Dědictví, vyrovnání se sourozencem

Anonymní
15.11.20 07:04

Dědictví, vyrovnání se sourozencem

Dvema sourozencum, dejme tomu Honza a Petr, zemrel otec. Oba se dohodli tak, aby matka nezustala uplne sama, ze se k ni Petr nastehuje i s rodinou, s tim, ze se o ni bude i starat. Zaroven se matka a synove dohodli, ze dum bude prepsan na Petra a Honzu Petr vyplati. Vyplaceni je postupne, rozlozene do vice let, oba se na tom dohodli. Penize chodi z uctu Petra na ucet Honzy. A ted otazka: Kdyby se neco stalo nedejboze Honzovi, predpokladam, ze nedoplacenou castku by mel Petr dale platit jeho dedicum, tedy jeho detem, je to tak? A take by mel dolozit, kolik uz zaplatil. Staci k tomuto vypisy z uctu nebo jakym zpusobem se toto doklada? Diky za odpovedi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
15.11.20 07:23

Prosím anonymně - jinak smazat!
Prodala jsem bratrovi byt. V kupní smlouvě bylo napsáno, že mi ten byt bude splácet, s časovým i finančním údajem. Včetně čísla mého bankovního účtu a co má být napsáno ve zprávě pro příjemce - číslo splátky a za co je ta splátka.
Prodej jsem přiznala Finančnímu úřadu a těch několik roků postupně danila.
Bratr splátky dodržel.

Předpokládám, že máte také písemnou dohodu/smlouvu.
A bratr by doplatil dědicům druhého bratra.

• Citovat
  • Nahlásit
15931
15.11.20 07:25

Jedině snad písemně. Hyeno :roll: Nebo se tam můžeš k babičce nastěhovat ty a strejdovi posílat :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15457
15.11.20 07:29

@Bubla Bůčková Proč hyeno? Je snad v pořádku, že se ptá, jak se doloží, že něco posíláš nebo dostáváš, ne? Třeba v případě dědictví…a vůbec pro pořádek…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.20 07:53

Prvni anonymni dekuji za prinosny prispevek.

Hyenu komentuji jedine takto: nejspis problem s pochopenim psaneho textu. ;) :mavam:

Monchcichik, ano, presne tak. Take dekuji!

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.20 08:20

Po úmrtí prarodičů jsme se se sestrou dohodly, že dům si nechám já a ji vyplatim. Sepsala se smlouva, podepsaly jsme ji na úřadě a ja nasledne poslala peníze bankovním převodem. Prosím ponechat anonym - rodinná situace.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.20 09:58

U nas to bylo podobne. Smlouvu jsme s bratrem pisemnou nemeli. Kdybych mu to nestihla splatit, splacela bych to dale svagrove. Ale stihla jsem to (dokonce drive, nez se rozvedli :mrgreen:)

• Citovat
  • Nahlásit
8212
15.11.20 10:37

@Bubla Bůčková jaká hyeno? Jsi normalni?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15982
15.11.20 11:39
@Bubla Bůčková píše:
Jedině snad písemně. Hyeno :roll: Nebo se tam můžeš k babičce nastěhovat ty a strejdovi posílat :P

Zajímavý myšlenkový pochod… :think: jak víš, že zakladatelka není dcerou nebo manželkou Petra a nezajímá ji to proto, aby věděla, jak má její rodina formálně pořešit další placení? ;)

@Anonymní píše:
Dvema sourozencum, dejme tomu Honza a Petr, zemrel otec. Oba se dohodli tak, aby matka nezustala uplne sama, ze se k ni Petr nastehuje i s rodinou, s tim, ze se o ni bude i starat. Zaroven se matka a synove dohodli, ze dum bude prepsan na Petra a Honzu Petr vyplati. Vyplaceni je postupne, rozlozene do vice let, oba se na tom dohodli. Penize chodi z uctu Petra na ucet Honzy. A ted otazka: Kdyby se neco stalo nedejboze Honzovi, predpokladam, ze nedoplacenou castku by mel Petr dale platit jeho dedicum, tedy jeho detem, je to tak? A take by mel dolozit, kolik uz zaplatil. Staci k tomuto vypisy z uctu nebo jakym zpusobem se toto doklada? Diky za odpovedi.

Předpokladem je písemná smlouva mezi oběma bratry a na doložení už proběhlých plateb budou stačit výpisy z účtů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
859
15.11.20 12:24

U nás v rodině, pokud zemře např. otec a matka žije, tak se nic nedělí, nekrájí, neřeší, vše je matky a hotovo. Dědictví se řeší, až když zemřou oba. Tohle mi přijde taky krajně nevhodné, i když na to je právní nárok.
A pro vás smlouva, no, ale styděla bych se až na půdu, dělit si barák, když maminka žije..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4766
15.11.20 12:37
@Lil Kitkatt píše:
U nás v rodině, pokud zemře např. otec a matka žije, tak se nic nedělí, nekrájí, neřeší, vše je matky a hotovo. Dědictví se řeší, až když zemřou oba. Tohle mi přijde taky krajně nevhodné, i když na to je právní nárok.
A pro vás smlouva, no, ale styděla bych se až na půdu, dělit si barák, když maminka žije..

Proč styděla? Já třeba chápu, že ten, kdo jde bydlet do domu s matkou potřebuje nějakou jistotu, protože se počítá, že se o ten dům a časem o matku bude starat.
A nikdy nemáš stoprocentní záruku, že po tom rodiči budeš dědit. Už jsem viděla lidi přijít o barák kvůli dluhům z prodejní akce hrnců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.20 12:59

Neni treba resit, jake jsou duvody tohoto rozdeleni. Oba se dohodli takto, k vzajemne spokojenosti, jen jde o tu technickou pravni stranku…kdyby se neco stalo, zda staci mit vypisy z uctu. Ja to resim jako zucastnena strana, spravne jak rika Bohunka, jako manzelka jednoho z bratru. Chci mit jistotu, ze preslo-li by to bremeno na dalsi generaci, ze si staci vzajemne dolozit, kolik se jiz zaplatilo a kolik zbyva. Manzel si ty vypisy netiskne, ale rikala jsem si, ze by bylo dobre treba jednou rocne si vytisknout vypis z uctu a zalozit.

Bubla je vedle jak ta jedle, ale tak kazdy si tam najde, co je mu blizke. To me vubec nevzrusuje.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.20 13:10
@Lil Kitkatt píše:
A pro vás smlouva, no, ale styděla bych se až na půdu, dělit si barák, když maminka žije..

U nás v rodině je zase normální, že rodiče přepíší dům na děti ještě za života, aby se pak vyhlo dědické dani.

• Citovat
  • Nahlásit
56
15.11.20 14:41
@Anonymní píše:
U nás v rodině je zase normální, že rodiče přepíší dům na děti ještě za života, aby se pak vyhlo dědické dani.

Obdivuji pristup-kde je dáno, ze nebudou naopak dědit vnoučata?? Hrát “na jistotu” ze rodiče, kteří nechtějí přijít o střechu nad hlavou, zemřou dříve než jejich děti… logiku to podle mě postrádá, obzvlášť když se platí poplatek pouze z dohodnuté ceny majetku…Mamcin dům by se dal v pohodě prodat za 15milionu, při účely vypořádaní se po taťkovi stačilo prohlásit ze má hodnotu 7…nebylo co řešit..navíc nevidím jako běžné aby rodiče za života přepisovali na DĚTI -aby se pak hadaly po jejich smrti.. v praxi nejběžnější klasika dědická skupina případně darovací smlouva pro případ smrti kde nastava dar až s okamžikem smrti zůstavitele a v řízení se to nepočítá do poplatku..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1159
15.11.20 17:38
@Anonymní píše:
U nás v rodině je zase normální, že rodiče přepíší dům na děti ještě za života, aby se pak vyhlo dědické dani.
Žádná dědická daň se u nás neplatí, pokud se jedná o děti, rodiče.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama