Dědictví majetku, které nepatří do SJM

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.18 13:53
Dědictví majetku, které nepatří do SJM

Dobrý den, mám dotaz k pravidlům dědictví.
Můj strýc, který je bezdětný, zdědil ještě za svobodna cely dům po babičce. Pak se oženil s paní, která má dva dospělé syny a šest vnoučat. Ta sama ještě před manželstvím vlastnila bytovku, ve které teď oba bydlí. A dotaz. Manželka strýce a hlavně její dva synové tlačí strýce k tomu, aby dům prodal, využívá ho jako dílnu, a peníze rozdal nevlastním vnoučatům. Jenže, co kdyby se jeho manželce pak něco stalo nebo by zemřela dřív, je jí už přes sedmdesát, kdo by dědil její bytovku? Měl by strýc aspoň nějaký podíl z bytovky nebo by ho mohli nevlastní synové vystěhovat na chodník? Jsou to dost nemorální lidé, strýce by nevypláceli, pokud by nemuseli. Je to hrozný dobrák, tak se o něj trošku bojíme.

Reakce:
Kamkam
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 25.10.18 13:59

Já teda nevim, ale kdyby tam pak zůstal sám… Nebyli by na něj ti synove zlí? Netrpel by tam? Ať si ten dům nechá.

Limi123
Závislačka 3676 příspěvků 25.10.18 13:59
@Anonymní píše:
Dobrý den, mám dotaz k pravidlům dědictví.
Můj strýc, který je bezdětný, zdědil ještě za svobodna cely dům po babičce. Pak se oženil s paní, která má dva dospělé syny a šest vnoučat. Ta sama ještě před manželstvím vlastnila bytovku, ve které teď oba bydlí. A dotaz. Manželka strýce a hlavně její dva synové tlačí strýce k tomu, aby dům prodal, využívá ho jako dílnu, a peníze rozdal nevlastním vnoučatům. Jenže, co kdyby se jeho manželce pak něco stalo nebo by zemřela dřív, je jí už přes sedmdesát, kdo by dědil její bytovku? Měl by strýc aspoň nějaký podíl z bytovky nebo by ho mohli nevlastní synové vystěhovat na chodník? Jsou to dost nemorální lidé, strýce by nevypláceli, pokud by nemuseli. Je to hrozný dobrák, tak se o něj trošku bojíme.

Dedili by jeji synove i tvuj stryc, byli by spolumajitele. Myslim, ze tvuj stryc polovinu a druhou polovinu by si jeji deti rozdelily mezi sebe.

Pokud se chcete vyhnout tomu, aby ho jeji synove nemohli v pripade jeji smrti vystehovat, muze zena stryce stryci zridit na majetek vecne bremeno. Pak by v byte mohl dozit (zdarma) i po pripadne smrti sve zeny, ackoliv by byt castecne patril nekomu jinemu.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 25.10.18 14:09
@Limi123 píše:
Dedili by jeji synove i tvuj stryc, byli by spolumajitele. Myslim, ze tvuj stryc polovinu a druhou polovinu by si jeji deti rozdelily mezi sebe.

Dědí všichni stejným dílem, to je každý 1/3. Samozřejmě pokud není pořízení pro případ smrti (dědická smlouva, závěť).

Příspěvek upraven 25.10.18 v 14:42

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 25.10.18 14:10

Fazulina
Závislačka 3896 příspěvků 25.10.18 14:17
@Limi123 píše:
Dedili by jeji synove i tvuj stryc, byli by spolumajitele. Myslim, ze tvuj stryc polovinu a druhou polovinu by si jeji deti rozdelily mezi sebe.Pokud se chcete vyhnout tomu, aby ho jeji synove nemohli v pripade jeji smrti vystehovat, muze zena stryce stryci zridit na majetek vecne bremeno. Pak by v byte mohl dozit (zdarma) i po pripadne smrti sve zeny, ackoliv by byt castecne patril nekomu jinemu.

Chápu to správně, že ten strýc by zdědil třetinu bytu, který ona vlastnila ještě před manželstvím?

Luboš P
Zasloužilá kecalka 963 příspěvků 25.10.18 14:27

Ano. Obč.Z. § 1635 První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20069 příspěvků 25.10.18 14:30

@Fazulina jo. Kdyby se rozváděli, tak by nedostal nic, ale v případě smrti by jakožto manžel dědil.
Otázka zní, zda by pak poté, co on svůj dům prodá a peníze rozdá, tak manželka třeba nedala svým dětem bytovku ještě před smrtí darem. To by klidně mohla udělat. A tím pádem by strýc nedědil ani prd a na stará kolena by zůstal na dlažbě.

Strýci bych poradila, jen ať si dům nechá. Až umře, nechť se o dědictví manželka, vyženěné děti i vnoučata třeba poperou…

Fazulina
Závislačka 3896 příspěvků 25.10.18 14:33

Aha OK, to mi nedošlo, že rozdíl bude při rozvodu a smrti… To je vlastně jasné…

Jinak taky bych radila, aby si strýček dům nechal, člověk nikdy neví…

Aspera
Generální žvanilka 21135 příspěvků 1 inzerát 25.10.18 14:35
@Mar__tanka1983 píše:
@Fazulina jo. Kdyby se rozváděli, tak by nedostal nic, ale v případě smrti by jakožto manžel dědil.
Otázka zní, zda by pak poté, co on svůj dům prodá a peníze rozdá, tak manželka třeba nedala svým dětem bytovku ještě před smrtí darem. To by klidně mohla udělat. A tím pádem by strýc nedědil ani prd a na stará kolena by zůstal na dlažbě.Strýci bych poradila, jen ať si dům nechá. Až umře, nechť se o dědictví manželka, vyženěné děti i vnoučata třeba poperou…

Přesně tak. Ať si dům nechá jako jistotu pro každý případ. Když jde o peníze dokážou být zlé i vlastní děti, natož cizí.

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1018 příspěvků 1 inzerát 25.10.18 14:36
@Luboš P píše:
Dědí všichni stejným dílem, to je každý 1/3. Samozřejmě pokud není pořízení pro případ (dědická smlouva, závěť).Příspěvek upraven 25.10.18 v 14:11

Přesně, ta závěť je dost velké riziko.
Manžel není nepominutelným dědicem.

Myslela bych na své bezpečí a nic neprodávala. Ono ani případné věcné břemeno v bytovce nezaručí klid.

bertoldina
Ukecaná baba ;) 1018 příspěvků 1 inzerát 25.10.18 14:38

@Mar__tanka1983 Stačí, že si doma v kuchyni paní napíše závěť a taky zdědí kulový.

Beata.xy
Kecalka 115 příspěvků 180 inzerátů 25.10.18 16:16

:zed:
Já bych samozřejmě neprodala.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.18 16:24

Děkuji za rady. Toho se taky trošku bojíme, že v případě prodeje by následoval rozvod. Už se s tím začínáme s mámou smiřovat, že strýc zůstane na stará kolena bez ničeho a máma s tátou si ho budou muset nastěhovat do baráku, protože na ulici ho nenecháme.
A to je ještě trošku složitější, protože dům babička napsala na strýce s tím, že tam bude on bydlet. Když se pak strýc ještě za života babičky, která byla na domě jako břemeno, s paní tajně oženil, babička pak přede všemi strýcovi řekla, že kdyby to prodal, tak musí mámě (jeho sestře), dát půlku. No s tím samozřejmě nikdo z nás už nepočítá, protože na papíře to není. Tak snad ten tlak strýc ustojí, bohužel, krouží kolem něj příliš mnoho supů.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Eben s Kostkovou původně do StarDance nechtěli! „Když Marek řekl ano, šla jsem!“

Taneční soutěž StarDance u nás patří k nejúspěšnějším televizním pořadům.... číst dále >

Slávek Boura obviněný z pašování drog: Nesmysl, měl jsem jen napsat bedekr!

Bývalý moderátor TV Nova Slávek Boura (54) čelí obvinění z pašování drog.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Na plastiku jsem šla kvůli šikaně, říká kdysi obézní žena

Annie McManisová (25) z Nového Zélandu od mala zažívala kvůli obezitě šikanu.... číst dále >

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >