Délka mateřské a rodičovské dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
tynka11
Stálice 51 příspěvků 11.01.11 11:46
délka mateřské a rodičovské dovolené

Ahoj, čekám první mimi a tak se moc neorientuju. O mateřskou dovolenou si požádám u zaměstnavatele? A trvá tedy 28 týdnů? A po skončení si požádám u koho o rodičovskou dovolenou? A další věc… Na mateřské budu 28 týdnů a potom ještě 3 roky na rodičovské dovolené? Nebo to je po těch 28 týdnech zbytek do těch 3 let? Díky za odpověď… :dance:

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66868 příspěvků 11.01.11 11:49

Rodičovská je do 3 let věku dítěte :-) Jinak mateřskou víš správně a pokud bys měla dvojčata, tak je mateřská 37 týdnů.

KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 11.01.11 12:40

Mateřská se podává zaměstnavateli, 6 - 8 týdnů před porodem, od porodu máš mateřskou do věku 22 týdnů dítěte.

Pak si rozhoduješ, jakou variantu rodičovského příspěvku si zvolíš - 3 letá je od 22 týdnů věku dítěte do 3 let věku dítěte.
O něj si žádáš na Státní sociální podpoře, spadá to pod Úřad práce, v místě bydliště (žádalo se tam i porodné, to je však zrušeno; žádá se tam i o dětské přídavky).
Tam vyplníš příslušné formuláře, oni to zkontrolují s občankou, rodným listem dítěte a poté ti budou vyplácet rodičovský příspěvek.

Terrad
Extra třída :D 14535 příspěvků 11.01.11 12:48

Tak teď budu mít asi hloupý dotaz, ale pokud mi mateřská končí 14. července, kdy mám zajít na úřad tohle všechno vyřídit?

KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 11.01.11 13:53
Terrad píše:
Tak teď budu mít asi hloupý dotaz, ale pokud mi mateřská končí 14. července, kdy mám zajít na úřad tohle všechno vyřídit?

Bud tam měsíc předem zavolat, nebo osobně zajít si vyzvednout formulář a domluvit se, co vše budou chtít k žádosti doložit. ;-)

Raději dříve, než pak pozdě :-)

jarussska
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.11.11 18:32

ted jsem tam zrovna byla, řekli mi že stačí přijít v tom měsíci, kdy to bude končit - jsou to 3 papíry a chtějí pak i rodný list prcka.

Makounek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.12 10:06
mateřská a rodičovská

ahoj, dneska jsem se zrovna ptala na sociálce, protože už jsem z toho taky byla pitomá. Budeš nějakých cca 5-6 měsíců na té mateřské a pak na rodičovské už jen ten zbytek do 2 nebo 3 nebo 4 let. Záleží co si vybereš. Takžde pokud by si například chtěla být na mateřské dva roky, tak by si brala 19 měsíců 11 500 Kč. To je ta nejvyšší sazba. Já si právě chtěla dát například dva a půl roku, ale to nevím, zda jde. Doufám, že jsem Ti to vysvětlila srozumitelně :-) Měj se. ahoj

evulkanov
Ukecaná baba ;) 1792 příspěvků 08.10.12 17:49

Ahojky, chtěla bych vás poprosit o radu. jsem nyní na mateřské a poté si můžu zvolit délku rodičovské. v červnu mi skončila smlouva na dobu určitou, takže se nemám pak kam vrátit do práce. původně jsem chtěla s malým zůstat doma 3 roky, ale teď si zas říkám, že bych zůstala 2 roky (také kvůli penězům) a že bysme se pak snažili o druhé. protože až budu čekat druhé, tak pak automaticky nemám nárok na mateřskou, ale budu rovnou brát rodičovskou a to na 4 roky. samozřejmě pokud bychom se stihli oplodnit ještě v té lhůtě 2 let. je to tak ne? tak bych ráda vaše postřehy, rady, jestli jste to taky tak udělaly nebo jít radši teď na ty 3 roky. úpřimně si nedovedu představit, že pokud se nám nezadaří druhé v té lhůtě 2 let, tak s malým mrňousem nevím co bych dělala a hlavně kam bych šla dělat… mám prostě dilema…

Verca1989
Echt Kelišová 9092 příspěvků 08.10.12 17:53

@evulkanov udělej kompromis a jdi na 2,5 roku, pokud jsi teď na mateřské, tak bude malému skoro 3 roky, jak ti bude rodičák končit. Teď je možnost si volit délku podle sebe, nejsou už dané pevně roky, minimum je 19 měsíců, maximum 4 roky a celková částka je 220 000 Kč, tak si to zkus spočítat, jak by vám to vyhovovalo finančně. A potom by to taky nebylo ztracené, pokud tvůj partner bude mít odpracováno v posledních 2 letech aspoň 270 dní, tak bys mohla volit délku rodičáku přes něj…

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 08.10.12 17:54

@evulkanov radši bych si na tvém místě vzala na 3 roky, když bys otěhotněla, tak si to můžeš zrychlit. Není to jen o tom, stihnout se oplodnit do 2 let, do té doby bys musela porodit. kdybys v jeho 2 letech byla třeba v 5. měsíci, tak bys musela buď do práce, nebo být do porodu doma zadarmo. Nebo na pracáku za cca 3000. Nebo si to můžeš dát na 2,5 roku, a do budoucna dle situace ;)

Helii
Ukecaná baba ;) 1183 příspěvků 08.10.12 18:01

Tak já osobně bych šla na ty tři. Protože nemáš jistotu, že se vám druhé do těch 2 let opravdu zadaří. A co pak případně s dvouleťákem, když by ti skončil rodičák a tys neměla kam jít do práce, tak do školky ti ho ve 2 letech nevezmou. Radši bych volila ty tři roky, tam máš příjem sice nižší než u toho 2 letého, ale zato zas delší dobu. Jinak by ses mohla dostat do kolotoče - nemám dítě ve školce- nedají mi práci - nemám zajištěnou práci, jsem doma- nevezmou mi dítě do školky, protože přednost dostanou ti, co do práce chodí. Začarovaný kruh celkem.Tak asi tak. A pokud bys pak mohla u druhého rodičák volit přes partnera, bylo by to úplně v pohodě, pak by sis sama vybrala, kolik chceš pobírat a jak dlouho budeš doma, viz. příspěvěk nade mnou.Tak ať se dobře rozhodneš.

Petík K
Kelišová 5160 příspěvků 08.10.12 18:10

Dej si na 2 roky a každé 3 měsíce můžes tu dobu měnit takže kdyby jsi zjistila že to nestihneš tak zbytek peněž z těch 220 000,– si rozpočítáš aby jsi měla každý měsíc něco a aby ti to vyšlo. Budu to dělat podobně

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 66868 příspěvků 08.10.12 18:29

No, pak se to dá ještě dát na 2 roky a část peněz si dávat stranou…

cinderellinka
Povídálka 29 příspěvků 08.10.12 18:39

Ahojky. Podle mě záleží na tobě, jak se rozhodneš, jak tady píší ostatní ženy, tak dnes máš výhodu, že můžeš měnit délku čerpání. Určitou možností je dát si to teď na 3 roky a v případě, že bych otěhotněla, tak si rodičovskou zkrátit, abys vyčerpala celých 220.000,– Kč nebo naopak si zvolit 2 letou a pokud bys věděla, že ti nevychází těhotenství do dvou let, tak si rodičovskou prodloužit. Jinak s tou rodičovskou, tak nemusíš automaticky brát tu na 4 roky, je možnost, že by si rodičovskou vzal na sebe tvůj partner, pokud je plátcem nemocenského pojištění a pak bys mohla mít tu kratší dobu rodičovské.

cinderellinka
Povídálka 29 příspěvků 08.10.12 18:40

Ahojky. Podle mě záleží na tobě, jak se rozhodneš, jak tady píší ostatní ženy, tak dnes máš výhodu, že můžeš měnit délku čerpání. Určitou možností je dát si to teď na 3 roky a v případě, že bych otěhotněla, tak si rodičovskou zkrátit, abys vyčerpala celých 220.000,– Kč nebo naopak si zvolit 2 letou a pokud bys věděla, že ti nevychází těhotenství do dvou let, tak si rodičovskou prodloužit. Jinak s tou rodičovskou, tak nemusíš automaticky brát tu na 4 roky, je možnost, že by si rodičovskou vzal na sebe tvůj partner, pokud je plátcem nemocenského pojištění a pak bys mohla mít tu kratší dobu rodičovské.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama