Defekt komorového septa v prenatální diagnostice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sarik12
Extra třída :D 13735 příspěvků 18.02.12 17:49
Defekt komorového septa v prenatální diagnostice

Ahoj, ve 23 tydnu tehotenstvi zjistili mimcu defekt komoroveho septa. Chtela jsem se zeptat jestli s tim mate nekdo zkusenosti? My bychom meli jit okolo 6 mesicu na operaci, protoze je to v miste, ktere samo nesroste. Zajima me hlavne, jestli se vam defekt od zjisteni do narozeni mimca zvetsil, jak ste zvladali obdobi do operace (jidlo, nemoci) a pak samotnou operaci a obdobi po ni. Leccos uz s manzelem vime, ale tohle sme nikde nenasli.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymní  18.02.12 19:01

měla jsem tohle od narození (před 20 lety) a na operaci jsem byla v 8 letech… do tý doby se po milimetrech zvětšoval… po operaci jsem se musela šetřit a pěkně jsem nakynula,nesměla jsem nastoupit nemocná (dvakrát mi operaci odkládali) a v nemocnici se mnou byla mamka tak si mimčo nakrmíš (nakojíš)

Slalomacka
Ukecaná baba ;) 1055 příspěvků 18.02.12 19:42

Ahojky, neporadím Ti, ale ráda bych Tě povzbudila, aby ses zatím případnou operací vašeho miminka nezabývala, a tudíž nestresovala se tím v těhotenství… i když to asi není možné nestresovat se… :(

Naše zkušenost: naší holčičce zjistila defekt komorového septa doktorka na první poradně po příchodu z porodnice, prý to dělá ohromný hluk a hned nás hnala na kardiologii. Zajímavé, že v porodnici si toho nevšimnuli, zřejmě to byla smůla, později každý doktor u poslechu říkal, že to srdíčko dělá hluk jak mlýnské kolo :mrgreen:
No a malá má defekt komorového septa, dírku momentálně 5-6mm a už 7 let stejné poměry dírky k srdíčku, tudíž dírka roste se srdíčkem! Ale! Máme veliké štěstí, že na tu dírečku doléha jakýsi cíp svaloviny a ten ji utěsňuje, takže krev neproudí mimo, ale tam, kam má.
Omlouvám se, že to píšu jako tatar :oops:
Jenom Tě chce povzbudit, že možná to ani u vás nebude tak horké a nebude potřebná operace… Nám kardiolog pořád říká, že zatím operace není potřebná a že v budoucnu se vůbec neví, co a jak se to bude vyvíjet. Samozřejmě mohli bychom se stresovat, ale já jsem se rozhodla věřit, že to prostě bude pořád stejné, ne-li lepší.
Samozřejmě na kontroly chodíme pravidelně, dcerka může všechno - krom nějakého saunování a vrcholových sportovních výkonů ;)

Držím vám moc palce!

miriskaw
Kelišová 6368 příspěvků 18.02.12 20:02

Ahoj,moje malá je po operaci defektu komorového septa.Napíšu ti SZ ju?

Sarik12
Extra třída :D 13735 příspěvků 18.02.12 21:58
miriskaw píše:
Ahoj,moje malá je po operaci defektu komorového septa.Napíšu ti SZ ju?

Diky

maxak
Ukecaná baba ;) 1209 příspěvků 18.02.12 22:01

Ahoj, tuto srdeční vadu mimojiné zjistili dceři v 10 týdnech. Od první kontroly jsme věděli, že „díra“ je velká a sama se nezatáhne a čeká nás operace. Pravidelně jsme chodily na kontroly na kardiologii, brala léky, nesměly jsme mezi lidi, aby něco nechytla. Kojila jsem, ale bylo to pro ni dost namáhavé, takže se u toho hrozně potila, pouštěla se a odpočívala. Přibývala špatně, ale UM z flašky za boha nechtěla, takže jsme kojily :hug: Očkování jsme některé měly odložené, jiné naopak doporučené.
Na operaci šla v 7 měsících. V Motole na dětském kardiu jsou světová špička, takže jsme byly v těch nejlepších rukou. Po operaci neměla komplikace, vše bylo v pořádku a pustily nás už po 10ti dnech. Léky už nemusela brát žádné, začala krásně přibírat a vše během pár měsíců dohnala :srdce:

Moc držíme palečky :hug:

Tyhle stránky asi znáte http://www.srdickari.cz/

Sarik12
Extra třída :D 13735 příspěvků 18.02.12 22:02

My mame dg potvrzenou z motola. Ptala jsem se jestli je mozne, ze by se to samo spravilo, ale bohuzel defekt je na miste, kde neni sance, ze by se to samo zacelilo. Nastesti je vse ostatni se srdickem v poradku, takze by nemeli nastat zadne komplikace a pro kardiology to vlastne nic neni, pry je tato vada nejcastejsi a vyskytuje se u 42% deti se srdecni vadou

Sarik12
Extra třída :D 13735 příspěvků 18.02.12 22:11
maxak píše:
Ahoj, tuto srdeční vadu mimojiné zjistili dceři v 10 týdnech. Od první kontroly jsme věděli, že „díra“ je velká a sama se nezatáhne a čeká nás operace. Pravidelně jsme chodily na kontroly na kardiologii, brala léky, nesměly jsme mezi lidi, aby něco nechytla. Kojila jsem, ale bylo to pro ni dost namáhavé, takže se u toho hrozně potila, pouštěla se a odpočívala. Přibývala špatně, ale UM z flašky za boha nechtěla, takže jsme kojily :hug: Očkování jsme některé měly odložené, jiné naopak doporučené.
Na operaci šla v 7 měsících. V Motole na dětském kardiu jsou světová špička, takže jsme byly v těch nejlepších rukou. Po operaci neměla komplikace, vše bylo v pořádku a pustily nás už po 10ti dnech. Léky už nemusela brát žádné, začala krásně přibírat a vše během pár měsíců dohnala :srdce:

Diky, ja se prave dost bojim kojeni, starsi dcera prakticky neumela sat, kazde kojeni byl boj, ale z flasky se take nenapila. Nakonec jsme to do ni lili strikackou pres dudlik ze zaklonenou hlavou- kdo nas videl si myslel, ze ji tyrame a chceme udusit. Jenze kdyz ve 3 mesicich vypila pri kojeni treba jen 10 ml nemeli jsme moc na vyber. Ja pry byla stejna, takze jestli tenhle prcek bude mit k jidlu stejny vztah a k tomu to srdicko tak nevim, jak to budem zvladat.

maxak
Ukecaná baba ;) 1209 příspěvků 18.02.12 23:15
Sarik12 píše:
maxak píše:

Diky, ja se prave dost bojim kojeni, starsi dcera prakticky neumela sat, kazde kojeni byl boj, ale z flasky se take nenapila. Nakonec jsme to do ni lili strikackou pres dudlik ze zaklonenou hlavou- kdo nas videl si myslel, ze ji tyrame a chceme udusit. Jenze kdyz ve 3 mesicich vypila pri kojeni treba jen 10 ml nemeli jsme moc na vyber. Ja pry byla stejna, takze jestli tenhle prcek bude mit k jidlu stejny vztah a k tomu to srdicko tak nevim, jak to budem zvladat.

Tak to musela být síla. 8o Třeba to tentokrát bude bez problémů. :D Moc bych vám to přála! Naše si tenkrát kojení vydupala a nakonec jsme kojily 2,5 roku ;)

73Petra
Povídálka 13 příspěvků 29.02.12 22:10

Jak to tak čtu s tím komorovým septem a kojením ;) vkládám se do diskuze, aspoň malinko - náš mrňousek byl podchycen kardiologem při odchodu z porodnice :( Při závěrečné kontrole dr. slyšela šelest, zrovna byl přítomen v nemocnici dětský kardiolog, a tak jsme hned šli… A bylo jasno. Dva měsíce nato nám objevil ještě zúženou aortu a konstatoval, že defekt je na místě, kde se nezaceluje sám :,( takže máme operaci jistou - bude to jen otázkou času, kdy nám ji v Motole naplánují. Ale o tom jsem se sdílet nechtěla! Spíše mě zaujalo, že dcerka od „Maxak“ špatně sála z prsu při kojení - to stejné pozoruju u našeho malého! Přikrmovala jsem obě starší děti, tak jsem neváhala ani u nejmladšího.. Ani ne tak z důvodu, že by nepřibýval, jako spíše kvůli toho, že plakával - a já po dřívějších zkušenostech usoudila, že to beztak hladem. Naštěstí nezapomněl ani „techniku“ kojení, tak to různě střídáme, Nutrilon mu dávám spíše jako „nášup“ na obědy, odpol.svačiny a večeře. Všimla jsem si, že od začátku 3. měsíce (to už jsme 1 měsíc přikrmovali) se malý začal během kojení různě kroutit, funět, jakoby se nemohl přisát - zdálo se mi jakoby to prostě nestačil udýchat! Ale víte jak, když vím o jeho :srdce: diagnóze, říkala jsem si, že si to beztak namlouvám a ve skutečnosti se mu prostě sát nechce, protože si zkusil, že to z flaše lépe táhne… Nějak jsem to více neřešila, z prsou vypije aspoň přední mlíko a místo zadního se dosósne z flaše :lol: Tak si říkám, jak to tady čtu, jestli to jeho špatné sání fakt nemá s těma :srdce: vadama souvislost!! Ale to jenom tak na okraj. Přeju všem účastníkům těchto diskuzí hezké předjarní dny a zdravíčko jak to jen půjde… :kytka:

miriskaw
Kelišová 6368 příspěvků 01.03.12 09:58

určitě to vliv má.Dítko to vyčerpá-je unavené.

Malá před operací byla do 6.měsíce plně kojená,ale kojila jsem dlouho co dvě hodiny a kolem 20minut.Dávala si u toho pauzy.Pak příkrmy byla taky hrůza.Snědla 2lžičky a nemohla.

Ještě v nemocnici začla jíst jak drak.Najednou snědla celou skleničku přesnídávky(bylo ji 8.měsíců)a od té doby spapá všechno.Ještě se mi nestalo,že by něco nesnědla a to je jí 26měsíců.

Holky všem co čekáte na operaci mrňousků přeji hodně síly a malým jen a jen zdravíčko :hug:

lyžařka
Kecalka 362 příspěvků 01.03.12 15:11

Holky a jak je možné že Vám to zjistily kolikrát až po narození? To na tom velkém UZ ve 20TT nezjistí ??? ptám se proto protože když jsem byla ve 13 TT na screeningu tak se jí srdce nezdalo.. objednala jsem se proto na fetalni echokardiografii na kterou jdu ve 22 TT. kde by měli zjistit co a jak.
Protože si nejsem jistá ani tady z vašich prispevku že by to na tom velkém UZ na který jdu ve 20 TT zjistili…tak jak to je tedy? dik

miriskaw
Kelišová 6368 příspěvků 01.03.12 17:53

to netuším.
Lucince to zjistili asi 3týdny po porodu.Nejdřív se myslelo,že je to „obyčejná šelest“ a pak až za 3měsíce po velkém vyšetření v Brně nám řekli co to je a že je nezbytná operace která se musí provést nejpozděj do půl roku(od toho zjištění v Brně).No a za 5měsíců si nás pozvali do Prahy na operaci.

Když se na to podívám zpětně jsem ráda,že to v těhu nezjistili-tak jsem ho měla klidné,porod beze strachu…
i když jak jsem chodila na ozvy vždycky se jim něco nezdálo,chodila jsem po nemocnicích,ale vždycky jen řekli,že mám víc spavé miminko a při ozvách spinká
Tak bych se bála asi víc :nevim:

Nedávno jsem to řešila i s primářem porodnice a říkal,že to po porodu nebylo poznat.No nechci se v tom šťourat-hlavně,že operace dopadla výborně a Lucinka je zdravá

73Petra
Povídálka 13 příspěvků 01.03.12 21:00

Holky, jestli jsem to z vysvětlení okolí dobře pochopila, tak :srdce: miminka funguje jinak v bříšku u mámy a jinak po narození. Před narozením právě že krev proudí skrze nějaké ty štěrbiny v :srdce: , protože ještě nefungují plíce a až s prvním nádechem po narození by se štěrbiny měly zacelit, protože začíná fungovat jiný oběh krve. A to je právě to - že se před porodem nepozná vůbec nic (asi vidí doktoři na utz nebo skrze ozvy jen nějaké jiné asymetrie a defekty) a až po porodu, skrze šelesti při poslechu, objevují ty naše defekty… a ještě později, až :srdce: miminka už normálně funguje, se můžou ukázat i další abnormality :? třeba jako naše zúžená aorta… Že vám některým objevili ten defekt až tak pozdě po odchodu z porodnice je mi trochu záhadou, uvažuju, že možná ze začátku ta štěrbinka byla tak nepatrná, že to ani žádné šelesty nedělalo a až postupně se začala zvětšovat… Tak teprv s tím začali dr. pracovat. Ale to je jen moje vysvětlení :mavam: Hlavu vzhůru, hlavně, že se s tím začlo včas něco dělat! A bude už jen líp. papa

mammy
Závislačka 3914 příspěvků 01.03.12 21:11

ahoj, u nás defekt zjistili dokonce až v 8 měsících čistě náhodou při rtg srdíčka kvůli kašli. Poslechově se zdál ,,čistý", diagnozu nám potvrdil až kardiolog a utz srdíčka. Jinak to, že srdíčko miminka funguje jinak v děloze a jinak po porodu potvrzuji, po porodu nám malý zfialověl,vys­větleno mi to bylo v porodnici tím, že má horší poporodní adaptaci, ale teď se ukázalo, že to zřejmně bylo v důsledku té srdeční vady :srdce:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Vše, co potřebujete vědět o půstu: Zhubnete, nebo vám zničí zdraví?

Znáte všechny přínosy a rizika půstu a detoxikačních kúr? Budete po nich ve... číst dále >

Nová poradna: Zeptejte se na klíšťovku

Očkovat, nebo neočkovat? A když, tak v jakém ročním období? Na otázky ohledně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla... číst dále >

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak... číst dále >

Reklama