Dědictví po babičce když otec měl dluhy

Anonymní
18.8.21 13:29

Dědictví po babičce když otec měl dluhy

Dobrý den, na internetu jsem nenašla relevantní informace, takže se zeptám tady, třeba má někdo zkušenost.

Babička měla dvě děti, jedno žije, jedno je po smrti. Zemřelé dítě mělo dluhy a proto se děti dědictví vzdaly. Budou mít v tomto případě nárok na dědictví po babičce, nebo se nárok zemřelého dítěte automaticky stává nárokem jeho dětí a vzdání se dědictví se vztahuje jen na dědictví majetku pouze zemřelého?

Díky za odpovědi.

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1649
18.8.21 13:33

Dědictví po babičce přechází na potomky zemřelého, dluhy otce na to vliv nemají. Tedy dědictví se opět může přijmout, nebo odmítnout jako v případě otce

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24385
18.8.21 13:34

Teď asi nechapu, jaké se děti se vzdaly? Toho zemřelého? Nebo jeho sourozenec?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.8.21 13:36
@Kriss Tina píše:
Teď asi nechapu, jaké se děti se vzdaly? Toho zemřelého? Nebo jeho sourozenec?

Toho zemřelého, tj vnoučata babičky.

  • Citovat
  • Nahlásit
24385
18.8.21 13:37
@Anonymní píše:
Toho zemřelého, tj vnoučata babičky.

Tak to jo, no měli by mít nárok znovu, pokaždé je třeba to buď přijmout nebo odmítnout zvlášť.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
302
19.8.21 14:26
@Anonymní píše:
Dobrý den, na internetu jsem nenašla relevantní informace, takže se zeptám tady, třeba má někdo zkušenost.

Babička měla dvě děti, jedno žije, jedno je po smrti. Zemřelé dítě mělo dluhy a proto se děti dědictví vzdaly. Budou mít v tomto případě nárok na dědictví po babičce, nebo se nárok zemřelého dítěte automaticky stává nárokem jeho dětí a vzdání se dědictví se vztahuje jen na dědictví majetku pouze zemřelého?

Díky za odpovědi.

V prvé řadě je třeba zkoumat, zda babička zanechala závěť, nebo zda s někým uzavřela dědickou smlouvu. Není-li dědické smlouvy, nebo závěti, pak se uplatní § 1633 odst. 1 věta první obč. zák., a tedy se postupuje podle zákonné posloupnosti. V první třídě dědí osoby podle § 1635 odst. 1, každá z nich stejným dílem. Pro tebe je ovšem relevantní 1635 odst. 2 obč. zák., podle kterého nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti. Jinými slovy děti zemřelého dítěte mají nárok na dědictví po babičce a dluhy již zemřelého dítěte na to nemají vliv.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat