyrovnaná vzhledem k finanční stránce…Nicméně, nemůžu na to přestat myslet…Vyrůstala jsem s bratrem v multigeneracnim domě. V dospělosti jsem vycestovala z ČR a usadila se v zahraničí. Rodiče mne oznámili při nedávné návštěvě, ze je závěť hotova a dum je napsaný na bratra a já budu mit, tuším, 1/7 nebo 1/8 majetku, jelikož je to dané zákonem, ze mi ‘musí něco nechat’…a ze prý jsou radi, ze tohle vzešlo v platnost, nebo ze by šlo o vydědění 8o. S rodici mame vztahy dobre, zajimaji se o deti atd. Nejdriv jsem to neresila, ale pak me to zacalo trapit. Rikam si, proc? Maji me vubec radi? Ja bych tohle svym detem treba nikdy neudelala…neumim si to představit. Chápu, ze je to jejich volba a jejich majetek, ale trápí me to. V tom dome jsem vyrůstala stejně, jako můj sourozenec, proč má privilegia? Argument mých rodičů kdysi dávno byl, ze dům bude toho, kdo v něm bude bydlet. Ale sourozenec tam už taky nebydlí… další argument byl, ze nechcou, abychom dům prodali, proto bude jen jednoho…

Uvažuji o konfrontaci rodičů, zeptat se jich, co je k tomu vede? Ale nevím, zdali to dokážu. Je mi smutno. Uvažovala jsem i o přerušení kontaktu, tak moc me trápí, jak se ke mne zachovali.

Děkuji za názory

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2058
6.1.22 19:05

Ahoj, mne by to bylo taky hodne lito. Hodne, neprenesla bych to pres srdce. Nechapu, proc dum prepisovat ze dvou deti na jedno, a kor, kdyz pises, ze tvuj bracha tam ani nebydli..kdyby tam neprestal zit, pak tam mel svoji rodinu, deti, do domu investoval a staral se i nej, tak to treba nejak pochopim, ale takhle.. :think:..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2708
6.1.22 19:07

To udělala moje babička mému taťkovi, dům přepsala na tetu jemu nic neřekla a ještě řekla ať se o to rozdělí když už to bylo ve vlastnictví tety. Cítí křivdu, když bylo něco potřeba šla k nám. Ale nedá se nic dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78
6.1.22 19:10

Bratr tam s nimi nebydlí, ale nejspíš zůstal v ČR, je to tak? Třeba mu to odkázali protože je k ním blíž, navštěvuje je, stará se… Jak často za nima jezdíš ty? Ono telefonní spojení nikdy nenahradí osobní kontakt… Třeba to berou tak, že když ses usadila v zahraničí tak by tě dům v ČR jen brzdil, přece jenom je to starost. Nebo mají strach že by si ho prodala, nebo ses snad chtěla ze zahraničí vrátit a žít v něm?
Tak jako tak, je to jejich volba. Nic s tím nenaděláš :nevim:

Jinak v první větě zmiňuješ že ti nejde o peníze a si zajištěna, ale uvazuješ o přerušení kontaktu? Ono není povinností rodičů odkázat svůj majetek dětem :)

Příspěvek upraven 06.01.22 v 19:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1460
6.1.22 19:12
@Anonymní píše:
Zajímaly be me názory nestranné osoby. Předem chci ujistit, ze mne nejde o peníze a se situaci jsem vyrovnaná vzhledem k finanční stránce…Nicméně, nemůžu na to přestat myslet…Vyrůstala jsem s bratrem v multigeneracnim domě. V dospělosti jsem vycestovala z ČR a usadila se v zahraničí. Rodiče mne oznámili při nedávné návštěvě, ze je závěť hotova a dum je napsaný na bratra a já budu mit, tuším, 1/7 nebo 1/8 majetku, jelikož je to dané zákonem, ze mi ‘musí něco nechat’…a ze prý jsou radi, ze tohle vzešlo v platnost, nebo ze by šlo o vydědění 8o. S rodici mame vztahy dobre, zajimaji se o deti atd. Nejdriv jsem to neresila, ale pak me to zacalo trapit. Rikam si, proc? Maji me vubec radi? Ja bych tohle svym detem treba nikdy neudelala…neumim si to představit. Chápu, ze je to jejich volba a jejich majetek, ale trápí me to. V tom dome jsem vyrůstala stejně, jako můj sourozenec, proč má privilegia? Argument mých rodičů kdysi dávno byl, ze dům bude toho, kdo v něm bude bydlet. Ale sourozenec tam už taky nebydlí… další argument byl, ze nechcou, abychom dům prodali, proto bude jen jednoho…

Uvažuji o konfrontaci rodičů, zeptat se jich, co je k tomu vede? Ale nevím, zdali to dokážu. Je mi smutno. Uvažovala jsem i o přerušení kontaktu, tak moc me trápí, jak se ke mne zachovali.

Děkuji za názory

Ne, neni to fer a ty se citis (za okolnosti, ktere zminujes) naprosto opravnene odstrcena a podvedena.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.22 19:14

Rodiče mého manžela mají taky velký dům a 4 děti (3 syny a 1 dceru) a dům napsali pouze na jedno dítě, ostatním nedali NIC. V domě nebydlí nikdo jen oni, každé z dětí má svoji domácnost. Takže se to děje i jinde.
Můj muž to neřeší, nechce si kvůli tomu rozhodit vztahy v rodině a neřeší to asi ani ti ostatní, co nic nedostali. Mají to tak, že se rodiče rozhodli a je to jejich věc.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.22 19:15

@ZvědaváTerr

Oni uz zminili pred tim, nez jsem odjela do zahranici, ze je planu, aby byl dum bratra. Ano, nechcou ho napsat na oba zaroven, protoze vi, ze bychom dum prodali, nebo by me bratr ‚musel vyplatit‘ a na to by pry nemel penize. Vim, ze s tim nic neudelam, ale je na mne, jak se k tomu postavim.

• Citovat
  • Nahlásit
24159
6.1.22 19:15

Třeba počítají s tím, že se o ně bude bratr ve stáří starat a větší podíl mu to bude kompenzovat. Ruku na srdce, ty se postaráš těžko a ona péče o stárnoucí rodiče zrovna med není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78
6.1.22 19:17
@Anonymní píše:
@ZvědaváTerrOni uz zminili pred tim, nez jsem odjela do zahranici, ze je planu, aby byl dum bratra. Ano, nechcou ho napsat na oba zaroven, protoze vi, ze bychom dum prodali, nebo by me bratr ‚musel vyplatit‘ a na to by pry nemel penize. Vim, ze s tim nic neudelam, ale je na mne, jak se k tomu postavim.

Chápu že tě to trochu mrzí, ale rozhodli se tak… Nekaž si kvůli toho vztahy v rodině :) naopak můžeš na sebe být pyšná že ses o sebe v životě postarala sama i bez „dědictví“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.22 19:17

Jako by jsi psala o nás, od prvního do posledního písmene.

Bohužel ti neporadím, jsem na tom úplně stejně, jsem hodně citlivá na nespravedlnost a taky mě to moc mrzí. Drž se.

Nechat prosím anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
1713
6.1.22 19:18

Žiješ ryč, opustila jsi je. Jsi mimo. Máš svůj život v zahraničí. Bratr s nimi žije i když ne v tom domě, je to on, kdo se o ně stará. Je to logický krok. Moje teta udělala totéž, jedno dítě žije 30 let v Kanadě, sem létá jednou do roka. Druhé dítě žije s ní ve městě, takže se o ně stará, pomáhá, nejsou opuštění. Ti to udělali tak, že již za života přepsali ten majetek na to dítě, co je s nimi. A to v Kanadě se taky cítí ošizené. Podle mě je, podle mě je to tak správně. Minimálně tedy u nás, vaše poměry neznám.

Příspěvek upraven 06.01.22 v 19:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
6.1.22 19:18

Ale co mam za moznosti? Bud se budu cely zivot pred nimi pretvarovat a delat, jakoze nic a trapit, nebo vezmu detem babicku, kterou maji radi…:-(

Tak nejak jsem v nitru doufala, ze mi nekdo rekne, ze to je normalni a ja hysterka…ale vidim, ze jsem asi smutna opravnene :-(

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
36171
6.1.22 19:20
@Anonymní píše:

Děkuji za názory

Co je k tomu vede, už ti řekli. Nechtějí, aby se dům prodal. Ale spravedlivé to není. Já bych se jich na to zeptala.

Pokud už dům přepsali, nic ti dávat nemusí. Ta 1/4 tvého podílu, tedy 1/8 domu, by se týkala dědění závětí.

Někteří rodiče mají tendenci „odměňovat“ děti, které zůstali v rodné vsi/kraji/zemi…

My máme v rodině případ, kdy syn odešel do Prahy, dcera zůstala ve vesnici. Když zemřela babička, dům rodič, který ho podědil, napsal dceři. Synovi napsali dům, v kterém žijí.

Takže dcera má vlastní dům, syn platí hypotéku v Praze a ještě opravy domu, kde žijí rodiče, protože je přeic „jeho“. A ještě poslouchá, že on dostal lepší dům, „novostavbu“ (osmdesátá léta, tak 40 let starý dům) a sestra sto let starou chalupu.

Upřímně, s dnešní nadějí na dožijí, se nějakého dědictví dočká za čtyřicet padesát let… Navíc nikdo normální nechce dědit po rodičích.

Prateta tay furt mluvila o tom, jak bude mít můj strýc její dům „na důchod“. Prateta je stále tady a strýc půjde do důchodu letos. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7423
6.1.22 19:20

Já teď momentálně také řesim dědictví po nedávném úmrtí maminky, ale 1/7,nebo 1/8 dědictví…to vypadá že by po tobě chtěli vyklidit půdu nebo sklep :?

Příspěvek upraven 06.01.22 v 19:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
194
6.1.22 19:21
@ZvědaváTerr píše:
Bratr tam s nimi nebydlí, ale nejspíš zůstal v ČR, je to tak? Třeba mu to odkázali protože je k ním blíž, navštěvuje je, stará se… Jak často za nima jezdíš ty? Ono telefonní spojení nikdy nenahradí osobní kontakt… Třeba to berou tak, že když ses usadila v zahraničí tak by tě dům v ČR jen brzdil, přece jenom je to starost. Nebo mají strach že by si ho prodala, nebo ses snad chtěla ze zahraničí vrátit a žít v něm?
Tak jako tak, je to jejich volba. Nic s tím nenaděláš :nevim:

Jinak v první větě zmiňuješ že ti nejde o peníze a si zajištěna, ale uvazuješ o přerušení kontaktu? Ono není povinností rodičů odkázat svůj majetek dětem :)

Příspěvek upraven 06.01.22 v 19:15

Ne není, ale povinnost morální být fér. To je možno v CR pořád takhle dědit? Vždyť jsou to neopomytelni dedicove

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat